plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

حس جنبش و حرکت در قسمت زیر شکم چه علتی دارد؟

اسپاسم عضله، لگد زدن، لگد شبح، واکنش آلرژیک، انسداد روده، دیورتیکولیت

احساس حرکت در شکم تجربه‌ای غیر معمول نیست

تقلا و پیچش، کشیدن و چنگ زدن. شکم شما ممکن است بر مبنایی منظم دچار تمامی حس‌های مزبور شود. اغلب آنها کاملاً نرمال هستند اما گاهی اوقات یک حرکت یا حس غیر معمول ممکن است بروز کند. در این مقاله ما در مورد علل موارد منجر به احساس حرکت و جنبش در قسمت زیر شکم خواهیم پرداخت. ما به علل مشهودتر مثل بارداری و گوارش توجه خواهیم کرد. همچنین علل کمتر شایع و نیز مواردی را که حرکت غیر معمول در قسمت مزبور می‌تواند نشانه‌ای چیزی نگران کننده‌تر باشد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تست بارداری قند چیست؟

 hCG, پریود, تست‌های خانگی برای بارداری, زنان باردار شکر, ادرار

تست بارداری خانگی ابداً صرفاً مربوط به چند دهه قبل است

هواداران تست بارداری قند (شکر) می‌گویند ذرات قند وقتی با ادرار زن بیمار تماس پیدا می‌کنند حالت کلوخه به خود می‌گیرند. به هر حال شواهد معتبر برای دفاع از این ادعا در دست نیست، و هیچ سازمان یا نهاد پزشکی این تست را برای بارداری توصیه نکرده است. برای قرن‌ها مردم در جستجوی یافتن راهی برای تشخیص بارداری در اوایل آن بوده‌اند. تست بارداری خانگی ابداً صرفاً مربوط به چند دهه قبل است. پیش از اختراع آن مردم از راه‌های مختلف طب عامه برای تست بارداری استفاده می‌کردند. برخی سایت‌های طب جایگزین و طبیعی کماکان استفاده از تست قند برای بارداری را پیشنهاد می‌دهند اما هیچ شواهدی در مورد کارآیی آن وجود ندارد.

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی و نقش حیاتی آن در باروری

مخاط دهانه رحم, تخمک‌گذاری, اسپرم, پریود, عفونت مخمری, سرطان رحم, سرطان سرویکال

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقش بزرگی در باروری بازی می‌کند

ترشح واژن کاملاً نرمال است و ممکن است در هر مقطعی در طول ماه بروز کند. ترشح واژن مخلوطی از مایع و سلول‌های واژن است و مایع سرویکال [مایع دهانه رحم] یا مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم] را شامل می‌شود. زنان ممکن است در زمان برانگیختگی جنسی و هنگام تخمک‌گذاری متوجه ترشح شوند. اما در حالی که برخی زنان توجه زیادی به رنگ یا قوام ترشح مورد بحث ندارند، مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقشی حیاتی در باروری بازی می‌کند. مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی مایعی بارور کننده است و به اسپرم کمک می‌کند تا از واژن به رحم برسد. این ترشح "مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی" نامیده می‌شود زیرا در بررسی از نزدیک شبیه به سفیده تخم مرغ احساس شده و به نظر می‌رسد.

آیا تست کواد مارکر ارزش انجام دارد؟

استریول, اینهیبین A, سندرم داون, تریزومی 18, اسپاینا بیفیدا, غربالگری DNA فاقد سلول دوران بارداری

غربالگری کواد صرفاً نشان دهنده شانس کلی شما در حمل نوزادی با برخی اختلالات کروموزومی، نقایص لوله عصبی یا نقایص دیواره شکمی است

