دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغزی را می‌کشد؟

کانابیس، ماری‌جوانا، سلول‌های مغزی،  تتراهیدروکانابینول، روانگردان، کانابینوئید، اندوکانابینوئیدها، نمره IQ، تنباکو، الکل

THC فقط یکی از بیش از 100 نوع کانابینوئید موجود در ماری‌جوانا است

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغزی را می‌کشد؟
• الوئیز تیسن، جِیمی اسکِ
• ترجمه هامیک رادیان


♦ آیا ماری‌جوانا سلول‌های مغز را می‌کشد؟
♦ ماری‌جوانا در نوجوانان
♦ اثرات جانبی و ریسک‌های کوتاه مدت
♦ عوارض جانبی و ریسک‌های طولانی مدت
♦ خلاصهاینکه آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغز را می‌کشد موضوعی است که نامشخص مانده است و مطالعات تحقیقی تاکنون نتایج متناقضی در پی داشته‌اند.

آیا ماری‌جوانا سلول‌های مغز را می‌کشد؟
لطفاً به خاطر داشته باشید که مطالعات تحت پوشش قرار گرفته در این مقاله عمدتاً به اثرات تتراهیدروکانابینول (THC) بر روی مغز پرداخته‌اند. THC یک ترکیب روانگردان موجود در ماری‌جوانا یا کانابیس است که اثر "هپروت" را ایجاد می‌کند. THC فقط یکی از بیش از 100 نوع کانابینوئید موجود در ماری‌جوانا است.
بدن به شکل طبیعی اندوکانابینوئیدها را که شبیه کانابینوئیدها هستند تولید می‌کند. هم کانابینوئیدهایی مثل THC و هم این اندوکانابینوئیدهای طبیعی به گیرنده‌های مشابهی در مغز متصل می‌شوند.
محققان دو نوع این گیرنده‌ها را شناسایی کرده‌اند:
• گیرنده‌های CB1 در سیستم عصبی مرکزی قرار دارند
• گیرنده‌های CB2 در سیستم عصبی محیطی ایجاد می‌شوند
وقتی اندوکانابینوئیدها به گیرنده‌های CB1 و CB2 متصل می‌شوند بر عملکردهای بدنی زیر تأثیر می‌گذارند:
اشتها و متابولیسم
• تنظیم درد
• یادگیری
• حافظه
• خلق
خواب
• عملکردهای قلبی عروقی
• عملکردهای تولید مثل
• عملکردهای سیستم ایمنی بدن
• شکل‌گیری عضله و استخوان
• کنترل هماهنگی و موتور
• رفتارهای پاداش و اعتیاد
کانابینوئیدهایی مثل THC و اندوکانابینوئیدهای با تولید طبیعی می‌توانند اثرات مهمی بر عملکرد مغز و رشد داشته باشند. علت آن است که قسمت‌هایی از مغز که حافظه، یادگیری، کنترل موتور، و دریافت حسی را کنترل می‌کنند دارای بیشترین تراکم گیرنده‌های CB1 هستند.
تحقیق‌های کنونی در این مبحث به نتایج متضادی رسیده‌اند. برخی مطالعات عنوان می‌کنند که THC پتانسیل ایجاد اثرات دایمی نوروتوکسیک را دارد که باعث اختلال یادگیری شفاهی، حافظه، و تمرکز می‌شود. مطالعات دیگری به نقطه مقابل این دریافت رسیده‌اند.
در یک مطالعه بر روی مدل حیوانی در سال 2017 پژوهشگران تفاوت‌های حافظه کاری را بین موش‌های صحرایی قرار گرفته در معرض یک کانابینوئید مصنوعی و موش‌های قرار گرفته در معرض گلوکز در طول دوره بلوغ را مقایسه کردند.
محققان پی بردند که موش‌های صحرایی قرار گرفته در معرض کانابینوئیدها در مقایسه با گروه کنترل در بزرگسالی عملکرد حافظه به مراتب بهتری داشتند.
در یک مطالعه بر روی مدل جانوری دیگر در سال 2018، محققان پی بردند که قرار گرفتن در معرض THC باعث رشد بافت مغزی و بهبود عملکرد یادگیری و حافظه در موش‌های صحرایی شد.
در یک مطالعه مربوط به سال 2016، پژوهشگران عملکرد شناختی 3385 نفر از مردم در سنین 18 تا 30 سال را با بررسی داده‌های "مطالعه ریسک 25 ساله ایجاد شریان کرونری در بزرگسالان جوان" (CARDIA) را که در سال 1986 شروع شده بود ارزیابی کردند. در سال بیست و پنجم مطالعه، 84 درصد نمونه‌ها خبر از مصرف ماری‌جوانا در گذشته می‌دادند اما فقط 9 درصد آنان مصرف ماری‌جوانا را تا میانسالی ادامه داده بودند.
پس از تنظیم مطالعه در مورد عوامل دموگرافیک، اختلالات روان‌شناختی، و مصرف مواد مخدر دیگر، پژوهشگران دریافتند که مصرف طولانی مدت ماری‌جوانا با اختلال حافظه شفاهی مرتبط است.
به هر حال محققان هیچ شواهدی در مورد مصرف ماری‌جوانا و پردازش شناختی یا عملکرد اجرایی نیافتند.


