plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

ورم اسکروتال یا ورم کیسه بیضه

سرطان بیضه، ورم ایدیوپاتیک، هیدروسل، ورم، اپیدیدیمیس، واریکوسل

ورم کیسه بیضه ممکن است فاقد درد یا بسیار دردناک باشد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل و علایم ورم کیسه بیضه (ورم اسکروتال)
• تشخیص ورم کیسه بیضه
• درمان ورم کیسه بیضه
• خطرات و پیامدهای ورم کیسه بیضه
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهورم اسکروتال به متورم شدن کیسه بیضه اشاره دارد. کیسه بیضه عضو کیسه مانندی است که بیضه‌ها درون آن قرار گرفته‌اند.
گاهی از اوقات ورم کیسه بیضه می‌تواند کل کیسه بیضه را درگیر کند. در موارد دیگر، ممکن است غده‌های متورمی بر روی یک طرف یا هر دو طرف کیسه بیضه وجود داشته باشد.
ورم کیسه بیضه ممکن است فاقد درد یا بسیار دردناک باشد. اگرچه ورم کیسه بیضه می‌تواند هشدار دهنده باشد در اغلب موارد خوش‌خیم بوده و بسیار درمان‌پذیر است.
در موارد نادر ورم کیسه بیضه می‌تواند نشان دهنده سرطان باشد. بنابراین ضروری است که هر گونه ورمی در این مورد توسط پزشک بررسی شود.

علل و علایم ورم کیسه بیضه
چند اختلال مختلف می‌توانند باعث ورم کیسه بیضه شوند. بخش‌های زیر در این مقاله برخی از علل بالقوه ورم کیسه بیضه را تشریح می‌کنند.

هیدروسل و فتق
هیدروسل و فتق در میان شایع‌ترین علل ورم کیسه بیضه مطرحند.
هیدروسل تجمع مایع در اطراف بیضه است. هیدروسل گاهی از اوقات در اوایل دوران رشد بروز می‌کند.
در چنین مواردی، بیضه‌ها به داخل کیسه بیضه نزول کرد و یک دهانه غیر منظم ایجاد می‌کنند که بسته نمی‌شود. این دهانه باعث می‌شود تا مایع در کیسه بیضه و اطراف بیضه‌ها انباشته شود. در حدود10 درصد مردان در زمان تولد دچار هیدروسل هستند.
هیدروسل‌ها همچنین ممکن است در دوران بعدی زندگی و به عنوان نتیجه یک آسیب‌دیدگی یا عفونت بروز کنند. به هر حال، بسیاری از هیدروسل‌ها بدون هیچ دلیل روشنی ایجاد می‌شوند.
هیدروسل‌ها اغلب علایمی ندارند. به هر حال، برخی مردان ممکن است دچار حس سنگینی یا اشباع در کیسه بیضه شوند.
در این اثناء فتق‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که بخشی از روده‌ها از میان یک نقطه ضعیف شده (مثل همان دهانه مرتبط به هیدروسل) بیرون می‌زنند. علامت اولیه فتق ورم غیر قابل توضیح است.
در حدود 1 تا 5 درصد مردان در زمان تولد دچار فتق هستند، و فتق مشخصاً در میان نوزادان نارس عمومیت دارد. مردان مسن‌تر ممکن است زمانی که وجود ضعفی در کشاله ران سبب افتادگی روده می‌شود دچار فتق شوند. فشار مکرر در زمان دفع مدفوع و بلند کردن وزنه می‌توانند خطر فتق را افزایش دهند.
فتق همچنین در بین مردان دچار چاقی شایع‌تر است، زیرا وزن اضافی به نقطه ضعیف قسمت کشاله ران فشار وارد می‌کند.

کیست
کیست تجمع سربسته و کوچکی از مایع است. کیست ممکن است شبیه به یک جوش به نظر برسد که عمیقاً زیر پوست یا درون کیسه بیضه قرار گرفته است. برخی کیست‌ها هم‌اندازه نخود هستند در حالی که مابقی ممکن است به قدر کافی بزرگ شودن که بتوانند بر کیسه بیضه فشار بیاورند.
گاهی از اوقات کیس می‌تواند در اپیدیدیمیس ایجاد شود. اپیدیدیمیس لوله‌ای است که بیضه‌ها را به غده‌ای به نام مجرای وابران متصل می‌کند. پزشکان به این کیست‌ها زیر عنوان کیست اپیدیدیمال یا اسپرماتوسل‌ اشاره می‌کنند.
آنها گاهی از اوقات پس از آسیب‌دیدگی یا عفونت ایجاد می‌شوند. به هر حال، در اغلب موارد پزشکان قادر نیستند تا علت خاصی برای آن مشخص کنند.

