دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ضایعات استخوانی می‎توانند به هر قسمتی از بدن آسیب بزنند و در هر بخش استخوان، از سطح استخوان گرفته تا به مرکز آن در مغز استخوان، شکل بگیرند.

ضایعات استخوانی بخش‌هایی از استخوان هستند که دستخوش تغییر شده یا آسیب دیده‎اند. علل ضایعات استخوانی شامل عفونت، شکستگی یا تومور است. وقتی سلول‎های ساختار استخوان شروع به تقسیم غیر قابل کنترل می‎کنند، گاهی از اوقات زیر عنوان تومورهای استخوان از آنها نام برده می‎شود. اغلب ضایعات استخوانی خوش‌خیم هستند که به معنی غیر سرطانی بودن آنها است. به هر جهت برخی از این ضایعات سرطانی‎اند و به عنوان تومورهای بدخیم استخوان شناخته می‎شوند. ضایعات استخوانی می‎توانند به هر قسمتی از بدن آسیب بزنند و در هر بخش استخوان، از سطح استخوان گرفته تا به مرکز آن در مغز استخوان، شکل بگیرند.

استئومیلیت مزمن ممکن است چنین به نظر برسد که از بین رفته است اما می‎تواند دوباره ظاهر شود یا تا سال‎ها به صورت تشخیص داده نشده باقی بماند

استئومیلیتیس (استئومیلیت) عفونت و التهاب استخوان یا مغز استخوان است. استئومیلیت می‎تواند بر اثر ورود عفونت به بافت استخوان از راه جریان خون به علت آسیب دیدگی یا جراحی بروز کند. در حدود 80 درصد موارد به دلیل زخم‌های باز ایجاد می‎شود. علایم شامل درد و اسپاسم عمیق در ناحیۀ بروز التهاب و تب است. عفونت‎های استخوان عموماً به استخوان‎های بلند در پا و قسمت فوقانی دست، ستون فقرات و لگن آسیب می‎زند. در گذشته درمان استئومیلیت دشوار بود اما اکنون درمان‎های تهاجمی اغلب اوقات می‎توانند استخوان عفونی شده را نجات دهند و گسترش عفونت را از بین ببرند.

پس از سن 18 سالگی هر ترفندی برای افزایش قد بی‎حاصل است حتی اگر با تغذیۀ خوب و ورزش مناسب همراه گردد

برخی از مردم از میزان قد خود ناخشنود هستند و آرزو دارند که کاش بلندقدتر می‎بودند. بدبختانه برای اغلب افزاد بزرگسال کار زیادی نیست که بتوان برای افزایش قد انجام داد. پس از سن 18 سالگی هر ترفندی برای افزایش قد بی‎حاصل است حتی اگر با تغذیۀ خوب و ورزش مناسب همراه گردد. در هر حال راه‌هایی برای بلندقدتر جلوه کردن و پیشگیری از کاهش قد که در مردم پا به سن گذشته عمومیت دارد، در دسترس است. ژنتیک علت اصلی و تعیین کنندۀ میزان قد آدمی است. 

در برخی موارد ممکن است دکترها برای درمان علت فشردگی عصب انجام جراحی را توصیه کنند. برخی اقدامات جراحی شامل ترمیم دیسک فتق، باز کردن فضای کانال نخاعی، برداشتن زائدۀ استخوانی یا شکستن استخوان‎های زائد است.

ستون فقرات ساختار متراکمی است که از 33 استخوان یا مهره ساخته شده است که باعث محافظت طناب نخاعی در برابر جراحت یا صدمه می‎شود. استخوان‌های ستون فقرات به انسان امکان می‏‌دهند تا راست بایستد، خم شود و به طرفین بچرخد. آنها توسط شبکه‎ای از عضلات، تاندون‎ها و لیگامان‎ها سر جای خود قرار گرفته‎اند. عصب‎ها از نخاع به دیگر نواحی بدن مثل بازوهاو پاها گسترش پیدا می‎کنند. نخاع پیچشی S مانند دارد که برای سلامت نخاعی حیاتی است. این پیچش‌ها مسؤول جذب شوک، تعادل و طیفی از حرکات هستند. هر ناحیه از ستون فقرات نام خاص و عملکرد ویژه‌ای دارد.

شایع‎ترین علت گزارش شده در مورد درد فک اختلال مفصل تمپوروماندیبولار است. این اختلال مبتلابه حدود 12 درصد از مردم است

درد فک و صورت مشکلی شایع است که میلیون‎ها نفر در سطح جهان از آن رنج می‎برند. این درد وقتی موضوع تشخیص و درمان آن به‌ میان می‎آید باعــث چالش‎های متعددی در جامعۀ متخصصان پزشکی می‌شود. از آنجا که به طور بالقوه علل متعددی برای درد فک وجود دارد، تشخیص صحیح در این مورد حیاتی است. دکترها برای ایجاد بهترین درمان‌های تسکین درد نیازمند آنند که علت دقیق بروز درد را شناسایی کنند. چند دلیل محتمل برای بروز درد فک وجود دارد و این درد ممکن است به صدمات فیزیکی، مشکلات عصب، یا مشکلات رگ‎های خونی مرتبط باشد.

درد و ناراحتی قفسۀ سینه می‏‎تواند رنج‎آور، سوزان یا در طبیعت خود آزاردهنده باشد. دنده‎هایی که بیشترین آسیب را می‎بینند دنده‎های دوم تا پنجم هستند

درد و ناراحتی قفسۀ سینه می‏‎تواند رنج‎آور، سوزان یا در طبیعت خود آزاردهنده باشد. دنده‎هایی که بیشترین آسیب را می‎بینند دنده‎های دوم تا پنجم هستند. بر مبنای مقالۀ منتشر شده در "نشریه پزشکان خانواده آمریکا"، این اختلال معمولاً مبتلابه افراد بالای 40 سال است. تقریباً 13 تا 36 درصد مردمی که برای برخورداری از کمک‎های اورژانسی به مراکز پزشکی مراجعه می‎کنند دچار کوستوکندریت هستند. دکترها به کوستوکندریت به عنوان سندرم کوستوسترنال یا کوندرودنی کوستوسترنال نیز ارجاع می‎دهند. این وضعیت معمولاً در پی استراحت در محیط خانه خود به خود رفع می‎شود.

ریسک ابتلاء به استئوپنی در سنین بالای 50 سال افزایش می‎یابد. زنان، به ویژه در دوران پس از یائسگی، در مقایسه با مردان در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به این اختلال قرار دارند.

استخوان حاوی مواد معدنی شامل فسفات و کلسیم است که سبب تراکم و قدرت استخوان می‎شود. هر چه استخوان ضعیف‌تر باشد میزان شکنندگی آن بیشتر است. در سراسر دوران زندگی انسان سلول‎های استخوانی شکسته و تجزیه شده یا توسط بدن بازجذب می‎شوند. اما دیگر سلول‎های دارای کارکرد تخصصی از کلسیم برای تشکیل تودۀ استخوانی جدید استفاده می‎کنند. وقتی مردم پا به سن می‎گذارند، بدن سلول‎های استخوانی را سریع‎تر از آنکه بتواند آنها را جایگزین نماید بازجذب می‌کند، که این روند به کاهش چگالی یا تراکم استخوان منجر می‌شود.

مقالات دیگر...