دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

حشیش یا ماری‎جوانا - خوب است یا بد؟

حشیش، ماری‎جوانا، درد مزمن، سرطان، سندرم دراوت، صرع، سرطلن بیضه، سایکوز، اسکیزوفنری، اختلالات روانی، کانابینوئید، کانابیدیول، انستیوهای ملی سلامت، انجمن سرطان آمریکا، بخش کلمبیا، اختلال دوقطبی، مالتیپل اسکلروزیس، بیماری تنفسی، سرطان ریه

شواهدی دال بر مضرات و از سوی دیگر فواید حشیش برای سلامت انسان وجود دارد. علی‎رغم همۀ آنچه در طول سال‎های اخیر روشن شده است مرورهای به روز مطالعات علمی که به ارزیابی فواید و مضرات حشیش پرداخته‎اند، روشن کرده‎اند که برای تصمیم‎گیری در مورد پیامدهای سلامت مصرف روزافزون حشیش به مطالعات بیشتری نیاز است.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• دیوید ریل‎تون، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

بر مبنای اعلام "انستیتوهای ملی سلامت" مردم دستــکم از 3000 سال پیش از حشیش یا ماری‎جوانا برای درمان ناخوشی‎های خود استفاده کرده‎اند. به هر جهت FDA حشیش را برای درمان هیچ‎کدام از اختلالات پزشکی مؤثر یا ایمن قلمداد نکرده است.
این تنش، میان باور گسترده در این مورد که حشیش درمان مؤثری برای طیف گسترده‎ای از ناخوشی‌ها است و از سوی دیگر فقدان دانش علمی در مورد اثرات آن، به نوعی بر اثر حرکت به سوی قانونی شدن مصرف حشیش در سال‎های اخیر تشدید پیدا کرده است.
در حال حاضر 29 ایالت در ایالات متحد آمریکا و نیز بخش کلمبیا مصرف حشیش را برای مقاصد پزشکی و در برخی موارد مصارف تفننی قانونی اعلام کرده‎اند.
یک مطالعۀ اخیراً منتشر شده در نشریه "اعتیاد" نیز پی برده است که مصرف حشیش در سطح ایالات متحد آمریکا به سرعت افزایش یافته است، اگرچه این افزایش مرتبط به قانونی شدن حشیش در ایالات نیست. با وجود این افزایش مزبور نگرانی‎های قابل توجهی را در زمینۀ سلامت عمومی به همراه داشته است.

فواید پزشکی حشیش چیست؟
در طول سال‎های گذشته تحقیقات نتایجی را عنوان کرده‎اند که بر مبنای آنها حشیش ممکن است در درمان برخی بیماری‎ها شامل فهرست زیر مفید باشد:

درد مزمن
در سال 2017، یک مرور بزرگ از سوی "آکادمی‎های ملی علوم، مهندسی و پزشکی" بیش از 10.000 مطالعه در مورد فواید پزشکی و عوارض جانبی حشیش را مورد بررسی قرار داد.
یکی از عرصه‎های گزارش بررسی از نزدیک استفاده از حشیش پزشکی در درمان درد مزمن بود. درد مزمن یکی از علل پیشتاز ایجاد ناتوانی است که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 25 میلیون نفر است.
مرور مزبور پی برد که حشیش یا فرآورده‎های حاوی کانابینوئیدها - ترکیبات فعال حشیش یا دیگر ترکیباتی که روی گیرنده‎های مشابه در مغز به صورت حشیش عمل می‎کنند - برای تخفیف درد مزمن مؤثر هستند.

الکلیسم و اعتیاد به مواد مخدر
یک مرور جامع دیگر در مورد شواهد موجود که در سال 2017 در نشریه "مرور روان‎شناسی بالینی" منتشر شد، آشکار کرد که مصرف حشیش ممکن است به مردم دچار وابستگی به الکل یا مواد مخدر در راستای مقابله با اعتیاد کمک کند.
اما این یافته ممکن است محل مناقشه باشد؛ مرور "آکادمی‎های ملی علوم" عنوان می‎کند که مصرف حشیش در عمل ریسک سوءمصرف و وابستگی به دیگر مواد مخدر را افزایش می‎دهد.
همچنین هر قدر فرد بیشتر حشیش مصرف کند احتمال ابتلا به مشکلاتی در پیوند با مصرف حشیش افزایش پیدا خواهد کرد. افرادی نیز که مصرف حشیش را در سنین پایین شروع می‎کنند همچنین در معرض ریسک بالاتری از توسعۀ مشکلات مرتبط به مصرف حشیش قرار دارند.

