دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا استرس عامل ایجاد یا برگشت سرطان پستان است؟

شیطان سرخ, سیستم ایمنی, هورمون‌های استرس, سیستم عصبی, سیستم غدد درون‌ریز, نوراپی‌نفرین, انژیوژنز, فعالیت تلومراز

چند پرسش پنهان مختلف در مورد مفهوم سرطان پستان وجود دارد.

مقالات اضطراب / استرس

در این مقاله:
استرس چیست؟
• آیا استرس می‌تواند باعث سرطان پستان شود؟
• استرس، سیستم ایمنی، و هورمون‌های استرس
• آیا استرس می‌تواند باعث برگشت سرطان پستان یا گسترش آن شود؟
• استرس و بقاء در سرطان
• استرس و زندگی در شرایط ابتلاء به سرطان - تعادل خود را بیابیدآیا استرس می‌تواند علت ایجاد، برگشت یا گسترش سرطان پستان باشد؟ استرس زمانی بروز می‌کند که فشار در میان باشد . اگر کسی دچار اعمال نیرو، درخواستی نیرومند یا فشار بر بدن، ذهن، یا عواطف خود شود که باعث تنش یا پریشان‌حالی گردد، به شکلی پاسخ داده یا به شیوه‌ای واکنش نشان می‌دهد. برای بعضی افراد استرس یک عامل انگیزش قدرتمند است، و برای دیگران می‌تواند باعث ایجاد علایم عاطفی، ذهنی و حتی جسمانی باشد. بیایید نگاهی به استرس بیفکنیم و ببینیم که آیا استرس می‌تواند یک ریسک فاکتور سرطان پستان باشد.
چند پرسش پنهان مختلف در مورد مفهوم سرطان پستان وجود دارد. آیا استرس می‌تواند باعث سرطان پستان شود؟ آیا استرس می‌تواند سبب شود تا سرطان پستان پیشتر ایجاد شده پیشرفت کند یا گسترش یابد؟ آیا استرس خطر بازگشت سرطان را افزایش می‌دهد؟ آیا استرس باعث کاهش نرخ بقاء سرطان می‌شود؟ و نکته مهم اینکه کاهش استرس تفاوتی در موارد اشاره شده ایجاد می‌کند؟
بسیاری از این سؤالات کماکان بی‌جواب مانده‌اند اما ما نگاهی به بیولوژی پشت استرس و سرطان پستان و آنچه تا زمان حاضر در این مورد می‌دانیم خواهیم انداخت.


استرس چیست؟
زندگی سراسر فرصتی برای استرس است. به علت تنوع بسیار زیاد عوامل استرس‌زا، شما باید به خاطر بسپرید که فهرست کوتاه زیر شامل وقایع شایع زندگی است که محرک پاسخ‌های استرس هستند و به نیز به خاطر بسپرید که حوادث استرس‌زا می‌توانند هم خوب و هم بد باشند:
• از دست دادن خویش نزدیک، دوست یا حیوان خانگی
• فقدان همسر به علت مرگ یا طلاق
• ازدواج
• طلاق یکی از والدین
• بیکار شدن
• مشکلات محیط کار
• بحران اقتصادی
• بیماری شدید: مربوط به شخص یا یک خویشاوند نزدیک
• روابط خانوادگی و شخصی


