دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک)

سندرم خروجی قفسه سینه، سندرم خروجی توراسیک، سندرم خروجی قفسه سینه نوروژنیک، سندرم خروجی قفسه سینه وریدی، سندرم خروجی قفسه سینه شریانی، 	سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده، تومورهای ستون فقرات، مالتیپل اسکلروزیس، فیبرومیالژیا، صدمات کاف روتاتور، سندرم تونل کارپال

سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• انواع و علایم سندرم خروجی قفسه سینه
• علل و ریسک فاکتورهای سندرم خروجی قفسه سینه
• تشخیص سندرم خروجی قفسه سینه
• درمان سندرم خروجی قفسه سینه
• چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم
• خلاصهسندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک) به گروهی از اختلالات اشاره دارد که با فشردگی عصب‌ها، شریان‌ها و وریدهایی مشخص می‌شود که از فضای بین استخوان ترقوه و دنده اول می‌گذرند. این فضا به نام خروجی قفسه سینه شناخته می‌شود.
هر چیزی که باعث باریک شدن فضای بین خروجی قفسه سینه شود می‌تواند بر عروق خونی و عصب‌ها فشار وارد کند. این وضعیت می‌تواند به درد گردن، شانه‌ها و بازوها منجر شود.
سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند.
بر مبنای نظر نویسندگان یک مقاله متعلق به 2018 گرایشی به بروز علایم سندرم خروجی قفسه سینه در اوایل بزرگسالی مشاهده می‌شود.
درمان‌های سندرم خروجی قفسه سینه شامل فیزیوتراپی، دارودرمانی و عمل جراحی برای افزایش اندازه خروجی قفسه سینه و کاهش فشار از روی رگ‌های خونی و عصب‌ها است.

انواع و علایم سندرم خروجی قفسه سینه
علایم این اختلال بسیار وابسته به نوع آن است.

سندرم خروجی قفسه سینه نوروژنیک
سندرم خروجی قفسه سینه نوروژنیک شایع‌ترین نوع اختلال مورد بحث محسوب می‌شود.
اختلال مزبور بر گروهی از عصب‌ها که از ستون فقرات گردنی به بازو می‌رسند تأثیر می‌گذارد. این عصب‌ها براکیال پلکسوس [شبکه عصبی بازویی] را تشکیل می‌دهند.
این نوع سندرم خروجی قفسه سینه بسته به اینکه فشار بر بخش‌های فوقانی یا تحتانی براکیال پلکسوس تأثیر گذاشته باشد دارای زیرنوع‌هایی است.
برخی علایم سندرم خروجی قفسه سینه شامل موارد زیر است:
درد یا رنجوری کسالت‌آور در گردن، شانه، زیر بغل، بازو یا دست
• ضعف بازو و شانه
بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان دست
• تغییرات رنگ و حرارت دست
اتروفی یا اتلاف عضله در دست

سندرم خروجی قفسه سینه وریدی
سندرم خروجی قفسه سینه وریدی شامل در تنگنا قرار گرفتن ورید ساب‌کلاوین است. ورید ساب‌کلاوین یک رگ خونی بزرگ است که در ناحیه عمقی گردن قرار دارد.
این نوع سندرم خروجی قفسه سینه اغلب در نتیجه حرکات تکراری بازو ایجاد می‌شود.
علایم همراه سندرم خروجی قفسه سینه شامل موارد زیر است:
• زرد رنگ شدن یا رنگ‌پریدگی در یک بازو
• وجود ضربان ضعیف در بازو
• درد، مور مور، یا ورم در یک بازو و دست
• ضعف یا کاهش حس در بازو و دست

سندرم خروجی قفسه سینه شریانی
این نوع سندرم خروجی قفسه سینه هنگامی بروز می‌کند که یک لخته خون در شریان ساب‌کلاوین شکل می‌گیرد. این شریان‌ها خون را به سر، گردن، و شانه‌ها می‌رسانند.
بر مبنای اعلام "سازمان ملی اختلالات نادر"، لخته‌های خونی که شریان ساب‌کلاوین را در تنگنا قرار می‌دهند معمولاً به این علت ایجاد می‌شوند که یک دنده سرویکال سبب ایجاد تغییراتی در شریان مزبور می‌شود. دنده سرویکال یک دنده اضافی است که پیش از تولد شخص روی دنده اول شکل می‌گیرد.
سندرم خروجی قفسه سینه شریانی می‌تواند باعث بروز علایم زیر شود:
لخته شدن خون
• ورم یا سرخی بازو
• خنک حس شدن دست یا بازو در لمس
• سنگینی بازو
• بی‌حسی یا فقدان حس در بازو یا دست

علل و ریسک فاکتورهای سندرم خروجی قفسه سینه
عوامل مختلفی می‌توانند خطر ابتلاء به سندرم خروجی قفسه سینه را در مردم افزایش دهند که شامل موارد زیر می‌شوند:
• داشتن شغل نیازمند انجام حرکت تکراری بازو، شانه، و گردن مثل کار در خطوط مونتاژ، آرایشگری، و برخی فعالیت‌های ورزشی
• ضعف قرارگیری یا حالت بدن
• داشتن تاریخچه صدمات بافت نرم یا ترومای وارد شده به ناحیه گردن
• بلند کردن بارهای سنگین به شکل مکرر
• داشتن یک ناهنجاری مادرزادی در گردن، شانه یا ناحیه بازو
در ادامه مقاله در مورد علل محتمل این بیماری به شکل مشروح بحث خواهد شد.

