plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

ترامادول تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟

 سندرم سروتونین، اپیوئید، تشنج، فکر خودکشی، عدم کفایت کلیوی

اگر ترامادول توسط بچه یا حیوان خانگی خورده شود ممکن است باعث عوارض جانبی شامل مرگ گردد

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترامادول چگونه عمل می‌کند؟
• آیا ترامادول در اشکال و قدرت‌های متفاوت عرضه می‌شود؟
• ترامادول تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟
• چهارچوب زمانی تشخیص ترامادول
• چه چیزی بر زمان ماندگاری ترامادول در بدن تأثیرگذار است؟
• پیام همراهترامادول یک مخدر نسخه‌ای است که برای درمان درد متوسط تا شدید به کار می‌رود. ترامادول تحت نام‌های برندی اولترام و کانزیپ به فروش می‌رسد.
ترامادول اغلب برای درد پس از عمل جراحی تجویز می‌شود. همچنین احتمال تجویز آن برای درد مزمن بر اثر بیماری‌هایی مثل سرطان یا نوروپاتی وجود دارد.
ترامادول می‌تواند عادت‌آور باشد. به عبارت دیگر این دارو گاهی از اوقات به وابستگی دارویی منجر می‌شود. این وضعیت زمانی بیشتر محتمل است که شخص برای درازمدت ترامادول مصرف کند یا آن را دقیقاً بر مبنای نسخه مصرف نکند.

ترامادول چگونه عمل می‌کند؟
ترامادول شبیه به دیگر داروهای ضد درد نسخه‌ای مثل کدئین، هیدروکودون و مورفین است. این دارو با اتصال به گیرنده‌های مخدری در مغز پیام‌های درد را بلوک می‌کند.
ترامادول تأثیرات دیگری نیز دارد. این دارو باعث افزایش اثرات سروتونین و نوراپی‌نفرین، دو پیام‌رسان شیمایی (نوروترانسمیتر) مهم در مغز می‌شود. هر دوی آنها نقشی در درک و دریافت درد دارند.
منظور از تسکین درد کمک به بهبود عملکرد روزمره در زندگی است. داروهای ضد درد مثل ترامادول به علت درد نمی‌پردازند. اغلب آنها باعث برطرف شدن کامل درد نیز نمی‌شوند.

آیا ترامادول در اشکال و قدرت‌های متفاوت عرضه می‌شود؟
ترامادول در اشکال مختلف شامل قرص و کپسول در دسترس است.
تزریق ترامادول و قطره‌های آن در کنار برخی انواع قرص و کپسول انواع کُنداثر هستند. تأثیرگذاری آنها در طول 30 تا 60 دقیقه شروع می‌شود. اثرات این دارو در طول 4 تا 6 ساعت زائل می‌گردد.
ترامادول تُنداثر در دوزهای 50 تا 100 میلی‌گرم عرضه می‌شود. این شکل از دارو به طور معمول برای درد کوتاه مدت (حاد) تجویز می‌گردد.
اشکال کُنداثر یا طولانی رهش ترامادول شامل قرص و کپسول است. شروع تأثیر این انواع به زمان طولانی‌تری نیاز دارد اما اثر آنها به مدت 12 تا 14 ساعت ادامه پیدا می‌کند. در طول این زمان رهش ترامادول به کندی ادامه می‌یابد.
ترامادول آهسته‌رهش در دوزهای 100 و 300 میلی‌گرمی عرضه می‌شود. این نوع از دارو بیشتر محتمل است که برای درد طولانی مدت (مزمن) تجویز شود.

ترامادول تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟
زمان باقی ماندن ترامادول در قسمت‌های مختلف بدن مثل مو، خون، ادرار و بزاق دهان متفاوت است. برخی از این زمان‌ها در مورد دیگر داروهای مخدری مشابه بوده و خاص ترامادول نیست.

