دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برآمدگی یا غده روی استخوان ترقوه - چرا ایجاد می‌‎شود؟

استخوان ترقوه، کلاویکل، استرنوم، جناغ سینه، غده روی ترقوه، عفونت، جراح، آسیب ددگی، شکستگی، بیماری عفونی، ورم گره لنفاوی، سیستم لنفاوی، عفونت استخوان، استئومیلیت، فیزیوتراپی

در برخی از موارد برآمدگی استخوان ترقوه ممکن است بر اثر وجود یک کیست یا تومور رخ دهد

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• لوری اسمیت، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه هامیک رادیان


استخوان ترقوه یا کلاویکل استخوانی بلند و باریک است که بین جناغ سینه (استرنوم) و کتف قرار دارد. این استخوان دست را به بدن متصل می‌کند، و در مجاورت تعداد زیادی عصب و رگ‌های خونی قرار گرفته است.
بروز برآمدگی یا غده روی استخوان ترقوه یا در اطراف آن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنها نیاز به مراقبت و بررسی پزشکی دارند.
در این مقاله به علل بروز برآمدگی روی استخوان ترقوه و نیز گزینه‌های درمانی و زمان مراجعه به پزشک پرداخته خواهد شد.


[مطالب این مقاله:]
• علل و علایم
• درمان
• دورنما


علل و علایم
در زیر علل مختلفی که بر مبنای آنها فرد ممکن است دچار غده یا برآمدگی روی استخوان ترقوه شود و نیز علایم مرتبط به هر یک از عوامل مورد اشاره، به شکل مجمل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ترک استخوان ترقوه
برخی از اوقات آسیب ‌دیدگی استخوان ترقوه یا مواردی مثل ترک یا شکستگی در این استخوان به شکل‌گیری توده یا غده منجر می‌شود.
این آسیب ‌دیدگی می‌تواند طیف گسترده‌ای داشته و از یک ترک ساده تا شکستگی‌‌های پیچیده و بغرنجی را که استخوان‌ها را به چند پاره تقسیم می‌کنند، شامل شود.
دیگر علایم آسیب دیدگی استخوان ترقوه شامل موارد زیر است:
• تضعیف شانه
• محدودیت طیف حرکتی
کبودی، ورم، و درد
آسیب‌ دیدگی‌هایی که به جراحت استخوان ترقوه یا شکستگی آن منجر می‌شوند سقوط از ارتفاع، تصادفات اتومبیل یا جراحات ایجاد شده در کوران تولد را شامل می‌شود.
پزشکان می‌توانند این انواع آسیب ‌دیدگی را با استفاده از تست‌های تصویربرداری مثل عکسبرداری اشعه ایکس و توموگرافی محاسباتی (CT اسکن) تشخیص دهند.

عفونت استخوان
عفونت استخوان که زیر عنوان استئومیلیت شناخته می‌شود، ممکن است بر اثر جراحت یا آسیب ‌دیدگی، اقدامات جراحی، یا کارگذاری راه وریدی در نزدیک استخوان ترقوه رخ دهد.
اگرچه موردی نادر محسوب می‌شود، استئومیلیت استخوان ترقوه می‌تواند در مورد برخی از مردم در صورت عدم درمان کامل به مشکلی درازمدت یا مزمن تبدیل شود.
علایم ممکن است طیفی از خفیف تا شدید را شامل گردند و از جمله موارد زیر را در بر می‌گیرند:
• سرخی، تب، و لرز
• ورم
• درد
• تخلیۀ مایع از محل برآمدگی یا غده
کودکان خردسال دچار استئومیلیت ممکن است در عین حال تحریک‌ پذیر و دچار خستگی مزمن به نظر برسند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم: 
سندرم خروجی قفسه سینه 
(سندرم خروجی توراسیک)


بزرگ شدن گره‌های لنفاوی
بدن انسان دارای صدها گره لنفاوی است که مایعات لنفی را تولید می‌کنند. این مایعات حاوی گلبول‌‌های سفید خون هستند که وظیفۀ مقابله با عفونت را بر عهده دارند.
اغلب مردم در مقطعی از زندگی تورم گره‌‌های لنفی در طرفین گردن خود را در طول خیزش سرماخوردگی یا آنفولانزا تجربه کرده‌اند، اما در عین حال امکان بروز تورم گره‌های لنفی در نواحی مجاور استخوان ترقوه نیز وجود دارد.
در اغلب موارد علت زیربنایی تورم گره‌‌های لنفی یک ویروس یا باکتری است. در هر حال، دکتر ممکن است برای بررسی علت و در صورت ظن به وجود یک اختلال جدی مثل سرطان در این مورد، به گرفتن نمونه از مایع لنفی اقدام کند.
علایمی که امکان بروز آنها در کنار بزرگ شدن غدد لنفاوی وجود دارد عبارتند از:
• تورم و حالت فروافتادگی
نشانه‌های عفونت یا تب
تعریق شبانه
• سفتی برآمدگی یا غده

