دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پسوریازیس یک بیماری مزمن سیستم ایمنی است

پسوریازیس ناخن [سوریازیس ناخن، داءالصدف ناخن] باعث ایجاد تغییراتی در ناخن دست و پا می‌شود که این تغییرات می‌تواند طیفی از تغییر رنگ ناخن تا دگرگونی بستر ناخن را شامل شود. علایم مزبور می‌توانند تأثیراتی فیزیکی و عاطفی بر روی شخص داشته باشند و بر کیفیت زندگی فرد مبتلاء تأثیر منفی بگذارند. ممکن است خلاص شدن از پسوریازیس ناخن مستلزم گذشت زمان باشد اما درمان برای آن در دسترس است. در یک مطالعه منتشر شده به سال 2016 آمده است که 80 تا 90 درصد مردم دچار پسوریازیس پلاکی در عین حال به پسوریازیس ناخن مبتلاء هستند.

مداواهای طبیعی قادر به معالجه اگزما نیستند، اما می‌توانند در مدیریت علایم و پیشگیری از عود بیماری مفید باشند

مداواهای خانگی و درمان‎های طبیعی می‌توانند خشکی و خارش پوست ناشی از اگزما را تخفیف دهند. مردم می‎توانند از کرم‌ها، محصولات طبیعی، و تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی برای مدیریت یا پیشگیری از عود اگزما، به ویژه در زمستان که علایم بیماری گرایش به بروز در بدترین حالت خود را دارند، استفاده کنند. مواد طبیعی مثل ژل آلو ورا و روغن نارگیل می‌توانند پوست خشک و ترک خورده را مرطوب کنند. این مواد در عین حال می‌توانند با التهاب و باکتری‌های مضر در راستای کاهش ورم و پیشگیری از عفونت مقابله نمایند. مداواهای طبیعی قادر به معالجه اگزما نیستند، اما می‌توانند در مدیریت علایم و پیشگیری از عود بیماری مفید باشند.

در سال 2016 به این جمع‎بندی رسید که اگرچه به میزان اندک، شانس ایجاد سرطان به علت ابتلاء فرد به پسوریازیس افزایش می‎یابد.

برخی از پزشکان اعتقاد دارند که ابتلاء به پسوریازیس یا ارتریت پسوریاتیک می‎تواند ریسک ابتلاء به برخی انواع سرطان را در مردم افزایش دهد، اگرچه برای اثبات این ارتباط به تحقیق بیشتری نیاز است. بعضی تحقیقات در عین حال پسوریازیس را به عنوان یک ریسک فاکتور برای چند بیماری دیگر شامل ارتریت پسوریاتیک شناسایی کرده‎اند. علی‎رغم این یافته‎ها برای تعیین پیوند دقیق میان پسوریازیس و سرطان به پژوهش بیشتری نیاز است. پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث می‎شود میزان بازتولید پوست به شکلی غیر نرمال افزایش یابد. این رشد غیر نرمال پوست باعث ایجاد لکه‎های فلس مانند بر سطح پوست می‎شود.

خراشیدن یا خارش دادن راش پسوریازیس باعث گسترش آن از یک ناحیه در بدن به ناحیه‎ای دیگر نمی‎شود.

مردمی که پیشتر هرگز با پسوریازیس مواجه نبوده‎اند ممکن است گمان کنند که این بیماری عفونی است. در هر حال، پسوریازیس یک بیماری مسری نیست، و لکه‌های فلس مانند آن به دیگران منتقل نمی‎شود. با همۀ اینها پسوریازیس اغلب از یک ناحیه در بدن به ناحیۀ دیگری از آن گسترش پیدا می‎کند. دلیل این گسترش بیماری آن نیست که پوست آسیب دیده دیگر قسمت‎های بدن را عفونی می‎کند بلکه دلیل فرآیند سیستم ایمنی است که باعث وخامت بیشتر پسوریازیس می‎شود. بسته به نوع پسوریازیس مبتلابه فرد، راش این بیماری می‎تواند در طیف گسترده‎ای از نقاط بدن بیمار گسترش یابد. اغلب مردم دچار پسوریازیس به پسوریازیس پلاکی مبتلا هستند. پسوریازیس پلاکی اغلب در قسمت بیرونی آرنج، زانوها، و جمجمه گسترش می‎یابد اگرچه امکان بروز آن در تمامی قسمت‎های بدن وجود دارد.

