دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا شیر پستان اگزما را درمان می‌کند؟

کرم هیدروکورتیزون, راش پوشک, حمام شیر پستان, درمان نقطه‌ای

شیر پستان هم اندازه کرم هیدروکورتیزون در درمان اگزما مؤثر است

مقالات اگزما / پسوریازیس

در این مقاله:
◄ آیا شیر پستان در مورد اگزما مفید است؟
◄ چگونه از شیر پستان برای درمان اگزما استفاده کنیم؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهسرخی یا تغییر رنگ، لکه، برآمدگی و پوسته دادن - اینها علایم ناراحت کننده اگزما هستند. و اگزما صرفاً مشکلی مبتلابه بزرگسالان نیست: بر مبنای اعلام "انجمن آکادمی درماتولوژی آمریکا"، اگزما ممکن است تا 25 درصد کودکان را درگیر کند.
اگرچه نوزادان به طور معمول دارای مقداری آکنه نوزادی هستند، وقتی آنان دچار علایم اگزما می‌شوند، این علایم ممکن است آنها و والدینشان را درگیر کند. والدین ممکن است نیاز به تخفیف سریع اگزما را احساس کنند. مداواهای خانگی متعددی هست که به شکل بالقوه می‌توان برای تخفیف علایم اگزما مورد استفاده قرار داد.
یک مداوای خانگی رایج برای اگزمای نوزادان استفاده از شیر پستان است. برخی والدین حتی از این شیر برای تسکین عود اگزما در مورد خود نیز استفاده می‌کنند.
شیر پستان که بسیاری آن را طلای مایع می‌نامند مایعی پویا است که ترکیبات آن مداوماً در حال تولید مواد مغذی اساسی و محافظت در برابر بیماری است. و از آنجا که شیر انسان حاوی پروبیوتیک‌های باکتریایی، یک کمپلکس پروتئین-چربی موسوم به آلفا-لاکت‌البومین مهلک برای سلول‌های تومورها (HAMELT)، و حتی سلول‌های بنیادی است، فواید آن برای مواردی بیش از صرف سلامت گوارش سرفصلی برای مطالعه علمی بوده است.


آیا شیر پستان در مورد اگزما مفید است؟
شیر پستان زمان درازی است که به عنوان تقویت کننده سلامت خوب روده شناخته شده و بسیاری از همان اجزاء بیولوژیک که در این مورد کمک کننده‌ هستند به نظر می‌رسد که شیر پستان را در تقویت اشکال دیگری از سلامت نیز مؤثر می‌کنند.
یک تحقیق مربوط به 2019 پی برده است که شیر پستان هم اندازه کرم هیدروکورتیزون در درمان اگزما مؤثر است. این تحقیق با مطالعاتی که نتایج مثبت مشابهی را در درمان راش پوشک با استفاده از شیر پستان نشان داده‌اند، تقویت شده است.
محققان می‌نویسند که شیر پستان دارای فوایدی اضافی نسبت به کرم‌های مختلف است چرا که به طور معمول رایگان است، به سادگی قابل دسترس است و فرد را در معرض عوارض جانبی مرتبط به برخی کرم‌ها قرار نمی‌دهد.


چگونه از شیر پستان برای درمان اگزما استفاده کنیم؟
شیر پستان را می‌توان از طرق مختلفی برای پوست مورد استفاده قرار داد (با طیفی از فواصل زمانی)، و چگونگی استفاده ممکن است بر مبنای اندازه محدوده آسیب دیده، میزان شیر و ترجیحات شخصی تعیین گردد.
از آنجا که ترکیبات شیر پستان ممکن است همچنین به بند ناف و مراقبت از چشم کمک کند، برخی والدین ترجیح می‌دهند که در استفاده از آن آزادانه‌تر عمل کنند – در حالی که مشکلات مربوط به تأمین شیر و دیگر ملاحظات ممکن است برخی افراد را با محدودیت در این موارد مواجه سازد. فکر خوبی است که در صورت وجود هر سؤالی در این مورد مردم با پزشک مشورت کنند.

