plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

استرس چگونه بر احساسات و عواطف تأثیر می‌گذارد؟

احساس مقهورشدگی, رفتار اعتیادی, تغییرات اشتها, اختلالات حافظه, تغییرات میل جنسی

استرس با رفتارهای اعتیادی مرتبط شده است

مقالات اضطراب / استرس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
افسردگی
اضطراب
• تحریک‌پذیری
نوسان خلق
• تنهایی و انزوا
• احساس مقهورشدگی
• رفتار اعتیادی
• تغییرات اشتها
• اختلالات حافظه
• تغییرات میل جنسی
• مدیریت استرس
• پیشگیری از استرس
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما
• خلاصهاسترس به دلایل مختلفی مثل نقل مکان به محل جدید، از دست دادن شغل، یا تشکیل خانواده و غیره بروز می‌کند. احساساتی‌تر شدن در زمان دچار شدن به استرس واکنشی نرمال است. مردم طیفی از علایم را در زمان استرس تجربه می‌کنند.


افسردگی
در حدود 10 درصد مردم آمریکا در هر بازه زمانی مفروض دچار افسردگی هستند. علایم عبارتند از:
• مشکلات انگیزش یا امیدواری
• تقلا برای لذت بردن از فعالیت‌های روزمره زندگی مثل غذا خوردن، سکس، و فعل و انفعال‌های اجتماعی
• مشکلات خواب
• تحریک‌پذیری
• ناتوانی در تمرکز
یک مطالعه مربوط به سال 2015 عنوان می‌کند که استرس روانی می‌تواند یک عامل در ایجاد افسردگی شخص باشد.
یک راه افزایش ریسک افسردگی توسط استرس چگونگی تأثیرگذاری آن بر محور هیپوتالامیک-ادرنال(HPA) است. HPA سیستم پاسخ هورمونی به استرس در بدن محسوب می‌شود.
وقتی شخص دچار استرس می‌شود، محور HPA فعال می‌گردد، و گلوکوکورتیکوئیدها در خون رها می‌شوند که این هورمون کورتیزول را شامل می‌شود.
اینها می‌توانند حجم هیپوتالاموس، بخش از مغز را که بر چگونگی واکنش به استرس تأثیر می‌گذارد، کاهش دهند. وقتی هیپوتالاموس کوچک می‌شود این وضعیت می‌تواند به علایم افسردگی منجر گردد.

درمان
دکتر ممکن است درمان‌های زیر را برای افسردگی تجویز کند:
داروهای ضد افسردگی مثل سیتالوپرام یا ونلوفاکسین
• روان‌درمانی مثل درمان شناختی رفتاری (CBT)
• درمان الکتروشوک برای علایم شدید افسردگی


اضطراب
اضطراب اختلالی است که در آن افراد سطوح بالای استرس را برای آمادگی در راستای اتفاقات یا شرایطی که آنها را تهدید تلقی می‌کنند، تجربه می‌نمایند.
اختلالات اضطرابی متعددی وجود دارد که هر یک از آنها علایم خود را دارد اما نشانه‌های شایع عبارتند از:
• ترس یا استرس در مورد برخی موقعیت‌ها یا در کل
• تند شدن ضربان قلب
• تعریق و احساس گیجی
یک مطالعه مربوط به سال 2015 به ارتباط بین استرس کار و زندگی و اضطراب و افسردگی پرداخته است.
مردم ممکن است در طول دوره کاری خود به علت پدیده فراملی شدن و کار در صنایع خدماتی دچار استرس شوند. استرس کاری ممکن است باعث افزایش استرس تحمل شده توسط شخص در محیط خانه و زندگی وی در مجموع شود.
مطالعه مورد اشاره پی برد که عدم امنیت شغلی و استرس در محیط خانه به شکلی قابل ملاحظه ریسک اضطراب و افسردگی را افزایش می‌دهد.