آیا استرس می‌تواند باعث سرطان پستان شود؟
کاترین راسل ریچ / Katherine Russell Rich در کتاب خود "شیطان سرخ" / The Red Devil می‌گوید، "تو نمی‌توانی به من بگویی من دچار فروپاشی سرطان نیستم." او بلافاصله پس از طلاق به وجود توده‌ای در پستان خود پی برد و با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان مرحله 4 مواجه شد. الیزابت ادوارد / Elizabeth Edwards در حال کمک به کمپین شوهرش برای شغل مشاور رییس جمهور مشغول بود که متوجه وجود توده پستانی در سینه خود شد. شما ممکن است افرادی را با داستانی مشابه بشناسید: پس از یک دوره استرس مزمن یا دچار شدن به فقدانی قابل توجه، آنها با توده‌ای در پستان مواجه و مبتلاء به سرطان تشخیص داده شده‌اند.
ممکن است ارتباط عواطف منفی با سرطان پستان طبیعی به نظر برسد، اما محققان مطمئن نیستند که آیا / یا چرا بدن شما ممکن است به علت استرس در برابر سرطان آسیب‌پذیرتر باشد. و تمامی افراد دچار استرس بیمار نمی‌شوند. چنین به نظر می‌رسد که برخی از مردم قادرند تا بدون به خطر افتادن سلامت خود استرس زدایی کرده یا بازگشت به عقب کنند.
در سال 2008 گروهی از دانشمندان اسرائیلی یک گروه از زنان زیر 45 سال را بررسی کردند. آنان پی بردند زنان جوانی که متحمل دو مورد یا بیشتر واقعه تروماتیک در زندگی شده بودند دارای نرخ بالاتری از احتمال ابتلاء به افسردگی بودند و آسیب‌پذیری بیشتری در مقابل ابتلاء به سرطان داشتند. هر قدر زنی در سن پایین‌تر با چنین بحرانی روبرو شده بود خطر ابتلاء به سرطان در مورد او بیشتر بود.
در همین راستا یک مطالعه اسکاندیناویایی به افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان در میان زنانی پی برده است که زندگی خود را استرس‌زاتر تلقی می‌کنند.
مطالعه مزبور در هنگام بحث از استرس نکته مهمی را در معرض مشاهده قرار داد. وجود استرس (برای مثال، اگر شما مواردی مثل طلاق، تضاد و غیره) را اضافه کنید و درک استرس (چگونگی احساس استرس توسط شخص) مشکلاتی جداگانه هستند. برخی از مردم احساس استرس شدیدی (درک استرس) را در مواجهه با مشکلات نسبتاً خفیف دارند، در حالی که دیگران به نظر می‌رسد در مواجهه با استرس‌زاهای عینی بزرگ طوری رفتار می‌کنند که گویی "استرس رفته" است.


استرس، سیستم ایمنی، و هورمون‌های استرس
اعتقاد بر آن است که استرس می‌تواند بر سیستم عصبی، سیستم غدد درون‌ریز و سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. استرس مزمن می‌تواند سیستم ایمنی شما را تضعیف و شما را در برابر بیماری کم‌تحمل‌تر کند. در مطالعه انجام شده در اسرائیل، زنانی که در مواجهه با استرس با خوش‌بینی عمل کرده، و روحیه مقاوم نشان داده بودند به نظر می‌رسید که دارای یک زره محافظ عاطفی هستند که باعث افزایش قدرت دفاعی آنان در برابر سرطان پستان می‌شود.
به خاطر سپردن این نکته مهم است که استرس به ندرت منفرداً بروز می‌کند و شاید برخی کارهایی که مردم در زمان استرس انجام می‌دهند نقشی در این مورد داشته باشد. برای مثال، بعضی از افراد در زمان دچار شدن به استرس، پرخوری یا پرنوشی کرده یا سیگار (سیگارت) بیشتری دود می‌کند.


