دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا تست کواد مارکر ارزش انجام دارد؟

 استریول, اینهیبین A, سندرم داون, تریزومی 21, تریزومی 18, اسپاینا بیفیدا

غربالگری کواد میزان آلفا-فتوپروتئین (AFP)، گونادوتروپین جفتی انسان (HCG)، استریول و اینهیبین A را در خون زن باردار اندازه‌گیری می‌کند

غربالگری کواد که به نام‌های تست کوادراپل مارکر، غربالگری سه ماهه دوم یا به سادگی تست کواد، نیز شناخته می‌شود، یک تست پری‌ناتال [تست دوران بارداری] است که میزان 4 ماده را در خون زن باردار اندازه‌گیری می‌کند: آلفا-فتوپروتئین (AFP)، پروتئینی که توسط نوزاد در حال شکل گرفتن ایجاد می‌شود، گونادوتروپین جفتی انسان (HCG)، هورمونی که توسط جفت جنین ایجاد می‌شود، استریول، هورمونی که توسط جفت و کبد بچه تولید می‌شود، اینهیبین A، هورمون دیگری که جفت آن را ایجاد می‌کند.

بارداری پس از 40 سالگی -آنچه دانستنش ضروری است

زایمان زودرس, دیابت, ناهنجاری‌های مادرزادی, نمره آپگار, تلقیح داخل رحمی

هیچ فایده مستقیمی برای سلامت بر اثر بچه‌دار شدن پس از 40 سالگی وجود ندارد.

بسیاری از مردم اکنون بچه‌دار شدن را تا سال‌های چهل زندگی به تعویق می‌اندازند. بچه‌دار شدن پس از 40 سالگی به زوج‌ها شانس آن را می‌دهد که برای جنبه‌های عاطفی و مالی مرتبط به پدر و مادر شدن آمادگی بیشتری پیدا کنند. به هر حال، چنین کاری می‌تواند باردار شدن را مشکل‌تر کند زیرا توان باروری با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. مشخصاً در مورد زنان توان باروری پس از سن چهال سالگی به شکلی چشمگیر افت می‌کند.

افسردگی انتیپارتوم یا افسردگی دوره بارداری

تغذیه, ویتامین D, کمبود ویتامین B, سیتالوپرام, سرترالین, دولوکستین, ونلافاکسین, بوپروپیون, پره‌اکلامپسی, افسردگی پسازایما

انتیپارتوم به معنی "پیش از زایمان" است

بیشتر مردم می‌دانند که زنان ممکن است پس از زایمان دچار افسردگی شوند. اما در عین حال امکان دچار شدن به افسردگی در زمان بارداری وجود دارد. این نوع افسردگی به نام افسردگی انتیپارتوم شناخته می‌‎شود و در حدود 7 درصد از کل زنان باردار دچار آن می‌شوند. این میزان ممکن است در برخی کشورها به 15 درصد برسد. بارداری می‌تواند دوره‌ای هیجان‌انگیز از زندگی باشد اما در عین حال احتمال آن هست که در کنار چرخش هورمون‌ها با استرس و اضطراب زیادی همراه گردد. تمامی اینها می‌توانند باعث افسردگی یا تشدید آن شوند. و تشخیص وضعیت ممکن است پرچالش باشد: علایم بارداری گاهی از اوقات می‌توانند افسردگی انتیپارتوم را پنهان کنند.

اثرات روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری بر بدن زنان

دستگاه‌های داخل رحمی, IUDs, کنترل بارداری غیر هورمونی, سیستم تناسلی, سیستم قلبی عروقی, سیستم عصبی مرکزی,

کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست

اغلب افراد بر این باورند که کنترل بارداری در خدمت یک هدف است: پیشگیری از بارداری. در حالی که روش‌های مزبور در مقایسه با دیگر اشکال کنترل بارداری بسیار مؤثرند، اثرات آنها به پیشگیری از بارداری محدود نمی‌شود. در واقع آنها را می‌توان حتی برای کمک به درمان دیگر مشکلات سلامت مثل تخفیف خونریزی عادت ماهانه، تغییرات پوستی و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. به هر حال، کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست. همانند تمامی داروها اثرات مفیدی مطرح است و ریسک‌هایی بالقوه که بر هر کسی به شکل متفاوت تأثیر می‌گذارند.

