دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید یا ماری‌جوانا چیست؟

سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید،  ماری‌جوانا، حشیش، مرحله پرودرومال، مرحله هیپرامسیس، ویتامین B6، اندانسترون (زوفران)، پرومتازین (فنرگان)، متوکلروپرامید (رگلان)، دگزامتازون (دکادرون)، فاموتیدین (پپسید)، دروپریدول (ایناسپاین)، لورازپام

در حال حاضر پزشکان دستورالعمل‌های درمانی برای مدیریت CHS در اختیار ندارند

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• مرور اجمالی
• علل سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
• علایم سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
• تشخیص سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
• درمان سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
• دورنما
• پیام همراهسندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید (CHS) اختلالی است که گاه بر اثر مصرف درازمدت ماری‌جوانا [حشیش] ایجاد می‌شود. این سندرم باعث بروز استفراغ و تهوع شدید و مکرر می‌گردد.
CHS اختلالی است که به تازگی توصیف شده است و بسیاری از پزشکان ممکن است در تشخیص و درمان آن با چالش مواجه شوند. محققان در توضیح علل CHS کوشیده‌اند اما به تحقیق بیشتری در این مورد نیاز است.

مرور اجمالی
پزشکان CHS را نخستین بار در سال 2004 توصیف کردند. اولین گزارش‌ها از سوی پزشکانی منتشر شد که مصرف کنندگان منظم ماری‌جوانا را برای تهوع و استفراغ مبتلابه آنان در جنوب استرالیا درمان می‌کردند.
مردم دچار CHS دارای تاریخچه طولانی مصرف ماری‌جوانا هستند. این افراد همچنین دوره‌هایی از استفراغ را تجربه می‌کنند که هر چند هفته یا چند ماه یک بار دوباره برمی‌گردد.
در صورت توقف مصرف CHS علایم مزبور معمولاً از بین می‌روند. در صورت از سر گرفتن مصرف ماری‌جوانا علایم تهوع و استفراغ گرایشی به برگشت از خود نشان می‌دهند.
پزشکان در عین حال متوجه شدند که افراد دچار CHS مکرراً از دوش آب گرم یا حمام گرم استفاده می‌کنند. در مردم دچار این سندرم گرایشی به بهبود حال پس از استفاده از حمام گرم دیده می‎شود.
بسیاری از مردم دچار CHS برای درمان خود به دکتر یا سرویس خدمات اورژانس مراجعه می‌کنند. به هر حال، پزشکان ممکن است تشخیص این سندرم را موضوعی چالش برانگیز بیابند زیرا مردم گرایشی به عدم افشاء مصرف ماری‌جوانا از خود نشان می‌دهند.
CHS همچنین کمتر از میزان واقع تشخیص داده می‌شود زیرا مردم برخی از اوقات ماری‌جوانا را برای سرکوب تهوع و استفراغ مصرف می‌کنند. پزشکان در حال حاضر دچار فقدان آگاهی در مورد این اختلال هستند و هیچ دستورالعمل بالینی برای درمان و مدیریت این سندرم وجود ندارد.
با توجه به افزایش میزان مصرف ماری‌جوانا به علت قانونی شدن مصرف تفننی آن در بسیاری از ایالت‌های آمریکا، پزشکان گزارش‎های بیشتری از عوارض جانبی مصرف ماری‌جوانا دریافت می‌کنند.

علل سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
پژوهشگران چند نظریه در مورد علل CHS ارائه داده‌اند.
از آنجا که فقط تعداد کمی از مصرف کنندگان منظم و درازمدت ماری‌جوانا دچار CHS می‌شوند، برخی محققان عنوان کرده‌اند که ژنتیک ممکن است در این مورد نقش داشته باشد. محققان دیگری چنین فرض کرده‌اند که اثرات ماری‌جوانا می‌تواند در صورت مصرف مزمن تغییر کند.
محققان دو گیرنده به نام CB1 و CB2 شناسایی کرده‌اند که مولکول‌های ماری‌جوانا به آنها می‌چسبند. گیرنده‌ها سلول‌هایی تخصصی شده هستند که به محرک یا تغییرات خاصی در محیط پاسخ می‌دهند.
گیرنده‌های CB1 عمدتاً در مغز وجود دارند اما در عین حال در دیگر دستگاه‌های بدن ظاهر می‌شوند. تحقیقات عنوانگر آنند که گیرنده‌های CB1 تنظیم کننده اثرات ماری‌جوانا بر روی دستگاه گوارش هستند. دانشمندان چیز زیادی در مورد عملکرد گیرنده‌های CB2 نمی‌دانند.
در CHS امکان دگرگون شدن گیرنده‌هایی که به اجزاء مختلف متصل می‌شوند وجود دارد. برخی گیرنده‌ها ممکن است فعال‌تر شوند حال آنکه دیگران بسته یا خاموش می‌شوند. این تغییرات می‌توانند مسؤول علایم CHS باشند.
هنوز شواهد تأییدگر این نظریه‌ها وجود ندارد، و برای تأیید علت CHS مطالعات بیشتری ضروری است.

