دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افسردگی اناکلیتیک چیست؟

دلبستگی مضطربانه, فرزندپروری, روان‌درمانی, آنالیز روانی, ذهن‌آگاهی, پیوند ایمن

"انالکتیک" به معنی داشتن احساس عشق نسبت به چیزی است

مقالات افسردگی

افسردگی اناکلیتیک چیست؟
• تحقیق در ریشه‌های افسردگی اناکلیتیک
• افسردگی اناکلیتیک چگونه برطرف می‌شود؟
• افسردگی اناکلیتیک در بزرگسالان
• علایم افسردگی اناکلیتیک
• راه‌حل
• خلاصهافسردگی اناکلیتیک معمولاً اشاره به اختلالات عواطف اجتماعی، فیزیکی و عقلایی دارد که ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که نوزاد به شکل درازمدت از مادر یا پرستار دوران اولیه زندگی خود جدا می‌شود.

افسردگی اناکلیتیک چیست؟
جستجویی سریع در فرهنگ لغات به ما می‌گوید که "اناکلیتیک" به معنی داشتن احساس عشق نسبت به چیزی است. در روانکاوی "اناکلیتیک" به معنی "وابسته به" است.
این تعریف‌ها چه ارتباطی با افسردگی اناکلیتیک پیدا می‌کنند؟ وقتی نوزادی که به شکل طولانی مدت از چیزی که به آن عشق می‌ورزد و بدان متکی است جدا می‌شود به طور معمول اختلالاتی را در زمینه عواطف اجتماعی، جسمانی و عقلانی نشان می‌دهد.
در ادبیات مدرسی مرتبط به دهه‌ها قبل که به افسردگی اناکلیتیک پرداخته‌اند، این ابژه عشق بچه به مادر یا پرستار دوره اولیه زندگی است.
خبر خوب این است که به نظر می‌رسد تحقیق نشان دهنده گذرا بودن افسردگی اناکلیتیک در بچه‌ها است. این بدان معنی است که وقتی بچه و مادر یا پرستار اولیه دوباره به هم می‌رسند علایم افسردگی اناکلیتیک ناپدید می‌شود. بر این مبنا محققان در مورد اثرات رفتاری طولانی مدت بالقوه مطمئن نیستند.
نکته جالب توجه اینکه تحقیقی قدیمی متعلق به سال 1967 در مورد نوزاد حیوانات، شامل نخستی‌ها، خوک‌های گینه‌ای و موش‌های صحرایی به این موضوع پی برده است که این گونه‌ها علایمی مشابه آنچه در بچه‌های دچار افسردگی اناکلیتیک دیده می‌شود از خود نشان می‌دهند.


تحقیق در ریشه‌های افسردگی اناکلیتیک
افسردگی اناکلیتیک برای نخستین بار در یک مقاله در سال 1945 توسط رنه اشپیتز / René Spitzتوصیف شد. در سال 1946، خانم اشپیتز مطالعه خود را بر روی 123 نوزاد در سنین 6 تا 8 ماه را که از مادر خود به مدت 3 ماه جدا شده بودند تشریح کرد. اشپیتز متوجه چیزی شد که آن را "سندرم قابل توجه" می‌نامید.
پس از گذشت حدود 6 ماه، نوزادانی که پیشتر شادمان بودند گریان و منزوی می‌شدند. آنان از اختلاط با افراد دور و بر خود امتناع می‌کردند.
در ابتدا نوزادان زمان اعمال فشار برای ارتباط گریه می‌کردند یا جیغ می‌کشیدند اما پس از گذشت حدود سه ماه آنها به قدری غیر پاسخگو ‌شدند که حتی دست از گریه کردن و جیغ کشیدن بر‌داشتند. برخی نوزادان دچار کاهش وزن ‌شدند، خوب نمی‌خوابیدند و بیشتر مستعد سرماخوردگی یا اگزما بودند. به تدریج رشد و نمو عمومی آنها کاهش پیدا کرد.

علایم افسردگی اناکلیتیک در نوزادان انسان
علایم افسردگی اناکلیتیک شبیه به علایم مرتبط به افسردگی است و عبارتند از:
اضطراب، اندوه، و گریه کردن
• کناره‌جویی و رد برقراری فعل و انفعال با محیط
• اختلالات رشد و نمو شامل واکنش به محرک‌ها و کندی حرکات
• از دست دادن اشتها و کاهش وزن
• اینزومنیا (اینسومنیا)
• حالت یخ زده و فاقد حس چهره