غربالگری کواد به شکل سنتی از رایج‌ترین غربالگری‌های مورد استفاده در سه ماهه دوم بارداری بوده است. این غربالگری عموماً در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مراقبت دوران بارداری در طول سه ماهه دوم شروع شده باشد یا اگر غربالگری سه ماهه اول بارداری، که شامل تست خون و آزمون اولتراسوند (سونوگرافی) است، در دسترس نبوده باشد. متخصص مراقبت‌های پزشکی شما باید نتایج غربالگری سه ماهه اول را با غربالگری کواد تلفیق کند تا بهبود در کشف سندرم داون حاصل گردد. غربالگری DNA فاقد سلول دوران بارداری دیگر روش غربالگری است که متخصص مراقبت‌های پزشکی ممکن است به جای غربالگری کواد توصیه کند. شما می‌توانید در مورد گزینه‌ها غربالگری پیش روی خود با پزشک خویش مشورت کنید.

تست گونادوتروپین جفتی انسان (HCG) در بارداری

 بارداری مولار, بارداری خارج رحمی, تست HCG، سقط جنین زودرس

تست HCG بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان را در خون یا ادرار بررسی می‌کند

تست HCG بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان را در خون یا ادرار بررسی می‌کند. این اندازه‌گیری بدان معنی است که HCG می‌تواند تعیین کند که زن باردار است و همچنین مشخص سازد که آیا میزان تولید هورمون‌های بارداری در بدن زن بالا است یا خیر. به طور معمول سطح HCG به شکل مداوم در طول سه ماهه اول بارداری افزایش می‌یابد و به اوج خود می‌رسد و سپس با پیشرفت بارداری در سه ماهه دوم و سوم به تدریج کاهش پیدا می‌کند. پزشکان ممکن است انجام چند تست خونی HCG را در طول چندین روز درخواست کنند تا تغییر سطوح آن پایش شود. این روند HCG می‌تواند به پزشکان در تعیین چگونگی پیشرفت بارداری کمک کند.

4 نوع اصلی لگن در زنان و تأثیر آنها بر زایمان

 اختلال عملکرد کف لگن, پرولاپس ارگان لگن, ساکروایلیت, استئیت پوبیس, سزارین

در گذشته پزشکان برای تعیین نوع لگن زنان حامله از اشعه X استفاده می‌کردند

شکل لگن اغلب در میان مردان و زنان متفاوت است. لگن زنان عموماً پهن‌تر بوده و بیشتر از لگن مردان باز می‌شود. این وضعیت به زایمان طبیعی کمک می‌کند. با وجود این حتی در میان زنان لگن شکل‌های متفاوتی دارد. به طور کلی چهار نوع اصلی لگن وجود دارد. نوع لگن می‌تواند بر امکان یا عدم امکان زایمان واژنی (زایمان طبیعی) تأثیر بگذارد. در مجموع ژنتیک و عوامل زیست محیطی شکل کلی لگن را تعیین می‌کنند. در سال‌های 1930 میلادی دو محقق لگن را به چهار نوع مختلف تقسیم کردند. آنان به میزان زیادی این انواع را بر مبنای شکل ورودی یا دهانه لگن تعیین کردند، که ناحیه بالایی حفره لگن است. 

اثرات روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری بر بدن زنان

سیستم قلبی عروقی, سیستم عصبی مرکزی, مایو کلینیک, سیستم گوارش, سیستم پوششی, آکنه, هیرسوتیسم

کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست.

اغلب افراد بر این باورند که کنترل بارداری هورمونی در خدمت یک هدف است: پیشگیری از بارداری. در حالی که روش‌های هورمونی مزبور در مقایسه با دیگر اشکال کنترل بارداری بسیار مؤثرند، اثرات آنها به پیشگیری از بارداری محدود نمی‌شود. در واقع آنها را می‌توان حتی برای کمک به درمان دیگر مشکلات سلامت مثل تخفیف خونریزی عادت ماهانه، تغییرات پوستی و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. به هر حال، کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست. همانند تمامی داروها اثرات مفیدی مطرح است و ریسک‌هایی بالقوه که بر هر کسی به شکل متفاوت تأثیر می‌گذارند. قرص‌ها و پچ‌های کنترل بارداری صرفاً با یک نسخه قابل دسترسی هستند.

مقالات دیگر...