ماری‌جوانا در نوجوانان
در یک مطالعه مربوط به سال 2016، پژوهشگران تغییرات نمرات IQ نوجوانان دوقلو را در شرایطی که یکی از آنها ماری‌جوانا مصرف می‌کرد و دیگری نمی‌کرد، مقایسه کردند. آنانی که ماری‌جوانا مصرف کرده بودند به طور متوسط با 4 درجه افت نمره در اوایل بزرگسالی مواجه بودند.
به هر حال پژوهشگران پی بردند اشخاصی که مصرف ماری‌جوانا را در نوجوانی آغاز کرده بودند دارای نمره IQ پایه کمتری بودند، که عنوانگر آن است که ماری‌جوانا لزوماً اثر مستقیمی برای IQ ندارد.
ارزش یادآوری دارد که یک زیرمجموعه نمونه‌های مطالعه که در دوره نوجوانی ماری‌جوانا مصرف کرده بودند در مقایسه با آنانی که ماری‌جوانا مصرف نکرده بودند دارای نمرات حافظه کاری اندک بهتری بودند.
در یک مطالعه مربوط به سال 2019، محققان اسکن‌های MRI 781 نوجوان و بزرگسال جوان در سنین 14 تا 22 را بررسی کردند. 147 نفر از نمونه‌ها خبر از مصرف گهگاهی یا مکرر ماری‌جوانا می‌دادند، در حالی که 643 نمونه به عنوان عدم مصرف کننده شناسایی شدند.
اسکن‌های MRI افرادی که خبر از مصرف گهگاهی یا مکرر ماری‌جوانا می‌دادند در مقایسه با آنانی که ماری‌جوانا مصرف نمی‌کردند هیچ تفاوت قابل توجهی را در حجم مغز، ضخامت کورتیکال یا چگالی ماده خاکستری مغز نشان ندادند.
ماده خاکستری به آن نواحی از بافت مغزی اشاره دارد که حامل اجرام سلول‌های عصبی است. این نواحی حرکت عضله، دریافت حسی، و عملکردهای اجرایی شامل خودکنترلی و تصمیم‌گیری را کنترل می‌کنند.
این یافته‌ها مستقیماً در مقابل یافته‌های مربوط به مصرف الکل در بزرگسالان جوان، مثل مورد مطالعه 2017 قرار می‌گیرد، که نشان می‌دهد الکل‌نوشان قهار به شکلی قابل ملاحظه با کاهش مقدار ماده خاکستری مغز مواجه می‌شوند.


اثرات جانبی و ریسک‌های کوتاه مدت
عارض جانبی بالقوه مصرف سنگین ماری‌جوانا شامل موارد زیر است:
خشکی چشم یا سرخی چشم
خشکی دهان
• تند شدن ضربان قلب
• تحریک ریه
خستگی مفرط
• مشکلات حافظه کوتاه مدت
• مشکلات یادگیری یا یادآوری اطلاعات
• کاهش هماهنگی
اضطراب یا پارانویا
• تحریک ریه با استنشاق


عوارض جانبی و ریسک‌های طولانی مدت
محققان به طور کامل ریسک‌ها و عوارض جانبی دراز مدت مصرف ماری‌جوانا را نمی‌شناسند. تحقیق در این حیطه ادامه دارد.
به هر حال مصرف طولانی مدت ماری‌جوانا می‌تواند ریسک اختلالات مصرف مواد مخدر و همچنین مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز را افزایش دهد.
تحقیقات موجود برخی دیدگاه‌ها در مورد اثرات طولانی مدت مصرف مواد به دست می‌دهند. به هر حال، ارائه جمع‌بندی قطعی در مورد اثرات طولانی مدت مصرف مواد کار دشواری است. علت آن است که بسیاری از مطالعات نمونه‌های اندکی از مردم را در دوره‌های زمانی کوتاه مدت پیگیری می‌کنند. این مورد ممکن است در آینده نزدیک تغییر کند.
در سال 2015، "انستیتوهای ملی سلامت" (NIH) "مطالعه رشد شناختی مغز نوجوانان" (ABCD) را شروع کردند که هدف از آن درک پاسخ به این پرسش است که چگونه مصرف تنباکو، الکل، ماری‌جوانا و دیگر مواد مخدر بر سلامت و رشد مغز نوجوانان تأثیر می‌گذارد.
NIH 11.878 کودک در سنین 9 تا 10 سال و خانواده‌های آنان را در این مطالعه وارد کرده است. در طول دهه بعدی، محققان از فناوری تصویربرداری سلول‌های عصبی برای پیگیری رشد مغز از دوره اواخر کودکی تا اوایل بزرگسالی استفاده خواهند کرد.


خلاصه
در حال حاضر انبوهی از ناشناخته‌ها پیرامون اثرات مصرف ماری‌جوانا بر مغز نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد. تحقیق در این عرصه پیگیری می‌شود.
مطالعات طولانی مدت و در مقیاس بزرگ در دهه آینده دیدگاهی مفید در این مورد ارائه خواهند داد./


Source:
Medical News Today
Does cannabis kill brain cells?
Medically reviewed by Eloise Theisen, RN, MSN, AGPCNP-BC
On April 27, 2020
New —
Written by Jamie Eske

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.