دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تاندونیت مچ دست التهاب یک تاندون در مچ دست است

تاندونایتیس مچ دست [تاندونیت مچ دست] التهاب یک تاندون در مچ دست است. تاندون‌ها الیاف فیبروزی مستحکمی هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. تاندونیت به عنوان نتیجه آسیب دیدگی یا حرکت تکراری، که باعث می‌شود تا تاندون به یک بافت بدنی دیگر مثل استخوان ساییده شود، بروز می‌کند. مچ دست انسان دارای تاندون‌های متعددی است. روی هم رفته این تاندون‌ها امکان حرکات مچ دست، دست و انگشتان را ایجاد می‌کنند. تاندونیت ممکن است در هر یک از تاندون‌های مچ دست بر اثر صدمه یا کاربرد بیش از حد (بیش‌کاربرد) بروز کند.

نکروز غیر عروقی در مراحل اولیه بیماری به طور معمول فاقد علامت است

نکروز غیر عروقی [اواسکیولر نکروسیس] مرگ بافت استخوان بر اثر فقدان خونرسانی است. مردم ممکن است نام این بیماری را تحت عنوان‌هایی مثل استئونکروز [استئونکروسیس]، نکروز اسپتیک، یا نکروز ایسکمیک استخوان شنیده باشند. در صورت عدم درمان، نکروز غیر عروقی می‌تواند باعث اضمحلال استخوان شود. نکروز غیر عروقی بیشتر استخوان مفصل ران را درگیر می‌کند. دیگر نقاط شایع در این بیماری شامل شانه، زانوها و مچ پا است. نکروز غیر عروقی در مراحل اولیه بیماری به طور معمول فاقد علامت است. وقتی بیماری رو به وخامت می‌رود درد ایجاد می‌کند. 

سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند

سندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک) به گروهی از اختلالات اشاره دارد که با فشردگی عصب‌ها، شریان‌ها و وریدهایی مشخص می‌شود که از فضای بین استخوان ترقوه و دنده اول می‌گذرند. این فضا به نام خروجی قفسه سینه شناخته می‌شود. هر چیزی که باعث باریک شدن فضای بین خروجی قفسه سینه شود می‌تواند بر عروق خونی و عصب‌ها فشار وارد کند. این وضعیت می‌تواند به درد گردن، شانه‌ها و بازوها منجر شود. سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند.

مردم دچار سندرم پلیکا می‌گویند که زانوی آنها حالت باثبات یا پایدار ندارد.

پلیکا یک تاخوردگی در بافت نازکی است که جدار داخلی مفصل زانو را تشکیل می‌دهد. اغلب مردم چهار مورد از آن را در هر یک از زانوهای خود دارند. یکی از این چهار تاخوردگی، پلیکای مدیال، گاهی از اوقات بر اثر آسیب دیدگی یا کاربرد بیش از حد زانو دچار آزردگی یا تحریک می‌گردد. این وضعیت به عنوان سندرم پلیکا شناخته شده است. سندرم پلیکا ممکن است به مرور زمان برای دوندگان، دوچرخه‌سواران یا استفاده از دستگاه پله‌نورد یا در صورت ورزش بیش ازحد نرمال ایجاد شود.

رمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند

همارتروسیس [همارتروزیس، همارتروز] خونریزی درون مفصل بر اثر اختلالاتی مثل هموفیلیا (هموفیلی)، ترومای فیزیکی یا عوامل دیگر است. شک نسبت به وجود این اختلال اغلب بر اثر درد، ورم، و خشکی مفصل ناشی از آن ایجاد می‌شود، و ممکن است رفع آن به هفته‌ها یا ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد. درمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند. همارتروزیس اختلال شایعی نیست اما آگاهی از عوارض بالقوه آن مهم است. موارد خفیف تا متوسط خونریزی مفصل باید به مرور زمان برطرف شوند. درمان می‌تواند به تخفیف درد و ناراحتی و ورم همراه اختلال مزبور منجر شود، و به پیشگیری از عوارض درازمدت و آسیب دیدگی مفصل کمک کند.

موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند

آسیب‌دیدگی همسترینگ زمانی بروز می‌کند که شخص دچار فشار یا کشیدگی یکی از عضلات همسترینگ - گروهی شامل سه عضله که در راستای پشت ران قرار دارند - می‌شود. افرادی که به ورزش‌هایی نظیر فوتبال، بسکتبال، راگبی، تنیس یا ورزش‌های مشابهی می‌پردازند که نیاز به توقف و حرکت ناگهانی دارند، بیشتر در معرض آسیب دیدگی همسترینگ قرار دارند. احتمال بروز این نوع آسیب در دوندگان و رقصندگان نیز وجود دارد. موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند.

مغز استخوان دارای سلول‌های بنیادی است

مغز استخوان بافتی نرم و اسفنجی شکل در برخی استخوان‌ها، شامل استخوان‌های مفصل ران و کفل، است. مردم دچار بعضی اختلالات مرتبط به خون از عمل پیوند جایگزینی سلول‎‌های آسیب دیده با سلول‌های سالم، احتمالاً متعلق به یک اهداء کننده، سود ببرند. پیوند مغز استخوان برای بعضی مردم دچار بیماری‌هایی مثل لنفوما (لنفوم) یا لوسمی، یا در زمانی که درمان‌ سرطان شدید به سلول‌های خون آسیب می‌زند، می‌تواند عملی نجات‌بخش باشد. این نوع پیوند اقدامی دقیق بوده و ریکاوری در آن ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.