افسردگی، اختلال استرس پس از ضربه، و اضطراب اجتماعی
مرور منتشر شده در "مرور روان‌شناسی بالینی" به ارزیابی تمامی متون علمی منتشر شده پرداخته است که به استفاده از حشیش در درمان علایم بیماری روانی پرداخته‎اند.
نویسندگان مرور مزبور به برخی شواهد پی برده‎اند که از مصرف حشیش برای تسکین افسردگی و علایم اختلال استرس پس از ضربه حمایت می‎کنند.
این نکته گفتنی است که آنها هشدار می‎دهند که حشیش درمان مناسبی برای برخی اختلالات روانی مثل اختلال دوقطبی یا سایکوز نیست.
مرور مورد بحث خاطرنشان می‎کند که برخی شواهد در این مورد وجود دارد که حشیش می‎تواند باعث تخفیف علایم اضطراب اجتماعی شود، اما یک بار دیگر این یافته توسط مرور "آکادمی‎های ملی علوم، مهندسی و پزشکی" رد شده و مرور اخیر در مقابل به این نتیجه رسیده است که مصرف منظم حشیش در عمل می‎تواند باعث افزایش اضطراب اجتماعی ‎شود.

سرطان
شواهد عنوان می‎کنند که کانابینوئیدهای خوراکی برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی مؤثر است، و برخی مطالعات در مقیاس کوچک پی برده‎اند که دود کردن حشیش نیز به تخفیف علایم مزبور کمک می‎کند.
برخی مطالعات در مورد سلول‎های سرطانی عنوان می‎کنند که کانابینوئیدها ممکن است رشد برخی انواع سرطان را کند کرده یا حتی آنها را از بین ببرند. به هر جهت، مطالعات اولیه که این فرضیه را در انسان آزمایش کرده‎اند آشکار ساخته‎‎اند که اگرچه کانابینوئیدها درمانی ایمن محسوب می‎شوند، در کنترل یا علاج سرطان مؤثر نیستد.

مالتیپل اسکلروزیس (MS)
مصرف کوتاه مدت کانابینوئیدهای خوراکی ممکن است باعث بهبود علایم اسپاستیک در میان مردم دچار مالتیپل اسکلروزیس شود، اما اثرات مثبت این درمان به میزان حداقلی است.

صرع
مطالعه دیگری که در سال 2017 منتشر شد به این کشف رسید که یک جزء حشیش به نام کانابیدیول ممکن است در رفع حملات در میان کودکان دچار سندرم دراوت، که نوع نادری از صرع محسوب می‎شود، مؤثر باشد.
حملات سندرم دراوت طولانی مدت، تکرار شونده و به طور بالقوه کشنده است. در واقع از هر 5 کودک دچار سندرم دراوت یک تن آنان به بیست سالگی نیز نمی‎رسد.
در این مطالعه، 120 کودک و نوجوانان دچار سندرم دراوت، که بین 2 تا 18 ساله بودند، به صورت تصادفی به دو گروه مصرف کنندۀ کانابیدیول خوراکی یا دارونما تقسیم شدند و در طول 14 هفته در کنار ادامۀ رژیم درمانی معمول خود به آنها کانابیدیول یا دارونما داده می‎شد.
محققان پی بردند که تعداد حملات در کودکان دریافت کنندۀ محلول کانابیدیول از 12 حمله صرع در طول ماه به حدود 6 حمله کاهش پیدا کرد. سه تن از کودکان مصرف کنندۀ کانابیدیول دیگر به هیچ روی دچار حمله نشدند.
کودکان دریافت کنندۀ دارونما نیز کاهشی در تعداد حملات را نشان دادند اما میزان کاهش جزئی بود - میانگین تعداد حملات از 15 حمله در طول ماه در زمان پیش از آغاز مطالعه به 14 حمله در طول دورۀ انجام مطالعه کاهش پیدا کرد.
پژوهشگران می‎گویند که این 39 درصد کاهش در بروز حملات نشان دهندۀ شواهد قوی است که این ترکیب می‏تواند به زندگی مردم دچار سندرم دراوت کمک کند، و اینکه مطالعۀ مزبور نخستین مطالعه‎ای است که شواهدی را در این مورد ابراز می‎دارد.
به هر جهت همین مطالعه به میزان بالای عوارض جانبی مرتبط به کانابیدیول دست یافته است. بیش از 9 کودک از هر 10 کودک تحت درمان با کانابیدیول دچار عوارض جانبی شدند که عمدتاً شامل استفراغ، خستگی مفرط، و تب بود.

ریسک‎های حشیش برای سلامت چیست؟
در سوی دیگر این طیف انبوه مطالعاتی قرار گرفته است که به ارتباطات منفی میان مصرف حشیش و سلامت پی برده‌اند.

مشکلات سلامت روانی
باور بر آن است که مصـرف روزانۀ حشیش باعث تشدید علایم اختلال دوقطبی در میان مردمی می‎شود که دچار این مشکل سلامت روانی هستند. به هر جهت، گزارش "آکادمی‎های ملی علوم، مهندسی و پزشکی" عنوانگر این موضوع است که در میان مردم فاقد تاریخچۀ این اختلال، صرفاً شواهد اندکی در مورد ارتباط میان مصرف حشیش و توسعۀ اختلال دوقطبی وجود دارد.
شواهد متوسط (محدود) عنوان می‎کنند که مصرف کنندگان منظم حشیش بیشتر محتمل است که دچار افکار خودکشی طلبانه شوند و نیز افزایش ریسک اندکی در مورد افسردگی در میان این گروه از مردم به چشم می‎خورد.
مصرف حشیش احتمالاً باعث افزایش ریسک روان‎پریشی شامل اسکیزوفرنی می‎شود. اما یک یافتۀ نادر در مورد مردم دچار اسکیزوفرنی و دیگر انواع سایکوز این است که تاریخچۀ مصرف حشیش در آنان با بهبود عملکرد در تست‎های ارزیابی آموزش و حافه مرتبط است.

سرطان بیضه
اگرچه هیچ نوع شواهدی مبنی بر وجود ارتبـاط میان مصرف حشیش و افزایش ریسک اغلب سرطان‎ها وجود ندارد، "آکادمی‎های ملی علوم" به برخی شواهد پی بردند که نشانگر افزایش ریسک زیرنوع آهسته رشد سمینومای سرطان بیضه بودند.

بیماری تنفسی
مصرف منظم حشیش با افزایش ریسک سرفه مزمن مرتبط است اما "روشن نیست" که آیا دود کردن حشیش باعث بدتر شدن عملکرد ریه یا افزایش خطر بیماری انسدادی مزمن ریه یا آسم می‎شود یا خیر.
یک مطالعه در سال 2014 که به ارتباط میان مصرف حشیش و بیماری ریه پرداخته است عنوان می‎کند که احتمال تقویت سرطان ریه توسط دود کردن حشیش موضوعی پذیرفتنی است اما برقراری ارتباط قطعی میان این دو مورد دشوار بوده است.
نویسندگان مطالعۀ مزبور که در نشریۀ "عقاید جاری در طب ریوی" منتشر شده است، چنین جمع‎بندی کرده‎اند:
"شواهد صریح در این مورد وجود دارد که دود کردن از سر عادت یا منظم حشیش فاقد ضرر نیست. پرهیز دادن علیه مصرف سنگین حشیش امری معقول به شمار می‎رود."
نویسندگان مطالعه اضافه می‎کنند، "احتمالاً کاربرد پزشکی حشیش برای ریه در دوزهای کم فاقد ضرر است، اما محدودیت دوز مزبور نیاز به تعریف دارد. مصرف تفننی حشیش با کاربرد پزشکی آن یکسان نیست و باید تشویق نشود."

با همۀ اینها، حشیش برای سلامت ما خوب است یا بد؟
شواهدی دال بر مضرات و از سوی دیگر فواید حشیش برای سلامت انسان وجود دارد. علی‎رغم همۀ آنچه در طول سال‎های اخیر روشن شده است مرورهای به روز مطالعات علمی که به ارزیابی فواید و مضرات حشیش پرداخته‎اند، روشن کرده‎اند که برای تصمیم‎گیری در مورد پیامدهای سلامت مصرف روزافزون حشیش به مطالعات بیشتری نیاز است.
بسیاری از دانشمندان و دست‎اندرکاران سلامت - شامل انجمن سرطان آمریکا (ACS) - از تحقیقات علمی بیشتر در مورد مصرف حشیش و کانابینوئید برای درمان اختلالات پزشکی حمایت می‎کنند.
در هر حال مانعی در این مسیر قرار دارد: حشیش در کلاس I جدول‎بندی مواد تحت کنترل توسط "اداره مبارزه با مواد مخدر" طبقه‌بندی شده است، که مطالعۀ حشیش و کانابینوئیدها را از طریق اعمال شرایط سختگیرانه بر روی محققان دست‏اندرکار در این عرصه، محدود می‎کند.
اگر شما جزء افرادی هستید که در جایی زندگی می‎کنند که مصرف پزشکی حشیش در آنها قانونی است، شما و پزشکتان نیاز است تا به دقت عوامل مزبور و چگونگی ارتباط آنها با بیماری شما و تاریخچۀ سلامت شما را پیش از استفاده از این مادۀ مخدر مورد بررسی قرار دهید.
برای مثال، اگرچه شواهدی مبنی بر حمایت از کاربرد حشیش در درمان درد وجود دارد، شما باید در صورت داشتن تاریخچۀ ابتلا به مشکلات روانی یقیناً از مصرف حشیش خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که باید پیش از مصرف هر داروی تازه‎ای با پزشک مشورت شود./

Source:
Marijuana: Good or bad?
By David Railton
Fact checked by Jasmin Collier
Published Wednesday 21 February 2018 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.