دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوجوانان در مقایسه با مادران دارای سنین معمول در ریسک بالاتری برای ابتلاء به پره‌اکلامپسی و عوارض آن قرار دارند

نوجوانان در مقایسه با مادران دارای سنین معمول در ریسک بالاتری برای ابتلاء به هیپرتانسیون مرتبط به بارداری (پره‌اکلامپسی) و عوارض آن قرار دارند. خطرات متوجه نوزاد شامل تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد است. پره‌اکلامپسی همچنین برای کلیه‌ها مضر بوده یا حتی می‌تواند برای مادر یا بچه کشنده باشد. نوجوانان باردار در عین حال در ریسک بالاتری برای ابتلاء به آنمی قرار دارند. آنمی می‌تواند باعث ایجاد ضعف و خستگی در مادر شده و بر رشد بچه تأثیر منفی بگذارد. زایمان بچه در ایالات متحد آمریکا اکنون از هر زمان دیگری ایمن‌تر است اما کماکان زایمان برای مادر نوجوان خطرناک‌تر از زایمان برای مادر 20 ساله یا مسن‌تر است. 

ترشح واژن به رنگ‎های سبز یا زرد از نوع ترشحات سالم واژن نیست و عنوانگر وجود یکی از عفونت‌های واگیردار جنسی مثل کلامیدیا یا تریکومونیازیس است.

بارداری باعث ایجاد تغییراتی در ترشحات واژن می‌شود که ممکن است از نظر رنگ، بافت و حجم متفاوت باشند. افزایش ترشح واژن اغلب مواقع یکی از اولین نشانه‌های بارداری محسوب می‌شود.  برخی تغییرات در رنگ این ترشحات نرمال است در حالی که مابقی ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکلات دیگر باشند. افزایش میزان ترشح واژن در طول بارداری نرمال است اما ترشحات غیر نرمال در کنار بوی تند یا احساس ناراحتی در واژن یا شکم اغلب اوقات نشان دهنده وجود مشکلی در سلامت است. این مورد برای ترشحات سبز، زرد یا خاکستری رنگ هم صادق است. زنان در صورت مواجه شدن با لکه‌بینی یا خونریزی سنگین، که بیش از یک روز ادامه داشته باشد، یا در کنار درد و کرامپ بروز کند، باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

بر مبنای اعلام CDC، از هر 10 زن باردار 9 نفر از آنها در مقطعی از بارداری دارو مصرف می‎کنند.

در دوران بارداری تمرکز زنان ممکن است بر سلامت جنین در حال رشد معطوف شود؛ اما خود آنان نیز نیاز به مراقبت بیشتری دارند، به ویژه هنگامی که بیمار می‎شوند. بر مبنای اعلام CDC، از هر 10 زن باردار 9 نفر از آنها در مقطعی از بارداری دارو مصرف می‎کنند. بسیاری از داروهای غیر نسخه‎ای و نیز داروهای نسخه‌ای از سوی FDA به عنوان داروهای توأم با مخاطره طبقه‎بندی شده‌اند. داروهایی که در دسته‎بندی‌های A، B یا C قرار می‎گیرند برای مصرف در دوران بارداری عموماً ایمن تلقی می‎شوند. دلیلش آن است که فواید مصرف این داروها، چه در مطالعات بر روی حیوانات و چه در بررسی بر روی انسان، بر مضرات آنها چربش داشته‎اند.

دیابت بارداری در 10-2 درصد بارداری‎ها بروز می‌کند

دیابت ملیتوس (دیابت) نوعی بیماری است که موجب افزایش گلوکز خون می‌شود. گلوکز قندی است که منبع اصلی انرژی بدن به شمار می‌رود. افزایش قند خون می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. «دیابت ملیتوس پیش از بارداری» دیابتی است که قبل از بارداری وجود داشته است. هنگامی که دیابت در دوران بارداری شروع می‌شود، "دیابت بارداری" نام دارد. هر دو نوع دیابت به مراقبت‌های ویژه در دوران بارداری نیاز دارند.

تمامی زنان فعال از نظر جنسی به درجات مختلف در خطر ابتلاء به بارداری خارج از رحم [بارداری خارج رحمی، حاملگی خارج از رحم] قرار دارند

تمامی زنان فعال از نظر جنسی به درجات مختلف در خطر ابتلاء به بارداری خارج از رحم [بارداری خارج رحمی، حاملگی خارج از رحم] قرار دارند. در صورت وجود هر یک از موارد زیر میزان خطر مزبور افزایش خواهد یافت: سن مادری بالای 35 سال، داشتن سابقه جراحی لگن، جراحی ناحیه شکم، یا سقط جنین مکرر، تاریخچه بیماری التهابی لگن (PID)، تاریخچه ابتلاء به اندومتریوز، بروز لقاح علی‌رغم استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) یا بستن لوله‌های رحمی، لقاح به کمک داروهای باروری یا اقدامات پزشکی مربوط به باروری، مصرف دخانیات، داشتن سابقه بارداری خارج از رحم، داشتن سابقه ابتلاء به بیماری‎های واگیردار جنسی (STDs) مثل سوزاک یا کلامیدیا، ابتلاء به ناهنجاری‌های ساختاری در لوله‌های فالوپ که حرکت را برای تخمک دشوار می‎کنند

سقط جنین در هر زمان از نیمة اول بارداری می‌تواند رخ دهد. اما در اكثر اوقات در 13 هفتة اول بارداری و در 20-15% بارداری‌ها پیش می‌آید

خونریزی واژینال در دوران بارداری علت‌های بسیاری دارد كه بعضی از آنها جدی محسوب می‎شوند. امكان دارد خونریزی در اوایل و یا اواخر بارداری رخ دهد. موارد خفیف خونریزی معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما گاه خونریزی برای زن و فرزند وی خطرآفرین است. از این‌رو، هر زمان دچار خونریزی شدید، باید با دكتر تماس بگیرید یا به دنبال چاره باشید. اگر در اوایل بارداری دچار خونریزی شوید، پزشك ممكن است شما را معاینه كرده، در مورد میزان خون دفع شده، مدت خونریزی، ‌وجود درد، محل و شدت درد سؤال كند. ممكن است دکتر برای شما آزمایش HCG درخواست كند.

زمانی که افزایش فشار خون اوّلین بار در نیمة دوم بارداری پدیدار شود به آن هیپرتانسیون بارداری می‌گویند

فشار خون نرمال کلید سلامتی است. افزایش فشار خون هیپرتانسیون نام دارد. وقوع این حالت در هر زمانی می‌تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد. هیپرتانسیون در دوران بارداری حتی می‌تواند با مشکلات بیشتری همراه باشد. در برخی موارد ممکن است پره‌اکلامپسی به وجود آید (نوعی اختلال جدی که تأثیر خطرناکی بر بارداری دارد). اگر زنی باردار بوده و دچار هر یک از ریسک‌فاکتورهای ابتلا به افزایش فشار خون است به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد.

مقالات دیگر...