علی‎رغم تمامی درمان‌های در دسترس برای پسوریازیس، بیش از 50 درصد مبتلایان به این بیماری از درمان انجام شده بر روی خود راضی و خشنود نیستند.

پژوهشگران اکنون در مقایسه با گذشته دانش به مراتب بیشتری در مورد پسوریازیس (سورایسیس) و نقش سیستم ایمنی بدن در این بیماری دارند. کشفیات تازه به تولید داروهای ایمن‎تر، هدفمندتر و بسیار مؤثرتر برای درمان پسوریازیس منجر شده است. علی‎رغم تمامی درمان‌های در دسترس برای پسوریازیس، بیش از 50 درصد مبتلایان به این بیماری از درمان انجام شده بر روی خود راضی و خشنود نیستند. اگر کسی مبتلاء به پسوریازیس بوده و به علت ناکارآمد شدن روش درمانی مورد استفاده خود در صدد تغییر روش درمانی باشد، یا اگر درمان مورد استفاده در وی باعث بروز عوارض جانبی شده است، ایدۀ خوبی خواهد بود که در صدد برآید تا در حد امکان چیزهای بیشتری در مورد آخرین گزینه‌های درمانی برای پسوریازیس بداند.

نوزادان و کودکان به شکل شایع دچار اگزما در ناحیه صورت می‎شوند که گوش را نیز در بر می‎گیرد. این اختلال التهابی پوست مُسری نیست.

برخی از اوقات این امکان وجود دارد که اگزمای گوش بدون هر گونه محرکی بروز نماید که در این مورد زیر عنوان درماتیت اگزماتوئید گوش شناخته می‎شود. مردم مستعد ابتلاء به درماتیت سبوریک یا پسوریازیس بیش از دیگران در معرض ابتلاء به درماتیت اگزماتوئید گوش هستند. تماس با برخی مواد محرک نیز می‎تواند سبب بروز اگزمای گوش شود. این نوع اگزما درماتیت تماسی نامیده می‎شود. صابون‎ها، رنگ مو، و زیورآلات فلزی همگی می‎توانند محرک بروز درماتیت تماسی در گوش‎ها و اطراف آنها شوند. نوزادان و کودکان به شکل شایع دچار اگزما در ناحیه صورت می‎شود که گوش را نیز در بر می‎گیرد. این اختلال التهابی پوست مُسری نیست.

اغلب مردم در سنین زیر پنج سالگی دچار درماتیت اتوپیک می‎شوند. نیمی از مردمی که در دوران کودکی دچار علایم این بیماری می‎شوند در دورۀ بزرگسالی نیز این علایم را در خود دارند.

اگزما اختلالی است که در آن لکه‎های پوستی ملتهب، خارش‎دار، قرمز، ترک خورده و زبر می‎شوند. برخی از اوقات امکان بروز تاول نیز وجود دارد. فقط در سطح ایالات متجد آمریکا مراحل و انواع مختلف اگزما مبتلابه 31.6 درصد مردم است. کلمۀ "اگزما" در عین حال به صورت خاص برای اشاره در مورد درماتیت اتوپیک یا شایع‎ترین شکل اگزما به کار می‌‏رود. "اتوپیک" به مجموعه‎ای از بیماری‎های درگیر کنندۀ سیستم ایمنی شامل درماتیت اتوپیک، آسم، و تب یونجه اشاره دارد. درماتیت یک نوع التهاب پوست است. برخی از مردم پس از دورۀ کودکی از اگزما خلاص می‎شوند در حالی که دیگران در سراسر دوران بزرگسالی مبتلا به آن باقی می‎مانند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.