دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری پاژه استخوان: علایم، علل، تشخیص و درمان

 نارسایی قلبی, سرطان استخوان, بیسفسفونات‌ها, الندرونات, ایباندرونات, پامیدرونات, ریسدرونات, زولدرونیک اسید

اکثریت بیماران مبتلاء به بیماری پاژه استخوان فاقد علامتند.

بیماری پاژه استخوان در فرآیند بازیافت نرمال بدن که در آن بافت استخوانی جدید به تدریج جایگزین بافت قدیمی استخوان می‌شود اختلال ایجاد می‌کند. به مرور زمان این بیماری می‌تواند باعث شود که استخوان‌های آسیب دیده شکننده شده و از شکل خارج شوند. بیماری پاژه استخوان بیشترین بروز را در ناحیه لگن، جمجمه، ستون فقرات و پاها دارد. ریسک بیماری پاژه استخوان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. ریسک متوجه شخص در عین حال اگر در خانواده وی کسی دچار این بیماری باشد بالا خواهد رفت. پیامدهای بیماری پاژه استخوان شامل شکستگی استخوان، ناشنوایی و فشردگی عصب در ستون فقرات است.

استئوما (استیوما)، تومور استخوان: انواع، علایم، علل و درمان

سندرم گاردنر, قطع رادیوفرکانسی جلدی, CT اسکن, بیوپسی, پروپتوزیس, ناشنوایی, سرطان‌زا

استئوماها توده‌های خوش‌خیمی هستند که معمولاً در جمجمه یا استخوان فک بروز می‌کنند.

استیوماها [استئوماها] تومورهای خوش‌خیم استخوان هستند که به طور معمول روی جمجمه شکل می‌گیرند. بسته به محل بروز آنها، این تومورها گاهی از اوقات می‌توانند مشکلاتی مثل سردرد یا عفونت سینوس ایجاد کنند. اگرچه استئوماها گرایشی به شکل‌گیری روی جمجمه از خود نشان می‌دهند، آنها ممکن است بر روی استخوان‌های دراز بدن مثل استخوان ماهیچه و ران نیز ایجاد گردند. استئوماهایی که روی استخوان‌های دراز بدن بروز می‌کنند استئوماهای استئوئید نامیده می‌شوند.

عمل جراحی کاهش قد (کوتاه کردن استخوان)

عمل جراحی کاهش قد، کوتاه کردن استخوان، اختلاف طول اندام‌ها، اپی‌فیزیودسیس، اپی‌فیزیودزیس،  فمور، تیبیا، درد، عفونت

اپی‌فیزیودزیس بیشتر برای کودکان و نوجوانان که هنوز دوره رشد خود را سپری می‌کنند به کار می‌رود

تفاوت بین اندام‌ها در زمان رشد ناشایع نیست. یک دست ممکن است کمی درازتر از دیگری باشد. یک پا ممکن است چند میلی‌متری کوتاه‌تر از پای دوم شود. به هر حال هر از گاه این امکان وجود دارد که جفت‌های استخوانی دارای تفاوت قابل ملاحظه‌ای از نظر طول باشند. این زمانی است که برای برخی افراد عمل جراحی کوتاه کردن استخوان در مد نظر قرار می‌گیرد. در حالی که جراحی کوتاه کردن استخوان به عنوان گزینه اول مطرح نیست، می‌تواند به تصحیح تفاوت طول اندام‌ها کمک کرده باعث آرامش بیشتر افراد [دچار این مشکل] شود.

استئوارتریت، شایع‌ترین بیماری مزمن مفصل

استئوارتریت، بیماری مزمن مفصل، ارتریت روماتوئید، اشعه X، MRI، ورزش، کاهش وزن، سرمادرمانی، گرمادرمانی، استامینوفن،  ایبوپروفن، ناپروکسن، سیمبالتا، دولوکستین، استئوارتریت زانو، استئوارتریت سرویکال، استئوارتریت ستون فقرات

استیوارترایتیس (استئوارتریت) شایع‌ترین اختلال مزمن یا درازمدت مفصل محسوب می‌شود

استیوارترایتیس (استئوارتریت) شایع‌ترین اختلال مزمن یا درازمدت مفصل محسوب می‌شود. مفصل جایی است که در آن استخوان‌ها به یکدیگر می‌رسند. انتهای این استخوان‌ها با یک بافت محافظ به نام غضروف پوشیده شده است. در استئوارتریت، این غضروف تضعیف، و باعث می‌شود تا استخوان‌های ناحیه مفصل با یکدیگر اصطکاک پیدا کنند. این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد درد، خشکی و علایم دیگر شود. استئوارتریت بیشتر در افراد مسن بروز می‌کند اگرچه احتمال ایجاد آن در بزرگسالان در هر سنی وجود دارد. استئوارتریت در عین حال بیماری تباهی مفصل، ارتریت انحطاطی، و ارتریت سایش و فرسایش نیز نامیده می‌شود.

