دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوجوانان در مقایسه با مادران دارای سنین معمول در ریسک بالاتری برای ابتلاء به پره‌اکلامپسی و عوارض آن قرار دارند

مقالات بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نشانه‌های بارداری کدامند؟
• بارداری در نوجوانی چگونه بر مادر نوجوان تأثیر می‌گذارد؟
• بارداری در نوجوانی بر بچه چه تأثیری دارد؟
• بارداری نوجوانان بر پدر نوجوان چه تأثیری دارد؟
• بارداری چطور تشخیص داده می‌شود؟
• گزینه‌های پیش روی نوجوانان باردار چیست؟
• آیا امکان تولد یک بچه سالم برای مادر نوجوان وجود دارد؟
• در طول ویزیت‎های دوره بارداری باید در انتظار چه چیزی بود؟
• چطور می‌توان از بارداری نوجوانان پیشگیری کرد؟
• کدام روش‌های پیشگیری از بارداری در دسترسند؟
• روش‌های غیر نسخه‌ای در دسترس برای کنترل بارداری کدامند؟
• پیام همراه


بارداری نوجوانان باردار شدن زنان در سنین 19 یا کمتر است. زن پس از شروع عادات منظم ماهانه در وی می‌تواند از طریق سکس واژنی با مردان در هر سنی باردار شود.
بر مبنای اعلام CDC در سال 2015 بیش از 230.000 نوزاد توسط دختران 15 تا 19 ساله آمریکایی متولد شده‌اند.
اگرچه تعداد موارد بارداری نوجوانان در ایالات متحد آمریکا رو به کاهش داشته است، این میزان در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی کماکان بالاتر است.

نشانه‌های بارداری کدامند؟
زنان احتمالاً اولین بار زمانی متوجه باردار شدن خود می‌شوند که یک مورد پریود آنها انجام نمی‌شود. اما اگر زنی در پیرامون زمانی که منتظر آن بوده است دچار پریود بسیار سبکی شود، نباید گمان کند که باردار نیست. امکان بروز خونریزی بسیار سبک در هفته‌های اول بارداری وجود دارد.
نشانه‌های بارداری شامل موارد زیر است:
• قطع پریود یا پریود بسیار سبک
• فروافتادگی پستان
تهوع، اغلب در هنگام صبح
استفراغ
• احساس سبکی سر
غش کردن
افزایش وزن
• احساس خستگی
• ورم شکم

بارداری در نوجوانی چگونه بر مادر نوجوان تأثیر می‌گذارد؟
نوجوانان در مقایسه با مادران دارای سنین معمول در ریسک بالاتری برای ابتلاء به هیپرتانسیون مرتبط به بارداری (پره‌اکلامپسی) و عوارض آن قرار دارند. خطرات متوجه نوزاد شامل تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد است. پره‌اکلامپسی همچنین برای کلیه‌ها مضر بوده یا حتی می‌تواند برای مادر یا بچه کشنده باشد.
نوجوانان باردار در عین حال در ریسک بالاتری برای ابتلاء به آنمی قرار دارند. آنمی می‌تواند باعث ایجاد ضعف و خستگی در مادر شده و بر رشد بچه تأثیر منفی بگذارد.
زایمان بچه در ایالات متحد آمریکا اکنون از هر زمان دیگری ایمن‌تر است اما کماکان زایمان برای مادر نوجوان خطرناک‌تر از زایمان برای مادر 20 ساله یا مسن‌تر است. بر مبنای اعلام WHO در سطح جهانی عوارض دوران بارداری یا زایمان علت پیشتاز در مرگ و میر دختران 15 تا 19 ساله محسوب می‌شود.
اگر دختری در نوجوانی باردار شود ممکن است در انتقال خبر آن به خانواده یا دوستان خود با ترس و هول بیشتری مواجه باشد. عدم انتقال موضوع به دیگران و عدم استفاده از کمک مورد نیاز از سوی دیگران می‌تواند مادر نوجوان را بیشتر منزوی و دچار افسردگی کند. این موضوع می‌تواند عامل ایجاد مشکلاتی در خانه و محیط تحصیل باشد.
بسیاری از نوجوانان باردار از مدرسه انصراف می‌دهند و هرگز تحصیلات خود را به انتها نمی‌رسانند. این به معنی آن است که شمار زیادی از مادران باردار شده در دوران نوجوانی زندگی را در تنگدستی می‌گذرانند.
زنانی که برای نخستین بار در دوران نوجوانی باردار می‌شوند بیشتر محتمل است که بیش از یک بچه به دنیا بیاورند. در حدود یک‌پنجم زایمان‌های مادر نوجوان زایمان تکراری است. زنان دارای تحصیلات اندک و چند بچه برای مراقبت برای معاش خود با دشواری زیادی مواجه می‌شوند.