بالا آوردن زرداب در بارداری: علل، علایم، درمان و پیشگیری

, پروژسترون, hCG, هورمون گونادوتروپین انسانی, کسالت صبحگاهی, کربوهیدرات‌ها, هیپرامسیس گراویداروم

ناخوشی صبحگاهی معمولاً در پیرامون هفته ششم یا هفتم بارداری اوج می‌گیرد

اگر زنی باردار باشد ممکن است به کسالت‌ها، دردها، ناراحتی‌ها و مایعات بدنی معمول توجهی بیش از حد نشان دهد. از آنجا که بسیاری از علایم متداول در بارداری در دو گروه - آزار دهنده اما در کل بی‌ضرر و نشانه‌های هشدار دهنده یک مشکل جدی - قرار می‌گیرند زنان باردار ممکن است بر هر مورد بالا آوردن، گوزیدن، کرامپ، پیچش و ولع غذایی تمرکزی شدید نشان داده نگران آن شوند که آیا باید مورد را نادیده بگیرند یا دکتر خبر کنند. و زمانی که زن باردار در انتظار آن است که چیزی را بالا بیاورد، ممکن است توقع زرد بودن آن چیز را نداشته باشد - و نیز نداند که در این مورد چه کاری باید انجام دهد.

هیپرامسیس گراویداروم در بارداری: علل، پیامدها و درمان

 عدم تعادل الکترولیت, پایریدوکسین, تیامین, ویتامین B1, تغذیه لوله‌ای, اسهال، استفراغ

وقتی کسی دچار هیپرامسیس گراویداروم باشد، به مقدار زیاد و گاه به طور مداوم استفراغ می‌کند.

بسیاری از زنان باردار دچار ناخوشی صبحگاهی (کسالت صبحگاهی) می‌شوند. اما در مورد برخی از آنان این کسالت به مراتب شدیدتر است. کمتر از 3 درصد زنان باردار دچار اختلالی به نام هیپرامسیس گراویداروم می‌شوند. در این مورد هیچ علاجی وجود ندارد، اما اختلال مزبور موقتی است و راه‌هایی برای مدیریت کردن آن در دسترس است. وقتی کسی دچار هیپرامسیس گراویداروم باشد، به مقدار زیاد و گاه به طور مداوم استفراغ می‌کند. این وضعیت می‌تواند به مشکلاتی مثل دهیدراسیون و کاهش وزن منجر گردد. ناخوشی صبحگاهی اغلب در پایان سه ماهه اول بارداری برطرف می‌شود اما هیپرامسیس گراویداروم معمولاً زمان طولانی‌تری ادامه می‌یابد.

تست HCG در بارداری: خوانش تست، عوامل تأثیرگذار بر نتایج، ریسک‌‌ها

, لقاح, بارداری مولار, سرطان, اختلالات غدد درون‌ریز, آنتی‌بادی, نتیجه مثبت کاذب, بارداری خارج رحمی

سطح HCG در بدن در طول چند هفته اول بارداری به سرعت افزایش می‌یابد

تست HCG بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان را در خون یا ادرار بررسی می‌کند. این اندازه‌گیری بدان معنی است که HCG می‌تواند تعیین کند که زن باردار است و همچنین مشخص سازد که آیا میزان تولید هورمون‌های بارداری در بدن زن بالا است یا خیر. به طور معمول سطح HCG به شکل مداوم در طول سه ماهه اول بارداری افزایش می‌یابد و به اوج خود می‌رسد و سپس با پیشرفت بارداری در سه ماهه دوم و سوم به تدریج کاهش پیدا می‌کند. پزشکان ممکن است انجام چند تست خونی HCG را در طول چندین روز درخواست کنند تا تغییر سطوح آن پایش شود. این روند HCG می‌تواند به پزشکان در تعیین چگونگی پیشرفت بارداری کمک کند.

مقالات دیگر...