دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فواید و خطرات بنزودیازپین‎ها (والیوم، زاناکس، کلونازپام، اکسازپام، کلردیازپوکساید، کلونازپام و...)

بنزودیازپین‎ها، والیوم، زاناکس، کلونازپام، اکسازپام، کلردیازپوکساید، کلونازپام، دیازپام، روانگردان، نوروترانسمیتر، نمازپام،  تریازولام یا اپو-تریازو، هالیکون، هایپم، و تریلام، اوردوز، خواب‎آلودگی، گیجی،  سرگیجه،  لرزش، برهم خوردن تعادل،  مشکلات بینایی، حالت غوطه‌وری، احساس افسردگی، سردرد

امکان اوردوز (بیش‎مصرفی) بنزودیازپین‎ها وجود دارد، و مخلوط کردن آنها با الکل یا دیگر مواد مخدر می‎تواند کشنده باشد.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• جوزف نوردکویست، دکتر آلن کارتر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


بنزودیازپین‎ها یک کلاس داروهای روان‎گردان هستند که برای درمان طیفی از اختلالات شامل اضطراب و اینسومنیا [آشفته‌خوابی] به کار می‎روند.
این داروها یکی از گسترده‎ترین طیف‎های تجویز در سطح ایالات متحد آمریکا، مشخصاً در مورد سالمندان را دارند.
بنزودیازپین‎ها دارای کیفیاتی هستند که می‌توانند به کاهش اضطراب و تنشج، آرام کردن عضلات و القاء خواب کمک کنند.
مصرف کوتاه مدت این داروها عموماً ایمن و مؤثر است. به هر حال مصرف درازمدت آنها محل مناقشه است زیرا به شکل بالقوه ایجاد تحمل دارویی، وابستگی و دیگر عوارض جانبی در مورد این داروها مطرح است. امکان اوردوز (بیش‎مصرفی) بنزودیازپین‎ها وجود دارد، و مخلوط کردن آنها با الکل یا دیگر مواد مخدر می‎تواند کشنده باشد.

[در این مقاله:]
• کاربردها
• عملکرد
• انواع
• عوارض جانبی
• فعل و انفعال‎های دارویی
• سوءمصرف

کاربردها
بنزودیازپین‎ها به علت تأثیر بر نورون‎هایی که محرک استرس و واکنش‌های اضطراب هستند در درمان طیفی از اختلالات روان‌شناختی و نورولوژیک مؤثرند.
اختلالات مورد اشاره عبارتند از:
اینسومنیا. بنزودیازپین‎ها به طور معمول فقط به شکل کوتاه مدت برای درمان موارد شدید اینسومنیا به کار می‎روند زیرا این داروها می‎توانند به ایجاد وابستگی منجر شوند.
اختلال اضطراب منتشر (GAD). بنزودیازپین‎ها اغلب برای درمان GAD مورد استفاده قرار می‎گیرند. "انستیتو ملی سلامت و تعالی بالینی بریتانیا" (NICE) مصرف بنزودیازپین‎ها را برای درمان GAD به شکل کوتاه مدت و حداکثر برای یک ماه توصیه می‌کند.
تشنج. بنزودیازپین‎ها داروهای ضد تشنج قدرتمند و بسیار مؤثری برای پیشگیری از تشنج‎های ناشی از صرع محسوب می‎شوند.
ترک الکل. رایج‎ترین بنزودیازپین‎های تجویــز شده برای ترک الکل کلردیازپوکساید است که با دیازپام ادامه می‎یابد. این داروها از طریق سم‎زدایی از بدن به مردم در ترک الکل کمک می‎کنند و خطر بروز علایم شدید ترک الکل را کاهش می‌دهند.
حملات پانیک. به دلیل اثرات ضد اضطرابی سریع خود بنزودیازپین‎ها در درمان اضطراب همراه اختلال پانیک بسیار مؤثر هستند. "انجمن آمریکایی روان‌پزشکی" (APA) می‎گوید، بسیاری از آزمون‎های مطالعاتی مختلف از کاربرد این داروها به عنوان خط مقدم درمان در این مورد پشتیبانی کرده‌اند.
به هر حال NICE استفاده طولانی مدت بنزودیازپین‎ها را برای درمان اختلال پانیک توصیه نمی‎کند.

عملکرد
مغز انسان دارای نوروترانسمیترهای متعددی است. این انتقال دهنده‎های عصبی مسؤول پیام‎رسانی بین سلول‎های مغزی هستند که می‎توانند اثرات آرام‌کننده یا هیجان‎آور داشته باشند.
وقتی کسی دچار اضطراب بیش از حد باشد، مغز به هیجان آمده و دچار بیش‎فعالی می‎شود. داروهای آرام‎بخش به سرعت پیام‎هایی را به سلول‎های مغزی ارسال، کرده فعالیت مغز را کُند کرده و علایم اضطراب را کاهش می‌دهند.
GABA یک نوروترانسمیتر آرام کننده است و میلیاردها سلول مغزی به پیام‎های آن پاسخ می‌دهند.
بنزودیازپین‎ها از طریق تقویت اثرات انتقال دهنده عصبی GABA کار می‎کنند. این داروها حامل مواد شیمیایی هستند که به اثرات آرام کننده پیشتر ایجاد شده توسط بدن اضافه می‎شوند و مغز را در وضعیت آرام‌تری نگه می‎دارند.

انواع
انواع مختلفی از بنزودیازپین‎ها وجود دارد. این داروها از نظر قدرت، سرعت جذب در بدن و نوع کاربرد با یکدیگر متفاوتند.
بنزودیازپین‎ها داروهای زیر را شامل می‎شوند:
• آلپرازولام یا زاناکس. این دارو از سوی FDA برای درمان اختلالات پانیک و اضطراب تأیید شده است. آلپرازولام پرتجویزترین بنزودیازپین‎ها در سطح ایالات متحد آمریکا محسوب می‎شود.
• کلردیازپوکساید یا لیبریوم. کلردیازپوکساید برای مدیریت سندرم ترک مشروب الکلی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
• کلرازپات یا ترانکسن. کلرازپات یک داروی خواب‎آور و آرام‎بخش است که برای درمان موارد شدید اینسومنیا و اختلالات اضطرابی به کار می‎رود.
• دیازپام یا والیوم. دیازپام یا والیوم یـک داروی کاهش دهنده اضطراب، خواب‎آور و ضد تشنج است که به سرعت عمل می‎کند. این دارو برای درمان حملات پانیک، اینسومنیا، تشنج، سندرم پای بی‌قرار، و ترک الکل کاربرد دارد. دیازپام همچنین به دلیل قدرت کم آن برای درمان وابستگی به بنزودیازپین‎ها استفاده می‌شود.
• استازولام. استازولام یک داروی آرام‎بخش، و کاهش دهندۀ اضطراب است که برای درمان کوتاه مدت اینسومنیا تجویز می‎شود.
• فلورازپام یا دالمن. فلورازپام یک داروی آرام‌بخش کاهش دهنده اضطراب است که برای درمان مورد خفیف تا متوسط اینسومنیا استفاده می‎شود.
• اکسازپام. اکسازپام برای درمان اضطراب و اینسومنیا به کار می‎رود. این دارو همچنین برای کنترل علایم ترک الکل کاربرد دارد.
• تمازپام، یا رستوریل. تمازپام برای درمان کوتاه مدت اینسومنیا تأیید شده است.
• تریازولام یا اپو-تریازو، هالیکون، هایپم، و تریلام. این دارو صرفاً به عنوان آرام‌بخش برای درمان اینسومنیا به کار می‎رود.

عوارض جانبی
عوارض جانبی استفاده از بنزودیازپین‎ها می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• خواب‎آلودگی
• گیجی
سرگیجه
• لرزش
• برهم خوردن تعادل
• مشکلات بینایی
• حالت غوطه‌وری
• احساس افسردگی
سردرد
یک مطالعه منتشر شده در BMJ ارتباط ضعیفی میان مصرف درازمدت بنزودیازپین‎ها توسط سالمندان بالای 65 سال و افزایش خطر زوال عقل یافته است.
مصرف درازمدت بنزودیازپین‎ها همچنین می‎تواند باعث ایجاد وابستگی جسمانی به این داروها شود. علایم ترک بنزودیازپین‎ها شامل مشکلات خواب، احساس افسردگی و تعریق است.
اگر کسی دچار وابستگی به بنزودیازپین‎ها شده باشد این موضوع حیاتی است که به شکل ناگهانی و یک‎باره درمان با این داروها را متوقف نکند.
قطع ناگهانی مصرف این داروها به رعشه، کرامپ‎های عضلانی و تشنج‎هاب مهلک منجر می‎شود. بنابراین، این موضوع مهم است که مصرف بنزودیازپین‎ها به شکل تدریجی و استفاده از کمک‎های تخصصی به صفر برسد.

اوردوز
اوردوز بنزودیازپین‎ها به ندرت کشنده است مگر اینکه این داروها مخلوط با باربیتورات‌ها، مخدرها، الکل یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه‎ای مصرف شده باشند.
شایع‎ترین علایم اوردوز بنزودیازپین‎ها دپرس سیستم عصبی مرکزی و مسمومیت همراه اختلال در تعادل و کنترل حرکت است. اختلال تکلم نیز می‎تواند یک نشانه باشد.
از فلومازنیل می‎توان به عنوان پادزهر استفاده کرد.

فعل و انفعال‌ها
پیش از آغاز درمان با بنزودیازپین‎ها، این موضوع مهم است که تمامی داروهای دیگری که فرد مصرف می‌کند به پزشک اطلاع داده شود.
برخی داروها مثل داروهای ضد افسردگی و قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری، می‎توانند باعث انباشت خطرناک داروها در بدن شوند. این وضعیت می‌تواند اثرات جانبی بنزودیازپین‎ها را تشدید کند.
در مقابل مخمر سنت جان، داروی آنتی‎بیوتیک ریفامپین، و داروهای ضد تشنج کاربامازپین و فنی‎توئین تأثیر بنزودیازپین‎ها را کاهش می‎دهند.
نکته‌ای که بیشترین اهمیت را دارد این است که بیماران هرگز نباید بنزودیازپین‎ها را با الکل یا مخدرها مخلوط کنند. فعل و انفعال در این وضعیت می‌تواند کشنده باشد.

سوء مصرف
سوء مصرف بنزودیازپین‎ها در حال تبدیل شدن به یک مشکل جدی عمومی است.
بر مبنای اعلام "سرویس خدمات سوء مصرف مواد و سلامت روانی" پذیرش بیمارستانی مرتبط به سوء مصرف داروهای بنزودیازپین‎ها در مورد مردم سنین بالای 12 سال از 22.400 مورد در سال 1998 به تقریباً 62.200 مورد در سال 2008 رسید.
این وظیفه پزشک و در عین حال خود بیمار است که مصرف بنزودیازپین‎ها را تحت نظارت قرار دهند. پزشک باید مراقب باشد که این داروها را بیش از حد تجویز نکند و نیز تجویز بنزودیازپین‎ها به عنوان خط مقدم درمان مورد نظر نباشد.
وقتی که بنزودیازپین‎ها در اختیار بیماران قرار می‎گیرد، آنان باید مطمئن شوند که دارو به شکل ایمن نگهداری شده از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند، و نیز بیماران باید دارو را بر مبنای دوز صحیح و در جدول زمانی ارائه شده از سوی دکتر مصرف کنند.

پیام همراه
اگرچه خطرهای مخلوط کردن بنزودیازپین‎ها با مواد مخدری مثل الکل قابل ملاحظه است، این داروها می‎توانند در صورت مصرف درست تأثیر مثبتی بر برخی اختلالات سلامت روانی و نورولوژیک داشته باشند.
تا زمانی که پزشک از دیگر داروهای مصرف شده توسط بیمار آگاه باشد و بیمار بنزودیازپین‎ها را بر مبنای دستورالعمل ارائه شده در بسته‎بندی دارو یا ارائه شده از سوی پزشک مصرف کند، هیچ خطر بزرگی در کاربرد این داروها برای درمان اختلالات مرتبط در کار نخواهد بود./


Source:
MedicalNewsToday
The benefits and risks of benzodiazepines
Last updated Fri 5 January 2018
By Joseph Nordqvist
Reviewed by Alan Carter, PharmD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ایبوپروفن و کاهش مرگ ناشی از سرطان ریه

داروهای مورد تایید FDA در سال 2015

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.