دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مورد تست 10 واحدی مواد مخدر چه می‌دانیم

تست 10 واحدی مواد مخدر، تست 10 کاره مواد مخدر، ادرار، ماری‌جوانا، حشیش، کوکائین، مشتقات تریاک، بنزودیازپین‌ها، بنزوها، آمفتامین‌ها، باربیتورات‌ها، مواد مخدر شخصی، زمان تشخیص، نتایج مثبت، نتایج منفی، نتایج غیر قطعی

تست 10 واحدی مواد مخدر [تست 10 کاره مواد مخدر] یک راه متداول بررسی انواع مختلف مواد مخدر در بدن افراد است

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• تست 10 واحدی مواد مخدر چیست؟
• کدام مواد مخدر را می‌توان تست کرد؟
• زمان تشخیص
• چطور و چه وقت یکی از این تست‌ها را بگیریم
• چه چیزی انتظار می‌رود
• اقدام
• آنالیز نتایج
• نتایج به چه معنی هستند؟
• خلاصهتست 10 واحدی مواد مخدر [تست 10 کاره مواد مخدر] یک راه متداول بررسی انواع مختلف مواد مخدر در بدن افراد است. اغلب تست‎های 10 واحدی مواد مخدر از ادرار برای بررسی وجود بسیاری از مواد مخدر غیر قانونی که مردم گاه دچار سوءمصرف آنها می‌شوند استفاده می‌کنند.
به طور معمول وجود آثار این مواد در ادرار به این معنی است که شخص آنها را در بدن خود دارد. در هر حال، احتمال ایجاد حواب مثبت کاذب مطرح است که در آن تست وجود مواد را تأیید می‌کند اما شخص آنها را مصرف نکرده است.
این تست‌ها روش کاربرد ساده‌ای دارند و به شکل وسیع در دسترسند. تست‌های مشابه برای تست کردن کارکنان در روند استخدام رایجند اگرچه استفاده از تست 4 تا 5 واحدی مواد مخدر با الکل بیشتر رواج دارد.

تست 10 واحدی مواد مخدر چیست؟
تست 10 واحدی مواد مخدر به بررسی وجود مواد مخدر شایع که شخص ممکن است دچار سوءمصرف آنها باشد می‌پردازد. این مجموعه به طور معمول شامل 5 داروی مخدر تجویزی متداول و 5 ماده مخدر غیر قانونی یا خیابانی است.
تست‌های 10 واحدی مواد مخدر استاندارد به طور معمول ادرار شخص را تست می‌کنند. این رویکردی ساده است زیرا مواد مخدر در موقع خارج شدن از بدن رد پایی در ادرار شخص به جا می‌گذارند.
همچنان که یک مطالعه در نشریه "سم‌شناسی تحلیلی" می‌نویسد، احتمال کشف مواد مخدر با تست ادرار بیش از تست‌های دیگر مثل تست بزاق دهان است.
تست‌های دیگری مثل تست خون یا تست مو برای تست مواد مخدر در دسترسند. این تست‎ها ممکن است در برخی موارد دقیق‌تر باشند اما فرآیند استفاده از آنها پیچیده‌تر است.
بسیاری از عرضه کنندگان استفاده از تست‌های ادرار را به علت دقت و سادگی فرآیند استفاده از آنها ترجیح می‌دهند.

کدام مواد مخدر را می‌توان تست کرد؟
همان گونه که از نام این محصول پیداست، تست 10 واحدی مواد مخدر شخص را برای وجود 10 نوع مختلف مواد مخدر در بدن او تست می‌کند. این ده قلم ماده مخدر بیشترین میزان مصرف را بین مردم دارند و شامل هم مواد مخدر عرضه شده توسط دستفروش‌های خیابانی و هم داروهای مخدر تجویزی می‌شوند.

ماری‌جوانا
تست 10 واحدی مواد مخدر ماری‌جوانا و صمغ‌های مختلف آن شامل موارد مندرج در فهرست زیر را تست می‌کند:
• ماری‌جوانا
حشیش
• عصاره‌های شامل روغن THC، موم، و شیشه

کوکائین
تست 10 واحدی مواد مخدر در عین حال برای تست کوکائین و دیگر مواد مخدر حاوی کوکائین مثل فری‌بیس یا کراک کوکائین به کار می‌رود.