درمان
درمان اضطراب موارد زیر را شامل می‌شود:
• داروهای ضد افسردگی مثل سیتالوپرام و ونلوفاکسین
• بنزودیازپین‌ها برای اضطراب کوتاه مدت
• بتا بلوکرها برای کنترل ضربان قلب و دیگر علایم جسمانی
• روان درمانی، مثل رویکرد درمان شناختی رفتاری


تحریک‌پذیری
برخی افراد ممکن است در زمان استرس دچار احساس تحریک‌پذیری و خشم شوند.
یک مطالعه مربوط به سال 2015 پی برد که مردم دچار سطوح بالای استرس همچنین به تحریک‌پذیری و خشم دچار می‌شوند. به نوبه خود این وضعیت به افزایش ریسک ابتلاء به بیماری کرونری قلب منجر می‌گردد.
مطالعه دیگری عنوان می‌کند که خشم و استرس ارتباطی چرخه‌ای دارند.
افرادی که خشم خود را سرکوب می‌کنند بر این اعتقادند که میزان دچار شدن آنها به استرس بیش از زمانی است که به عصبانیت و تحریک‌پذیری خود مجال بروز به روش سالم را می‌دهند. به همین دلیل سرکوب خشم ممکن است به خشم بیشتری منجر شود.

درمان
مردم دچار خشم و تحریک‌پذیری می‌توانند راهکارهای زیر را دنبال کنند:
• تکنیک‌های ذهن‌آگاهی
• تکنیک‌های مدیریت خشم
• کاهش استرس


نوسان خلق
راه‌های بسیاری وجود دارد که در آنها استرس می‌تواند به نوسان خلق منجر شود. برای مثال، علایم افسردگی شامل تغییرات ناگهانی خلق و خو است. به هر حال، دیگر محرک‌های استرس نیز ممکن است به نوسان خلق منجر شوند.
یک مطالعه مربوط به سال 2019 پی برد که وقتی کودکان و نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، در آنها گرایشی به نوسان خلق و ناخشنودی از تصویر بدنی خود و مقایسه با رویکرد منفی خود با دیگران ایجاد می‌شود. یک مطالعه دیگر پی برده است که اختلال خواب به افزایش استرس و نوسان ناگهانی خلق منجر می‌شود.

درمان
نوسان خلق لزوماً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود و اغلب نیازی به درمان ندارد.
شخص باید موارد دچار شدن به نوسان خلق پس از تماس با برخی موقعیت‌ها مثل استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به خاطر بسپرد. ایجاد وقفه در این رویکرد یا اجتناب از سناریوهای مزبور می‌تواند باعث بهبود خلق شود.
اگر نوسان خلق به علت اختلال دیگری مثل کمبود خواب باشد یا اگر آنها به شکل منفی بر زندگی و فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارند، شخص ممکن است نیاز به پزشکی داشته باشد که بتواند اختلالات زمینه‌ای احتمالی را تشخیص دهد.


تنهایی و انزوا
استرس و تنهایی دارای ارتباطی چرخه‌ای هستند. افراد دچار تنهایی و انزوای اجتماعی با افزایش فعالیت محور HPA مواجهند، که می‌تواند به استرس منجر گردد.
مشابهاً استرس نیز فعالیت محور مزبور را افزایش می‌دهد. افراد دچار احساس تنهایی و انزوا همچنین بیشتر محتمل است که به اشکال ضعیف سبک زندگی که باعث افزایش استرس می‌شوند عادت کنند.

درمان
افراد دچار تنهایی یا حس انزوا می‌توانند به یک شبکه اجتماعی مرتبط شده یا بخشی از آن باشند. این ممکن است شامل صرف وقت بیشتر برای دیدن خانواده یا دوستان یا ملاقات مردم تازه با الحاق به گروه‌های حمایتی، کلاس‌ها، کلوپ‌ها یا مناسبات اجتماعی باشد.