واریکوسل
واریکوسل تجمع وریدهای متورم در کیسه بیضه است. اگر واریکوسل در طول بلوغ ایجاد شود ممکن است رشد یکی از بیضه‌ها را کُند کند.
اغلب واریکوسل‌ها علامتی ایجاد نمی‌کنند. به هر حال، برخی مردان خبر از درد یا ورم می‌دهند. در برخی موارد، مردان مبتلاء به واریکوسل ممکن است دچار مشکلات تولید مثل شوند.

صدمات
صدمات کشاله ران می‌تواند سبب ورمی شود که ممکن است در صورت لمس بسیار حساس یا دردناک شود.
در صورتی که ورم بسیار دردناک باشد یا بیش از یک تا دو روز طول بکشد می‌تواند علامت یک آسیب دیدگی جدی باشد. مردان دچار چنین ورمی باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنند.

تومور
در موارد نادر ورم کیسه بیضه می‌تواند نشان دهنده تومور باشد.
تومورهای بیضه مشخصاً در کودکان زیر 15 سال نادرند و برای فقط 2 درصد سرطان‌های کودکان محاسبه می‌شوند. سرطان بیضه بیشتر محتمل است که در میان مردان سنین 20 تا 34 سال بروز کند. به هر حال، این مورد نیز کماکان یکی از انواع کمتر شایع سرطان است.
با وجود این اهمیت دارد که پزشک هر مورد ورم یا تغییر ایجاد شده در کیسه بیضه را بررسی کند. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان"، اکثریت موارد سرطان بیضه علاج‌پذیر است، حتی اگر تشخیص آنها توسط پزشک در مراحل پیشرفته سرطان صورت گرفته باشد.

ورم ایدیوپاتیک
ورم ایدیوپاتیک به ورمی اشاره دارد که پزشک قادر به یافتن دلیلی برای آن نبوده است. این مورد بیشتر در میان کودکان شایع است، اما می‌تواند مردان را در سنی درگیر کند.
این نوع ورم ممکن است به شکل ناگهانی بروز کند. ورم مزبور فاقد درد است و به طور معمول در طول حدود 3 تا 6 روز خود به خود برطرف می‌شود.

تشخیص ورم کیسه بیضه
برای تشخیص علت ورم کیسه بیضه، پزشک یک معاینه بالینی برای بیضه و کیسه بیضه انجام می‌دهد. پزشک همچنین ممکن است تاریخچه پزشکی کاملی بگیرد و در مورد علایم یا جراحات اخیر سؤال کند.
در برخی موارد سونوگرافی یا دیگر تست‌های تصویربرداری می‌توانند به از تشخیص خارج کردن برخی علل ورم کیسه بیضه کمک کنند.
اگر پزشک به تومور مشکوک باشد، ممکن است بیوپسی تومور یا خارج کردن آن را توصیه کند.

درمان ورم کیسه بیضه
در بسیاری موارد، پزشک برای کاهش ناراحتی ناشی از ورم کیسه بیضه داروهای مسکن درد یا داروهای ضد التهابی توصیه خواهد کرد.
به هر حال، دیگر درمان‌های ورم کیسه بیضه به علت دقیق آن بستگی دارد.

هیدروسل
هیدروسل همیشه نیاز به درمان ندارد، مخصوصاً زمانی که در نوزاد یا کودک خردسال ایجاد شده باشد. آنها به طور معمول خود به خود از بین می‌روند.
در برخی موارد ممکن است پزشک عمل ساکشن مایع را در مورد هیدروسل توصیه کند. در هر حال، امکان برگشت هیدروسل وجود دارد که در این صورت نیازمند درمان بیشتری است.
هیدروسل در صورتی که باعث درد گردد نیاز به عمل جراحی دارد. برخی ترمیم‌های جراحی به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی در دسترسند.