چهارچوب زمانی تشخیص ترامادول
• بزاق. ترامادول تا 48 ساعت پس از مصرف در بزاق قابل کشف است.
• خون. ترامادول تا 48 ساعت پس از مصرف در خون قابل ردگیری است.
• ادرار. ترامادول بین 24 تا 72 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل کشف است.
• مو. ترامادول بین 30 تا 90 روز پس از مصرف در مو قابل ردگیری است.
• به خاطر داشته باشید که اغلب تست‌های مواد مخدر شامل تست‌های 5 و ده پنلی ترامادول را غربالگری نمی‌کنند. به هر حال، این امکان وجود دارد که برای داروهای ضد درد نسخه‌ای شامل ترامادول از یک تست مخصوص استفاده شود.

چه چیزی بر زمان ماندگاری ترامادول در بدن تأثیرگذار است؟
عوامل مختلف متعددی شامل موارد زیر می‌توانند بر زمان ماندگاری ترامادول در بدن تأثیر بگذارند:
• دوز مصرف. هر قدر دوز دارو بالاتر باشد زمان ماندگاری آن در بدن بیشتر است.
• فواصل زمانی مصرف. در کل یک دوز منفرد ترامادول برای کوتاه‌ترین زمان ممکن در بدن باقی می‌ماند. اگر کسی بیش از یک دوز دارو را مصرف کند، یا به صورت منظم آن را مصرف کند دارو زمان طولانی‌تری در بدن باقی خواهد ماند.
• چگونگی مصرف دارو. در کل قطره‌ها یا آمپول‌های ترامادول سریع‌تر از اشکال قرص آن جذب و دفع می‌شوند.
متابولیسم مصرف کننده. متابولیسم به فرآیند تجزیه مواد خورده شده مثل غذا و دارو اشاره دارد. سرعت متابولیک می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی شامل میزان فعالیت، سن، رژیم غذایی، ترکیب‌بندی بدن و ژنتیک شخص قرار گیرد. داشتن متابولیسم کند ممکن است مقدار زمان لازم برای تجزیه ترامادول را افزایش دهد.
• عملکرد ارگان شخص. کاهش عملکرد کلیه یا کبد می‌تواند زمان لازم برای خروج ترامادول از بدن را افزایش دهد.
• سن مصرف کننده. اگر کسی در سنین بالای 75 سال باشد، ممکن است خروج ترامادول از بدن زمان طولانی‌تری طول بکشد.