احساس مقهورشدگی
برخی مشاغل یا اتفاقات ممکن است باعث شوند که شخص دچار افزایش احساس مقهور شدگی یا استرس عاطفی شود. برای مثال، یک مطالعه مربوط به سال 2016 که به استرس شغلی در پرستاران پرداخته بود به چند عامل مرتبط به کار پی برد که به ایجاد استرس عاطفی مقهور کننده منجر می‌شدند. اینها شامل تضاد با همکاران و ناظران و مراقبت از بیماران می‌شدند.


رفتار اعتیادی
استرس با رفتارهای اعتیادی مرتبط شده است.
اگر کسی دچار استرس طولانی مدت باشد در مقایسه با اشخاص فاقد علایم طولانی مدت در ریسک بالاتری برای اختلال مصرف مواد مواد مخدر قرار دارد.
افراد دچار افسردگی و اضطراب همراه استرس، نیز بیشتر محتمل است که به اختلال مصرف مواد مخدر دچار شوند.
استرس می‌تواند چگونگی کارکرد مغز را تغییر دهد و احتمال شکل‌گیری رفتارهای اعتیادی و عادتی را در مغز افزایش دهد.

درمان
گروه‌های حمایتی متمرکز بر مواد مورد مصرف شخص می‌توانند به درمان رفتارهای اعتیادی کمک کنند.
شخص دارای رفتارهای اعتیادی یا مشکلات مصرف مواد همچنین می‌تواند مراجعه به متخصص مراقبت پزشکی را در دستور کار قرار دهد.


تغییرات اشتها
استرس می‌تواند اشتها را در شخص افزایش یا کاهش دهد.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 پی برده است که استرس می‌تواند باعث افزایش مقدار کورتیزول و انسولین در بدن شود. این می‌تواند به افزایش ولع غذا و خوردن بیشتر غذا در مقایسه با افراد فاقد استرس منجر گردد.
به هر حال، برخی افراد نیز با کاهش اشتها مواجه می‌شوند.
اگر شخص در کنار استرس با افسردگی و اضطراب مواجه شود ممکن است با کاهش اشتها مواجه گردد. علت می‌تواند آن باشد که بدن نمی‌تواند مغز را پایش کرده یا مطلع کند که شخص گرسنه نیست.

درمان
خوردن غذاهای سالم به شکل متوازن می‌تواند باعث کاهش شانس افزایش یا کاهش وزن ناخواسته در شخص گردد.


اختلالات حافظه
میزان بالای استرس می‌تواند بر توانایی یادآوری و شکل‌دهی خاطرات تازه تأثیر منفی بگذارد.
یک مطالعه مربوط به سال 2015 پی برده ایت که هر قدر استرس تحمل شده توسط شخص شدیدتر باشد یا زمان بیشتری ادامه پیدا کند، کمتر احتمال خواهد داشت که بتواند چیزهای تازه یاد بگیرد یا به خاطر بیاورد.
علت آن است که استرس بر کار هیپوکامپوس تأثیر منفی می‌گذارد. هیپوکامپوس بخشی از مغز است که مسؤولیت یادگیری اطلاعات تازه و شکل‌دهی خاطرات را بر عهده دارد.

درمان
اگر کسی بر این باور باشد که استرس بر حافظه وی تأثیر گذاشته است می‌تواند کاهش عوامل استرس‌زا را امتحان کند. وی در عین حال می‌تواند از تکنیک‌های فراخوانی حافظه برای بهبود حافظه خود استفاده کند.


تغییرات میل جنسی
استرس می‌تواند بر میل جنسی شخص تأثیرات مثبت یا منفی داشته باشد.
یک مطالعه مربوط به سال 2018 پی برده است که استرس و افسردگی می‌توانند بر میل جنسی در زنان یائسه تأثیر منفی بگذارند. به هر حال یک مطالعه متعلق به سال 2014 دریافته است که زنان دچار استرس، اضطراب، و افسردگی بیشتر محتمل است که بیش از زنان فاقد این اختلالات سکس داشته باشند. محققان عنوان می‌کنند که این ممکن است به دلیل آن باشد که اختلالات مورد اشاره احتمال اقدام به رفتارهای با ریسک بالا را در زنان افزایش می‌دهند.
یک مطالعه مربوط به سال 2016 پی برده است که مردان میانسال یا مسن دچار میزان بالای استرس بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با مردان دارای میزان کم استرس دچار اختلال نعوظ شوند.

