دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چگونه اگزما را در کودکان خردسال درمان کنیم؟

, آلرژی غذایی, لوسیون مرطوب کننده, نوردرمانی, داروی بیولوژیک, دوپیکسنت, دوپیلومب

هیچ تست منفرد قطعی برای تعیین ابتلاء بچه به درماتیت اتوپیک وجود ندارد

مقالات اگزما / پسوریازیس

در این مقاله:
◄ علایم درماتیت اتوپیک در کودکان
◄ علل درماتیت اتوپیک در کودکان
◄ تشخیص درماتیت اتوپیک در کودکان
◄ درمان پزشکی برای درماتیت اتوپیک در کودکان
◄ مداوای خانگی برای درماتیت اتوپیک در کودکان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهدرماتیت اتوپیک نوعی اگزما است، یک اختلال مزمن پوست که باعث خارش‌دار و ملتهب شدن پوست می‌شود.
اگر شما پدر یا مادر باشید احتمالاً در مورد اطفال مبتلاء به درماتیت اتوپیک شنیده‌اید. علت آن شیوع فراوان این نوع اگزما در اطفال است. در واقع بر مبنای یک مرور تحقیقی در سال 2017، کارشناسان تخمین می‌زنند که این بیماری مبتلابه 15 تا 20 درصد کودکانی است که در کشورهای صنعتی زندگی می‌کنند.
همان کارشناسان تخمین می‌زنند که نرخ درماتیت اتوپیک در اطفال ساکن ایالات متحد آمریکا در حدود 10.7 درصد است. منابع دیگر، مثل انجمن ملی اگزما (NEA) این عدد را بالاتر دانسته در حدود 13 درصد ذکر می‌کنند.
درماتیت اتوپیک در هر سنی ممکن است بروز کند. اما به شکلی مقهور کننده در اوایل زندگی شروع می‌کند.
بر مبنای یک مرور مربوط به 2017 در حدود 90 درصد موارد پیش از رسیدن به سن 5 سالگی بروز می‌کند. در حدود 60 درصد موارد در طول نخستین سال زندگی بچه ایجاد می‌گردند – و بسیاری از موارد مرتبط به زمانی است که بچه‌ها 3 تا 6 ماهه هستند.


علایم درماتیت اتوپیک در کودکان
بدترین علامت این بیماری خارش است. کارشناسان آن را "پروریتوس" می‌نامند اما ما همگی آن را با اصطلاح ساده‌تر خارش شدید می‌شناسیم.
دیگر علایم شایع درماتیت اتوپیک در کودکان عبارتند از:
• سرخی یا یک راش سرخ
• پوست خشک و ورقه ورقه
• زخم‌هایی که ممکن است است سر باز کرده و نشت کنند یا روی آنها حالت فلس مانند ایجاد شود
گاهی اوقات، علایم به صورت پوست خشک بروز می‌کنند که در نهایت حالت سرخ به خود گرفته و به راش تبدیل می‌شود.
این راش ممکن است در چین و شکن آرنج یا زانو بروز کند، و کودک ممکن است در محدوده راش دچار چند لکه پوستی فلس‌مانند شود. در عین حال امکان بروز لکه‌های سرخ کوچک در ناحیه پشت گوش، روی جمجمه، یا حتی دست و پای بچه وجود دارد.
گاهی اوقات این راش به زخم‌های باز دچار ترشح یا حباب که مایع از آنها نشت می‌کند تبدیل می‌شود.
از آنجا که درماتیت اتوپیک گرایشی به ایجاد خارش شدید از خود نشان می‌دهد، شما ممکن است متوجه شوید که نوزاد یا کودک خردسال شما شدیداً خود را می‌خاراند. بدبختانه آنها ممکن است ناخواسته باعث پارگی پوست خود شوند که این می‌تواند به عفونت بینجامد. بنابراین، در مورد کودکان خردسال خود شما باید مراقب باشید.
خارش ممکن است در طول شب بچه را از خواب بیدار کند. و به مرور زمان این خارش می‌تواند به زمخت شدن پوست که لیکنیفیکیشن نامیده می‌شود منجر گردد.
همچنین شما ممکن است متوجه شوید که علایم مبتلابه کودک شما همیشه پایدار نیست. این علامت‌ها ممکن است هر از گاه بدتر شوند. این وضعیت به عنوان عود بیماری شناخته می‌شود.


