دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فشردگی عصب زمانی ایجاد می‌شود که عصب توسط بافت‌های اطراف خود مثل استخوان‎ها، غضروف، عضلات یا تاندون‌ها تحت فشار بیش از حد قرار گیرد

فشردگی عصب زمانی ایجاد می‌شود که عصب توسط بافت‌های اطراف خود مثل استخوان‎ها، غضروف، عضلات یا تاندون‌ها تحت فشار بیش از حد قرار گیرد. این فشار باعث ایجاد اختلال در عملکرد عصب، درد، بی‌حسی، مور مور یا ضعف می‌شود. فشردگی عصب یا در تنگنا قرار گرفتن آن ممکن است در برخی از نقاط بدن بروز کند. یک دیسک دچار فتق در ستون فقرات تحتانی، برای مثال، می‌تواند ریشه یک عصب را تحت فشار قرار داده سبب ایجاد دردی شود که به سمت پایین و پا ادامه پیدا می‌کند. به همین ترتیب فشردگی عصب در مچ دست می‌تواند درد و بی‌حسی را به دست و انگشتان سرایت دهد (سندرم تونل کارپال). 

استنوزیس نخاعی [تنگی کانال نخاعی] اختلالی است که باعث فشرده شدن عصب‌ها در ستون فقرات می‌شود

تنگی کانال نخاعی هنگامی بروز می‌کند که شکاف بین مهره‌ها یا استخوان‌های ستون فقرات تنگ یا باریک می‌شود. این باریک شدن کانال نخاعی را در تنگنا قرار داده باعث فشردگی طناب نخاعی و ریشه عصب‌ها می‌شود. این وضعیت می‎تواند به درد، ضعف، یا بی‌حسی، و اغلب در پا همراه شود. مهره‌ها 33 استخوان هستند که برای تشکیل کانال نخاعی به هم متصل می‌شوند. مجرای نخاعی شامل طناب نخاعی است که از پایه جمجمه شروع شده در سراسر پشت ادامه می‌یابد. در قسمت پایه خود طناب نخاعی به شاخه‌ای از ریشه‌های عصب تقسیم می‌شود. این ریشه عصب‌ها از فضای موجود در مهره‌ها به خارج از طناب نخاعی منشعب می‌شوند.

دررفتگی بیشترین شیوع را در ناحیه شانه‌ها و انگشتان دست دارد

دررفتگی [جابجا شدگی استخوان] نوعی آسیب دیدگی مفصل - محل به هم رسیدن دو یا تعداد بیشتری استخوان - است که در آن انتهای دو استخوان بر اثر اعمال نیرو از وضعیت نرمال قرارگیری خود خارج می‌شوند. این آسیب دردناک باعث دفورمه (دگرشکلی) و بی‌حرکت شدن مفصل می‌گردد. دررفتگی بیشترین شیوع را در ناحیه شانه‌ها و انگشتان دست دارد. دیگر نقاط شامل آرنج، زانو، و مفصل ران می‌شود. اگر کسی به وجود یک مورد دررفتگی در مورد خود مشکوک باشد باید برای برگشتن استخوان‌ها به وضعیت نرمال تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

ورم مچ پا علل متفاوت و متعددی دارد. در اغلب موارد ورم مزبور بر اثر آسیب‌دیدگی یا ادم (ادما) بروز می‌کند.

ورم مچ پا علل متفاوت و متعددی دارد. در اغلب موارد ورم مزبور بر اثر آسیب‌دیدگی یا ادم (ادما) بروز می‌کند. اصطلاح ادم به معنی ورم بر اثر انباشت مایع اضافی است. ادم مشخصاً در نواحی زیر زانوها، قوزک پا و سطح پا شایع است. شخص باید به دکتر مراجعه کند اگر: دچار گرمی یا سرخی در ناحیه متورم باشد، دچار ورمی باشد که بهبود نمی‌یابد یا بدتر می‌شود، تب، افزایش ناگهانی میزان ورم در طول بارداری، داشتن تاریخچه بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی. بسیاری از موارد ادم، یا ورم قوزک پا، در صورت استفاده از درمان خانگی به طور کامل بهبود می‌یابند.

قفسه سینه قیفی شکل بیش از دختران در پسران شایع است

پکتوس اکس‌کاواتوم [قفسه سینه قیفی شکل] اختلالی است که در آن استخوان سینه به سمت داخل قفسه سینه دچار فرورفتگی باشد. در موارد شدید، قفسه سینه قیفی شکل ممکن است چنان به نظر برسد که گویی مرکز قفسه سینه از بین رفته و یک خمیدگی عمیق به جا مانده است. اگرچه گودرفتگی استخوان سینه اغلب کمی پس از تولد مشهود است شدت قفسه سینه قیفی شکل به طور معمول در طول دوره رشد جهشی دوره نوجوانی خود را نشان می‌دهد. پکتوس اکس‌کاواتوم که قفسه سینه قیفی شکل نیز نامیده می‌شود بیش از دختران در پسران شایع است. موارد شدید قفسه سینه قیفی شکل در نهایت ممکن است در عملکرد قلب و ریه‌ها اختلال ایجاد کند. 

دیسک‌های ستون فقرات به مرور زمان ضعیف شده و در برابر آسیب دیدگی آسیب‌پذیرتر می‌شوند

بیرون زدگی دیسک گردن هنگامی بروز می‌کند که یک دیسک ستون فقرات تضعیف شده و به ستون فقرات تجاوز می‌کند. در برخی موارد این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد درد گردن، درد شانه، درد دست و درد پشت شود. آسیب‌دیدگی حاد در ناحیه مورد بحث می‌تواند باعث بیرون زدن دیسک در گردن گردد. ترومای درازمدت مثل حالت ضعیف قرارگیری بدن یا اضافه وزن نیز می‌تواند سبب بیرون زدن دیسک در گردن شود. این ساختارهای ستون فقرات گرایشی به تضعیف در گذر زمان از خود نشان می‌دهند، بنابراین سالخوردگی می‌تواند ریسک بیرون زدن دیسک گردن را افزایش دهد.

هر کسی ممکن است دچار کیست‎های گانگلیون شود اما بیشترین شیوع آنها مربوط به زنان سنین 20 تا 40 سال است.

کیست گانگلیون توده یا غده‌ای غیر سرطانی است که اغلب مواقع در امتداد تاندون‎های مفاصل مچ دست یا روی دست ایجاد می‎شود. احتمال ایجاد کیست گانگلیون در مچ پا و سطح آن وجود دارد. کیست‌ گانگلیون به طور معمول مدور یا تخم مرغی شکل بوده و درون آن با مایعی ژله‌ مانند پر شده است. کیست‌های گانگلیون ممکن است به کوچکی نخود باشد، حال آنکه انواع بزرگ‌تر آن در حدود 2.5 سانتی‎متر قطر دارند. در صورتی که این کیست‌ها بر یک عصب مجاور فشار بیاورند ممکن است دردناک باشند. محدوده قرارگیری آنها گاهی از اوقات ممکن در حرکت مفصل اختلال ایجاد کند. اگر کیست گانگلیون سبب بروز مشکلی برای شخص مبتلاء شود، پزشک ممکن است تخلیه کیست با استفاده از سوزن را پیشنهاد دهد. برداشتن کیست با استفاده از عمل جراحی نیز یک گزینه است. اما اگر شخص دچار علامتی نباشد به درمان نیز نیازی نخواهد بود. در بسیاری موارد این کیست‌ها خود به خود از بین می‎روند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.