مشتقات تریاک
مواد مخدر افیونی در اشکال مختلف، شامل قرص‌های تجویزی تا مواد مخدر غیر قانونی وجود دارند. برخی از شایع‌ترین انواع آنها شامل موارد زیرند:
• تریاک برای کشیدن
هروئین
• مرفین (مورفین)
• کدئین
• اکسی‌کودون
• هیدروکودون

بنزودیازپین‌ها یا بنزوها
تست 10 واحدی مواد مخدر در عین حال برای بررسی بنزودیازپین‌ها یا بنزوها به کار می‌رود که شامل مواد مخدر شایع مثل موارد زیر است:
• دیازپام (والیوم)
آلپرازولام (زاناکس)
• لورازپام (اتیوان)
پزشکان ممکن است این داروهای مخدر را برای برخی مشکلات پزشکی تجویز کنند اما در مورد آنها خطر سوءمصرف مطرح است.

آمفتامین‌ها
آمفتامین‌هایی که تست مورد بحث کشف می‌کند عبارتند از:
• مت‌آمفتامین یا مت
• آمفتامین سولفات یا سرعت
• داروهای اختلال بیش‌فعالی، کمبود توجه (ADHD)، مثل ریتالین و ادرال

باربیتورات‌ها
چند مورد از باربیتورات‌ها دارای باقی مانده‌های مشابهی هستند که تست 10 واحدی مواد مخدر می‌تواند آنها را کشف کند. این رسوب عبارتند از:
• اموباربیتال
• فنوباربیتال
• پنوباربیتیول
• سکوباربیتال

مواد مخدر شخصی
تست مورد بحث همچنین برای غربالگری مواد مخدر شخصی شامل موارد زیر کاربرد دارد:
• فن‌سایکلیدین (PCP)
متادون
• متاکوآلون (کوآلودها)
• پروپوکسی‌فن
این داروها در چهارچوب دیگر دسته‌بندی‌ها قرار نمی‌گیرند و برای تست آنها پنل‌های مخصوص وجود دارد.

زمان تشخیص
اگرچه تست 10 واحدی مواد مخدر می‌تواند در غربالگری ماده مخدر کمک کننده باشد محدودیت‌های خود را نیز دارد.
زمان تشخیص به چهارچوب زمانی اشاره دارد که بدن برای خلاص شدن از فرآورده‌های ضمنی مواد مخدر به آن نیازمند است. زمان تشخیص برای انواع مختلف مواد مخدر بسیار متفاوت است.
زمان تشخیص به نوع ماده مخدر، مقدار مصرف آن توسط شخص، و سرعت عملکرد متابولیسم در بدن وی بستگی دارد.
یک واقعیت مهم دیگر که باید در مورد تست 10 واحدی مواد مخدر به خاطر بسپریم این است که این تست به ما نمی‌گوید که شخص در حال حاضر مواد مصرف می‌کند. تست‌های مورد بحث مواد زائد موجود در بدن را که بر اثر تجزیه ماده مخدر ایجاد می‌شوند، اندازه‌گیری می‌کند، بنابراین این تست‌ها نمی‌توانند ما را از میزان ماده مخدر در حال گردش در بدن آگاه کنند.
جدول زیر یک برآورد تقریبی از زمان تشخیص مواد مخدر مختلف با استفاده از تست‌های ادرار ارائه می‌دهد:

ماده مخدر زمان  زمان قابل تشخیص بودن در بدن
ماری‌جوانا (حشیش) 3 روز برای 1 مورد مصرف
5 تا 7 روز برای مصرف متعارف (4 بار در هفته)
10 تا 15 روز برای مصرف هر روزه
بیش از 30 روز برای مصرف سنگین
کوکائین 2 تا 4 روز
آمفتامین‌ها 48 ساعت
مخدرهای افیونی 48 ساعت برای کدئین
48 تا 72 ساعت برای مورفین
2 تا 4 روز برای اکسی‌کودون
3 روز برای متادون
باربیتورات‌ها  1 روز برای کوتاه‌ اثرها (پنتوباربیتال)
3 هفته برای طولانی ‌اثرها (فنوباربیتال)
بنزودیازپین‌ها 3 روز برای کوتاه اثرها (لورازپام)
1 ماه برای طولانی اثرها (دیازپام)
PCP 8 روز
کانابینوئیدهای مصنوعی بیش از 72 ساعت


چطور و چه وقت یکی از این تست‌ها را بگیریم
تست 10 واحدی مواد مخدر به شکل گسترده از طریق آنلاین و برخی داروخانه‎های تخصصی در دسترس است. سفارش تست از طریق مطب دکتر یا خود آزمایشگاه‌ها سرراست‌ترین راه است. به هر حال، برخی کیت‌ها وجود دارند که شخص می‌تواند خود خریداری کرده و بعد به آزمایشگاه ارسال کند. به هر حال این گزینه اخیر ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد.
اغلب کمپانی‌ها یا شرکت‌ها مستقیماً با آزمایشگاه مسؤول تجزیه و تحلیل نتایج تست کار می‌کنند. اقدام از طریق آنها برای انجام تست یک رویکرد ساده و سرراست است.