در نوزادان
راه‌های مختلفی برای استفاده از شیر پستان در مورد پوست نوزاد وجود دارد:
• حمام شیر پستان. اگر تأمین شیر مشکل نباشد شما می‌توانید 150 تا 300 میلی‌لیتر شیر را به حمام نوزاد خود اضافه کنید. آب حمام احتمالاً کمی کدر خواهد شد اما این مایع برای پوست نوزاد فواید سیراب کننده بسیاری دارد. (شما نباید استفاده از یک مرطوب کننده پس از حمام را برای حبس رطوبت و مواد مغذی روی پوست از یاد ببرید.)
• درمان نقطه‌ای. تحویل مستقیم شیر پستان به نقاط آسیب دیده پوست گزینه درمانی دیگری برای این مورد است. در این روش شیر با استفاده از یک توپی پنبه یا یک تکه پارچه به پوست مالیده می‌شود.
اگر قصد دارید تا شیر پستان برای درمان راش پوشک استفاده کنید همین روش را می‌توانید به کار ببرید.

در بزرگسالان
بزرگسالان می‌توانند به روشی مشابه از این روش برای درمان اگزما استفاده کنند. همانند ترکیباتی که شیر پستان را درمان اگزما در کودکان مفید می‌سازند می‌توانند در درمان اگزما برای بزرگسالان مؤثر باشند.
به دلایل ایمنی، بزرگسالانی غیر شیرده می‌توانند در مورد پلن درمانی خود برای استفاده از شیر پستان برای درمان اگزما با پزشک مشورت کنند. CDC می‌گوید که خطر انتقال بیماری از طریق شیر پستان اندک است، اما متخصصان بهداشت می‌توانند به ارزیابی ملاحظات خاص مرتبط به هر مورد کمک کنند.
شیر پستان می‌تواند برای مواردی بیش از اگزما در بزرگسالان مفید باشد. به ویژه در روزهای اولیه شیردهی از پستان، این فرآیند ممکن است توأم با درد باشد. یا به علت ضعف مک زدن یا سفت بودن پستان‌بند مواجه شدن با ترک یا تحریک نوک پستان ناشایع نیست. یک راه حل خانگی برای این مشکل مالیدن آخرین قطره‌های شیر پستان روی نقاط آسیب دیده پستان در انتهای هر مورد شیردهی است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه روش مورد بحث دارای محبوبیت عامه است، مردم می‌توانند در مورد استفاده از شیر پستان برای درمان اگزما با پزشک مشورت کنند. پزشک می‌تواند راهنمایی‌های اضافی در این مورد ارائه دهد. و، اگر شیر پستان کمکی به اگزما نکند (یا این بیماری بدتر شود)، پزشک می‌تواند گزینه‌های درمانی دیگری را معرفی کند.
اگر شیر پستان از طریق یک اهداءکننده تأمین می‌شود، باید در مورد ایمن بودن استفاده از آن مطمئن شویم.


خلاصه
شیر پستان پر از مواد مغذی و ترکیبات خاص مثل سلول‌های بنیادی و پروبیوتیک‌های باکتریال است، و کاربردی بیش از صرف تغذیه نوزاد دارد.
اگر متوجه شده‌اید که نوزاد شما دچار اگزما است شیر پستان می‌تواند به عنوان یک درمان رایگان بدون عوارض جانبی بالقوه کرم‌های کارخانه‌ای مطرح باشد. اثربخشی این ماده حتی توسط مطالعات تحقیقی نیز مورد حمایت قرار گرفته است.
اما در هر حال باید در مورد استفاده از این روش برای مداوای هر نوع اگزما با پزشک مشورت کنیم.آیا شیر پستان اگزما را درمان می‌کند؟
کاریسا استیفنز، کاترین کرایدر
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Can Breast Milk Treat Eczema?
Medically reviewed by Carissa Stephens, R.N., CCRN, CPN —
Written by Catherine Crider
on October 28, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.