دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ماری‌جوانا می‌تواند اثرات افسردگی‌آور داشته باشد اما صرفاً یک دپرس کننده (افسردگی‌آور) نیست

برخی گونه‌های ماری‌جوانا قوی‌تر از مابقی هستند. بدون داشتن درک درست از قدرت این ماده مخدر شخص ممکن است بیش از میزان انتظار تحت تأثیر اثرات آن قرار گیرد. مردم دچار افسردگی یا اختلالات سلامت روانی مرتبط ممکن است متوجه شوند که اثرات دپرس کننده ماری‌جوانا باعث تشدید علایم بیماری آنان می‌شود. افرادی که دچار اضطراب یا حملات پانیک هستند نیز ممکن است بر اثر مصرف ماری‌جوانا دچار افزایش ریسک بروز علایم مزبور شوند. به هر حال، این امکان نیز هست که ماری‌جوانا باعث کاهش علایم اضطراب شود. 

نوشیدن الکل می‌تواند به التهاب و آزردگی معده منجر شود که نتیجه آن ممکن است نفخ باشد

نوشیدن الکل می‌تواند به التهاب و آزردگی معده منجر شود که نتیجه آن ممکن است نفخ باشد. الکل در عین حال می‌تواند سبب اضافه وزن گردد که نمای ظاهری نفخ را ایجاد می‌کند. اینکه افزایش وزن یا یک اختلال التهابی مثل گاستریت، تغییرات سبک زندگی، داروها یا هر دو، منشأ نفخ پس از نوشیدن الکل است، می‌تواند کمک کننده باشد. بسته به علت و شدت نفخ، در هر مورد از چند روز تا چند ماه ممکن است برای کاهش نفخ زمان لازم باشد. در این مقاله چگونگی ایجاد نفخ معده بر اثر الکل تشریح خواهد شد. در عین حال در مورد مدت ادامه علایم مرتبط به الکل نفخ و چگونگی خلاص شدن از آن بحث خواهد شد.

فرد در زمان قرار داشتن تحت تأثیر LSD ممکن است "سفری به هپروت" داشته باشد

وقتی کسی LSD را به شکل خوراکی مصرف می‌کند دستگاه گوارش آن را جذب کرده و به جریان خون هدایت می‌نماید. وقتی این ماده مخدر داخل خون شود، از طریق آن به مغز و سایر دستگاه‌های بدن مثل کبد می‌رود. کبد LSD را به مواد شیمیایی مختلفی تجزیه می‌کند. محققان در هنگام کشف LSD در نمونه بافت انسان با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوند. مردم صرفاً مقادیر کمی از آن را می‌خورند، بنابراین نیاز است تا روش‌های کشف بسیار حساس باشند. LSD همچنین ناپایدار است و کبد به سرعت آن را تجزیه می‌کند. مدت زمانی که می‌توان LSD را در بافت‌ها کشف کرد محدود است، بنابراین پزشکان باید به سرعت نمونه بافت را آنالیز کنند. 

در مورد افراد زیر 25 سال مصرف ماری‌جوانا می‌تواند باعث ایجاد اختلال حافظه توانایی یادگیری شود

ماری‌جوانا [حشیش] قسمت‌های خشک چیده یا جدا شده از گیاه کانابیس [شاهدانه] است. تقریباً تمامی قسمت‌های این گیاه شامل برگ‌ها، ساقه، گل‎ها و بذرهای آن ماری‌جوانا ایجاد می‌کنند. بسیاری از اثرات ماری‌جوانا کوتاه مدت است، به این معنی که این اثرات فقط برای یک بازه زمانی کوتاه ادامه دارند. دیگر اثرات آن درازمدت بوده و ممکن است بلافاصله خود را نشان ندهند. در مورد اثرات دود غیر مستقیم ماری‌جوانا تحقیق چندانی در دست نیست. این امکان وجود دارد که قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم ماری‌جوانا برای ایجاد برخی اثرات موقتی و همچنین بعضی اثرات درازمدت در برخی از مردم کافی باشد. برای بررسی اثرات دود غیر مستقیم ماری‌جوانا به تحقیق بیشتری نیاز است.

تأثیر الکل بر مغز به محض ورود الکل به جریان خون شروع می‌شود

تأثیر الکل بر مغز به محض ورود الکل به جریان خون شروع می‌شود. در افراد سالم، کبد به سرعت الکل را فیلتر کرده به خلاص شدن بدن از این ماده مخدر کمک می‌کند. در هر حال، وقتی کسی در مصرف مشروب الکلی زیاده‌روی ‌کند، کبد قادر نخواهد بود تا با سرعت کافی الکل را فیلتر کند، و این محرک بروز تغییراتی در مغز می‌شود. به مرور زمان مصرف الکل اضافی می‌تواند هم به مغز و هم به کبد آسیب زده مسبب صدمات ادامه‌دار شود. مصرف زیاد الکل می‌تواند اثرات درازمدتی بر نوروترانسمیترهای مغز بر جای بگذارد و اثربخشی یا حتی همپوشانی آنها را کاهش دهد.

برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است

کراتوم یک نوع درخت است که زیستگاه طبیعی آن تایلند، مالزی، اندونزی، و پاپوا گینه نو محسوب می‌شود. برگ‌های درخت کراتوم به شکل سنتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در عین حال به عنوان یک ماده مخدر تفننی نیز کاربرد داشته است. پزشکان معتقدند برخی مواد موجود در کراتوم خود را به همان قسمت‌های سلول عصبی به نام ضد دردهای مخدری متصل کرده و اثری مشابه در مغز شخص ایجاد می‌کنند. اما مطالعات جزءنگرانه چندانی در مورد چگونگی یا چرایی این کارکرد وجود ندارد. پزشکان هشدار می‌دهند که کراتوم می‌تواند عوارض جانبی جدی در پی داشته و نیز قادر است تا اعتیادآور باشد.

در مقایسه با مردان علایم ترک ماری‌جوانا در زنان ممکن است از نظر تعدد علایم بیشتر و از نظر شدت بالاتر باشد.

چه موضوع مصرف تفننی ماری‌جوانا [یا حشیش*] باشد چه مقاصد پزشکی، مردم در هنگام کنار گذاشتن مصرف ماری‌جوانا دچار علایم ترک می‌شوند. باورهای غلط متعددی در مورد امکان اعتیاد به ماری‌جوانا مطرح است. حقیقت آن است که احتمال وابستگی به ماری‌جوانا یا حتی اعتیاد به آن بر اثر مصرف منظم وجود دارد. هر ساله بیش از 300.000 نفر از مردم درمان اختلالات مصرف ماری‌جوانا را در ایالات متحد آمریکا شروع می‌کنند. یک تحقیق مربوط به سال 2012 عنوان می‌کند که 30.6 درصد مصرف کنندگان ماری‌جوانا در سال 2013-2012 دچار اختلال مصرف ماری‌جوانا بودند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.