علایم سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
از طریق داده‌های مطالعات موردی مختلف پزشکان سه مرحله برای CHS شناسایی کرده‌اند.

مرحله پرودرومال
در طول مرحله پرودرمال [مرحله بروز علایم و نشانه‌های اولیه بیماری] مردم به طور معمول موارد زیر را تجربه می‌کنند:
تهوع صبحگاهی
• نیاز به استفراغ کردن
• ناراحتی معده
این علایم ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابند. برخی از اوقات، مردم ماری‌جوانا را بیشتر در این وقت روز مصرف می‌کند زیرا ماری‌جوانا به دارا بودن اثرات ضد تهوع شناخته شده است.

مرحله هیپرامسیس
مردم در مرحله هیپرامسیس دچار تهوع و استفراغ شدید و مداوم می‌شوند.
پزشکان همچنین متوجه شده‌اند که در مرحله هیپرامسیس مردم مکرراً دوش گرفته و حمام می‌کنند، کارهایی که به نظر می‌رسد باعث تخفیف علایم سندر مورد بحث می‌شوند.

مرحله ریکاوری
مرحله ریکاوری ممکن است به چند روز تا چند ماه زمان نیاز داشته باشد. مردم در مرحله ریکاوری اغلب:
• احساس بهبود می‌کنند
• به الگوهای نرمال غذا خوردن برمی‌گردند
• تواتر منظم دوش گرفتن را ادامه می‌دهند

تشخیص سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
در حال حاضر راهنمای بالینی برای تشخیص CHS وجود ندارد. برخی محققان یافته‌های خود را بر مبنای تجاری شخص خویش با اختلال مورد بحث در ژورنال‌های کلینیکی منتشر کرده‌اند.
یک گروه از پژوهشگران بر مبنای سه دسته علایم CHS مقیاسی تشخیصی برای این اختلال پیشنهاد کرده‌اند:
1. موازین اساسی برای تشخیص CHS شامل موارد زیر است:
• مصرف درازمدت ماری‌جوانا (بیش از 1 سال)
2. ویژگی‌های اصلی CHS شامل موارد زیر است:
• مصرف هفتگی ماری‌جوانا
• تهوع و استفراغ شدید و برگشت کننده که از یک الگو پیروی می‌کند
• علایمی که با توقف مصرف ماری‌جوانا برطرف می‌شوند
• تخفیف علایم در صورت استفاده از دوش یا حمام گرم
درد شکم
3. دیگر مشخصاتی که باعث حمایت از تشخیص CHS می‌شوند عبارتند از:
• سن زیر 50 سال
کاهش وزن بیش از 5 کیلوگرم در طول مرحله هیپرامسیس
• تهوع و استفراغ صبحگاهی
• حرکات نرمال روده
اگرچه این اطلاعات برگرفته از گزارش‌های موردی هستند پزشکان مقیاس‌های مزبور را برای تشخیص سریع‌تر CHS به کار می‌برند. وقتی تشخیص مورد تأیید قرار گیرد درمان را می‌توان آغاز کرد.

درمان سندرم تهوع و استفراغ شدید کانابینوئید
در حال حاضر پزشکان دستورالعمل‌های درمانی برای مدیریت CHS در اختیار ندارند. بیشتر شواهد مربوط به درمان و مدیریت مؤثر از گزارش‌های موردی منتشر شده می‌آیند.
از آنجا که مردم دچار CHS اغلب فقط در مرحله هیپرامسیس با پزشک مشورت می‌کنند، نوعی فقدان دانش در مورد درمان مردم در طول مرحله پرودرمال وجود دارد.
در مرحله نخست پزشکان در حال درمان مردم دچار CHS به آنها توصیه می‌کنند که مصرف ماری‌جوانا را متوقف نمایند. در طول مرحله هیپرامسیس پزشکان بر پیشگیری از دهیدراسیون و متوقف کردن علایم تهوع و استفراغ تمرکز می‌کنند.
اگر شخص نتواند مایعات خوراکی را تحمل کند، پزشکان می‌توانند سیراب سازی بدن را از طریق تزریق داخل وریدی محلول‌ها انجام دهند.
در صورت وجود درد شکم برخی از مردم مبتلاء به CHS به داروهای مُسکن درد نیاز دارند.
برای متوقف کردن علایم تهوع و استفراغ برخی پزشکان ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:
ویتامین B6
• اندانسترون (زوفران)
• پرومتازین (فنرگان)
• متوکلروپرامید (رگلان)
• دگزامتازون (دکادرون)
• فاموتیدین (پپسید)
• دروپریدول (ایناسپاین)
در هر حال بسیاری از کارشناسان این داروها را برای مدیریت تهوع و استفراغ در مردم دچار CHS بی‌اثر تلقی می‌کنند.