بارداری در نوجوانی بر بچه چه تأثیری دارد؟
بارداری سالم چهل هفته ادامه می‌یابد. بچه متولد شده پیش از هفته 37 بارداری نارس تلقی می‌شود. مادران نوجوان بیشتر محتمل است که دچار تولد نوزاد نارس شوند.
برخی از اوقات این بچه‌ها فاقد رشد کامل بدنی و مغزی هستند. بسته به میزان نارس بودن بچه این اختلال می‌تواند به مشکلات مادام‌ العمر در مورد رشد و سلامت وی منجر شود.
نوزادان نارس در عین حال گرایشی به کمبود وزن در هنگام تولد نشان می‌دهند. بچه‌های کم‌وزن در هنگام تولد ممکن است در زمان نوزادی دچار مشکلات تنفسی و تغذیه‌ای شوند. به عنوان فرد بزرگسال، نوزاد دچار کمبود وزن در هنگام تولد بیشتر مستعد ابتلاء به بیماری‌هایی مثل دیابت و بیماری قلبی است.
وزن کم هنگام تولد همچنین بر رشد مغز تأثیر منفی دارد. کودکان متولد شده با وزن کم مشاهده شده است که با مشکلات یادگیری مواجه هستند.
در کنار افزایش خطر دچار شدن به کمبود وزن در هنگام تولد، نوزادان متولد شده از مادران نوجوان در عین حال در معرض ریسک بالاتری برای مرگ در دوره نوزادی قرار دارند.

بارداری نوجوانان بر پدر نوجوان چه تأثیری دارد؟
پدر شدن در نوجوانی می‌تواند اتفاقی هراس‌آور و تغییر دهنده زندگی باشد. پدران نوجوان نیازی نیست که نگران عوارض سلامت بارداری و زایمان باشند اما آنان ممکن است با مشکلات مشابهی در مورد ماندن در محیط تحصیل و کسب درآمد مواجه شوند.
در آمریکا قوانین ایالتی در مورد سن قانونی برای مردم جهت داشتن مقاربت جنسی متفاوت است.
دستگیری یا اقدام قانونی علیه نوجوانان دارای فعالیت جنسی ممکن است اثرات نابود کننده‌ای در پی داشته باشد. نام یک مرد جوان ممکن است به عنوان متعرض جنسی ثبت شود اگر خود به سن قانونی رسیده (سن 18 در برخی ایالات) و شریک جنسی وی به چنین سنی نرسیده باشد (17 سالگی یا کمتر).

بارداری چطور تشخیص داده می‌شود؟
تست‌های خانگی بارداری به راحتی در دسترس است. این تست‌ها برای کشف هورمون‌های بارداری در ادرار طراحی شده‌اند. بیشترین صحت این تست‌ها مربوط به زمانی است که یک هفته از آغاز بارداری یا پریود انجام نشده گذشته باشد.
اگر یک تست بارداری خانگی نشان دهنده باردار نبودن زن باشد، وی باید یک هفته منتظر بماند و برای کسب اطمینان از درست بودن نتیجه بار دیگر تست را تکرار کند.
اگر تست خانگی نشان دهنده باردار بودن زن باشد، نیاز است که وی به دکتر مراجعه کند. پزشک بارداری را با استفاده از یک تست خون و احتمالاً معاینه فیزیکی تأیید خواهد کرد.

گزینه‌های پیش روی نوجوانان باردار چیست؟
نوجوانانی که باردار می‌شوند ممکن است از مراجعه به پزشک هراس داشته باشند اما این موضوع برای ایمنی مادر باردار و بچه نازاده نهایت اهمیت را دارد.
دکتر باید در مورد تمامی گزینه‌های پیش رو شامل موارد زیر بحث کند:
سقط جنین، یا پایان دادن به بارداری از طریق پزشکی
• فرزندخواندگی یا زایمان بچه و سپردن اجازه قانونی برای پرورش وی به شخص دیگر
• زایمان بچه و بزرگ کردن وی توسط خود مادر
شکل ایده‌آل موضوع آن است که پدر آینده و اعضاء خانواده مادر و پدر بچه در اتخاذ بهترین تصمیم ممکن دخیل باشند. به هر حال این مورد همیشه ممکن نیست.

