دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نشانه‎های سندرم ترک الکل، و تشخیص و درمان آن

سندرم ترک الکل، الکلیسم، اختلال مصرف الکل، خماری، سم‎زدایی، نوروترانسمیترها، دوپامین،  گاما امینوبوتیریک اسید ، (GABA)،   تهوع، استفراغ، سرعت گرفتن ضربان قلب، حالت تلاطم، سردرد، اینسومنیا، تعریق، کابوس‎های شبانه،  رعشه شدید، افزایش فشار خون، توهم

هذیان یا جنون الکلی می‎تواند تهدیدی برای حیات باشد. در موارد شدید مغز در تنظیم تنفس و گردش خون دچار مشکل می‎شود. تغییرات فاحش در فشار خون و ضربان قلب نیز ممکن است بروز نمایند، که می‎توانند به استروک یا حمله قلبی منجر شوند.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• مری‎آن دی پی‌یترو، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

سندرم ترک الکل گروهی از علایم است که امکان بروز آنها در هنگامی وجود دارد که فرد مبتلاء به اختلال مصرف الکل به شکل ناگهانی نوشیدن مشروب الکلی را متوقف می‎کند.
سندرم ترک الکل پیشتر زیر عنوان اعتیاد به الکل یا الکلیسم شناخته می‎شد. اگر فردی عادت به نوشیدن الکل به مقدار زیاد و به شکل منظم داشته باشد بدن وی ممکن است به این ماده مخدر دچار وابستگی شود.
الکل یک ماده افسردگی‎آور است. اختلال مصرف الکل یا مصرف زیاد آن در یک دوره طولانی می‌‏تواند باعث دگرگونی شیمی مغز به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی موجود در الکل شود.
مصرف مزمن الکل می‎‏تواند باعث ایجاد تغییراتی پیچیده در مغز شود که از جملۀ این تغییرات می‎توان به انتقال دهنده‎های عصبی (نوروترانسمیترها) دوپامین و گاما امینوبوتیریک اسید (GABA) اشاره کرد که به احساس هیجان و حس پاداش در فرد لطمه می‎زنند.
تولید این نوروترانسمیترها وقتی فرد مقدار مصرف الکل خود را به شکل ناگهانی کم کرده یا متوقف می‎کند، کاهش می‎یابد. در این موقعیت مغز مجبور است تا مجدداً خود را با شرایط وفق دهد که این وضعیت به بروز علایم ترک منجر می‌‏شود.

[مطالب این مقاله:]
• علایم سندرم ترک الکل
• تفاوت‎ها با خماری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص سندرم ترک الکل
• درمان سندرم ترک الکل
• فرآیند سم‎زدایی
• پیشگیری از سندرم ترک الکل

علایم سندرم ترک الکل
مردم دچار سندرم ترک الکل ممکن است طیف گسترده‎ای از علایم را بروز دهند که این به مقدار الکلی دارد که باعث مستی آنان می‌شده، وزن افراد، سن، جنس و اختلالات زیربنایی پزشکی مبتلابه آنان بستگی دارد.
علایم رایج سندرم ترک الکل شامل موارد زیر است:
تهوع
استفراغ
• سرعت گرفتن ضربان قلب
• حالت تلاطم
سردرد
اینسومنیا
• تعریق
• کابوس‎های شبانه
اضطراب
با شیوع کمتر امکان ابتلاء مردم به علایم شدید سندرم ترک الکل وجود دارد. علایم شدید که هذیان الکلی نامیده می‎شود عبارتند از:
رعشه شدید
• افزایش فشار خون
توهم، که معمولاً بصری است
• سرآسیمگی بیش از حد
تشنج
• افزایش دمای بدن
هذیان یا جنون الکلی می‎تواند تهدیدی برای حیات باشد. در موارد شدید مغز در تنظیم تنفس و گردش خون دچار مشکل می‎شود.
تغییرات فاحش در فشار خون و ضربان قلب نیز ممکن است بروز نمایند، که می‎توانند به استروک یا حمله قلبی منجر شوند.

سندرم ترک الکل و خماری
در حالی که برخی از علایم سندرم ترک الکل مشابه خماری است این دو اختلال یا وضعیت یکی نیستند. سندرم ترک الکل علل مختلفی دارند.
خماری هنگامی بروز می‎کند که فرد در یک وهله مقدار زیادی مشروب الکلی می‎نوشد. سندرم ترک الکل هنگامی ایجاد می‎شود که فرد دچار اختلال مصرف الکل به ناگهان مصرف الکل را کنار گذاشته یا میزان مصرف خود را کاهش می‎دهد.
مقدار زیاد الکل می‎تواند باعث تحریک جدار داخلی معده شده دهیدراسیون ایجاد کند و به بروز پاسخ التهابی در بدن منجر شود. وقتی که اثر الکل از بین می‎رود این اثرات به علایم شایع خماری مثل سردرد، تهوع و خستگی مفرط منجر می‎شوند.
سندرم ترک الکل موضوع متفاوتی است. اگر فردی دچار اختلال مصرف الکل باشد، بدن وی به وجود مقدار خاصی از الکل در سیستم عادت می‎کند.
ادامۀ مصرف الکل در این شرایط باعث بروز تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی و تولید نوروترانسمیترها در مغز می‎شود. وقتی تحویل الکل به بدن به شکل ناگهانی متوقف شده یا کاهش می‎یابد آنگاه علایم ترک الکل خود را بروز می‎دهند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر کسی که ظن ابتلاء به وابستگی به الکل در مورد وی مطرح است باید به پزشک مراجعه کند.
اختلال مصرف الکل می‎تواند به اختلالات جسمانی و روانی متعددی منجر شود. در هر حال، درمان در این مورد در دسترس است و به میزان زیادی می‎تواند مؤثر باشد.
برای کسانی که در صدد الکل‎زدایی خود هستند این موضوع حیاتی است که این مهم را زیر نظر پزشک انجام دهند زیرا علایم ترک الکل می‎تواند شدید باشد.