افسردگی اناکلیتیک چگونه برطرف می‌شود؟
چنین به نظر می‌رسد که افسردگی اناکلیتیک وقتی نوزاد و مادر یا پرستار اولی بچه دوباره به هم می‌رسند برطرف می‌گردد.
در پژوهش خود اشپیتز پی برد که با به هم پیوستن مجدد مادر و فرزند، نوزاد به سرعت شادمان و ارتبا‌ط‌گیر شده است. در کنار این تغییر چشمگیر، در برخی موارد، اشپیتز جهش‌هایی مشخص در رشد و نمو نوزاد را اندازه‌گیری کرد.
اشپیتز همچنین مؤسسه دیگری را بررسی کرد که در آنجا کودکان جدا شده از مادر خود بودند که پیوند دوباره بین آنان ایجاد نشده بود.
به جای اتحاد شاد مجدد، اشپیتز سندرمی پیشرونده را توصیف کرد، که، پس از گذشت نقطه حیاتی سه ماهه رشد، به شکلی برگشت ناپذیر درآمد و به مرگ تقریباً یک سوم نوزادان ختم شد.


افسردگی اناکلیتیک در بزرگسالان

علل افسردگی اناکلیتیک در بزرگسالان
تحقیق چندانی در مورد افسردگی اناکلیتیک در بزرگسالان در دست نیست. اما یک مطالعه قدیمی مربوط به سال 2002 بر روی 245 نمونه داوطلب به درک علل مورد بحث پرداخت.
محققان به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه پیوند بین فرزند و والدین به افسردگی مرتبط است. مطالعه مزبور نشان داد که مردم دارای پیوند ایمن کمتر احتمال دارد که به افسردگی دچار شوند. افسردگی اناکلیتیک در افراد دارای سبک دلبستگی شیفته‌وار (که دلبستگی مضطربانه نیز نامیده می‌شود) بیشتر محتمل است که به افسردگی اناکلیتیک دچار شوند.
به نظر می‌رسد که همانند تمامی سبک‌های دلبستگی، نوع شیفتگی بر پایه سبک فرزندپروری قرار دارد.
والدینی که دارای رفتارهای فرزندپروری غیر پایدار هستند و در برخی مواقع از فرزند خود پرستاری کرده و در مواقع از نظر عاطفی در دسترس نیستند ممکن است باعث ایجاد زمینه‌ای برای نوعی دلبستگی در بزرگسالی فرزند شوند.
این دلبستگی شامل تمایل به جستجو برای پذیرش توسط دیگران در تلاش برای تقویت پایین بودن عزت نفس است.


علایم افسردگی اناکلیتیک
بزرگسالان دچار افسردگی اناکلیتیک گرایشی به تمرکز زیاد بر روابط بین فردی به قیمت خودمختاری شخصی دارند. فقدان ارتباط یا تضاد ارتباط بین فردی ممکن است به ایجاد احساسات منفی مثل موارد زیر منجر شود:
• تمایل به کمال‌گرایی
• نیاز به مطابقت با استانداردهای بالای دیگران
• احساس تنهایی
• ضعف
• بی‌پناهی
• ترس از رها شدن


راه‌حل
از آنجا که به نظر می‌رسد بنیان افسردگی اناکلیتیک در بزرگسالان ریشه در برخی سبک‌های دلبستگی دارد، آموختن چگونگی ایجاد دلبستگی ایمن ممکن است باعث رفع آن شود. دلبستگی ایمن شامل خودتنظیمی، ارتباط هماهنگ شده با دیگران، درون‌بینی و همدلی است.
افراد می‌توانند با استفاده از روان‌درمانی، آنالیز روانی و ابزارهای ذهن‌آگاهی، ایجاد آنچه را که پیوند ایمن نامیده می‌شود بیاموزند. این موضوع آگاهی از تجارب سوءعملکردی را که فرد ممکن است از دوران کودکی داشته باشد، و یادگیری چگونگی استفاده از تجارب مزبور را شامل می‌شود.
تحقیق قدیمی مربوط به سال 2002 نشان می‌دهد افرادی که پیوند ایمن اکتسابی را ایجاد کرده‌اند می‌توانند راه‌های ارتباطی سالم و تازه‌ای با دیگران ایجاد کنند.


خلاصه
امروزه، مراقبت اجتماعی پیشرفته در جهان مدرن موارد افسردگی اناکلیتیک را در بچه‌ها کاهش داده است، زیرا چنین مراقبتی در دسترس بوده و به میزان بیشتری وجود دارد. به هر حال بزرگسالان کماکان ممکن است این زیرنوع افسردگی را تجربه کنند.
اگر در مورد کسی ظن ابتلاء به افسردگی اناکلیتیک وجود داشته باشد باید مراجعه به یک درمانگر در دستور کار قرار گیرد. آنان می‌تواند به فهم وضعیت و کار بر روی سبک پیوند کمک کنند./افسردگی اناکلیتیک چیست؟
دکتر بتانی جابی، رونا لویس
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
What Is Anaclitic Depression?
Medically reviewed by Bethany Juby, PsyD —
Written by Rhona Lewis
On May 7, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.