مشکلات ایمنی
ترامادول دارای عوارض جانبی خفیف یا شدید می‌تواند باشد.
در مجموع خطر عوارض جانبی بر مبنای افزایش مقدار مصرف آن بالاتر می‌رود. اگر کسی بیش از میزان تجویز شده ترامادول مصرف کند نیز ریسک بروز عوارض جانبی در مورد وی افزایش پیدا خواهد کرد.
عوارض جانبی بیشتر شایع ترامادول شامل موارد زیر است:
یبوست
• خلق افسرده
سرگیجه
• وارفتگی یا خستگی مفرط
خشکی دهان
سردرد
• تحریک‌پذیری
• خارش
تهوع یا استفراغ
• تعریق
• ضعف
دیگر عوارض جانبی این دارو کمتر شایع بوده اما می‌توانند جدی باشند و شامل موارد زیرند:
• کند شدن تنفس
• عدم کفایت کلیوی
• کاهش میزان هورمون‌های اندورژن (در مردان)
تشنج
سندرم سروتونین
• فکر خودکشی
اوردوز
مصرف ترامادول با ریسک‌های دیگری شامل موارد زیر همراه است:
• وابستگی و ترک. ترامادول عادت‌آور است که به این معنی است که مصرف کننده ممکن است به آن وابسته شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد و شخص مصرف ترامادول را متوقف کند ممکن است دچار علایم ترک شود. مردم می‌توانند با کاهش تدریجی دوز دارو از این عارضه اجتناب کنند. اگر کسی نگران وابستگی به ترامادول است باید با پزشک مشورت کند.
• فعل و انفعال دارویی. ترامادول ممکن است با دیگر داروهای مصرفی شخص درگیر فعل و انفعال دارویی شود. این فعل و انفعال می‌تواند اثربخشی ترامادول را کاهش دهد و در برخی موارد باعث ایجاد عوارض جانبی جدی گردد. در زمان مصرف ترامادول مردم نباید الکل بنوشند یا برخی داروها را مصرف کنند. پزشک باید از آنچه شخص مصرف می‌کند باخبر باشد.
• اثرات جانبی مهلک ترامادول بر روی کودکان و حیوانات خانگی. ترامادول در کودکان، سگ‌ها و گربه‌ها به شکل متفاوتی پردازش می‌شود. اگر کسی ترامادول مصرف می‌کند، باید آن را در جای امن و ایمن نگهداری کند. اگر ترامادول توسط بچه یا حیوان خانگی خورده شود ممکن است باعث عوارض جانبی شامل مرگ گردد.
اثرات مهلک در مورد جنین در حال رشد. اگر زنی باردار باشد، مصرف ترامادول ممکن است به بچه درون زهدان وی آسیب برساند. اگر زنی قصد بارداری دارد باید بلافاصله دکتر خود را در این مورد آگاه کند. ترامادول در عین حال می‌تواند از طریق شیر پستان مادر به نوزاد برسد. زنان شیرده باید از مصرف ترامادول خودداری کنند.
• اختلال. ترامادول می‌تواند باعث اختلال حافظه شود. این دارو در عین حال می‌تواند روش پردازش بصری و جزئیات تجسمی را دگرگون کند. مردم باید در صورت مصرف ترامادول از رانندگی یا کار با ماشین آلات پرهیز کنند.
اگر کسی ترامادول مصرف می‌کند، باید برای مطالعه هشدارهای روی برچسب دارو وقت بگذارد و در صورت داشتن هر گونه نگانی یا پرسشی با پزشک یا داروساز مشورت کند.

پیام همراه
ترامادول یک مخدر اپیوئیدی است که اغلب برای درد پس از عمل جراحی و دیگر انواع اختلالات درد مزمن تجویز می‌شود.
ترامادول می‌تواند تا 72 ساعت در بدن باقی بماند. محدوده زمانی خروج آن از بدن ممکن است به عوامل مختلفی نظیر دوز دارو، شیوه مصرف و حتی متابولیسم مصرف کننده بستگی داشته باشد.
برای کاهش ریسک وابستگی به ترامادول این موضوع مهم است که این دارو فقط در یک محدوده زمانی کوتاه و دقیقاً بر مبنای دستور پزشک مصرف شود. در کنار خطر وابستگی عوارض جانبی دیگری مثل یبوست، خستگی مفرط، تغییرات خلقی و تهوع در مورد این دارو مطرحند.
این موضوع اهمیت دارد که در صورت وجود هر گونه نگرانی یا سؤال در مورد ترامادول مردم با پزشک مشورت کنند./


• دکتر آلن کارتر، کرلی واندرگریند
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
How Long Does Tramadol Stay in Your System?
Medically reviewed by Alan Carter, PharmD
On October 3, 2019 —
Written by Carly Vandergriendt

نظرات (4)

  1. نازنین

سلام من دو هفته ترامادول ۱۰۰ روزی ۱ عدد به صورت قرص مصرف کردم آیا کنار گذاشتن یکدفعه آن ممکن است برای من مشکلی به وجود بیاورد؟ یا باید تدریجی آن را کنار بگذارم؟

جواب. اگر دوره مصرف طولانی بوده باشد علایم ترک ایجاد خواهد دشد. ترک تدریجی به...

