دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوشیدن الکل زیاد می‌تواند باعث ایجاد تغییرات طولانی مدت و کوتاه مدت در بسیاری از هورمون‌های بدن شامل تستوسترون شود

مصرف بیش از اندازه الکل تقریباً بر هر جنبه‌ای از سلامت تأثیراتی منفی دارد. سلامت هورمونی نیز از این قاعده استثناء محسوب نمی‌شود. نوشیدن الکل زیاد می‌تواند باعث ایجاد تغییرات طولانی مدت و کوتاه مدت در بسیاری از هورمون‌های بدن شامل تستوسترون شود. تستوسترون هورمون جنسی اصلی مردانه است. این هورمون به مردان ویژگی‌های عضلانی آنان را می‌دهد و نقشی حیاتی در رشد عضله و استخوان و همچنین ایجاد اسپرم ایفاء می‌کند.

متأسفانه هیچ چیز نمی‌تواند از واکنش به الکل یا مخلفات مشروبات الکلی پیشگیری کند

عدم تحمل الکل می‌تواند بلافاصله پس از نوشیدن مشروب الکلی بروز کرده باعث واکنش‌های ناراحت کننده شود. شایع‌ترین نشانه‌ها و علامت‌ها گرفتگی بینی و برافروختگی پوست است. عدم تحمل الکل بر اثر یک اختلال ژنتیکی که در آن بدن قادر به جذب کافی الکل نیست رخ می‌دهد. تنها راه پیشگیری از این وضعیت ناراحت کننده اجتناب از مصرف الکل است. اگرچه یک آلرژی حقیقی محسوب نمی‌شود، در برخی موارد آنچه به نظر عدم تحمل الکل می‌آید ممکن است واکنش به چیزی در نوشابه‌های الکلی - چیزی مثل مواد شیمیایی، حبوب یا مواد نگهدارنده باشد. ترکیب الکل با برخی داروها نیز می‌تواند باعث واکنش شود.

THC فقط یکی از بیش از 100 نوع کانابینوئید موجود در ماری‌جوانا است

اینکه آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغز را می‌کشد موضوعی است که نامشخص مانده است و مطالعات تحقیقی تاکنون نتایج متناقضی در پی داشته‌اند. لطفاً به خاطر داشته باشید که مطالعات تحت پوشش قرار گرفته در این مقاله عمدتاً به اثرات تتراهیدروکانابینول (THC) بر روی مغز پرداخته‌اند. THC یک ترکیب روانگردان موجود در ماری‌جوانا یا کانابیس است که اثر "هپروت" را ایجاد می‌کند. THC فقط یکی از بیش از 100 نوع کانابینوئید موجود در ماری‌جوانا است. بدن به شکل طبیعی اندوکانابینوئیدها را که شبیه کانابینوئیدها هستند تولید می‌کند. هم کانابینوئیدهایی مثل THC و هم این اندوکانابینوئیدهای طبیعی به گیرنده‌های مشابهی در مغز متصل می‌شوند.

اغتشاش بسیاری در مورد کلماتی نظیر "تحمل"، "وابستگی" و "اعتیاد" وجود دارد

اغتشاش بسیاری در مورد کلماتی نظیر "تحمل"، "وابستگی" و "اعتیاد" وجود دارد. گاهی از اوقات مردم این کلمات را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در هر حال، کلمات مزبور معانی متفاوتی دارند. تحمل شایع است. تحمل زمانی ایجاد می‌شود که بدن به طور منظم در معرض یک دارو قرار می‌گیرد. اگر بدن کسی در مورد دارویی که شخص مصرف می‌کند دچار تحمل شود، این بدان معنی است که داروی مورد اشاره در دوزی که فعلاً مصرف می‌گردد آن کارآیی را که زمانی داشته از دست داده است. این ممکن است به این معنی باشد که بدن به داروی مزبور عادت کرده است و شخص دیگر به همان فواید یا اثراتی که زمانی از این دارو به دست می‌آمده دسترسی پیدا نمی‌کند.

اگر شما از نظر جسمانی به الکل وابسته باشید، ترک ناگهانی آن به تعریق شبانه منجر خواهد شد

شما احتمالاً فکر نمی‌کنید که عرق‌آلود شدن چیز خوبی باشد، اما تعریق عملکرد مهمی دارد. تعریق یک بخش حیاتی سیستم خنک کننده بدن است. غده‌های تعریق در بدن ما حتی وقتی در خواب هستیم سخت کار می‌کنند. آیا هرگز برای شما پیش آمده است که در نیمه‌های شب غرق در عرق از خواب بیدار شوید؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید دچار تعریق شبانه شده‌اید. یائسگی، افت قند خون، و تب از جمله علل تعریق شبانه محسوب می‌شوند. همین تأثیر را برخی داروها، شامل داروهای ضد افسردگی و استروئیدها می‌توانند داشته باشند. اگر لباس یا دمای اتاق خواب باعث تعریق شما شوند، این وضعیت تعریق شبانه تلقی نمی‌شود.

اگر ترامادول توسط بچه یا حیوان خانگی خورده شود ممکن است باعث عوارض جانبی شامل مرگ گردد

ترامادول یک مخدر افیونی نسخه‌ای است که برای درمان درد متوسط تا شدید به کار می‌رود. ترامادول تحت نام‌های برندی اولترام و کانزیپ به فروش می‌رسد. ترامادول اغلب برای درد پس از عمل جراحی تجویز می‌شود. همچنین احتمال تجویز آن برای درد مزمن بر اثر بیماری‌هایی مثل سرطان یا نوروپاتی وجود دارد. ترامادول می‌تواند عادت‌آور باشد. به عبارت دیگر این دارو گاهی از اوقات به وابستگی دارویی منجر می‌شود. این وضعیت زمانی بیشتر محتمل است که شخص برای درازمدت ترامادول مصرف کند یا آن را دقیقاً بر مبنای نسخه مصرف نکند.

برخی از مردم دچار افسردگی برای کاهش علایم الکل می‌نوشند

الکل می‌تواند مردم را دچار احساس افسردگی کند و حتی قادر است محرک افسردگی یا تشدید آن شود. چندین مطالعه، شامل یک مطالعه مربوط به سال 2013 که از نمونه‌های ارائه شده در سطح ملی استفاده کرده بود، پی برده‌اند افرادی که برای مدیریت یک اختلال روان‌پزشکی به نوشیدن مشروب الکلی روی می‌آورند بیشتر در معرض ابتلاء به سوء مصرف الکل قرار دارند. یک مطالعه مربوط به سال 2012 پی برده است که 68.3 درصد مردم دچار وابستگی به الکل در عین حال به افسردگی مبتلاء هستند. به هر حال مطالعه مزبور به تست این موضوع نپرداخته است که آیا مصرف الکل باعث افسردگی می‌شود.

مقالات دیگر...