دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عمل جراحی کاهش قد (کوتاه کردن استخوان)

عمل جراحی کاهش قد، کوتاه کردن استخوان، اختلاف طول اندام‌ها، اپی‌فیزیودسیس، اپی‌فیزیودزیس، فمور، تیبیا، درد، عفونت

اپی‌فیزیودزیس بیشتر برای کودکان و نوجوانان که هنوز دوره رشد خود را سپری می‌کنند به کار می‌رود

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• آیا چیزی به عنوان جراحی کاهش قد وجود دارد؟
• جراحی کوتاه کردن استخوان یا بلند کردن استخوان
• چه اقداماتی دخالت دارند؟
• چه کسی کاندیدای مناسب این اقدامات است؟
• اثرات جانبی یا ریسک‌های این اقدام کدامند؟
• اختلاف طول پاها چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• مشورت با پزشک
• خلاصهتفاوت بین اندام‌ها در زمان رشد ناشایع نیست. یک دست ممکن است کمی درازتر از دیگری باشد. یک پا ممکن است چند میلی‌متری کوتاه‌تر از پای دوم شود.
به هر حال هر از گاه این امکان وجود دارد که جفت‌های استخوانی دارای تفاوت قابل ملاحظه‌ای از نظر طول باشند.
این زمانی است که برای برخی افراد عمل جراحی کوتاه کردن استخوان در مد نظر قرار می‌گیرد. در حالی که جراحی کوتاه کردن استخوان به عنوان گزینه اول مطرح نیست، می‌تواند به تصحیح تفاوت طول اندام‌ها کمک کرده باعث آرامش بیشتر افراد [دچار این مشکل] شود.


آیا چیزی به عنوان جراحی کاهش قد وجود دارد؟
اقدامی به عنوان جراحی کاهش قد وجود ندارد. جراحی کوتاه کردن استخوان می‌تواند باعث کاهش قد شود اما به ندرت برای این هدف انجام می‌گیرد.
در عوض این جراحی‌ها عموماً برای رفع تفاوت طول پا یا تصحیح استخوان‌های دچار ناهمخوانی طولی انجام می‌شود.


جراحی کوتاه کردن استخوان یا بلند کردن استخوان
جراحی‌های کوتاه کردن استخوان بیشتر برای درمان اختلاف طول اندام‌ها (LLD) به کار می‌روند.
اختلاف طول اندام‌ها به معنی وجود تفاوت قابل ملاحظه بین طول اندام‌ها است. این اختلاف ممکن است در حدود چند سانتی‌متر یا اینچ باشد، و احتمالاً بیشترین نمود را در پاها دارد.
برای چند ماه حتی چند سال، شخص دچار اختلاف در طول اندام‌ها ممکن است بتواند تفاوت‌های موجود در اندام‌های خود را جبران کند. به مرور زمان اختلاف طول اندام‌ها می‌تواند به برخی عوارض جانبی و پیامدها مثل درد و مشکل در راه رفتن یا دویدن منجر شود.
جراحی‌های کوتاه کردن استخوان برای کاهش تفاوت‌های موجود در طول اندام‌ها طراحی شده‌اند. جراحی بر روی استخوان‌های پا بیشترین فراوانی را دارند. در موارد نادر امکان دارد که جراحی مزبور در مورد دست‌هایی که دچار اختلاف طول قابل ملاحظه‌ای هستند انجام گیرد.
در مورد پاها جراحی مزبور احتمالاً باعث کاهش قد شخص در حد چند سانتی‌متر می‌شود.
جراحی‌های افزایش طول استخوان را می‌توان برای افزودن به طول یک استخوان کوتاه‌تر انجام داد. این نوع جراحی نیز به برطرف کردن ناهمخوانی طولی اندام‌ها کمک می‌کند، اما باعث کاهش قد کلی شخص نمی‌شود.


چه اقداماتی دخالت دارند؟
دو نوع عمل جراحی ممکن است برای کاهش طول استخوان پا انجام گیرد. نوع عمل توصیه شده از سوی جراح به سن شخص و فرجامی که شخص در طلب آن است بستگی دارد.