صدمات
صدمات در برگیرنده ناحیه گردن مثل ویپلش می‌توانند سبب بروز التهاب و پارگی در عضلات گردن شوند. بافت مجروح ممکن است در زمان التیام عضله شکل بگیرد، که این بافت مجروح می‌تواند بر عصب‌هایی که وارد بازو می‌شوند فشار وارد کند.

ضعف حالت قرارگیری بدن
قوز کردن به جلو یا حمل وزن اضافی در ناحیه شکم می‌تواند فضای بین استخوان ترقوه و قفسه دنده‌ای را تحت فشار قرار دهد و فضای مربوط به عصب‌ها و رگ‌های خونی را محدود کند.

ناهنجاری‌های ساختاری
داشتن دنده اضافی در قسمت بالای دنده اول می‌تواند به ساختار شریان ساب‌کلاوین تأثیر منفی بگذارد. توده‌های استخوانی روی استخوان ترقوه یا دنده اول می‌توانند بر براکیال پلکسوس یا رگ‌های خونی ساب‌کلاوین فشار وارد کنند.

حرکات تکراری
حرکات تکراری شانه و بازو می‌توانند عصب‌های براکیال پلکسوس را تحریک کرده یا سبب ایجاد ورم شوند که این ورم فضای میان خروجی قفسه سینه را محدود می‌کند.

تشخیص سندرم خروجی قفسه سینه
سندرم خروجی قفسه سینه بر عصب‌ها و رگ‌های خونی که از پایه گردن به بازوها و زیر بغل می‌روند تأثیر می‌گذارد.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی اختلالات نورولوژیک و استروک"، متخصصان مراقبت‌های پزشکی ممکن است در تشخیص سندرم خروجی قفسه سینه با مشکل مواجه شوند زیرا علایم آن ممکن است در بسیاری اختلالات دیگر شامل موارد زیر بروز کنند:
• سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده
• تومورهای ستون فقرات
مالتیپل اسکلروزیس
• فیبرومیالژیا (فیبرومیالژی)
• صدمات کاف روتاتور
سندرم تونل کارپال
پزشکان می‌توانند طیفی از تست‌ها را برای کمک به تشخیص نوع و علت سندرم خروجی قفسه سینه مورد استفاده قرار دهند.
پزشکان به طور معمول فرآیند تشخیص را با گرفتن شرح حال پزشکی و انجام معاینه بالینی آغاز می‌کنند.
پزشک می‌تواند سندرم خروجی قفسه سینه وریدی و شریانی را در صورتی که شخص دچار علایمی مثل ورم یا تغییر رنگ بازو باشد تشخیص دهد.
بر مبنای اعلام "مرکز اطلاع‌رسانی ژنتیک و بیماری‌های نادر" 80 تا 99 درصد مردم دچار سندرم خروجی قفسه سینه خبر از ابتلاء به پارستزیا (پارستزی) می‌دهند. پارستزی به حس مور مور یا نیشگون غیر نرمالی اشاره دارد که بر اثر فشار بر روی عصب‌های محیطی یا آسیب دیدن آنها ایجاد می‌شود.
اگر کسی دچار پارستزی یا دیگر علایم دال بر درگیر بودن عصب باشد، پزشک احتمالاً به تست کردن عصب‌های گردن و بازو اقدام خواهد کرد. پزشک می‌تواند این کار را با درخواست از شخص برای انجام کارهایی مثل اعمال فشار بر عصب‌های مزبور انجام دهد که این کارها شامل کج کردن گردن، چرخاندن گردن یا باز و بسته کردن مشت دست می‌شود.
پزشک همچنین می‌تواند یک تست بلوک عضله اسکالن انجام دهد. این تست شامل تزریق یک داروی بی‌حسی موضعی به داخل عضلات اسکالن است که در طرفین گردن قرار دارند. مردم دچار سندرم خروجی قفسه سینه نوروژنیک معمولاً پس از گرفتن تزریق مورد اشاره بهبود در علایم بیماری خود را تجربه می‌کنند.
پزشک ممکن است برای تأیید تشخیص یکی از تست‌های زیر یا تعداد بیشتری از آنها را انجام دهد:
الکترومیوگرافی
• تست سرعت رسانایی عصب
اشعه X
MRI
• اولتراسوند (سونوگرافی)
• ارتریوگرافی یا ونوگرافی

درمان سندرم خروجی قفسه سینه
گزینه‌های درمانی برای سندرم خروجی قفسه سینه بر کاهش علایمی مثل درد و بی‌حسی تمرکز می‌کنند. درمان خاص توصیه شده توسط پزشک به نوع اختلال و علت زیربنایی آن بستگی دارد.
در ادامه گزینه‌های درمانی سندرم خروجی قفسه سینه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی می‌تواند باعث کمک به تقویت و افزایش انعطاف‌پذیری عضلات شانه و گردن شود. پزشکان می‌توانند فیزیوتراپی را برای تمامی انواع سندرم خروجی قفسه سینه تجویز کنند اما مشهودترین فواید این روش درمان ممکن است مربوط به مردمی باشد که دچار ضعف حالت قرارگیری بدن هستند.
تلفیق حرکات مقاومتی و کششی شانه باعث تقویت عضلات شانه و گردن می‌شود، که این می‌تواند به گسترش خروجی قفسه سینه منجر شود و فشار وارد شده بر رگ‌های خونی و عصب‌ها را کاهش دهد.

دارودرمانی
مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن به تخفیف ورم و درد کمک می‌کند.
پزشکان در عین حال می‌توانند برای درهم شکستن لخته خون در ورید یا شریان داروهای ترومبولیتیک تجویز کنند. مردمی که دچار سندرم خروجی قفسه سینه بر اثر لخته شدن خون هستند می‌توانند داروهای ضد انعقادی را برای پیشگیری از شکل‎گیری لخته‌های بعدی مصرف کنند.

عمل جراحی
در صورتی که علایم بیماری با دارودرمان یا فیزیوتراپی بهبود نیابد آنگاه احتمال استفاده از عمل جراحی مطرح خواهد بود.
عمل جراحی برای سندرم خروجی قفسه سینه به طور معمول شامل برداشتن بخشی از دنده اول و در برخی موارد، خارج کردن قسمتی از عضله اسکالن است.
جراح ممکن است نیاز به بازسازی عروقی شریان‌ها یا وریدهای آسیب دیده داشته باشد. بازسازی وریدی شامل جایگزینی رگ خونی آسیب دیده با رگ تازه است، که گرافت نامیده می‌شود. جراح می‌تواند برای انجام این کار از گرافت‌های مصنوعی یا گرافت‌های بافت استفاده کند، که آن را می‌توان از بدن خود بیمار گرفت یا به واسطه یک اهداء کننده تهیه کرد.

ورزش
مردم دچار سندرم خروجی قفسه سینه می‌توانند با یک فیزیوتراپیست برای انجام یک پلن شخصی شده شامل تمرینات بهینه و حرکات کششی برای علایم کار کنند.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
در صورتی که علایم سندرم خروجی قفسه سینه برای روزها یا هفته‌ها ادامه یافته باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
مردم دارای تشخیص ابتلاء به سندرم خروجی قفسه سینه در صورت دچار شدن به علایم تازه یا بدتر شدن علایم باید به پزشک مراجعه نمایند.

خلاصه
سندرم خروجی قفسه سینه زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی و عصب‌های خروجی قفسه سینه در تنگنا قرار می‌گیرند. این اتفاق به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد.
برای مثال، صدماتی مثل ویپلش می‌توانند باعث ایجاد جای زخم در عضلات گردن شوند، که این می‌تواند بر ساختارهای داخل خروجی قفسه سینه فشار وارد کند.
حالت ضعیف قرارگیری بدن یا حرکات تکراری شانه و بازو می‌توانند عضلات و عصب‌های موجود در ناحیه شانه را تحریک کنند، که این می‌تواند به التهاب و افزایش فشار بر رگ‌های خونی و عصب‌ها منجر گردد.
این اختلال سبب ایجاد طیفی از علایم می‌شود که نوع آنها به ساختار آسیب دیده بستگی دارد. برای مثال، در تنگنا قرار گرفتن عصب‌ها می‌تواند به اتلاف عضله و بی‌حسی و مور مور در بازوها، دست‌ها و انگشتان منجر شود.
فشار بر رگ‌های خونی می‌تواند به لخته شدن خون یا ورم و تغییر رنگ بازو، دست یا انگشت منجر شود.
پزشکان می‌توانند برای درمان سندرم خروجی قفسه سینه از فیزیوتراپی، دارو درمانی و در موارد شدید از عمل جراحی استفاده کنند./


• دکتر کوین مارتینز، جِیمی اسکِ
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
What to know about thoracic outlet syndrome
Medically reviewed by Kevin Martinez, M.D.
On November 26, 2019
New —
Written by Jamie Eske

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.