علل درماتیت اتوپیک در کودکان
بسیاری از کودکانی که به درماتیت اتوپیک مبتلا می‌شوند سابقه خانوادگی ابتلاء به اگزما، آسم یا تب یونجه دارند. اما این بیماری احتمالاً بر اثر تلفیقی از عوامل خارجی و ژن‌ها ایجاد می‌شود.


تشخیص درماتیت اتوپیک در کودکان
اگر والدین متوجه وجود راش پوسته داده سزخ رنگی روی بدن بچه خود شوند که پیشتر وجود نداشته – و دارای علتی نیست که والدین بتوانند برای آن مشخص کنند – باید به راش مزبور توجه کنند. و اگر متوجه وجود خراشی روی آن شوند وضعیت باید یادداشت شود. در این شرایط احتمالاً باید بچه به پزشک ارجاع گردد.
هیچ تست منفرد قطعی برای تعیین ابتلاء بچه به درماتیت اتوپیک وجود ندارد. در هر حال پزشک ممکن است برای بررسی نوع خاصی آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین E یا IgE تست خون درخواست کند.
اطفال دچار آلرژی و درماتیت اتوپیک گرایشی به بالاتر بودن میزان IgE از خود نشان می‌دهند زیرا سیستم ایمنی آنان گرایشی به بیش‌واکنش نسبت به برخی مواد آلرژی‌زا یا محرک‌ها و ترشح بیشتر این آنتی‌بادی دارد. یک تست پوست نیز ممکن است مفید باشد.
گذشته از اینکه تست خون یا تست پوست انجام انجام شود یا خیر، پزشک احتمالاً معاینه‌ای کامل در مورد کودک و پوست وی انجام داده و پرسش‌هایی در این مورد مطرح خواهد کرد. اگر شما اطلاعی در مورد سابقه خانوادگی اگزما، آلرژی غذایی، یا رینیت آلرژیک دارید، باید پزشک را در این مورد مطلع کنید زیرا این موارد گاهی از اوقات به هم مرتبطند.


درمان پزشکی برای درماتیت اتوپیک در کودکان
اگر شما شبیه اکثر والدین باشید، احتمالاً کمتر در مورد خارش و بدخلقی فرزند دچار درماتیت اتوپیک خود نگران هستید و بیشتر نگرانی شما متوجه چگونگی درمان است و بهبود امیدوار کننده وضعیت پوست و خلق و خوی بچه خوداید (و شاید توانایی آنها برای خوابیدن در طول شب).
در نهایت، هدف درمان بهبود کیفیت زندگی بچه و به حداقل رساندن یا برطرف کردن هر گونه عفونت یا پیامد است. تحقیقی مربوط به سال 2015 پیشنهاد می‌کند که رویکرد شما باید شامل سه عامل کلیدی باشد:
• سیراب نگه داشتن
• تجدید حایل پوستی
• کنترل التهاب پوست
در عمل معنی آنچه در بالا آمد این است که شما باید از کرم یا لوسیون مرطوب کننده برای ناحیه آسیب دیده پوست بر یک مبنای منظم استفاده کنید.
شما همچنین باید از یک کرم موضعی برای ناحیه آسیب دیده استفاده کنید تا میزان التهاب کاهش یابد. معمولاً این کار پس از حمام کردن بچه و خشک کردن توأم با ملایمت پوست انجام می‌شود.
کورتیکوستروئیدهای موضعی می‌توانند به کاهش ورم و خارش در طول عود بیماری کمک کنند. نوع دیگری از درمان موضعی استفاده از کرم مهار کننده کلسینورین است. این دارو همچنین می‌تواند انواع علایم را با بلوک کردن سیستم ایمنی از تولید نوعی ماده شیمیایی مسبب عود بیماری مهار کند.
در برخی موارد، متخصص بیماری‌های کودکان ممکن است امتحان نوردرمانی را پیشنهاد دهد.
در نوردرمانی، متخصص مربوطه پوست کودک را در معرض دوزهای نور کنترل شده قرار می‌دهد. بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2016 این نوع درمان به طور معمول به عنوان خط دوم درمان برای موارد متوسط تا شدید درماتیت اتوپیک به عنوان خط مقدم درمان مطرح است. بنابراین، اگر کودک به روش‌های دیگر درمان جواب ندهد آنگاه این روش به عنوان یک گزینه مطرح خواهد شد.
دکترها گاهی اوقات داروهای دیگری را برای موارد شدیدتر درماتیت اتوپیک تجویز می‌کنند، که داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی و داروهای بیولوژیک را شامل می‌شود. این داروها قسمت‌های بسیار خاصی از سیستم ایمنی را هدف می‌گیرند.
برای مثال، کودکان بالای 6 سال دچار موارد متوسط تا شدید این بیماری اگر پیشتر داروهای موضعی را بدون نتیجه لازم امتحان کرده باشند ممکن است کاندیدای تزریق داروی بیولوژیک موسوم به دوپیکسنت (دوپیلومب) باشند.