فتق
فتق خود به خود از بین نمی‌رود. در نتیجه، بیشتر پزشکان عمل جراحی را برای ترمیم حفره موجود توصیه می‌کنند به ویژه اگر فتق بزرگ بوده یا باعث بروز علایم شده باشد.

کیست
برخی کیست‌ها نیاز به درمان ندارند. به هر حال، پزشک می‌تواند کیست بزرگ شده یا دردناک را تخلیه کند.

واریکوسل
واریکوسل‌ها معمولاً زمانی نیاز به درمان دارند که باعث بروز علایم شده یا بر باروری تأثیر گذاشته باشند. چند گزینه جراحی مختلف وجود دارد که پزشک ممکن است برای ترمیم وریدها توصیه کند.
این موضوع اهمیت دارد که پیش از تصمیم‌گیری در مورد هر یک از گزینه‌های موجود مردم با پزشک مشورت کنند.

تومور
گزینه‌های درمانی برای تومورهای بیضه به نوع سرطان و مرحله آن بستگی دارد. برخی تومورها صرفاً نیاز به جراحی دارند حال آنکه مابقی به شیمی درمانی، اشعه درمانی یا درمان‌های دیگر نیازمندند.

خطرات و پیامدهای ورم کیسه بیضه
اغلب موارد ورم کیسه بیضه نسبتاً بی‌ضررند. علایم اصلی گرایش به ایجاد درد یا احساس حالت اشباع در کیسه بیضه است.
اگر شخص در صدد درمان نباشد، برخی موارد ورم کیسه بیضه ممکن است باعث آسیب دیدن بیضه و مسبب ناباروری شوند. تومورها ممکن است به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابند و بالقوه به عاملی تهدیدگر زندگی تبدیل شوند.
به همین دلیل، این موضوع مهم است که مردم در صورت بروز هر نشانه‌ای از ورم کیسه بیضه برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردان در صورت مواجه شدن با هر گونه ورم در کیسه بیضه باید به دکتر مراجعه کنند. ورم کیسه بیضه به ندرت موردی اورژانسی است، اما عدم درمان تورم می‌تواند باعث آسیب دیدن بیضه، رگ‌های خونی داخل کیسه بیضه یا دیگر ساختارهای مهم آن شود. در برخی موارد این مشکلات ممکن است بر باروری نیز تأثیر منفی بگذارند. در برخی موارد پزشکان افراد دچار مشکلات مربوط به بیضه و کیسه بیضه را به یک ارولوژیست ارجاع می‌دهند. 
ورم کیسه بیضه می‌تواند هشدار دهنده باشد اما علت آن اغلب خوش‌خیم است. به هر حال، کماکان بهترین گزینه در مواجهه با این وضعیت مراجعه به پزشک است. علت آن است که برخی علل ورم کیسه بیضه می‌توانند باعث آسیب دیدن بیضه‌ها و دیگر ساختارهای مهم درون کیسه بیضه شوند.
همچنی این موضوع اهمیت دارد که علل جدی‌تر ورم کیسه بیضه مثل سرطان از تشخیص خارج شود.
در برخی موارد پزشک مردم دچار ورم کیسه بیضه را به ارولوژیست ارجاع می‌دهد. ارولوژیست بر روی تشخیص علت ورم کار کرده و گزینه‌های درمانی مناسب را توصیه می‌کند.

خلاصه
ورم کیسه بیضه می‌تواند نگران کننده باشد، اما در اغلب موارد خوش‌خیم است. در هر حال، بهترین گزینه مراجعه به پزشک در اولین فرصت ممکن است. علت آن است که برخی علل ورم کیسه بیضه می‌توانند باعث صدمه دیدن بیضه‌ها و دیگر ساختارهای مهم داخل کیسه بیضه شوند.
این موضوع مهم است که علل جدی‌تر ورم کیسه بیضه مثل سرطان از تشخیص خارج گردد.
در بعضی موارد پزشک شخص دچار ورم کیسه بیضه را به یک ارولوژیست ارجاع می‌دهد. ارولوژیست به عنوان متخصص مجاری ادراری و تناسلی می‌تواند بر روی علت ورم کار کرده و گزینه‌های درمانی مناسب را توصیه کند./


• دکتر کوین مارتینز، زاون ویلینز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Souce:
Medical News Today
What to know about a swollen scrotum
Medically reviewed by Kevin Martinez, M.D.
On January 6, 2020
New —
Written by Zawn Villines

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده