دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم مبتلاء به افسردگی ممکن است درد و رنج غیر قابل توضیح شامل درد مفاصل یا عضلات، افتادگی و حساسیت پستان و انواع سردرد را تجربه کنند

اثرات افسردگی می‎تواند به ورای احساسات و روان فرد مبتلاء گسترش پیدا کند. افسردگی در عین حال قادر است تا به سلامت جسمانی فرد افسرده آسیب برساند. در این مقاله اثرات جسمانی افسردگی شامل درد مزمن، تغییرات وزن و افزایش میزان التهاب بررسی خواهد شد. افسردگی نوعی اختلال روانی پیچیده است که باعث می‎شود تا فرد دچار افت وضعیت خُلقی شود و می‎تواند فرد افسرده را در موقعیتی قرار دهد که مداوماً با احساس غم و اندوه و ناامیدی دست به گریبان باشد. علایم افسردگی ممکن است یک تجربۀ موقتی و گذرا در پاسخ به نوعی احساس دریغ و ضربه یا تروما باشد. اما وقتی علایم مزبور بیش از دو هفته ادامه داشته باشند، این وضعیت را می‎توان نشانه‎ای از اختلال افسردگی اساسی یا جدی تلقی کرد. علایم مزبور محتمل است که نشانه‌ای از دیگر اختلالات سلامت روانی مثل اختلال دوقطبی یا اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) باشند.

فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی علایم تشخیصی اختلال افسردگی اساسی را خواهد داشت. این علایم غالب اوقات در هنگام صبح اوج گرفته یا تشدید می‎شوند

انواع گوناگونی از افسردگی وجود دارد. برخی از آنها موسوم به تغییرات روزمره شامل علایمی هستند که در برخی اوقات روز تشدید می‎شوند. علایم افسردگی می‎تواند شامل احساس بی‌پناهی، اندوه، و ناامیدی باشد و امکان وخامت این علایم در هنگام صبح وجود دارد. اصطلاح رایج برای این نوع تغییرات روزمره افسردگی صبحگاهی است.  روزمره به این معنی است که چنین به نظر می‎رسد که علایم هر روزه در اوقات مشخصی از روز تشدید می‎شوند. در مورد برخی از مردم این اتفاق در هنگام صبح یا عصر رخ می‎دهد. فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی علایم تشخیصی اختلال افسردگی اساسی را خواهد داشت. این علایم غالب اوقات در هنگام صبح اوج گرفته یا تشدید می‎شوند.

تشخیص افسردگی خفیف ممکن است دشوار باشد. بسیاری از علایم امکان دارد که شبیه به پاسخ‎های عاطفی متعارف به نظر برسند.

تشخیص افسردگی خفیف ممکن است دشوار باشد. بسیاری از علایم امکان دارد که شبیه به پاسخ‎های عاطفی متعارف به نظر برسند. اگرچه نام مرتبط بدان ممکن است چنین به ذهن متبادر کند که موضوع چندان جدی نیست، تغییرات خُلقی ممکن است تشدید شوند، و اغلب اوقات کمک می‌کنند تا افسردگی در مراحل اولیۀ آن هدف قرار گیرد. تغییرات قابل ملاحظه در خلقیات و رفتار می‎تواند نشان دهندۀ افسردگی خفیف و نیز تشدید برخی حس‌های فیزیکی باشد. علایم شایع عبارتند از: تحریک‎پذیری، افکار منفی، احساس خستگی به شکل نامعمول، احساس ناامیدی، احساس اندوه مقهور کننده، مکرراً آمادۀ گریستن بودن، احساس بیزاری از خود، دشواری تمرکز، احساس فقدان انگیزش، میل به تنها بودن، دچار شدن به دردها و آلام خفیف غیر قابل توجیه، از دست دادن حس همدلی با دیگران.

