دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علی‎رغم تمامی درمان‌های در دسترس برای پسوریازیس، بیش از 50 درصد مبتلایان به این بیماری از درمان انجام شده بر روی خود راضی و خشنود نیستند.

پژوهشگران اکنون در مقایسه با گذشته دانش به مراتب بیشتری در مورد پسوریازیس (سورایسیس) و نقش سیستم ایمنی بدن در این بیماری دارند. کشفیات تازه به تولید داروهای ایمن‎تر، هدفمندتر و بسیار مؤثرتر برای درمان پسوریازیس منجر شده است. علی‎رغم تمامی درمان‌های در دسترس برای پسوریازیس، بیش از 50 درصد مبتلایان به این بیماری از درمان انجام شده بر روی خود راضی و خشنود نیستند. اگر کسی مبتلاء به پسوریازیس بوده و به علت ناکارآمد شدن روش درمانی مورد استفاده خود در صدد تغییر روش درمانی باشد، یا اگر درمان مورد استفاده در وی باعث بروز عوارض جانبی شده است، ایدۀ خوبی خواهد بود که در صدد برآید تا در حد امکان چیزهای بیشتری در مورد آخرین گزینه‌های درمانی برای پسوریازیس بداند.

در سال 2016 به این جمع‎بندی رسید که اگرچه به میزان اندک، شانس ایجاد سرطان به علت ابتلاء فرد به پسوریازیس افزایش می‎یابد.

برخی از پزشکان اعتقاد دارند که ابتلاء به پسوریازیس یا ارتریت پسوریاتیک می‎تواند ریسک ابتلاء به برخی انواع سرطان را در مردم افزایش دهد، اگرچه برای اثبات این ارتباط به تحقیق بیشتری نیاز است. بعضی تحقیقات در عین حال پسوریازیس را به عنوان یک ریسک فاکتور برای چند بیماری دیگر شامل ارتریت پسوریاتیک شناسایی کرده‎اند. علی‎رغم این یافته‎ها برای تعیین پیوند دقیق میان پسوریازیس و سرطان به پژوهش بیشتری نیاز است. پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث می‎شود میزان بازتولید پوست به شکلی غیر نرمال افزایش یابد. این رشد غیر نرمال پوست باعث ایجاد لکه‎های فلس مانند بر سطح پوست می‎شود.

خراشیدن یا خارش دادن راش پسوریازیس باعث گسترش آن از یک ناحیه در بدن به ناحیه‎ای دیگر نمی‎شود.

مردمی که پیشتر هرگز با پسوریازیس مواجه نبوده‎اند ممکن است گمان کنند که این بیماری عفونی است. در هر حال، پسوریازیس یک بیماری مسری نیست، و لکه‌های فلس مانند آن به دیگران منتقل نمی‎شود. با همۀ اینها پسوریازیس اغلب از یک ناحیه در بدن به ناحیۀ دیگری از آن گسترش پیدا می‎کند. دلیل این گسترش بیماری آن نیست که پوست آسیب دیده دیگر قسمت‎های بدن را عفونی می‎کند بلکه دلیل فرآیند سیستم ایمنی است که باعث وخامت بیشتر پسوریازیس می‎شود. بسته به نوع پسوریازیس مبتلابه فرد، راش این بیماری می‎تواند در طیف گسترده‎ای از نقاط بدن بیمار گسترش یابد. اغلب مردم دچار پسوریازیس به پسوریازیس پلاکی مبتلا هستند. پسوریازیس پلاکی اغلب در قسمت بیرونی آرنج، زانوها، و جمجمه گسترش می‎یابد اگرچه امکان بروز آن در تمامی قسمت‎های بدن وجود دارد.

پژوهشگران تاکنون قادر به ارائۀ جمع‎بندی قطعی در مورد علل پسوریازیس نبوده‎اند

پی بردن به اینکه کودکی در خانواده دچار پسوریازیس شده است برای بسیاری از والدین که نگران اثرات این بیماری مادام‎العمر پوستی هستند ممکن است خبر بسیار ناگواری باشد. خوشبختانه پسوریازیس به خوبی تحت مطالعه قرار گرفته است، و اگرچه هنوز درمانی برای آن وجود ندارد پزشکان این امکان را دارند که به کودکان کمک کنند تا با این بیماری به زندگی خود ادامه دهند. اغلب کودکان به درمان‎های فعلاً موجود خوب جواب می‎دهند و بسیاری از آنان در ادامۀ زندگی کمتر دچار طغیان‌های این بیماری می‌شوند.

نوزادان و کودکان به شکل شایع دچار اگزما در ناحیه صورت می‎شوند که گوش را نیز در بر می‎گیرد. این اختلال التهابی پوست مُسری نیست.

برخی از اوقات این امکان وجود دارد که اگزمای گوش بدون هر گونه محرکی بروز نماید که در این مورد زیر عنوان درماتیت اگزماتوئید گوش شناخته می‎شود. مردم مستعد ابتلاء به درماتیت سبوریک یا پسوریازیس بیش از دیگران در معرض ابتلاء به درماتیت اگزماتوئید گوش هستند. تماس با برخی مواد محرک نیز می‎تواند سبب بروز اگزمای گوش شود. این نوع اگزما درماتیت تماسی نامیده می‎شود. صابون‎ها، رنگ مو، و زیورآلات فلزی همگی می‎توانند محرک بروز درماتیت تماسی در گوش‎ها و اطراف آنها شوند. نوزادان و کودکان به شکل شایع دچار اگزما در ناحیه صورت می‎شود که گوش را نیز در بر می‎گیرد. این اختلال التهابی پوست مُسری نیست.

اغلب مردم در سنین زیر پنج سالگی دچار درماتیت اتوپیک می‎شوند. نیمی از مردمی که در دوران کودکی دچار علایم این بیماری می‎شوند در دورۀ بزرگسالی نیز این علایم را در خود دارند.

اگزما اختلالی است که در آن لکه‎های پوستی ملتهب، خارش‎دار، قرمز، ترک خورده و زبر می‎شوند. برخی از اوقات امکان بروز تاول نیز وجود دارد. فقط در سطح ایالات متجد آمریکا مراحل و انواع مختلف اگزما مبتلابه 31.6 درصد مردم است. کلمۀ "اگزما" در عین حال به صورت خاص برای اشاره در مورد درماتیت اتوپیک یا شایع‎ترین شکل اگزما به کار می‌‏رود. "اتوپیک" به مجموعه‎ای از بیماری‎های درگیر کنندۀ سیستم ایمنی شامل درماتیت اتوپیک، آسم، و تب یونجه اشاره دارد. درماتیت یک نوع التهاب پوست است. برخی از مردم پس از دورۀ کودکی از اگزما خلاص می‎شوند در حالی که دیگران در سراسر دوران بزرگسالی مبتلا به آن باقی می‎مانند.

بین 70 تا 90 درصد مردم مبتلا به پسوریازیس دچار خارش می‎شوند

پسوریازیس یک اختلال ایمنی مزمن است که حس و ظاهر پوست را تفییر می‎دهد. مردم مبتلا به پسوریازیس دچار راش‌های پوستی، لکه‎های لایه برداشته و دیگر تغییرات پوستی می‎شوند. این تغییرات پوست اغلب با خارش همراه است. خارش شدید می‎شود و خارش دادن پوست ریسک بروز عفونت را افزایش می‎دهد. در حالی که درمان قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد، مداوای این بیماری ممکن است. استفادۀ درست از ترکیب کرم‎ها، داروها و مداوای خانگی می‎تواند سبب توقف خارش ناشی از پسوریازیس شود.

مقالات دیگر...