بورسیت ایسکیال یا نشیمن‌گاه بافنده: علایم، درمان و پیشگیری

نشیمن‌گاه بافنده, سیاتیکا, سیاتیک, ایبوپروفن, ورزش, اتساع مفصل ران, درد پشت, درد باسن

بورسیت ایسکیال می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت زیر کفل‌ها شود

بورسیت ایسکیال زمانی بروز می‌کند که بورسای موجود در مفاصل لگن تحتانی ملتهب می‌شود. بورسا در سراسر بدن در مناطق مجاور مفصل‌ها وجود دارد. آنها کیسک‌های پر از مایعی هستند که باعث کاهش سایش ناشی از حرکت عضلات و تاندون‌ها در حرکت علیه پوست و استخوان می‌شوند. آنها در عین حال حرکت را تسهیل می‌کنند اما امکان التهاب آنها در صورت وجود فشار یا سایش بیش از حد در نواحی مورد بحث در طولانی مدت وجود دارد. بورسای ایسکیال درست زیر کفل‌ها یا عضلات گلوتیوس ماکسیموس قرار دارد. نقش اولیه آنها پیشگیری از سایش تاندون گلوتیوس ماکسیموس با قسمتی از استخوان لگن است که شخص بر روی آن می‌نشیند.

اراکنوئیدیت یا بیماری آسیب دیدگی عنکبوتیه

اراکنوئیدایتیس، اراکنوئیدیت، نورولوژیک،  درد، عنکبوتیه، اراکنوئیدیت چسبنده، اراکنوئیدیت اسیفیکانس، اراکنوئیدیت سربرال، اراکنوئیدیت وراثتی، اراکنوئیدیت نئوپلاستیک، اراکنوئیدیت اُپتوکیاماستیک

اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های محافظ مغز، عصب‌ها و طناب نخاعی آسیب می‌بینند

اراکنوئیدایتیس [اراکنوئیدیت، آراکنوئیدیت] اختلالی نورولوژیک است که باعث ایجاد درد پشت، درد پرینیوم (فضای بین ناحیه تناسلی و رکتوم)، درد پا، و درد دست می‌شود. اراکنوئیدیت در عین حال می‌تواند به بینایی، دید و میزان حرکت‌پذیری تأثیر منفی بگذارد. اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های محافظ مغز، عصب‌ها و طناب نخاعی آسیب می‌بینند، که معمولاً نتیجه صدمات تروماتیک است. اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که اراکنوئید (عنکبوتیه) آسیب می‌بیند. عنکبوتیه بخشی از گروه غشاهایی است که برای مغز و عصب‌های طناب نخاعی زیرسازی لازم را ایجاد می‌کنند. وقتی زیرسازی مزبور آسیب می‌بیند عصب‌ها ممکن است نتوانند عملکرد صحیحی داشته باشند.

تنوسینوویت یا گسترش التهاب تاندون به غلاف بافتی دور آن

تنوسینوویت، التهاب تاندون، تاندینیت، تنوساینووایتیس، تنوسینویت دی کروین،  آنتی‌بیوتیک، فلوروکینولون،  استاتین‌، سرمادرمانی، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، کورتیکوستروئید

همیشه علت بروز تنوسینوویت (یا تاندینیت) مشخص نیست

تاندینیت زمانی مطرح است که عاملی - مثل انواع صدمات، بیماری، حرکات مکرر - باعث التهاب یکی از تاندون‌ها یا الیاف بافتی می‌شود که عضله را به استخوان متصل می‌کند. وقتی این مشکل غلاف بافتی دور تاندون را نیز تحریک کرده باشد شخص دچار تنوساینووایتیس [تنوسینوویت] می‌شود. تاندون ملتهب شده ممکن است دردناک و متورم باشد. شخص ممکن است در هنگام استفاده از تاندون بیشتر متوجه مشکل شود به ویژه زمانی که حرکات تکراری مثل چکش زدن یا حرکات راکت تنیس علت آن بوده باشد. وقتی غلاف تاندون متورم می‌شود، امکان انباشت مایع و وخیم‌تر شدن علایم وجود دارد.

مقالات دیگر...