کارشناسان به طور کامل از این موضوع آگاهی ندارند که چرا داروهای ضد افسردگی در برخی مردم به افزایش وزن منجر می‎شوند. یک نظریه این است که هم متابولیسم و هم میزان گرسنگی ممکن است تحت تأثیر مصرف این داروها قرار گیرد.

اگرچه واکنش‌های مربوط به داروهای ضد افسردگی خاص در میان افراد متفاوت است، برخی داروهای مزبور بیش از دیگر داروها ممکن است به افزایش وزن منجر شوند. کارشناسان به طور کامل از این موضوع آگاهی ندارند که چرا داروهای ضد افسردگی در برخی مردم به افزایش وزن منجر می‎شوند. یک نظریه این است که هم متابولیسم و هم میزان گرسنگی ممکن است تحت تأثیر مصرف این داروها قرار گیرد. همچنین خود افسردگی می‎تواند در برخی مردم سبب افزایش وزن و در دیگران باعث کاهش وزن گردد.

اگرچه افسردگی مالیخولیایی به عنوان یک اختلال متمایز در نظر گرفته می‎شود، "انجمن آمریکایی روان‎پزشکی" (APA) دیگر آن را به عنوان یک بیماری روانی جداگانه شناسایی نمی‎کند

در 1400 پیش از میلاد مسیح، بقراط، طبیب و فیلسوف یونانی این نظریه را ارائه داد که بدن انسان حاوی چهار مایع اصلی است: خون، زرداب، بلغم و سودا. بر مبنای این نظریه مردم هنگامی مریض می‎شوند که این چهار مایع در بدن دستخوش عدم توازن و تعادل شوند. بر مبنای نظر بقراط میزان بیش از حد زرداب باعث می‎شود تا فرد دلسرد و دچار ترس شود. یونانیان این وضعیت را مالیخولیا نامیدند. این نام‎گذاری نخستین اصطلاح برای نامیدن افسردگی و نخستین راه برای مطالعه یا تشخیص آن بود. در دوران رنسانس اروپاییان مالیخولیا را یکی از نشانه‌های نبوغ خلاقه تلقی می‎کردند. آنها این خصیصه را در هنر، رسوم و آثار نوشتاری می‎ستودند. اما در قرن هیجدهم این اصطلاح به ریشه‏‌های بالینی خود برگشت. در حوالی قرن نوزدهم میلادی مردم اصطلاح افسردگی را هم‎معنی با مالیخولیا به کار می‎بردند.

هر داروی ضد افسردگی به شکل متفاوتی در بدن عمل می‎کند. تمامی انواع اصلی داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی جنسی مرتبط شده‎اند. به هر جهت میزان شیوع این عوارض بر مبنای مطالعات مختلف و نوع دارو متفاوت است.

تا همین اواخر عوارض جانبی جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی پیش از تجویز این داروها به بیماران با آنها مطرح نمی‎شد. علایم اختلال جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی در یک مطالعۀ اخیراً منتشر شده در "دارو، مراقبت بهداشتی و ایمنی بیمار" برجسته شده است. علایمی که به طور شایع در این مورد گزارش شده‎اند عبارتند از: کاهش میل جنسی، از دست دادن شور و هیجان جنسی، از بین رفتن یا به تأخیر افتادن ارگاسم، فقدان حس و حال، تحریک تناسلی مداوم.

ارتباط میان رژیم غذایی و افسردگی تا همین اواخر دستخوش کژفهمی بوده است. بسیاری از عوامل باعث تقویت علایم افسردگی می‎شوند، و رژیم غذایی یکی از این عوامل تلقی می‎گردد. یک مطالعۀ اخیراً ارسال شده برای "BMC پزشکی" عنوان می‎کند که گروهی از مردم دچار افسردگی متوسط تا شدید با رعایت رژیم غذایی سالم موفق به بهبود خُلق و نشانه‎های افسردگی خود شده‎اند. این مطالعه نخستین تحقیقی بوده است که اثبات می‎کند رژیم غذایی به تنهایی باعث کاهش علایم افسردگی می‎شود.

مقالات دیگر...