دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

صدمات براکیال پلکسوس یا آسیب شبکه عصبی بازویی

صدمات براکیال پلکسوس، آسیب شبکه عصبی بازویی، خشکی مفصل، درد، بی‌حسی، اتروفی عضله، الکترومیوگرافی، مطالعات رسانایی عصب،  MRI ، CT اسکن، CT مایلوگرافی ، گرافت عصب انتقال عصب، انتقال عضله

صدمات براکیال پلکسوس می‌توانند سبب ضعف یا ناتوانی دایمی شوند

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• علایم صدمات براکیال پلکسوس
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل صدمات براکیال پلکسوس
• ریسک فاکتورهای صدمات براکیال پلکسوس
• پیامدهای صدمات براکیال پلکسوس
• پیشگیری از صدمات براکیال پلکسوس
• تشخیص صدمات براکیال پلکسوس
• درمان صدمات براکیال پلکسوسبراکیال پلکسوس شبکه‌ای از عصب‌ها است که پیام‌های طناب نخاعی را به شانه، بازو و دست انتقال می‌دهند. صدمات براکیال پلکسوس زمانی بروز می‌کند که این عصب‌ها کشیده یا فشرده شده یا در جدی‌ترین موارد منفصل یا پاره شده از طناب نخاعی جدا می‌شوند.
صدمات خفیف براکیال پلکسوس که به عنوان نیش زننده یا سوزاننده شناخته می‌شوند در ورزش‌های پربرخورد مثل فوتبال عمومیت دارند. نوزادان گاهی از اوقات در زمان تولد دچار صدمات براکیال پلکسوس قابل توجهی می‌شوند. اختلالات دیگری مثل التهاب یا انواع تومور ممکن است بر براکیال پلکسوس تأثیر منفی بگذارند.
شدیدترین موارد صدمات براکیال پلکسوس به طور معمول بر اثر تصادمات اتومبیل یا موتورسیکلت بروز می‌کند. چند مورد از صدمات براکیال پلکسوس می‌تواند باعث فلج شدن بازو و کاهش عملکرد و حس آن شوند. اقدامات جراحی مثل پیوند عصب، انتقال عصب یا عضله می‌توانند به تجدید عملکرد کمک کنند.علایم صدمات براکیال پلکسوس
نشانه‌ها و علایم صدمات براکیال پلکسوس ممکن است بسته به شدت و محدوده آسیب بسیار متفاوت باشد. به طور معمول فقط یک بازو درگیر می‌شود.

صدمات کمتر شدید
صدمات خفیف اغلب در طول مسابقات ورزشی مثل فوتبال یا کشتی اتفاق می‌افتد، زمانی که عصب‌های براکیال پلکسوس دچار کشیدگی شده یا در تنگنا قرار می‌گیرند. این موارد نیش زننده و سوزاننده خوانده می‌شوند و می‌توانند علایم زیر را ایجاد کنند:
• احساسی شبیه به شوک الکتریکی یا حس سوزش که در بازو امتداد می‌یابد
بی‌حسی و ضعف در بازو
این علایم معمولاً فقط چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می‌یابند اما در مورد برخی مردم ممکن است تا چند روز یا بیشتر ادامه پیدا کنند.

صدمات شدیدتر
علایم شدیدتر بر اثر صدماتی ایجاد می‌شود که آسیب جدی ایجاد می‌کنند یا حتی باعث پارگی یا گسیختگی عصب‌ها می‌شوند. جدی‌ترین صدمه براکیال پلکسوس (گسیختگی) زمانی بروز می‌کند که ریشه عصب در طناب نخاعی پاره می‌شود.
نشانه‌ها و علایم صدمات شدیدتر شامل موارد زیر است:
• ضعف یا ناتوانی در کاربرد برخی عضلات در دست، بازو یا شانه
• فقدان کامل حرکت و حس در بازو شامل شانه و دست
درد شدید

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
صدمات براکیال پلکسوس می‌توانند سبب ضعف یا ناتوانی دایمی شوند. حتی اگر مورد خفیف به نظر برسد مردم ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز پیدا کنند. در صورت مواجه شدن با موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:
• سوزش و حالت نیش زننده برگشت کننده
• ضعف در دست یا بازو
درد گردن
• بروز علایم در هر دو بازو