لورازپام
در دو گزارش موردی پزشکان از لورازپام (اتیوان) برای مدیریت تهوع و استفراغ مرتبط به CHS استفاده کردند.
یک پزشک در مورد استفاده از لورازپام تزریقی برای کمک به کنترل علایم تهوع و استفراغ در یک فرد بزرگسال خبر داده است. بر مبنای این گزارش تهوع و استفراغ در طول ده دقیقه متوقف شد و بیمار دیگر درد شکم احساس نمی‌کرد.
پزشک دیگری در مورد کاربرد ترکیب لورزاپام و پرومازین تزریقی (یک داروی ضد تهوع دیگر) گزارش داده است.
نتایج این مطالعات موردی عنوانگر آنند که لورازپام می‌تواند یک داروی مؤثر در کنترل علایم مربوط به مرحله هیپرامسیس باشد.
به هر حال پزشکان در مورد لزوم پرهیز در تجویز لورازپام هشدار می‌دهند زیرا این دارو از نوع مواد تحت کنترل محسوب شده و دارای توان بالقوه برای ایجاد سوءمصرف و اعتیاد است. کاربرد لورازپام برای CHS همچنین به صورت بدون برچسب صورت می‌گیرد [منظور از تجویز بدون برچسب استفاده از دارو برای موردی غیر از آن چیزی است که دارو برای آن تأیید شده است]، بنابراین نیاز است تا پزشک، بیمار را از این واقعیت آگاه کند.

دورنما
پزشکان در مورد CHS دچار فقدان اطلاعات هستند، و این موضوع باعث دشوار شدن شناسایی مردم دچار اختلال مزبور می‌شود. مردم اغلب برای سال‌ها با تشخیص اشتباه مواجه می‌شوند که این باعث ایجاد تأخیر در درمان می‌گردد.
تنها درمان در دسترس برای مردم مبتلاء به CHS آن گروه از درمان‌ها هستند که بدن را مجدداً سیراب و به کنترل تهوع و استفراغ کمک می‌کنند.
یک گزینه درمانی محتمل شامل استفاده از بنزودیازپین‌هایی مثل لورازپام برای کنترل تهوع و استفراغ است. بنزودیازپین‌ها موادی تحت کنترل هستند که مردم باید با احتیاط آنها را مورد استفاده قرار دهند به ویژه اگر تاریخچه سوءمصرف مواد مخدر داشته باشند.
از آنجا که CHS یک تشخیص جدید محسوب می‌شود، سازندگان داروهای مورد اشاره آنها را برای درمان CHS طراحی نکرده‌اند، اما پزشک ممکن است آنها را به این منظور تجویز کند.
این درمان حمایتی می‌تواند به مردم در طول مرحله هیپرامسیس اختلال مورد بحث کمک کند، اما ریکاوری به توقف مصرف ماری‌جوانا بستگی دارد. اگر مردم مصرف این ماده مخدر را ادامه دهند علایم برمی‌گردند.
از آنجا که قوانین مربوط به مالکیت و مصرف ماری‌جوانا تغییر کرده است، CHS ممکن است شیوع بیشتری یابد زیرا مردم به آن از طرق قانونی دسترسی خواهند داشت.

پیام همراه
CHS اختلالی به تازگی شناسایی شده است، بنابراین پزشکان در حال حاضر چیزهای کمی در مورد آن می‌دانند. هیچ دستورالعمل بالینی در مورد آن وجود ندارد، بنابراین پزشکان باید به گزارش‌های موردی منتشر شده در مورد درمان مردم دچار CHS اکتفا کنند.
از سال 2004 پزشکان علایم کلیدی و مشخصات این اختلال را که می‌تواند باعث تسریع تشخیص آن شود شناسایی کرده‌اند. به هر حال، آنان هنوز علت CHS را مشخص نکرده‌اند زیرا این اختلال مبتلابه تمامی مصرف کنندگان ماری‌جوانا نمی‌شود.
این موضوع مهم است که مردم دچار CHS مصرف ماری‌جوانا را متوقف کنند زیرا این کار باعث رفع مشکل تهوع و استفراغ در آنان می‌شود. پیشگیری از دهیدراسیون و توقف تهوع و استفراغ اهداف درمان در طول مرحله هیپرامسیس این اختلال محسوب می‌شوند.
محققان نیاز دارند تا CHS را دقیق‌تر بشناسند که بتوانند شناسایی و درمان آن را برای پزشکان آسان‌تر کنند. همچنین برای تعیین علل CHS و ریسک فاکتورهای آن به مطالعات بیشتری نیاز است./


• هانا نیکولز، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
What is cannabinoid hyperemesis syndrome?
Last reviewed Thu 17 October 2019
By Hannah Nichols
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.