کیست‌ و تومور
در برخی از موارد برآمدگی استخوان ترقوه ممکن است بر اثر وجود یک کیست یا تومور رخ دهد.
کیست‌ها توده‌هایی پر از مایع هستند و به طور معمول سرطانی محسوب نمی‌شوند. نوعی از کیست به نام کیست گانگلیون روی دست و مچ شایع است اما در عین حال امکان بروز این نوع کیست بر روی استخوان ترقوه نیز وجود دارد.
در موارد نادر، تومورهای سرطانی و نیز غیر سرطانی ممکن است در مجاورت استخوان ترقوه شکل بگیرند. این نوع توده‌ها نیاز به بررسی از نزدیک توسط پزشک دارند.
کیست انوریسمال استخوان ترقوه یکی از انواع نادر تومور است که امکان شکل‌گیری آن مشخصاً در مردم دارای سنین زیر 20 سال وجود دارد.
برخی از مردم ممکن است به نوعی تومور نرم و غیر سرطانی به نام لیپوما در نواحی مجاور استخوان ترقوه دچار شوند. این توده‌‌ها به طور معمول سبب ایجاد مشکلی نمی‌شوند، اما اگر وجود آنها باعث لطمه دیدن کیفیت زندگی روزمره فرد شود باید برداشته شوند.

درمان برآمدگی استخوان ترقوه
درمان برآمدگی یا غده روی استخوان ترقوه به علت بروز این غده بستگی دارد.

جراحت یا شکستگی استخوان ترقوه
درمان غیر جراحی برای آسیب دیدگی استخوان ترقوه شامل موارد زیر است:
• حمایت بازو یا دست
• مدیریت درد
• فیزیوتراپی
اگر فرد دچار شکستگی یا ترک برداشتن شدید استخوان ترقوه شده باشد، احتمال استفاده از جراحی مطرح است. جراح از وسایل فلزی مختلفی نظیر انواع گیره، پیچ و کفه برای تجدید تنظیم قرارگیری استخوان و کمک به التیام آن در موقعیت صحیح استفاده می‌کند.

عفونت استخوان
درمان استئومیلیت یا عفونت استخوان بستگی زیادی به شدت عفونت و علایم ناشی از آن دارد. گذشته از تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک دکتر ممکن است انجام عمل جراحی برای برداشتن بخشی از استخوان را در دستور کار قرار دهد.

بزرگ شدن گره‌های لنفی
پزشک سعی می‌کند تا علت بزرگ شدن گره‌‌های لنفاوی را تشخیص داده و عفونت زیربنایی موجود را درمان کند. در بسیاری از موارد، بزرگ شدن گره‌های لنفی به خودی خود با استراحت و مصرف مایعات از بین می‌رود. اگر عفونت بر اثر یک باکتری ایجاد شده باشد، دکتر مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز خواهد کرد.

کیست و تومور
مردم در اغب موارد می‌توانند کیست‌ها را از طریق تخلیۀ مایع درون آنها یا اقدامات جراحی از بین ببرند. تومورها بسته به اینکه سرطانی باشند یا خیر از طریق عمل جراحی برداشته می‌شوند.

دورنما
دورنمای کلی برآمدگی یا غدۀ روی استخوان ترقوه به علت زیربنایی آن بستگی دارد.
توده‌های ایجاد شده بر روی استخوان ترقوه به طیفی از عوامل مختلف بستگی دارند که از جملۀ آنها می‌توان جراحت یا آسیب دیدگی، عفونت و کیست‌‏‌ها و تومورها را نام برد.
علایم، درمان و دورنما بستگی زیادی به شدت برآمدگی دارد و هر کسی که دچار بروز برآمدگی یا غده‌ای روی استخوان ترقوۀ خویش شده باشد که علت روشنی برای بروز آن وجود ندارد باید برای تشخیص و درمان کامل به پزشک مراجعه کند./


Source:
Medical News Today
What causes a lump on the collarbone?
Last reviewed Mon 30 April 2018
By Lori Smith BSN MSN CRNP
Reviewed by William Morrison, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (2)

  1. admin

عالیه

  پیوست ها
 
  1. Afoo

ممنون ازمطالب خوب وآموزندتون

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.