اپی‌فیزیودسیس (اپی‌فیزیودزیس)
اپی‌فیزیودزیس اساساً تخریب جراحی صفحه رشد در انتهای استخوان‌ها است. با بالا رفتن سن، این صفحات رشد موادی استخوانی تولید می‌کنند که سفت می‌شوند.
در طول جراحی اپی‌فیزیودزیس، برای پیشگیری از گسترش صفحات رشد یا کند کردن رشد آنها خراش‌ها یا سوراخ‌هایی در این صفحات ایجاد می‌شود. جراح ممکن است یک صفحه فلزی نیز در اطراف صفحه‌های رشد قرار دهد تا از ایجاد استخوان اضافی پیشگیری شود.

جراحی کوتاه کردن اندام
عمل دوم جراحی کوتاه کردن اندام نامیده می‌شود. همان گونه که از نام آن برمی‌آید، این جراحی در عمل طول استخوان را کاهش می‌دهد که احتمالاً باعث تأثیرگذاری بر قد کلی شخص می‌شود.
برای انجام این کار جراح بخشی از فمور (استخوان ران) یا تیبیا (استخوان ساق پا) را برمی‌دارد. سپس جراح برای نگهداشتن باقی مانده استخوانی در کنار همدیگر تا زمان جوش خوردن آنها به هم از صفحه‌های فلزی، پیچ یا میله‌هایی استفاده می‌کند.
التیام نیاز به گذشت چند هفته زمان دارد و شخص باید در طول این دوره محدودیت بسیاری را در مورد حرکت رعایت کند. در واقع، پای شخص شخص ممکن است برای هفته‌ها در قالب گچی قرار گیرد تا دکتر به این نتیجه برسد که استخوان مورد نظر به طور کامل التیام یافته است.
حداکثر طول استخوان که جراح می‌تواند از فمور بردارد در حدود 7.5 سانتی‌متر (3 اینچ) است. این مقدار در مورد تیبیا 5 سانتی‌متر (2.5 اینچ) خواهد بود. مقدار کاهش طول استخوان به میزان تفاوتی بستگی دارد که جراح در صدد برطرف کردن آن است.


چه کسی کاندیدای مناسب این اقدامات است؟
دو اقدام جراحی توصیف شده در بالا برای گروه‌های مختلفی از مردم در نظر گرفته می‌شوند.

کاندیداهای اپی‌فیزیودزیس
اپی‌فیزیودزیس بیشتر برای کودکان و نوجوانان که هنوز دوره رشد خود را سپری می‌کنند به کار می‌رود.
این نوع جراحی باید به شکل دقیقی زمان‌بندی شود تا استخوانی که در طول جراحی دستکاری نمی‌شود بتواند با رشد طول استخوان دیگر خود را هماهنگ کند و از آن پیشی نگیرد.

کاندیداهای جراحی کوتاه کردن استخوان
جراحی کوتاه کردن استخوان اغلب بهترین گزینه برای بزرگسالان جوان و افراد بزرگسالی است که دوره رشد خود را به پایان برده‌اند. بیشتر مردم در طول 18 تا 20 سالگی به نهایت رشد قدی خود می‌رسند.
صرفاً زمانی که شخص به نهایت رشد قدی خود رسیده باشد پزشک می‌تواند به بهترین درک از میزان استخوانی که باید برای از بین بردن تفاوت طول اندام برداشته شود، دست یابد.


اثرات جانبی یا ریسک‌های این اقدام کدامند؟
جراحی‌های کوتاه کردن قد خالی از ریسک نیستند. در مورد اپی‌فیسیودزیس عوارض جانبی یا پیامدهای بالقوه شامل موارد زیر است:
عفونت
• خونریزی
• دگرشکلی رشد استخوان
• ادامه رشد استخوان‌ها
• تصحیح بیش از حد یا کمتر از حد که باعث رفع تفاوت نمی‌شود.
ریسک‌ها یا عوارض جانبی بالقوه جراحی کوتاه کردن استخوان عبارتند از:
• استخوان‌هایی که خارج از تنظیم التیام می‌یابند
• عفونت
• خونریزی
• تصحیح بیش از حد یا کمتر از حد
• عدم اتصال یا استخوان‌هایی که در طول التیام به طور کامل متصل نمی‌شوند
• درد
• کاهش عملکرد