آیا استرس می‌تواند باعث برگشت سرطان پستان یا گسترش آن شود؟
در حالی که ما در مورد نقطه شروع سرطان مطمئن نیستیم، به نظر می‌رسد که استرس ایده بدی برای مردمی است که دچار سرطان پستان هستند.
محققان از چند زاویه مختلف به این موضوع نگاه کرده‌اند هرچند این کار تاکنون عمدتاً در محیط سلولی در آزمایشگاه یا در مورد جوندگان انجام شده است.
از نقطه نظر بیولوژیکی این مورد ممکن است مفهوم داشته باشد که استرس می‌تواند باعث تحریک رشد یا گسترش سرطان پستان شود. در زمان دچار شدن به استرس بدن ما هورمونی به نام نوراپی‌نفرین ترشح می‌کند که یکی از "هورمون‌های استرس" است. نوراپی‌نفرین به نوبه خود می‌تواند هم شکل‌گیری سلول‌های خونی تازه توسط سرطان (انژیوژنز) را تحریک کند و هم باعث تسریع متاستاز (گسترش سرطان) گردد. مطالعات دیگری که به بررسی موردی به نام "فعالیت تلومراز" پرداخته‌اند نیز می‌گویند که ممکن است یک پایه بیولوژیکی پشت استرس برگشت یا گسترش سرطان را تسهیل کند.
آیا این را می‌توان به موجودات زنده تأویل کرد؟ در مورد موش‌هایی که در یک محیط پراسترس قرار داده شده بودند احتمال رشد تومور در آنها افزایش یافته بود.
مطالعات در مورد انسان نیز به نظر می‌رسد اشاره به انگشت شیطانی استرس دارد، اگرچه جدا کردن عوامل گیج کننده دشوارتر است. در یک مطالعه نسبتاً بزرگ، زنان دچار برخی انواع سرطان در صورتی که در فعالیت‌های مراقبه ذهنی کاهش دهنده استرس مشارکت کرده بودند از طول عمر بیشتری برخوردار می‌شدند.
به عنوان مورد آخر، می‌دانیم که استرس می‌تواند باعث اینسومنیا شود. ما این را نیز درک کرده‌ایم که اینسومنیا می‌تواند برای مردم دچار سرطان خطرناک باشد، و با کاهش میزان بقاء برای زنان دچار برخی انواع سرطان مرتبط شده است.
اگر شما مبتلاء به سرطان پستان بوده باشید و پس از ملاحظه این مورد دچار احساس پانیک شوید، باید شجاع باشید. آری، به نظر می‌رسد که استرس برای مبتلایان به سرطان چیز سالمی نیست. با وجود این ما فهمیده‌ایم که سوی دیگر استرس پس از تروما که بسیاری از بازماندگان سرطان تجربه می‌کنند، در عین حال چیزی به نام رشد پساتروماتیک وجود دارد. سرطان واقعاً می‌تواند مردم را برای بهتر شدن تغییر دهد.


استرس و بقاء در سرطان
در مورد استرس و بقاء چه می‌توان گفت؟ مطالعاتی داریم که به اثر استرس فقط به عنوان ایجادگر سرطان یا علت برگشت آن پرداخته‌اند، اما در مورد بقاء در سرطان چه می‌توان گفت؟
از نقطه ‌نظر حسی چنین به نظر می‌رسد که احساس استرس باعث کاهش بقاء می‌شود اما مطالعات در این مورد چه می‌گویند؟ و به عنوان پرسش دوم، آیا کاهش استرس در زندگی باعث ایجاد تفاوتی در طول مدت زندگی شخص دچار سرطان پستان می‌شود؟
این مورد سرفصلی دشوار برای مطالعه از سوی محققان است و تا زمان حاضر مطالعات خوبی در این مورد وجود ندارد.


استرس و زندگی در شرایط ابتلاء به سرطان - تعادل خود را بیابید
لطیفه‌ای قدیمی هست که می‌گوید تنها کسانی دچار استرس نیستند که توی گور خوابیده‌اند. اما استرس بخشی نرمال از زندگی است که هر یک از ما به شکلی متفاوت به آن پاسخ می‌دهد، و این پاسخ به شخصیت، پس‌زمینه‌ها و موقعیت ما بستگی دارد. در حالی که استرس می‌تواند برای برخی از مردم محرک انگیزش‌های بزرگ باشد، قادر است برای دیگران سبب مشکلات سلامت مثل سردرد، دیابت، بیماری قلبی، چاقی، مشکلات دندان و اولسر گردد.
دانشمندان کاملاً در این مورد مطمئن نیستند که استرس می‌تواند باعث سرطان شود، اما یقیناً سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود./آیا استرس عامل ایجاد یا برگشت سرطان پستان است؟
پم استفان، دکتر دورو پاول
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Very Well Health
Stress as a Risk Factor for Breast Cancer and Recurrence
By Pam Stephan
Medically reviewed by Doru Paul, MD
Updated on February 25, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.