آیا امکان تولد یک بچه سالم برای مادر نوجوان وجود دارد؟
مادران نوجوان می‌توانند صاحب بچه‌های سالم شوند. آنان باید بلافاصله پس از اطلاع از باردار شدن خود به پزشک مراجعه کنند و جدول زمان‌بندی شده از سوی پزشک را کاملاً اجرا کنند.
مراقبت کامل از سوی متخصص زنان و زایمان در سراسر بارداری برای سلامت و تندرستی هم مادر و هم بچه بسیار مهم است. مادران باردار باید غذای خوب بخورند، ورزش کنند و به حمایت دوستان و اعضاء خانواده متکی شوند.
نشان داده شده است که مصرف دخانیات در دوره بارداری باعث کاهش وزن بچه در هنگام تولد و نوزاد نارس می‌شود. زنان نباید در دوران بارداری دخانیات مصرف کنند.
مواد مخدر و الکل می‌توانند اثرات مخربی بر نوزاد نازاده و مادر داشته باشند. زنان نباید در دوره بارداری الکل بنوشند یا مواد مخدر مصرف کنند. اگر ظن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل مطرح باشد، زنان باید در مشورت با پزشک راهی برای درمان خود پیدا کنند.
زنان باید صرفاً از داروهای تجویز شده از سوی پزشک استفاده کنند. آنان نیز فهرست تمامی داروهای غیر نسخه‌ای مصرفی خود را در اختیار دکتر بگذارند.
این موضوع اهمیت دارد که تمامی زنان باردار فارغ از اینکه چه سنی دارند از مراقبت پزشکی برخوردار باشند. اما از آنجا که جسم نوجوانان کماکان در حال رشد است مراجعه منظم به پزشک در مورد این گروه از مادران باردار به ویژه اهمیت دارد.

در طول ویزیت‎های دوره بارداری باید در انتظار چه چیزی بود؟
زنان در طول دوره بارداری به دفعات از سوی پزشک خود ویزیت می‌شوند.
در طول شش ماه اول، زن باردار احتمالاً ماهانه یک بار به دکتر مراجعه می‌کند. در ماه‌های آخر بارداری احتمال آن وجود دارد که مراجعه به پزشک یک هفته در میان انجام شود که در ماه آخر بارداری به هر هفته یک بار تبدیل می‌شود. این ویزیت‌ها برای اطمینان از سلامت مادر و بچه انجام می‌گردد.
در مطب پزشک مادر باردار وزن‌کشی شده، فشار خون، و محیط شکم وی اندازه‌گیری می‌شود. همچنان که بچه رشد می‌کند، پزشک وضعیت قرارگیری وی در زهدان مادر را حس کرده و به صدای قلب او گوش می‌دهد.
ایده خوبی است که زنان باردار سؤال‌های خود را روی کاغذ بیاورند تا بتوانند در طول ویزیت‌ها این سؤال‌ها را با پزشک خود مطرح کنند. آنان باید در مورد مشکلات، وضعیت سلامت خود و بچه، و نگرانی‌های عاطفی یا خانوادگی خویش با پزشک صحبت کنند.
در صورت مواجهه با موارد زیر زنان باردار باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند:
• هر نوع خونریزی واژن
سردرد شدید یا مداوم
تاری دید
درد شکم
• استفراغ ادامه‌دار
تب یا لرز
درد یا سوزش در طول ادرار کردن
• نشت مایع از واژن (ترشحات واژن)
ورم پا یا درد پا

چطور می‌توان از بارداری نوجوانان پیشگیری کرد؟
تنها راه اطمینان از عدم بارداری عدم اقدام به مقاربت جنسی است. به هر جهت روش‌های زیادی برای کاهش شانس باردار شدن در شرایط داشتن فعالیت جنسی وجود دارد.
بر مبنای یک مطالعه منتشر شده در نشریه PLoS One، خویشتن‌داری - صرفاً آموزش سکس به شکل مثبتی با افزایش بارداری در نوجوانان مرتبط بود.
بسیاری از جوامع برنامه‌های حمایتی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهند که به پیشگیری از بارداری نوجوانان کمک می‌کنند.
این گروه‌ها می‌توانند اطلاعاتی در مورد داروهای کنترل بارداری ارائه دهند و به نوجوانان در مورد خودمحدودیت‌های سکس کمک کنند بنابراین آنها وارد موقعیت‌هایی نمی‌شوند که در آنها به سکس مراقبت نشده اقدام می‌کنند و باردار می‌شوند.

کدام روش‌های پیشگیری از بارداری در دسترسند؟
روش‌های تجویزی پیشگیری از بارداری از طریق پزشک یا کلینک‌های سلامت زنان در دسترسند.

دستگاه داخل رحمی (IUD)
IUD دستگاهی است که پزشک آن را در رحم جایگذاری می‌کند. این عمل به خوبی قابل تحمل است و نیازی به بستری شدن زن در بیمارستان ندارد. IUD به طرق مختلف از بروز بارداری پیشگیری می‌کند. اثربخشی این روش 99 درصد است.

ایمپلنت کنترل بارداری
برخی روش‌های کنترل بارداری بر سطح هورمون‌ها در بدن تأثیر می‌گذارند، بنابراین احتمال باردار شدن کاهش پیدا می‌کند. مؤثرترین روش ایمپلنت کنترل بارداری است که نکسپلانون نیز خوانده می‌شود.
این یک قطعه پلاستیکی بسیار کوچک است که زیر پوست بازو جاگذاری می‌شود. ایمپلنت‌ها تا 3 سال سر جای خود باقی می‌مانند. میزان اثربخشی آنها در پیشگیری از بارداری 99 درصد است.

روش‌های دیگر
قرص‌ها، تزریق‌ها و پچ‌های کنترل بارداری نیز بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند. میزان اثربخشی آنها 91 تا 94 درصد است.
دیافراگم و پوشش سرویکال (FemCap) دستگاه‌هایی هستند که زمان اقدام به سکس در واژن قرار می‌گیرند. آنها مانع از ورود اسپرم به داخل رحم می‌شوند. میزان اثربخشی این دستگاه‌ها 71 تا 88 درصد است.

روش‌های غیر نسخه‌ای در دسترس برای کنترل بارداری کدامند؟
مردم در عین حال می‌توانند ابزارهای غیر نسخه‌ای مربوط به کنترل بارداری را در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها خریداری کنند. این روش‌ها به اندازه روش‌های تجویزی مؤثر نیستند اما می‌توانند شانس باردار شدن را کاهش دهند.

کاندوم
میزان بارداری نوجوانان در ایالات متحد آمریکا دستکم 25 سال است دچار کاهش شده است. کارشناسان علت را در این می‌دانند که نوجوانان فعال از نظر جنسی بیشتری از کاندوم استفاده می‌کنند.
کاربرد درست کاندوم می‌تواند مانع از بارداری شود. در صورت استفاده صحیح کاندوم‌ها در عین حال مانع از انتقال بسیاری از عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs) می‌شوند. اثربخشی کاندوم 85 درصد است.

اسفنج کنترل بارداری
اسفنج‌های دارای اسپرم‌کش در عین حال مانع از ورود اسپرم به داخل رحم می‌شوند. در صورت استفاده درست این روش در پیشگیری از بارداری دارای اثربخشی 76 تا 88 درصد است.

قرص صبح روز بعد
این دارو حاوی هورمون‎هایی است که مانع از رها شدن تخمک توسط بدن به داخل رحم می‎شود و باعث می‌شود که جدار رحم دچار ریزش شود که این مانع از لقاح می‌گردد.
برای باردار شدن زن نیاز است تا تخمک‌ها با اسپرم تماس پیدا کنند.
"قرص صبح روز" بعد در مواردی که به نظر می‌رسد کنترل بارداری معمول کارآیی ندارد یا زمانی که شخص از کنترل بارداری استفاده نمی‌کند، گزینه خوبی است. زنان در سنین 17 و بالاتر برای تهیه این دارو نیازی به نسخه ندارند.
میزان اثربخشی قرص صبح روز بعد در مورد برندهایی مثل Plan B One-Step و Next Choice 75 تا 89 درصد است، اگر در طول 3 روز از زمان اقدام به سکس محافظت نشده مصرف شود. اثربخشی برند Ella در طول 5 روز از زمان مزبور 85 درصد است.

پیام همراه
اگرچه نوجوانان اغلب اوقات می‌توانند فرزندان سالمی به دنیا بیاورند، نگرانی‌هایی در مورد سلامت مادر و بچه در این مورد وجود دارد. اگر نوجوانی باردار شود باید برای بحث در مورد شرایط خود بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
روش‌های متفاوتی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که از جمله می‌توان به IUD، قرص‌های کنترل بارداری و کاندوم اشاره کرد./


• دکتر هالی ارنست، السا کری، دکتر جیل سیلیدی-شولمن
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
Teenage Pregnancy
Medically reviewed by Holly Ernst, PA-C on July 30, 2018—
Written by Elea Carey and Jill Seladi-Schulman

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هفتة 37 بارداری: مطلوب برای زایمان دوقلویی

در بارداری دوقلویی ساده، با هدف به حداقل رسیدن ریسک مرده‌زایی و مرگ نوزاد، هفتة 37 بارداری باید برای زمان زایمان لحاظ شود و در آنجا که فقط یک جفت برای دوقلوها وجود دارد زمان وضع حمل باید هفتة 36

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان پستان

بر مبنای دستورعمل تازة سرطان سینه از سوی انجمن آمریکایی سرطان (ACC) که در JAMA منتشر شده است، خانم‌ها باید فرصت انجام غربالگری سالانه برای سرطان سینه را از سن 40 سالگی داشته و نیز مجاز باشند که بعد از