درمان
اگر کسی متوجه آن شود که استرس ممکن است باعث کاهش میل جنسی وی گردد می‌تواند موارد زیر را در مد نظر قرار دهد:
• روان‌درمانی که با هدف بهبود صمیمت عاطفی و جنسی در بین شرکای جنسی صورت می‌گیرد
• درمان‌ جایگزینی هورمون
• داروهایی مثل وایاگرا


مدیریت استرس
استرس وضعیتی است که اغلب مردم در طول زندگی خود دچار آن می‌شوند بنابراین یادگیری چگونگی مدیریت استرس مهارت مهمی محسوب می‌شود.
"انستیتو آمریکایی استرس" می‌گوید برخی از موارد فهرست شده در زیر می‌توانند به روشی سالم استرس را کاهش دهند:
• مدیتیشن و ریلکسیشن
ماساژ درمانی و طب سوزنی
• پرداختن به بافندگی و صنایع دستی
• ورزش
• داوطلب شدن در برخی امور و دیگر عادات
• تهیه یادداشت از وقایع استرس‌زا
• اروماتراپی
• مکمل‌های غذایی
• داروهایی مثل ضد افسردگی‌ها و بتا بلوکرها
مردم متوجه می‌شوند که برخی راهکارها بیش از بقیه به مدیریت استرس در آنها کمک می‌کنند. این موضوع مهم است که شخص برای برای رسیدن به تکنیک دارای بهترین کارآیی برای خود راهکارهای متفاوت را امتحان کند.


پیشگیری از استرس
بهترین راه برای پیشگیری از استرس یافتن موقعیت‌هایی است که باعث استرس می‌شوند و در صورت امکان اجتناب از آنها. اگر چنین کاری امکان پذیر نباشد شخص می‌تواند از تکنیک‌های مختلفی برای مدیریت کردن استرس استفاده کند. در عین حال مشورت با پزشک یک گزینه محسوب می‌شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که علایم استرس بر توانایی ما برای مشارکت در فعالیت‌های روزانه تأثیر منفی بگذارد باید به پزشک مراجعه کنیم. پزشک ممکن است دارو تجویز کرده یا شخص را به سازمان‌های حمایتی، روان‌درمان‌گر یا دیگر تخصص‌های مؤثر ارجاع دهد.


دورنما
مردم ممکن است در مقاطع مختلفی از زندگی خود دچار استرس شوند. شخص بیشتر محتمل است که علایم مبتلابه خود را مدیریت کند اگر بتواند محرک‌ها را در مورد استرس جدا کند و تکنیک‌های مدیریت استرس را به کار ببندد.
تجویز برخی داروها ممکن است بهتر از دیگر تکنیک‌های مستقل به افراد دچار افسردگی یا اضطراب کمک کند.


خلاصه
استرس اختلالی است که اکثریت مردم در برخی مقاطع زندگی خود دچار آن می‌شوند.
تغییرات زندگی مثل جابجایی به خانه جدید یا تشکیل خانواده می‌توانند باعث استرس شوند. مشاغل پرمسؤولیت نیز ممکن است سبب ایجاد استرس گردند.
این وضعیت دارای علایم عاطفی متعددی است که برخی از آنها ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.
به هر حال، مردم می‌توانند عوامل استرس‌زای خود را با استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس کاهش دهند. امکان مراجعه به پزشک برای کاوش در گزینه‌های مرتبط وجود دارد./استرس چگونه بر احساسات و عواطف تأثیر می‌گذارد؟
دکتر تیموتی جی. لگ، ورونیکا زامبون
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
How can stress affect your emotions?
Medically reviewed by Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP —
Written by Veronica Zambon
On October 30, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.