دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم جسمانی افسردگی و راه‌های مقابله با آنها

 هورمون لپتین, سیستم‌های لیمبیک, پارالیمبیک, خستگی مفرط, اختلال عاطفی فصلی

افسردگی نوعی اختلال خلق است که بر افکار، احساسات و رفتار شخص مبتلاء تأثیر منفی می‌گذارد

مقالات افسردگی

در این مقاله:
◄ علایم جسمانی افسردگی کدامند؟
◄ چه چیزی باعث علایم فیزیکی افسردگی می‌شود؟
◄ آیا توضیحات دیگری وجود دارد؟
◄ درمان
◄ مقابله با علایم فیزیکی افسردگی
◄ چه زمانی در جستجوی کمک باشیم
◄ خلاصهافسردگی یک مشکل شایع سلامت روانی است که می‌تواند هم علایم جسمانی و هم علایم روان‌شناختی ایجاد کند. علایم محتمل فیزیکی شامل خستگی مفرط، خواب بیشتر یا کمتر از معمول و تغییرات اشتها است.
این علایم ممکن است بر اثر تغییراتی در فعالیت مغز، سطح هورمون‌ها یا میزان نوروترانسمیترها (پیام‌رسان‌های عصبی) بروز کنند. درمان افسردگی می‌تواند به تخفیف علایم فیزیکی و نیز علایم روان‌شناختی کمک کند.


علایم جسمانی افسردگی کدامند؟
افسردگی نوعی اختلال خلق است که بر افکار، احساسات و رفتار شخص مبتلاء تأثیر منفی می‌گذارد. افسردگی می‌تواند باعث گردد تا فرد مبتلاء به شکل طولانی مدت به احساس اندوه، بی‌ارزشی، یا فقدان ‌حس دچار گردد. به طور معمول افراد دچار این بیماری نسبت به آنچه زمانی برای آنان لذت‌بخش بود علاقه یا لذت کمتری احساس می‌کنند.
علایم عاطفی افسردگی به خوبی شناخته شده‌اند اما افسردگی با طیفی از علایم جسمانی شامل موارد زیر همراه است:
• کسالت یا خستگی مفرط
• خوابیدن بیشتر یا کمتر از میزان معمول
• افزایش یا کاهش اشتها
• کند شدن روند تکلم یا حرکت
درد یا سردرد غیر قابل توجیه
• از دست دادن علاقه به سکس که به عنوان کاهش شهوت جنسی شناخته می‌شود
یبوست یا اسهال
خستگی یا احساس بی‌علاقگی نیز ممکن است بر رفتار شخص تأثیر بگذارد. شخص ممکن است زمانی کمتر از میزان معمول را صرف مراقبت از خود کند که به شکل بالقوه به تغییراتی در ظاهر وی منجر خواهد شد. برای مثال، شخص ممکن است دچار اضافه وزن یا کاهش وزن شود، یا به اندازه سابق دوش نگیرد یا حمام نکند.
به هر حال، تمامی افراد دچار افسردگی نشانه‌های آشکاری از این اختلال را ندارند. برخی افراد تحت تأثیر این بیماری بدون ناخوشی ظاهری فعالیت‌های روزمره خود را انجام می‌دهند.


چه چیزی باعث علایم فیزیکی افسردگی می‌شود؟
تحقیق عنوانگر آن است که علایم جسمانی افسردگی احتمالاً نتیجه تغییرات متعدد فیزیولوژیک است که در بدن ایجاد می‌گردد.

تغییرات اشتها
یک مطالعه متعلق به سال 2019 در مورد ارتباط بین اختلال افسردگی اساسی (MDD) و رفتارهای خوردن پی برده است که اختلالات خوردن در میان افراد دچار بیماری مزبور بیش از افراد فاقد ابتلاء به آن شایع است. در مورد زنان، محققان میزان بالایی از هورمون لپتین را مشاهده کردند، هورمونی که اشتها را در فرد کاهش می‌دهد.
نویسندگان مطالعه عنوان می‌کنند که تغیررات در هورمون‌های تنظیم کننده اشتها ممکن است توضیح دهنده آن باشد که چرا افسردگی باعث تغییرات اشتها می‌شود.

