دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تمامی زنان فعال از نظر جنسی به درجات مختلف در خطر ابتلاء به بارداری خارج از رحم [بارداری خارج رحمی، حاملگی خارج از رحم] قرار دارند

تمامی زنان فعال از نظر جنسی به درجات مختلف در خطر ابتلاء به بارداری خارج از رحم [بارداری خارج رحمی، حاملگی خارج از رحم] قرار دارند. در صورت وجود هر یک از موارد زیر میزان خطر مزبور افزایش خواهد یافت: سن مادری بالای 35 سال، داشتن سابقه جراحی لگن، جراحی ناحیه شکم، یا سقط جنین مکرر، تاریخچه بیماری التهابی لگن (PID)، تاریخچه ابتلاء به اندومتریوز، بروز لقاح علی‌رغم استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) یا بستن لوله‌های رحمی، لقاح به کمک داروهای باروری یا اقدامات پزشکی مربوط به باروری، مصرف دخانیات، داشتن سابقه بارداری خارج از رحم، داشتن سابقه ابتلاء به بیماری‎های واگیردار جنسی (STDs) مثل سوزاک یا کلامیدیا، ابتلاء به ناهنجاری‌های ساختاری در لوله‌های فالوپ که حرکت را برای تخمک دشوار می‎کنند

بر مبنای اعلام CDC، از هر 10 زن باردار 9 نفر از آنها در مقطعی از بارداری دارو مصرف می‎کنند.

در دوران بارداری تمرکز زنان ممکن است بر سلامت جنین در حال رشد معطوف شود؛ اما خود آنان نیز نیاز به مراقبت بیشتری دارند، به ویژه هنگامی که بیمار می‎شوند. بر مبنای اعلام CDC، از هر 10 زن باردار 9 نفر از آنها در مقطعی از بارداری دارو مصرف می‎کنند. بسیاری از داروهای غیر نسخه‎ای و نیز داروهای نسخه‌ای از سوی FDA به عنوان داروهای توأم با مخاطره طبقه‎بندی شده‌اند. داروهایی که در دسته‎بندی‌های A، B یا C قرار می‎گیرند برای مصرف در دوران بارداری عموماً ایمن تلقی می‎شوند. دلیلش آن است که فواید مصرف این داروها، چه در مطالعات بر روی حیوانات و چه در بررسی بر روی انسان، بر مضرات آنها چربش داشته‎اند.

دیابت بارداری در 10-2 درصد بارداری‎ها بروز می‌کند

دیابت ملیتوس (دیابت) نوعی بیماری است که موجب افزایش گلوکز خون می‌شود. گلوکز قندی است که منبع اصلی انرژی بدن به شمار می‌رود. افزایش قند خون می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. «دیابت ملیتوس پیش از بارداری» دیابتی است که قبل از بارداری وجود داشته است. هنگامی که دیابت در دوران بارداری شروع می‌شود، "دیابت بارداری" نام دارد. هر دو نوع دیابت به مراقبت‌های ویژه در دوران بارداری نیاز دارند.

به نظر می‎رسد روند تمایل به بارداری در سنین بالاتر ادامه دارد، و اکنون زنان در سال‎های 30 زندگی خود بیش از سال‎های 20 زندگی صاحب فرزند می‎شوند. آیا بارداری و زایمان در سنین بالاتر با خطرات بیشتری برای مادران مسن‎تر همراه است؟ در اینجا آخرین شواهد در این مورد بررسی می‌شود.

سقط جنین در هر زمان از نیمة اول بارداری می‌تواند رخ دهد. اما در اكثر اوقات در 13 هفتة اول بارداری و در 20-15% بارداری‌ها پیش می‌آید

خونریزی واژینال در دوران بارداری علت‌های بسیاری دارد كه بعضی از آنها جدی محسوب می‎شوند. امكان دارد خونریزی در اوایل و یا اواخر بارداری رخ دهد. موارد خفیف خونریزی معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما گاه خونریزی برای زن و فرزند وی خطرآفرین است. از این‌رو، هر زمان دچار خونریزی شدید، باید با دكتر تماس بگیرید یا به دنبال چاره باشید. اگر در اوایل بارداری دچار خونریزی شوید، پزشك ممكن است شما را معاینه كرده، در مورد میزان خون دفع شده، مدت خونریزی، ‌وجود درد، محل و شدت درد سؤال كند. ممكن است دکتر برای شما آزمایش HCG درخواست كند.

زمانی که افزایش فشار خون اوّلین بار در نیمة دوم بارداری پدیدار شود به آن هیپرتانسیون بارداری می‌گویند

فشار خون نرمال کلید سلامتی است. افزایش فشار خون هیپرتانسیون نام دارد. وقوع این حالت در هر زمانی می‌تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد. هیپرتانسیون در دوران بارداری حتی می‌تواند با مشکلات بیشتری همراه باشد. در برخی موارد ممکن است پره‌اکلامپسی به وجود آید (نوعی اختلال جدی که تأثیر خطرناکی بر بارداری دارد). اگر زنی باردار بوده و دچار هر یک از ریسک‌فاکتورهای ابتلا به افزایش فشار خون است به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد.

افسردگی پريناتال نوعی افسردگی گستردة توأم با احساس عمیق اندوه، اضطراب و خستگی است. این بیماری می‌تواند مراقبت از خود و بچه‌اش را برای زن باردار پس از تولد فرزند دشوار کند.

هر انسانی تجربة احساس اندوه را دارد. اندوه پاسخی طبیعی به دوره‌ها و وقایع دشوار زندگی است و آنها معمولاً به مرور زمان کاهش می‌یابند. افسردگی بالینی چیزی ورای احساس اندوه است و نوعی بیماری واقعی با پیامدهای بالقوه جدی است. افسردگی یک اختلال خُلقی است و بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. افراد دچار افسردگی با زندگی روزمره درگیرند زیرا افسردگی بر نوع عملکرد آدمی تأثیر می‌گذارد. افسردگی به ارتباطات، عزت نفس، کار، عواطف، اشتها و بسیاری موارد دیگر آسیب می‌زند. افسردگی ضعف نیست بلکه یک اختلال پزشکی است که نیازمند درمان توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است.