دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فرد در زمان قرار داشتن تحت تأثیر LSD ممکن است "سفری به هپروت" داشته باشد

وقتی کسی LSD را به شکل خوراکی مصرف می‌کند دستگاه گوارش آن را جذب کرده و به جریان خون هدایت می‌نماید. وقتی این ماده مخدر داخل خون شود، از طریق آن به مغز و سایر دستگاه‌های بدن مثل کبد می‌رود. کبد LSD را به مواد شیمیایی مختلفی تجزیه می‌کند. محققان در هنگام کشف LSD در نمونه بافت انسان با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوند. مردم صرفاً مقادیر کمی از آن را می‌خورند، بنابراین نیاز است تا روش‌های کشف بسیار حساس باشند. LSD همچنین ناپایدار است و کبد به سرعت آن را تجزیه می‌کند. مدت زمانی که می‌توان LSD را در بافت‌ها کشف کرد محدود است، بنابراین پزشکان باید به سرعت نمونه بافت را آنالیز کنند. 

برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است

کراتوم یک نوع درخت است که زیستگاه طبیعی آن تایلند، مالزی، اندونزی، و پاپوا گینه نو محسوب می‌شود. برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است. پزشکان معتقدند برخی مواد موجود در کراتوم خود را به همان قسمت‌های سلول عصبی به نام ضد دردهای مخدری متصل کرده و اثری مشابه در مغز شخص ایجاد می‌کنند. اما مطالعات جزءنگرانه چندانی در مورد چگونگی یا چرایی این کارکرد وجود ندارد. پزشکان هشدار می‌دهند که کراتوم می‌تواند عوارض جانبی جدی در پی داشته و نیز قادر است تا اعتیادآور باشد.

در مقایسه با مردان علایم ترک ماری‌جوانا در زنان ممکن است از نظر تعدد علایم بیشتر و از نظر شدت بالاتر باشد.

چه موضوع مصرف تفننی ماری‌جوانا [یا حشیش*] باشد چه مقاصد پزشکی، مردم در هنگام کنار گذاشتن مصرف ماری‌جوانا دچار علایم ترک می‌شوند. باورهای غلط متعددی در مورد امکان اعتیاد به ماری‌جوانا مطرح است. حقیقت آن است که احتمال وابستگی به ماری‌جوانا یا حتی اعتیاد به آن بر اثر مصرف منظم وجود دارد. هر ساله بیش از 300.000 نفر از مردم درمان اختلالات مصرف ماری‌جوانا را در ایالات متحد آمریکا شروع می‌کنند. یک تحقیق مربوط به سال 2012 عنوان می‌کند که 30.6 درصد مصرف کنندگان ماری‌جوانا در سال 2013-2012 دچار اختلال مصرف ماری‌جوانا بودند.

ترک مصرف الکل با کاهش فوری در ریسک ابتلاء به سرطان مرتبط نیست.

اغلب مطالعاتی که به بررسی کاهش ریسک سرطان پس از ترک مصرف الکل پرداخته‌اند بر سرطان‎های سر و گردن و ازوفاژیال متمرکز شده‎اند. در مجموع این مطالعات پی برده‎اند که ترک مصرف الکل با کاهش فوری در ریسک ابتلاء به سرطان مرتبط نیست. ریسک‎های ابتلاء به سرطان در نهایت کاهش می‎یابند، اگرچه برای بازگشت میزان این ریسک به سطح ریسک متوجه کسانی که هرگز الکل مصرف نکرده‎اند به سال‌ها زمان نیاز است. برای مثال پیشتر نوشنده‎ها در مقایسه با کسانی که هرگز مشروب ننوشیده‎اند حتی تا 16 سال پس از ترک مصرف اکل در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان‌های حفره دهانی و فارنژیال قرار دارند، اگرچه این ریسک در مقایسه با دوران پیش از توقف مصرف الکل کمتر است. یک مطالعه تخمین زده است که برای رسیدن سطح ریسک بالاتر برای سرطان‎های لارنژیال و فارنژیال مرتبط به مصرف الکل به سطح این ریسک در مورد افرادی که هرگز الکل مصرف نکرده‎اند به گذشت 35 سال زمان نیاز است.

در مورد افراد زیر 25 سال مصرف ماری‌جوانا می‌تواند باعث ایجاد اختلال حافظه توانایی یادگیری شود

ماری‌جوانا [حشیش] قسمت‌های خشک چیده یا جدا شده از گیاه کانابیس [شاهدانه] است. تقریباً تمامی قسمت‌های این گیاه شامل برگ‌ها، ساقه، گل‎ها و بذرهای آن ماری‌جوانا ایجاد می‌کنند. بسیاری از اثرات ماری‌جوانا کوتاه مدت است، به این معنی که این اثرات فقط برای یک بازه زمانی کوتاه ادامه دارند. دیگر اثرات آن درازمدت بوده و ممکن است بلافاصله خود را نشان ندهند. در مورد اثرات دود غیر مستقیم ماری‌جوانا تحقیق چندانی در دست نیست. این امکان وجود دارد که قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم ماری‌جوانا برای ایجاد برخی اثرات موقتی و همچنین بعضی اثرات درازمدت در برخی از مردم کافی باشد. برای بررسی اثرات دود غیر مستقیم ماری‌جوانا به تحقیق بیشتری نیاز است.

اگر کسی اخیراً، مشخصاً از سال 2016 به بعد، تریاک مصرف کرده باشد باید برای تست خون به پزشک مراجعه کند.

تریاک یک ماده مخدر دپـرس کننده است، به این معنی که باعث کند شدن پیام‎های رد و بدل شده بین مغز و بدن می‎شود. تریاک نام‎های عامیانه متعددی دارد: عمه جون، عمه اِما، اُ گنده، اُ، حب سیاهه، چاندو، ملاس چینی، دوپیوم، ششلول رویا، فی-دو-نی، جی، گوما، روغن نیمه شب، صفر. تریاک که از گیاه خشخاش (پاپاویر سومنیفروم) به دست می‎آید، به شکل سنتی در منطقه مدیترانه و نقاط مختلف آسیا کشت می‌شده است. خشخاش تریاک یکی از قدیمی‎ترین گیاهانی است که در تاریخ ثبت شده‎اند، و اطلاعات مربوط به آن به 5000 سال پیش از میلاد مسیح برمی‎گردد. شیره‌ای به نام لاتکس از خشخاش به دست می‌آید، در معرض هوا خشک می‎شود و فرآوری بعدی آن را به شکل پودر یا صمغی قهوه‎ای شکل درمی‎آورد. این صمغ حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی فعال مثل مورفین (مرفین) و کدیین است.

کارکنان آمبولانس یا اعضاء خانواده و دوستان فرد دچار این وضعیت می‎توانند برای معکوس کردن اثرات منفی اوردوز هروئین به وی داروی نالوکسان بدهند.

هروئین یک دپرس یا مختل کننده سیستم عصبی مرکزی است. این بدان معنی است که هروئین عملکرد مغز فرد مصرف کننده را کُند کرده و بر سیستم تنفس وی تأثیر می‎گذارد (که این تأثیر می‎تواند به شکل کند کردن تنفس یا حتی قطع آن بروز کند). دمای بدن فرد و فشار خون وی افت می‎کند، و ضربان قلب دچار بی‎نظمی می‎شود. مصرف کننده هروئین ممکن است هشیاری خود را از دست بدهد یا به حالت کما (کوما) فرو برود. برخی از تأثیرات فوری هروئین شامل احساس خشنودی و تسکین دردهای جسمانی است. هروئین بسیار اعتیادآور است. بدن فرد به مصرف منظم هروئین عادت می‎کند و ممکن است برای برخوداری از کارکرد "نرمال" به این ماده مخدر وابسته شود. برای برخی افراد وابسته به هروئین هیچ چیز در زندگی مگر دسترسی به این ماده مخدر مهم نیست.

مقالات دیگر...