سلام من دو هفته ترامادول ۱۰۰ روزی ۱ عدد به صورت قرص مصرف کردم آیا کنار گذاشتن یکدفعه آن ممکن است برای من مشکلی به وجود بیاورد؟ یا باید تدریجی آن را کنار بگذارم؟

جواب. اگر دوره مصرف طولانی بوده باشد علایم ترک ایجاد خواهد دشد. ترک تدریجی به پیشگیری از علایم شدید و احتمالاً دشوار برای تحمل کمک خواهد کرد. از مشورت با پزشک ضرر نخواهید کرد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. علی

سلام من حدود ۱۰ سال روزی ۳ ترامادول ۱۰۰ مصرف میگردم. الان ۳۳ روزه پاکم ولی هنوز خوابم نمیبره بیتابی دارم چجوری چطورین بخوابم.
جواب. ده سال مصرف دوره‌ای بسیار طولانی است و وابستگی ناشی از آن شدید است. علی القاعده ترک مصرف باید به صورت تدریجی و زیر...

سلام من حدود ۱۰ سال روزی ۳ ترامادول ۱۰۰ مصرف میگردم. الان ۳۳ روزه پاکم ولی هنوز خوابم نمیبره بیتابی دارم چجوری چطورین بخوابم.
جواب. ده سال مصرف دوره‌ای بسیار طولانی است و وابستگی ناشی از آن شدید است. علی القاعده ترک مصرف باید به صورت تدریجی و زیر نظر دکتر صورت گیرد که مشخص نیست شما چنین کاری را انجام داده‌اید یا خیر. به هر حال فارغ از این موضوع از بین رفتن تمامی تأثیرات مربوط به مصرف درازمدت مخدر محتاج زمانی طولانی‌تر است. لطفاً با پزشک در مورد تبعات ترک مشورت بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. علی

سلام من واسه تاخیری یه ترامادول ۱۰۰خوردم این قرص چه قد طول میکشه تا از بدنم دفع بشه تو ازمابش اعتیاد مشخص نشه؟؟ ۳روزکامل میشه تا موقعی که برم ازمایش اعتباد بدم ممنون میشم هرچه زودتر جوابمو بدید مرسیییی
جواب:
بزاق. ترامادول تا 48 ساعت پس از مصرف...

سلام من واسه تاخیری یه ترامادول ۱۰۰خوردم این قرص چه قد طول میکشه تا از بدنم دفع بشه تو ازمابش اعتیاد مشخص نشه؟؟ ۳روزکامل میشه تا موقعی که برم ازمایش اعتباد بدم ممنون میشم هرچه زودتر جوابمو بدید مرسیییی
جواب:
بزاق. ترامادول تا 48 ساعت پس از مصرف در بزاق قابل کشف است.
خون. ترامادول تا 48 ساعت پس از مصرف در خون قابل ردگیری است.
ادرار. ترامادول بین 24 تا 72 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل کشف است.
مو. ترامادول بین 30 تا 90 روز پس از مصرف در مو قابل ردگیری است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. ابراهیم

سلام نزدیک یماه روزی یه عدد تراماد 200مصرف میکردم الان 3 روزه نخوردم یک هفته دیگه هم ازمایش دارم برا کاشت مو ایا ازمایش نشون میده؟ ابروم جلو ازمایشگاه ک اشناس در خطره فقط خواهشا جواب بدید بدجور ذهنم درگیره
جواب. کل اطلاعات مورد نیاز در متن مقاله...

سلام نزدیک یماه روزی یه عدد تراماد 200مصرف میکردم الان 3 روزه نخوردم یک هفته دیگه هم ازمایش دارم برا کاشت مو ایا ازمایش نشون میده؟ ابروم جلو ازمایشگاه ک اشناس در خطره فقط خواهشا جواب بدید بدجور ذهنم درگیره
جواب. کل اطلاعات مورد نیاز در متن مقاله آمده است. لطفاً دوباره بخوانید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده