دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کراتوم چیست؟

کراتوم، درخت کراتوم، ماده مخدر، رعشه‌های عضلانی، خارش، تعریق، سرگیجه، خشکی دهان، تشنج، توهم، 	آسیب کبد، مشکلات خواب، اسهال

برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• کراتوم چگونه استفاده می‌شود؟
• اثرات جانبی مصرف کراتوم کدامند؟
• آیا کراتوم اعتیادآور است؟
• آیا کراتوم ایمن است؟


کراتوم یک نوع درخت است که زیستگاه طبیعی آن تایلند، مالزی، اندونزی، و پاپوا گینه نو محسوب می‌شود. برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است.
پزشکان معتقدند برخی مواد موجود در کراتوم خود را به همان قسمت‌های سلول عصبی به نام ضد دردهای مخدری متصل کرده و اثری مشابه در مغز شخص ایجاد می‌کنند. اما مطالعات جزءنگرانه چندانی در مورد چگونگی یا چرایی این کارکرد وجود ندارد.
پزشکان هشدار می‌دهند که کراتوم می‌تواند عوارض جانبی جدی در پی داشته و نیز قادر است تا اعتیادآور باشد. به همین علت، برخی ایالات در آمریکا محصولات کراتوم را ممنوع کرده‌اند و این ماده در تایلند، مالزی، استرالیا و برخی کشورهای اورپایی یک ماده تحت کنترل محسوب می‌شود. در سال 2016 "اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحد آمریکا" ممنوعیت کراتوم را در سطح فدرال مطرح کرد اما آنها این پروپوزال را برای ایجاد زمان بیشتر برای برسی کراتوم توسط دانشمندان به حالت تعلیق درآوردند.

کراتوم چگونه استفاده می‌شود؟
به شکل سنتی برگ‌های کراتوم جویده شده، به صورت چای دم می‌شود یا در پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه کراتوم به شکل قرص تولید شده یا خشکیده آن مثل تنباکو یا ماری‌جوانا دود می‌شود.
دوزهای مختلف کراتوم دارای تأثیرات متفاوتی است. در دوزهای پایین کراتوم یک ماده محرک است که باعث می‌شود تا مصرف کننده احساس انرژی بیشتری داشته باشد. در دوزهای بالا، کراتوم می‌تواند مصرف کننده را در حالتی خواب‌آلوده یا رویاوار قرار دهد.

اثرات جانبی مصرف کراتوم کدامند؟
شایع‌ترین عوارض جانبی کراتوم تهوع و یبوست است، اما دیگر موارد عبارتند از:
رعشه‌های عضلانی
• خارش
• تعریق
سرگیجه
خشکی دهان
تشنج
توهم
• آسیب کبد

آیا کراتوم اعتیادآور است؟
برخی از مردمی که کراتوم را منظماً مورد استفاده قرار داده‌اند می‌گویند که پس از توقف مصرف کراتوم با مشکلاتی در مورد درد، مشکلات خواب، اسهال، و تب مواجه بوده‌اند. برخی مردم می‌گویند که پس از ترک مصرف کراتوم دچار حالت عصبانیت، تنش، خشم، یا اندوه شده‌اند.

آیا کراتوم ایمن است؟
FDA می‌گوید که هیچ تأییدیه‌ای برای استفاده از کراتوم صادر نشده است و اینکه نگرانی‌های جدی در مورد این ماده وجود دارد. در این مورد که کراتوم ایمن بوده یا دارای ارزش دارویی است به تحقیق بیشتری نیاز است.
در طول سالیان اخیر FDA در مورد کمپانی‌های عرضه کننده کراتوم به عنوان درمان برای ترک مخدرها و دیگر اختلالات سختگیری‌هایی نشان داده است. آنها همچنین هشدار می‌دهند که برخی محصولات کراتوم ممکن است توسط بعضی باکتری‌های مضر مثل سالمونلا آلوده شده باشد.
این آژانس همچنین دستکم 44 مورد مرگ و میر را در میان مردم مصرف کننده کراتوم گزارش کرده است، اگرچه اکثر این عده کراتوم را در کنار دیگر مواد به کار برده یا کراتومی را مورد استفاده قرار داده بودند که به مواد دیگر آلوده شده بود./


• دکتر ملیندا رتینی
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Kratom?
Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS
on March 20, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.