علل صدمات براکیال پلکسوس
صدمه به عصب‌های فوقانی تشکیل دهنده براکیال پلکسوس گرایشی به بروز در زمانی دارند که شانه با قدرت به سمت پایین رانده می‌شود و همزمان گردن به سمت بالا کشیده شده و از شانه دور می‌شود. عصب‌های تحتانی بیشتر محتمل است زمانی آسیب ببینند که بازو با قدرت به بالای سر رانده می‌شود.
این صدمات ممکن است به طرق مختلف شامل موارد زیر بروز کنند:
• ورزش‌های پربرخورد. بسیاری از بازیکنان فوتبال دچار صدمه براکیال پلکسوس می‌شوند، که زمانی بروز می‌کند که عصب‌های براکیال پلکسوس وراء محدودیت خود در طول برخورد با دیگر بازیکنان کش می‌آیند.
• تولد دشوار. نوزادان ممکن است دچار صدمات براکیال پلکسوس قابل توجهی شوند. این صدمات ممکن است به وزن زیاد در هنگام تولد، قرار گرفتن در حالت بریچ یا طولانی بودن وضع حمل مادر مرتبط باشند. اگر شانه‌های نوزاد در کانال زایمان کشیده شود، وی در معرض افزایش ریسک فلج براکیال پلکسوس قرار خواهد گرفت. در بیشتر مواقع، عصب‌های فوقانی آسیب می‌بینند، وضعیتی که آن را فلج اِرب می‌نامند.
تروما. چند نوع تروما شامل تصادمات وسایل موتوری، موتورسیکلت، سقوط یا جراحات گلوله می‌توانند به صدمات براکیال پلکسوس منجر شوند.
• تومورها و درمان سرطان. امکان رشد تومور در امتداد یا داخل براکیال پلکسوس وجود دارد یا این احتمال هست که تومور بر براکیال پلکسوس فشار آورده یا به عصب‌ها گسترش یابد. اشعه درمانی برای قفسه سینه می‌تواند باعث آسیب دیدن براکیال پلکسوس شود.

ریسک فاکتورهای صدمات براکیال پلکسوس
مشارکت در مسابقات ورزشی برخورددار، مشخصاً فوتبال و کشتی، یا آسیب ناشی از تصادمات وسایل نقلیه با سرعت بالا ریسک صدمات براکیال پلکسوس را افزایش می‌دهد.

پیامدهای صدمات براکیال پلکسوس
در صورت قائل شدن زمان کافی بسیاری از صدمات براکیال پلکسوس در کودکان و نیز بزرگسالان بدون هر گونه آسیب ادامه‌دار یا صدمات اندک بهبود پیدا می‌کند. اما برخی صدمات ممکن است باعث مشکلات موقتی یا دایمی مثل موارد زیر شوند:
• خشکی مفصل. اگر کسی دچار لمسی دست یا بازو گردد مفاصل ممکن است خشک شوند. این وضعیت می‌تواند حرکت را دشوار کند حتی اگر شخص در نهایت کارکرد اندام خود را مجدداً به دست آورد. به همین دلیل دکتر احتمالاً فیزیوتراپی مداوم را در طول ریکاوری توصیه خواهد کرد.
• درد. درد نتیجه صدمات وارد شده بر عصب است و ممکن است مزمن شود.
• بی‌حسی. اگر کسی حس خود را در بازو یا دست از دست بدهد، خطر سوختگی یا آسیب زدن به خود بدون اینکه متوجه شود موضوع وجود دارد.
اتروفی عضله. رشد مجدد عصب به کندی صورت می‌گیرد و ممکن است برای التیام پس از صدمه به چند سال زمان نیاز باشد. در طول این مدت فقدان کاربرد ممکن است باعث شود تا عضلات آسیب دیده تلف شوند.
• ناتوانی دایمی. میزان ریکاوری از صدمات جدی براکیال پلکسوس به شماری از عوامل شامل سن و نوع، محدوده و شدت صدمه بستگی دارد. حتی در صورت عمل جراحی برخی از مردم دچار ضعف یا فلج دایمی عضله می‌شوند.

پیشگیری از صدمات براکیال پلکسوس
اگرچه آسیب‌دیدگی براکیال پلکسوس در اغلب موارد قابل پیشگیری نیست، مردم می‌توانند قدم‌هایی را برای کاهش ریسک پیامدها در زمان بروز آسیب بردارند:
• برای خود. اگر کسی به طور موقت قادر به کاربرد دست نباشد، تمرینات طیف حرکتی روزانه و فیزیوتراپی می‌تواند به پیشگیری از خشکی مفصل کمک کند. از سوختگی یا بریدگی اجتناب کرد زیرا ممکن است در صورت دچار شدن به بی‌حسی شخص قادر به حس کردن این موارد نباشد. اگر ورزشکار هستید و دچار صدمات ناحیه براکیال پلکسوس شده‌اید، پزشک ممکن است استفاده از پدهای مخصوص را برای محافظت از ناحیه مورد بحث در طول ورزش پیشنهاد کند.
• برای کودک. اگر یکی از والدین کودک دچار فلج براکیال پلکسوس هستید، این موضوع مهم است که مفاصل و عملکرد عضلات کودک را هر روزه تمرین دهید، و این کار را وقتی شروع کنید که فقط چند هفته‌ای از سن کودک گذشته باشد. این کار به پیشگیری از خشکی دایمی مفاصل بچه کمک می‌کند و عضلات کارکردی بچه را قوی و سالم نگه می‌دارد.

تشخیص صدمات براکیال پلکسوس
برای تشخیص این اختلال پزشک علایم را مرور کرده و معاینه بالینی انجام می‌دهد. برای کمک به تشخیص دامنه و شدت صدمات براکیال پلکسوس، ممکن است یکی از تست‌های زیر یا تعداد بیشتری از آنها استفاده شود:
الکترومیوگرافی (EMG). در طول این تست دکتر یک سوزن الکترود را از راه پوست وارد عضلات مختلف می‌کند. EMG فعالیت الکتریکی را در عضلات در حالت انقباض و استراحت ارزیابی می‌نماید. ممکن است ورود الکترود به داخل بدن با مختصری درد همراه باشد، اما اغلب مردم می‌توانند این تست را بدون ناراحتی زیاد به پایان ببرند.
• مطالعات رسانایی عصب. این تست‌ها معمولاً به عنوان بخشی از EMG انجام می‌شوند، و سرعت رسانایی عصب را در هنگام عبور یک جریان کوچک از طریق عصب اندازه‌گیری می‌کنند. این تست اطلاعاتی در مورد میزان عملکرد عصب به دست می‌دهد.
MRI. این تست از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق در حالات مختلف استفاده می‌کند. MRI اغلب می‌تواند گستره صدمه ایجاد شده در براکیال پلکسوس را نشان دهد و قادر است وضعیت شریان‌های دارای اهمیت برای اندام یا بازسازی آن را نشان دهد. احتمال استفاده از روش‌های جدید MRI با کیفیت بالا موسوم به نوروگرافی تشدید مغناطیسی وجود دارد.
CT اسکن. توموگرافی محاسباتی از یک سری اشعه X برای رسیدن به تصاویر مقطعی از بدن استفاده می‌کند. CT مایلوگرافی به این مجموعه مواد کنتراست اضافه می‌نماید، که در طول یک تقه نخاعی تزریق می‌شود تا تصویری مشروح از طناب نخاعی و ریشه‌های عصب در طول اسکن CT به دست آید. این تست برخی مواقع که اطلاعات به دست آمده از MRI کافی نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان صدمات براکیال پلکسوس
درمان به چند عامل شامل شدت صدمه، نوع صدمه، و زمان گذشته از صدمه و دیگر اختلالات موجود بستگی دارد.
عصب‌هایی که صرفاً دچار کشیدگی شده‌اند ممکن است بدون درمان اضافی بهبود یابند.
پزشک ممکن است برای حفظ عملکرد بهینه مفاصل و عضلات، حفظ دامنه حرکتی و پیشگیری از خشکی مفاصل فیزیوتراپی را توصیه کند.
عمل جراحی برای ترمیم عصب‌های براکیال پلکسوس باید عموماً در طول 6 تا 7 ماه پس از آسیب‌دیدگی انجام شود. عمل‌های جراحی که پس از این بازه زمانی انجام می‌شوند از موفقیت کمتری دارند.
بافت عصب به کندی رشد می‌کند، بنابراین ممکن است برخورداری از فواید عمل جراحی به چند سال زمان نیاز داشته باشد. در طول دوره ریکاوری شخص باید با استفاده از یک برنامه ورزشی مفاصل خود را منعطف نگه دارد. احتمال استفاده از اسپلینت برای پیشگیری از چرخش به داخل دست وجود دارد.

توضیح مهرین - اخبار سلامت: تمامی تصاویر مربوط به مقاله اصلی است و ما صرفاً شرح آنها را به فارسی برگردانده‌ایم


انواع عمل جراحی
• گرافت عصب. در این عمل قسمت آسیب دیده براکیال پلکسوس برداشته شده و با بخش‌هایی از عصب‌های گرفته شده از نقاط دیگر بدن تعویض می‌شود. این کار به تجدید عملکرد بازو کمک می‌کند.
• انتقال عصب. وقتی ریشه عصب در محل طناب نخاعی پاره شده باشد، جراحان اغلب یک عصب کمتر مهم را که هنوز کار می‌کند می‌گیرند و آن را به عصب مهم اما فاقد عملکرد متصل می‌کنند.
• انتقال عضله. انتقال عضله اقدامی است که در آن جراح یک عضله یا تاندون کمتر مهم را از قسمت دیگری از بدن، به طور معمول ناحیه ران، گرفته به بازو منتقل و عصب‌ها و رگ‌های خونی تغذیه کننده عضله را مجدداً متصل می‌کند.

کنترل درد
درد ناشی از اغلب انواع شدید صدمات براکیال پلکسوس دردی ناتوان کننده با حس خردشدگی شدید یا سوزش مداوم توصیف شده است. این درد در مورد اغلب مردم در طول 3 سال از بین می‌رود. اگر دارو قادر به کنترل درد نباشد پزشک ممکن است عمل جراحی را برای مختل کردن پیام‌های درد ارسال شده از قسمت آسیب دیده در طناب نخاعی پیشنهاد کند./


مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Mayo Clinic
Brachial plexus injury
Dec. 05, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.