دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم پیریفورمیس و درد ناحیه کفل و مفصل ران

کورتیکوستروئید, سندرم گلوتئال عمقی, تست پیس, تست بیتی, تست ف.ا.آی.آر

سندرم پیریفورمیس اختلالی است که در آن عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک را در تنگنا قرار می‌دهد

سندرم پیریفورمیس باعث ایجاد درد در کفل و مفصل ران می‌گردد. این سندرم زمانی بروز می‌کند که عضله پیریفورمیس باعث تحریک عصب سیاتیک می‌شود. این تحریک می‌تواند سبب درد، بی‌حسی، مور مور، و حس تیر کشیدن در کفل و مفصل ران شود، و گاهی اوقات این وضعیت در ران‌ها و ساق پا نیز بروز می‌کند. سندرم پیریفورمیس ممکن است حالت دردی گهگاهی داشته باشد یا وضعیت مزمن به خود بگیرد.

استئوپنی و استئوپوروزیس چیستند و چرا دانستن تفاوت آنها اهمیت دارد؟

 نمره FRAX, الندرونات, موساماکس, ایباندرونات, ادنوسومب, روموسوزومب, پروکالسیتونین, کلسیم, فیزیوتراپی

بهترین روش تشخیص استئوپنی و استئوپوروزیس استفاده از تست BMD است

استئوپنیا (استئوپنی) و استئوپوروزیس (پوکی استخوان) تشخیص‌هایی هستند که برای تبیین وضعیت استخوان‌هایی که به مرور زمان تضعیف شده‌اند به کار می‌روند. توانایی استخوان را می‌توان با استفاده از نمره‌های چگالی معدنی استخوان (BMD) اندازه‌گیری کرد. BMD میزان مواد معدنی - مثل کلسیم - را در استخوان‌ها اندازه‌گیری می‌کند و پایین بودن نمره در اندازه‌گیری به معنی افزایش خطر ترک برداشتن و شکستگی استخوان است. استئوپنی را می‌توان مرحله نخست حرکت به سمت استئوپوروزیس تلقی کرد.

علل و درمان خشکی انگشت

 سرمادرمانی, گرمادرمانی, اسپلینت, استروئیدها, آنزیم‌ها, جراحی

خشکی انگشت مثل هر نوع دیگر کاهش قدرت تحرک می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

خشکی انگشت می‌تواند باعث زحمت باشد و ارتریت یا صدمات خفیف علل شایع آن به شمار می‌روند. در برخی موارد مشکلات سلامت مرتبط به استخوان، بافت همبند، یا عضلات دست مسؤول مشکل مزبور هستند. پزشک می‌تواند علت مشکل را تشخیص داده و بهترین دوره درمان را توصیه کند. حرکات کششی برای دست و انگشت می‌تواند مانع ایجاد خشکی شوند و ورزش اغلب به عنوان درمان مکمل توصیه می‌شود.

استئوما (استیوما)، تومور استخوان: انواع، علایم، علل و درمان

سندرم گاردنر, قطع رادیوفرکانسی جلدی, CT اسکن, بیوپسی, پروپتوزیس, ناشنوایی, سرطان‌زا

استئوماها توده‌های خوش‌خیمی هستند که معمولاً در جمجمه یا استخوان فک بروز می‌کنند.

استیوماها [استئوماها] تومورهای خوش‌خیم استخوان هستند که به طور معمول روی جمجمه شکل می‌گیرند. بسته به محل بروز آنها، این تومورها گاهی از اوقات می‌توانند مشکلاتی مثل سردرد یا عفونت سینوس ایجاد کنند. اگرچه استئوماها گرایشی به شکل‌گیری روی جمجمه از خود نشان می‌دهند، آنها ممکن است بر روی استخوان‌های دراز بدن مثل استخوان ماهیچه و ران نیز ایجاد گردند. استئوماهایی که روی استخوان‌های دراز بدن بروز می‌کنند استئوماهای استئوئید نامیده می‌شوند.

سنجش تراکم استخوان: انواع، فواید و محدودیت‌ها

جذب‌سنجی اشعه X انرژی دوگانه, DXA محیطی, CT کمّی, QCT محیطی,

تمامی سنجش‌های تراکم استخوان به روش مشابهی عمل می‌کنند.

پزشکان سنجش تراکم استخوان [چگالی استخوان] را برای رسیدن به برآوردی از میزان استحکام استخوان‌های شخص انجام می‌دهند. این تست می‌تواند نشان دهد که آیا استخوان‌های شخص در معرض پوکی استخوان قرار دارند. روش‌های متفاوتی شامل اشعه X و اسکن اولتراسوند (سونوگرافی) برای تست چگالی یا تراکم استخوان وجود دارد. تست‌های مختلف چگالی استخوان می‌توانند انواع مختلف استخوان در بدن را اسکن کنند. در مجموع، آنها مقدار ماده استخوانی را در بخش مشخصی از استخوان، مثل استخوان مفصل ران یا ستون فقرات اندازه‌گیری می‌کنند. هر قدر مقدار ماده استخوانی در استخوان‌های شخص بیشتر باشد، تراکم استخوان وی بیشتر خواهد بود.

بیماری پاژه استخوان: علایم، علل، تشخیص و درمان

 نارسایی قلبی, سرطان استخوان, بیسفسفونات‌ها, الندرونات, ایباندرونات, پامیدرونات, ریسدرونات, زولدرونیک اسید

اکثریت بیماران مبتلاء به بیماری پاژه استخوان فاقد علامتند.

بیماری پاژه استخوان در فرآیند بازیافت نرمال بدن که در آن بافت استخوانی جدید به تدریج جایگزین بافت قدیمی استخوان می‌شود اختلال ایجاد می‌کند. به مرور زمان این بیماری می‌تواند باعث شود که استخوان‌های آسیب دیده شکننده شده و از شکل خارج شوند. بیماری پاژه استخوان بیشترین بروز را در ناحیه لگن، جمجمه، ستون فقرات و پاها دارد. ریسک بیماری پاژه استخوان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. ریسک متوجه شخص در عین حال اگر در خانواده وی کسی دچار این بیماری باشد بالا خواهد رفت. پیامدهای بیماری پاژه استخوان شامل شکستگی استخوان، ناشنوایی و فشردگی عصب در ستون فقرات است.

بورسیت ایسکیال یا نشیمن‌گاه بافنده: علایم، درمان و پیشگیری

نشیمن‌گاه بافنده, سیاتیکا, سیاتیک, ایبوپروفن, ورزش, اتساع مفصل ران, درد پشت, درد باسن

بورسیت ایسکیال می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت زیر کفل‌ها شود

بورسیت ایسکیال زمانی بروز می‌کند که بورسای موجود در مفاصل لگن تحتانی ملتهب می‌شود. بورسا در سراسر بدن در مناطق مجاور مفصل‌ها وجود دارد. آنها کیسک‌های پر از مایعی هستند که باعث کاهش سایش ناشی از حرکت عضلات و تاندون‌ها در حرکت علیه پوست و استخوان می‌شوند. آنها در عین حال حرکت را تسهیل می‌کنند اما امکان التهاب آنها در صورت وجود فشار یا سایش بیش از حد در نواحی مورد بحث در طولانی مدت وجود دارد. بورسای ایسکیال درست زیر کفل‌ها یا عضلات گلوتیوس ماکسیموس قرار دارد. نقش اولیه آنها پیشگیری از سایش تاندون گلوتیوس ماکسیموس با قسمتی از استخوان لگن است که شخص بر روی آن می‌نشیند.

مقالات دیگر...