تغییرات خواب
یک مرور متعلق به سال 2015 می‌گوید که تغییرات پیام‌رسان‌های عصبی و عملکرد مغز می‌تواند تقویت کننده اختلالات خواب با حرکت سریع چشم (خواب REM) در افراد دچار افسردگی باشد.
برای مثال، یک مطالعه شامل افراد دچار اختلال افسردگی اساسی پی برد که در طول خواب REM سیستم‌های لیمبیک و پارالیمبیک مغز فعالیت‌هایی مشابه فعالیت‌های فرد بیدار از خود نشان می‌دهند.
این یافته ممکن است توضیح دهنده آن باشد که چرا افراد دچار افسردگی اغلب شب‌ها مکرراً از خواب بیدار می‌شوند. به هر حال، خواب چیز بغرنجی است، و محققان سعی دارند راه‌هایی را که توسط آنها خواب و افسردگی بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند، بیابند.

خستگی مفرط
یک مرور مربوط به سال 2018 می‌نویسد که فقدان انرژی و خستگی مفرط ممکن است به عدم کارکرد بهینه برخی پیام‌رسان‌های عصبی مربوط باشد. پیام‌رسان‌های آسیب دیده ممکن است شامل نوراپی‌نفرین یا دوپامین باشد اما برای درک ساز و کار پشت این سوءعملکرد به تحقیق بیشتری نیاز است.

آیا توضیحات دیگری وجود دارد؟
برخی وضعیت‌های عاطفی و اختلالات سلامت جسمانی می‌توانند باعث ایجاد احساساتی مشابه موارد مربوط به افراد دچار افسردگی شوند که عبارتند از:

اندوه یا غصه
احساس اندوه یا غصه در پاسخ به موقعیت‎های دشوار واکنشی نرمال است. گاهی از اوقات، این وضعیت‌های عاطفی همچنین می‌توانند باعث علایم فیزیکی مثل احساس خستگی شوند.
به هر حال، غصه یا اندوه متفاوت از افسردگی است. به طور معمول، غصه بر عزت نفس شخص تأثیر منفی ندارد. غصه ممکن است باعث عواطفی شود که به صورت موج‌وار می‌آیند و شامل ترکیبی از احساسات مثبت و منفی هستند.
در مقابل، افسردگی اغلب باعث ایجاد احساس بی‌اهمیت بودن و نفرت از خود می‌شود. تغییرات عاطفی گرایشی به تداوم دارند و در غالب موارد تأثیرگذارند.


اختلال عاطفی فصلی (SAD)
SAD یا افسردگی اساسی با الگوی فصلی، اختلالی است که باعث علایم افسردگی در طول پاییز و زمستان می‌شود. افراد دچار SAD اغلب احساس خستگی کرده‌، بیشتر می‌خوابند و تغییرات اشتها را تجربه می‌کنند. به طور معمول، شخص دچار این وضعیت احساس می‌کند دلش می‌خواهد غذای بیشتری، مشخصاً کربوهیدرات‌، بخورد.
کارشناسان معتقدند که میزان پایین‌تر نور آفتاب از طریق تحریک نوعی عدم تعادل مواد شیمایی مغز باعث ایجاد این وضعیت می‌شود.

تغییرات هورمونی
برخی وضعیت‌های تأثیرگذار بر هورمون‌های زنانه می‌تواند باعث افت خلق نیز بشوند. در برخی موارد تغییرات خلق ممکن است شدید باشد.
برای مثال، افراد مبتلاء به اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) ممکن است دچار افسردگی، تحریک پذیری و علایم فیزیکی به مدت 7 تا 10 روز پیش از پریود شوند. این علایم معمولاً کمی پس از آغاز پریود بهبود می‌یابند.
سندرم پیش از قاعدگی و یائسگی ممکن است بدون تغییرات عاطفی و فیزیکی بروز کنند که شبیه افسردگی است.

دیگر اختلالات یا داروها
چند اختلال و داروی دیگر می‌توانند در کنار علایم جسمانی باعث افت خلق شوند که ممکن است شبیه به علایم مربوط به افسردگی به نظر بیایند. برخی مثال‌ها عبارتند از:
• برخی کمبودهای مربوط به ویتامین یا مواد معدنی مثل کمبود ویتامین B12
• برخی داروها شامل داروهای کنترل بارداری هورمونی، بتا بلوکرها، و کورتیکوستروئیدها
• برخی وضعیت‌های نورولوژیک مثل بیماری پارکینسون


درمان
درمان افسردگی معمولاً شامل ترکیبی از گفتار درمانی و دارو است. داروهایی مثل ضد افسردگی‌ها می‌توانند علایم این بیماری را کاهش دهند. گفتاردرمانی هدف قرار دادن علل زمینه‌ای و کمک به شخص در مدیریت افکار و احساسات خود را دنبال می‌کند.
سبک‌های متعددی برای درمان وجود دارد. افراد ممکن است از برخی روش‌ها بیشتر از موارد دیگر سود ببرند. یکی از گزینه‌های درمانی بسیار خوب بررسی شده درمان شناختی رفتاری است (CBT) است که در آن به شخص در درک ارتباط بین افکار، عواطف و رفتارهای وی کمک می‌شود.
در مورد آن اشکال افسردگی که دارای یک علت فیزیولوژيک خاص هستند، مثل تغییرات فصلی یا هورمونی، درمان ممکن است مستلزم برداشتن گام‌های اضافی باشد. برای مثال، شخص دچار SAD ممکن است از نوردرمانی و تماس ایمن با نور آفتاب سود ببرد.