اختلاف طول پاها چگونه تشخیص داده می‌شود؟
تفاوت طول پای کودک ممکن است ابتدا برای والدین کودک در زمانی که بچه شروع به راه رفتن می‌کند ملموس شود. غربالگری معمول در محیط مدرسه برای اسکولیوز نیز می‌تواند اختلاف طول پاها را مشخص کند.
برای تشخیص تفاوت طول پا، دکتر ابتدا وضعیت کلی سلامت و تاریخچه پزشکی شخص را مرور می‌کند.
پزشک در مرحله بعد یک معاینه بالینی انجام می‌دهد که شامل مشاهده طرز راه رفتن کودک است. کودک برای جبران ناهمخوانی طول پاها ناچار است تا در مورد پای کوتاه‌تر روی پنجه راه برود یا زانوی پای بلندتر را خم کند.
دکتر می‌تواند تفاوت بین پاها را با گذاشتن بلوک‌های چوبی زیر پای کوتاه‌تر تا زمان تراز شدن هر دو مفصل ران اندازه‌گیری کند. تست‌های تصویربرداری (مثل اشعه X و CT اسکن) نیز برای اندازه‌گیری طول و تراکم استخوان‌های پا قابل استفاده‌اند
اگر کودک کماکان در حال رشد باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که منتظر بمانند تا مشخص شود که تفاوت طول پاها افزایش می‌یابد یا به حالت قبلی باقی می‌ماند.
برای پایش رشد پزشک ممکن است تکرار معاینه بالینی یا تست‌های تصویربرداری را هر 6 ماه تا 12 ماه توصیه کند.


مشورت با پزشک
اگر شما در مورد قد خود ناراضی بوده یا دچار مشکلاتی به علت تفاوت طول پاهای خود هستید باید با پزشک مشورت کنید.
در برخی موارد، تصحیح مشکل ممکن است به سادگی استفاده از کفش‌های مخصوص باشد. کفش‌های دارای قسمت کفی برجسته می‌توانند تفاوت طول اندام را برطرف و به رفع مشکلات ناشی از آن کمک کنند.
اما اگر تفاوت بین اندام‌ها کماکان بسیار زیاد باشد، عمل جراحی به عنوان یک گزینه مطرح خواهد شد. پزشک می‌تواند شخص را در مورد گام‌های ضروری برای تعیین کفایت وضعیت شخص برای جراحی و کمک به او در آماده‌ شدن برای فرآیند ریکاوری راهنمایی کند.


خلاصه
بدن انسان متقارن نیست، بنابراین وجود مختصری تفاوت در طول دست یا پای مردم محتمل است. اما تفاوت‌های عمده، مواردی که در آنها تفاوت بیش از چند سانتی‌متر است، می‌تواند بر تندرستی و کیفیت زندگی شخص تأثیر منفی بگذارد.
اگر تفاوت طول اندام باعث ایجاد درد یا تأثیر بر فعالیت‌های روزمره باشد، عمل جراحی کوتاه کردن استخوان می‌تواند مشکل را تخفیف دهد. پزشک می‌تواند به شخص در فرآیند درک گزینه‌های پیش رو یاری دهد./


• دکتر تیموتی گوست، کیمبرلی هالند
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Healthline
All About Height Reduction (Bone-Shortening) Surgery
Medically reviewed by Timothy Gossett, MD
On May 8, 2020
New —
Written by Kimberly Holland

نظرات (27)

 1. admin

با این جراحی میشه قدمو کوتاه کنم؟
جواب. تمام امکانات و تبعات این عمل جراحی در متن مقاله توضیح داده شده است.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin

می تونم برم جراحی کنم قدم کوتاه بشه جواب بدید؟
جواب. شما در قدم اول باید به پزشک متخصص یا جراح استخوان مراجعه بفرمایید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin    admin

ببخشید قد شما هم مثل من بزرگه
جواب. ما در این مجموعه افرادی با قدهای متفاوت داریم و به طور میانگین 180 سانتی‌‌متر هستیم.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin    admin

بله

  پیوست ها
 
 1. admin    admin

اقای ادمین میگی اره دکتر نمیشناسی خوب تو که چیزی نمیدونی چرا میگی بله یا نمیشناسی معرفی کنی
جواب. بحث بر سر شناختن یا نشناختن دکتر نیست، ما در این سایت آگاهی رسانی می‌کنیم نه معرفی یا تبلیغ فلان و بهمان پزشک یا کار تشخیصی - درمانی.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin

شماره تماس میدید؟
جواب. کار ما در این سایت تشخیص یا درمان بیماری و معرفی پزشک نیست. ما صرفاً اطلاع‌رسانی انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم در این زمینه در حد امکان دقیق و به روز عمل کنیم.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin

سلام من میخواستم بگم قد من 2متر هستش ومیخوام کوتاه کنم میشه 16 سالمه می خوام 1.76یا 1.80 کنم قدمو ممنونم میشم که جواب بدید.
جواب. در متن مقاله مرتبط به این نوع جراحی آنچه قابل توضیح بوده ارائه شده است. امکان کوتاه کردن قد از 2 متر به 1.80 اساساً...

سلام من میخواستم بگم قد من 2متر هستش ومیخوام کوتاه کنم میشه 16 سالمه می خوام 1.76یا 1.80 کنم قدمو ممنونم میشم که جواب بدید.
جواب. در متن مقاله مرتبط به این نوع جراحی آنچه قابل توضیح بوده ارائه شده است. امکان کوتاه کردن قد از 2 متر به 1.80 اساساً وجود ندارد. این جراحی بسیار حساس است و انجام آن به بررسی دقیق و مشخص وضعیت هر فرد بستگی دارد. در این مورد شما باید با جراح قابلی مشورت نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. علی

ببخشید که مزاحم شدم عمل کوتاهی قد وجود داره من قدم بلند می خوام 180 سانتی متر کنم میشه
جواب. پیشتر این سؤال مطرح و جواب آن داده شده است. جراحی کوتاه کردن قد دارای محدودیت‌هایی است که در متن مقاله به آنها اشاره شده است. توضیحات تکمیلی در این مورد...

ببخشید که مزاحم شدم عمل کوتاهی قد وجود داره من قدم بلند می خوام 180 سانتی متر کنم میشه
جواب. پیشتر این سؤال مطرح و جواب آن داده شده است. جراحی کوتاه کردن قد دارای محدودیت‌هایی است که در متن مقاله به آنها اشاره شده است. توضیحات تکمیلی در این مورد را از پزشک جراح بخواهید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. Dorsa    علی

پسر که هرچقد قدش بلند تر باشه جذاب تره??نکنید با خودتون این کارارو ?

  پیوست ها
 
 1. admin

سلام...تا حالا تو ایران کسی جراحی کاهش قد انجام داده؟
جواب. متأسفانه آماری در این زمینه در دست نیست

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. admin

اسم دکتور کوتاهی قد چیه
جواب. ما پزشک معرفی نمی‌کنیم.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. سارینا

من قدم 155عه میخوام 5سانت کوتاه بشه امکانش هست بااستفاده از داروها کوتاه بشه؟
جواب. اگرچه قد شما به اندازه کافی کوتاه هست، اما دارویی برای کوتاه کردن قد وجود ندارد.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. مهراب

سلام خوبین خسته نباشید
من سنم 16
قدم 189
میخوام 180 بشم چیکار کنم قرص و... هست بخورم؟ ?قد بلند خوشم نمیاد
جواب. تمامی موارد مربوط به عمل جراحی کوتاه کردن قد در متن مقاله توضیح داده شده است. در هر حال قدم اول برای شما مراجعه به یک جراح استخوان...

سلام خوبین خسته نباشید
من سنم 16
قدم 189
میخوام 180 بشم چیکار کنم قرص و... هست بخورم؟ ?قد بلند خوشم نمیاد
جواب. تمامی موارد مربوط به عمل جراحی کوتاه کردن قد در متن مقاله توضیح داده شده است. در هر حال قدم اول برای شما مراجعه به یک جراح استخوان است. در فضای مجازی چیز بیشتری دست شما را نخواهد گرفت. در ضمن قرص و دارویی برای چنین عملی وجود ندارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
 1. راز

میخواستم در این مورد توضیحات بیشتری بخونم از کجا میتونم پیدا کنم ادامه این مطلب درمورد جراحی کاهش قد رو؟ممنون میشم راهنمایی کنید
جواب. ما منبع دیگری در این مورد سراغ نداریم. مگر اینکه در اینترنت جستجو کنید تا شاید منبع تازه‌تر یا موثق‌تری پیدا کنید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.