چه چیزی انتظار می‌رود
اگر یک سازمان یا نهاد نیاز به آن دارد که شخص از تست 10 واحدی مواد مخدر استفاده کند، آنها به طور معمول یک بازه زمانی 24 ساعته در نظر می‌گیرند. در برخی مشاغل ممکن است نیاز باشد که شخص با تست راندوم ماده مخدر که در آن شخص از تست در پیش رو کمترین آگاهی را داشته یا کلاً بی‌اطلاع است، موافقت کند.
عرضه کنندگان تست نیز ممکن است دستورالعمل‌های آماده‌سازی خاصی داشته باشند. این ممکن است شامل خودداری از ادرار کردن به مدت چند ساعت پیش از انجام تست یا اجتناب از نوشیدن آب زیاد پیش از انجام تست باشد.

اقدام
بسته به اینکه چه کسی تست را تحویل می‌دهد محیط انجام آن متفاوت است. توالت‌ها محل‌های متعارف برای انجام این تست به شمار می‌روند زیرا انجام تست‌های مورد بحث به ادرار نیاز دارد. در برخی موارد مجری انجام تست ممکن است از شخص بخواهد تا از یک اتاقک توالت خاص برای گرفتن تست استفاده کند.
اگر مجری تست در مورد آلودگی تست نگران باشد ممکن است برخی پرهیزهای لازم را انجام دهد. این کار می‌تواند دقت انجام تست را بالا برده و از دستکاری در نتایج آن پیشگیری کند.
در موارد نادر یک مجری تست همجنس با فرد تست دهنده در اتاقک همراه شخص می‌ماند تا از صحت تست‌گیری مطمئن شود.

گرفتن تست
خود تست سرراست است. شخص شروع به ادرار می‌کند و بخش میانی ادرار وی در محفظه جمع‎آوری نمونه ادرار انباشته می‌شود. شخص سپس در محفظه جمع‌آوری ادرار را می‌بندد و نمونه را به مجری تست تحویل می‌دهد.

آنالیز نتایج
وقتی نمونه ادرار به آزمایشگاه می‌رسد در آنجا ادرار برای وجود ده نوع مختلف ماده مخدر آزمایش می‌شود. برخی تست‌ها نتایج را بر روی سایت عرضه می‌کنند که می‌توانند نمونه ادرار را به شکل فوری آنالیز کنند. با توجه به آنچه گفته شد، اغلب نمونه‌ها برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند، که این می‌تواند چند روزی زمان نیاز داشته باشد.

نتایج به چه معنی هستند؟
سه نتیجه ممکن برای تست مزبور وجود دارد که عبارتند از:
• مثبت
• منفی
• غیر قطعی

نتایج مثبت
نتیجه مثبت نشان می‌دهد که ماده مخدر یا مواد زائد آن در مقادیر قابل تشخیص در بدن وجود دارد. این یافته عنوانگر آن است که شخص اخیراً ماده مخدر مصرف کرده است.

نتایج منفی
نتیجه منفی نشان دهنده آن است که مواد مخدر تست شده در بدن شخص وجود ندارند یا مقادیر موجود در بدن آنقدر نیست که برای تشخیص کافی باشند. این به معنی آن نیست که شخص هرگز مواد مخدر مورد اشاره را مصرف نکرده یا اینکه در آینده اقدام به مصرف آنها نخواهد کرد.

نتایج غیر قطعی
غیر قطعی بودن نتیجه به معنی ناموفق بودن تست است. در صورت تحویل چنین جوابی آزمایشگاه‌ها ممکن است انجام مجدد تست را درخواست دهند.

خلاصه
تست 10 واحدی مواد مخدر رایج‌ترین تست مواد مخدر معمول نیست. برای مثال، اغلب کارفرمایان برای تست داوطلبان کار از تست 4 یا 5 کاره مواد مخدر و تست الکل استفاده می‌کنند.
تست 10 واحدی مواد مخدر می‌تواند به شکل مؤثر 10 ماده مخدر را در پنجره تشخیصی آنها تست کند. زمان تشخیص برای هر دارو و عوامل فردی مثل متابولیسم شخص متفاوت است.
آزمایشگاه‌ها نتایج مثبت در مورد مواد مخدر را برای تأیید تشخیص و اجتناب از نتایج مثبت کاذب مجدداً آزمایش می‌کنند. نتایج غیر قطعی به این معنی است که شخص نیاز به تکرار تست دارد./


• جون جانسون، دکتر آلن کارتر
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
What to know about the 10-panel drug test
Last reviewed Tue 10 September 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Alan Carter, PharmD

برو به صفحه اصلی

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.