مداوای خانگی برای درماتیت اتوپیک در کودکان
حتی اگر کودک شما نیاز به درمان پزشکی داشته باشد، شما کماکان می‌توانید گام‌های دیگری را برای آرامش بیشتر زندگی کودکان دچار درماتیت اتوپیک و اثراتش به پیش بردارید. چند نمونه‌ از این گام‌ها در زیر توضیح داده شده‌اند:
• از محرک‌ها یا تحریک کننده‌های منجر به التهاب پرهیز کنید.
• کودک را در آب ولرم حمام کنید و از پاک کننده‌های ملایم استفاده نمایید.
ناخن‌های کودک را کوتاه نگه دارید تا وی نتواند پوست بدن خود را بخراشد.
• به طور منظم از مرطوب کننده برای پوست بچه استفاده کنید.
• در حد امکان بچه را در شرایط خنکی و آرامش‌بخش نگه دارید.
گاهی از اوقات عود بیماری ممکن است هشداری برای ضرورت استفاده از کمپرس سرد پوست باشد.
مداوای دیگری که برخی والدین روی آن قسم می‌خورند درمان لفاف خیس است. این مداوا درست همان چیزی است که از نامش برمی‌آید: شما برای آرام کردن پوست دچار التهاب و خارش بچه آن را با لفاف پارچه‌ای خیس می‌پوشانید. به طور معمول، شما از یک لفاف خشک نیز برای پوشاندن لفاف خیس استفاده می‌کنید به طوری که بچه بتواند از مزیت مرطوب بودن موضع به مدت چند ساعت – یا در طول شب - برخوردار شود، و این می‌تواند باعث کاهش موارد خارش دادن خود در طول شب گردد.
در نهایت شما می‌توانید حمام بلیچ را امتحان کنید، که بر مبنای پیشنهاد "آکادمی درماتولوژی آمریکا" می‌توانید یک غوطه خوردن کوتاه مدت را در وان پر شده با آب مخلوط با مقدار کمی بلیچ 6 درصد و به دنبال آن استفاده از یک لایه مرطوب کننده امتحان و از آن استفاده کنید.
اما در این مورد شما باید با پزشک کودکان مشورت کنید تا بدانید که روش مزبور برای فرزند شما مفید است یا خیر.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مشاهده نشانه‌های عفونت در پوست بچه با پزشک تماس بگیرید. برای مثال، اگر متوجه می‌شوید که پوست بچه به شکلی فزاینده متورم و قرمز می‌شود و در لمس گرم به نظر می‌رسد، اینها می‌توانند نشانه عفونت در حال رشد باشند.
خوشبختانه شما همیشه ناچار به مقابله با عفونت پوست نیستید. اما اگر عفونتی ایجاد شود، کودک شما ممکن است به یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز پیدا کند.
به علاوه اگر متوجه علایم تازه‌ای شده باشید مشورت با پزشک لازم خواهد بود. این ممکن است زمان نیاز به تغییر روش درمان باشد.


خلاصه
درماتیت اتوپیک ممکن است ستوه‌آور باشد - اما به عنوان پدر یا مادر شما می‌توانید آرامش بسیاری برای کودک خود فراهم کنید.
و در اینجا برخی خبرهای خوب: در حالی که درماتیت اتوپیک علاجی ندارد بسیاری از کودکان در نهایت بر این بیماری غلبه می‌کنند. ممکن است کماکان نشانه‌های گرایش به خشکی پوست در آنان مشاهده شود اما مدیریت کردن این وضعیت با افزایش سن برای بیمار بسیار راحت‌تر خواهد بود./چگونه اگزما را در کودکان خردسال درمان کنیم؟
دکتر دبرا سولیوان، جنیفر لارسون

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
How to treat atopic dermatitis in children
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI —
Written by Jennifer Larson
On October 25, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.