مقابله با علایم فیزیکی افسردگی
علایم فیزیکی افسردگی ممکن است چالش‌برانگیز باشند. آنها ممکن است باعث شوند تا شخص برای انجام تکالیف روزمره زندگی دچار ضعف گردد، به ویژه اگر شخص دچار خستگی مفرط، از دست دادن انگیزش، یا درد باشد. راهکارهای کمک کننده در چنین مواردی عبارتند از:
• تنظیم اولویت‌ها. وقتی کسی با محدودیت انرژی روبه‌رو باشد تمرکز صرف بر روی تکالیف ضروری می‌تواند کمک کننده باشد. این می‌تواند کارهای مربوط به بهداشت شخصی، آماده کردن غذا، و مراقبت از حیوان خانگی را شامل گردد. شخص ممکن است متوجه شود که یادداشت موارد مربوط به مهم‌ترین تکالیف برای هر روز و گذاشتن فهرست تهیه شده در جایی قابل رویت مثل تابلو اعلانات یا یخچال می‌تواند مفید باشد.
• تقسیم وظیفه. افراد می‌توانند برای بیشتر قابل مدیریت‌ شدن کارهای بزرگ آنها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و بر انجام هر مرحله در یک وهله تمرکز کنند. برای مثال به جای سعی در تمیز کردن خانه در یک مرحله، آنان می‌توانند بر نظافت قسمت‌های کوچک متمرکز شوند.
• تنظیم یک زمان‌سنج. اگر به پایان بردن یک وظیفه چالش‌برانگیز باشد، شخص می‌تواند زمان‌سنجی تنظیم کند و بر انجام یک وظیفه در یک بهره زمانی متمرکز گردد حتی اگر به مدت چند دقیقه باشد.
• پختن غذا به میزان زیاد. آماده کردن چند وعده غذا به شخص اجازه می‌دهد تا آنها را برای استفاده بعدی در فریزر نگهداری کند. این برای زمان‌هایی که شخص انرژی یا انگیزه لازم را برای آشپزی ندارد مفید است.
• کاهش نظافت. چند تغییر ساده مثل گذاشتن یک کفش پاک‌کن جلو در یا کندن کفش‌ها پیش از آمدن به داخل خانه می‌تواند مقدار نظافت لازم را کاهش دهد.
• کمک طلبیدن. حمایت اجتماعی بخشی مهم از ریکاوری از افسردگی است، که جنبه عاطفی و هم فیزیکی مشکل را شامل می‌شود. شخص باید بتواند به درک از دوستان، خانواده، یا همسایگان برای موارد نیاز به کمک اضافی برسد.


چه زمانی در جستجوی کمک باشیم
افسردگی می‌تواند حس ناامیدی ایجاد کند اما دریافت کمک اجتناب ناپذیر است. قابل توصیه است در صورتی که هر گونه علایمی سبب نگرانی بوده یا انجام امور روزانه را با مشکل مواجه سازند، شخص باید به یک متخصص سلامت روانی مراجعه نماید.
نیازی نیست که شخص برای مراجعه به متخصص آنقدر صبر کند که علایم شدید شوند. به هر حال، هر کس که دچار افکار مرتبط به خودکشی باشد باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند.


خلاصه
علایم فیزیکی افسردگی می‌تواند شامل خستگی مفرط، تغییرات خواب، تغییرات اشتها، و درد باشد. تحقیق عنوانگر آن است که این تغییرات اغلب به علت نوسان هورمون و پیام‌رسان‌های عصبی رخ می‌دهند، که در افراد دچار افسردگی متفاوت از افراد فاقد این بیماری هستند.
تغییرات جسمانی ناشی از افسردگی می‌تواند مدیریت وظایف را دشوارتر کند اما درمان و دیگر راهکارهای موجود می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند./علایم جسمانی افسردگی و راه‌های مقابله با آنها
دکتر کندرا کوبالا، امیلی کرانکلیتن
ترجمه فرهنگ راد

 


Source:
Medical News Today
Depression and its physical symptoms
Medically reviewed by Kendra Kubala, PsyD —
Written by Emily Cronkleton
On October 7, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.