تشخیص سندرم ترک الکل
پزشک در اکثر مواقع می‎تواند سندرم ترک الکل را با گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه جسمانی فرد به انجام برساند.
پزشک ممکن است در مورد شواهد موجود پس از کاهش مصرف الکل در پی مصرف مقادیر زیاد آن سؤال کند.
پزشک در عین حال ممکن است انجام یک آزمایش خون موسوم به غربالگری سمیت را برای اندازه‎گیری مقدار الکل موجود در سیستم بدن در دستور کار قرار دهد. آزمایش‎های خون در عین حال می‎توانند آسیب دیدگی احتمالی دستگاه‎های داخل بدن همانند کبد را بر اثر مصرف الکل نشان دهند.

درمان سندرم ترک الکل
گزینه‎های درمانی برای سندرم ترک الکل به طور معمول شامل مراقبت حمایتی برای فروکش اثرات علایم است.
پزشکان معمولاً نوعی دارو به نام بنزودیازپین را برای کاهش علایم ترک الکل مورد استفاده قرار می‎دهند.
مصرف سنگین مشروب الکلی باعث محرومیت بدن از الکترولیت‎ها و ویتامین‎های حیاتی مثل فولات، منیزیم، و تیامین می‎شود. بنابراین، درمان ممکن است شامل تصحیح وضعیت الکترولیت‎ها و مایعات ویتامینی باشد.
"انجمن آمریکایی طب اعتیاد" اهدافی برای سم‎زدایی در مورد مصرف الکل یا مواد مخدر تعیین کرده است. مقصود از درمان اختلال مصرف الکل موارد زیر است:
• ایمن ساختن فرآیند ترک برای اشخاص و کمک به رها شدن آنها از الکل.
• حفظ هویت فرد در طول فرآیند ترم و رعایت شأن انسانی وی
• آماده‌سازی فرد برای درمان مداوم در مورد وابستگی به الکل.

فرآیند سم‎زدایی
وقتی فردی مورد الکل‌زدایی قرار می‎گیرد، علایم ممکن است در هر مورد در فاصلۀ 6 ساعت تا چند روز پس از آخرین بار مصرف الکل بروز کنند.
علایم مزبور ممکن است تدریجاً در یک دورۀ 2 تا سه روزه تشدید شوند.
اغلب علایم پس از گذشت حدود 5 روز کاهش می‎یابند. در برخی موارد علایمی خفیف ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشند. اگرچه برخی از مردم گزینه سم‎زدایی در منزل را انتخاب می‎کنند ایمن‎تر آن است که فرد در این موقعیت از کمک دیگران برخوردار باشد.
علایم ممکن است تشدید گردند و پیش‎بینی این موضوع مشکل است که چه کسانی ممکن است دچار علایم تهدید کنندۀ زندگی شوند.
هر کسی که دچار علایم شدید سندرم ترک الکل مثل تشنج، توهم، یا استفراغ طولانی مدت است به درمان پزشکی فوری نیاز دارد.
مردم دچار علایم شدید در کل مدت سم‎زدایی در بیمارستان باقی می‎مانند بنابراین دکترها می‎توانند از نزدیک فشار خون، تنفس و ضربان قلب آنان را پایش کرده و داروهایی را برای آسان‎تر کردن فرآیند مزبور تجویز کنند.

پیشگیری از سندرم ترک الکل
مؤثرترین راه برای پیشگیری از سندرم ترک الکل اجتناب از نوشیدن مشروب الکلی یا دستکم مصرف آن به مقدار اندک است.
نوشیدن متعادل الکل به شکل رسمی به عنوان یک پیک برای زنان و کمتر از دو پیک برای مردان تعریف می‎شود. در هر حال، اگر کسانی پیشتر دچار اختلال مصرف الکل بوده باشند، آنان می‏توانند از برخی علایم ترک الکل از طریق مشورت با پزشک در مورد ترک ایمن الکل خودداری کنند.
ریسک فاکتورهای اختلال مصرف الکل شامل تاریخچۀ خانوادگی مشکلات مرتبط به الکل، افسردگی و دیگر اختلالات روانی و عوامل ژنتیکی است.
برای کسانی که فکر می‎کنند دچار اختلال مصرف الکل هستند یا وابستگی به الکل در مورد آنان مطرح است جستجو برای کمک حیاتی است./

Source:
Signs of alcohol withdrawal syndrome
Last reviewed Thu 5 July 2018
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Judith Marcin, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.