plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

نفریت یا التهاب نفرون‌های کلیه [گلومرولونفریت]

نفرایتیس، تفریت، نفرون، کلیه، نفریت حاد، نفریت مزمن، گلومرولونفریت، نفریت لوپوس، بیماری ارثی، چاقی، فشار خون، هپاتیت، نفریت بینابینی، واسکلولیتیدها و گرانولوماتوزیس همراه پلی‎انژیت (GPA)

نفریت و بیماری کلیوی در نسل‎های مختلف خانواده‌ها ادامه پیدا می‌کنند، که این عنوان کننده احتمال وجود یک جزء ژنتیکی است.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر دانیل میورل، دانیله درزدن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

نفرایتیس [نفریت] اختلالی است که در آن نفرون‌ها، واحدهای عملکردی کلیه‎ها ملتهب می‎شوند. این التهاب که زیر عنوان گلومرولونفریت شناخته می‎شود می‎تواند بر عملکرد کلیه تأثیر منفی داشته باشد.
انواع مختلف نفریت وجود دارد که به دلایل مختلفی ایجاد می‎شوند. در حالی که برخی انواع آن به شکل ناگهانی بروز می‎کنند، مابقی به عنوان بخشی از یک اختلال مزمن ایجاد شده و نیاز به مدیریت دایمی دارند.

[در این مقاله می‌خوانیم:]
• انواع نفرایتیس [نفریت]
• علل نفریت
• علایم نفریت
• تشخیص نفریت
• درمان نفریت
• دورنما
• خلاصه

انواع نفریت
چند نوع مختلف نفریت شامل موارد زیر وجود دارد:
گلومرولونفریت حاد. این نوع نفریت می‎تواند به شکل ناگهانی پس از یک عفونت شدید مثل گلوی استرپی، هپاتیت یا HIV بروز کند.
لوپوس و اختلالات نادرتر مثل واسکلولیتیدها و گرانولوماتوزیس همراه پلی‎انژیت (GPA) نیز می‎توانند به التهاب حاد کلیه‎ها منجر شوند. فرد دچار این اختلالات نیاز به درمان کامل پزشکی در طول عود بیماری برای کاهش میزان آسیب دیدگی کلیه دارد.
• نفریت لوپوس. لوپوس یک بیماری خودایمنی است که بدین معنی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت‎های سالم بدن را مورد حمله قرار می‌دهد.
بیش از نیمی از بیماران مبتلاء به لوپوس در نهایت دچار نفریت لوپوس می‎شوند. این اختلال هنگامی بروز می‎کند که سیستم ایمنی به کلیه‎ها حمله‎ور می‎شود.
علایم نفریت لوپوس شامل موارد زیر است:
• ادرار کف‌آلود
• افزایش فشار خون
ورم پا، مچ پا و ساق پا
مردم همچنین ممکن است متوجه بروز علایم در قسمت‌های دیگری از بدن شوند. این علایم شامل مشکلات مفصل، تب، و راش است.
شدت لوپوس در میان افراد بیمار متفاوت است. اگرچه بیماری گاهی از اوقات وارد دوره بهبود می‌شود، می‎تواند مشکلی جدی باشد. این موضوع حیاتی است که برای پیشگیری از آسیب بیشتر کلیه‌ها افراد دچار نفریت لوپوس تحت درمان کامل پزشکی قرار گیرند.
سندرم آلپورت یا نفریت ارثی. این بیماری می‎تواند به نارسایی کلیه و همچنین مشکلات بینایی و شنوایی منجر شود. سندرم آلپورت از طریق ژن‌ها منتقل می‎شود، و به طور معمول در مردان شدیدتر است.
• گلومرولونفریت مزمن. این نوع از نفریت به کندی ایجاد می‎شود و در مراحل اولیه علایم اندکی ایجاد می‌کند. همانند مورد گلومرولونفریت حاد، این اختلال می‎تواند سبب آسیب دیدگی جدی کلیه و نارسایی کلیه شود. بیماری مزبور می‎تواند در نسل‎های مختلف یک خانواده ادامه یابد یا پس از یک بیماری ناگهانی بروز کند.
نفروپاتی IgA. این بیماری یکی از اشکال شایع‌تر نفریت است. نفروپاتی IgA هنگامی ایجاد می‎شود که توده‎های آنتی‎بادی IgA در کلیه‎ها انباشته شده و سبب التهاب می‎شود.
سیستم ایمنی آنتی‎بادی‎ها را برای مقابله با مواد و ارگانیسم‌های مضر وارد شده به بدن تولید می‌کند. مردم مبتلاء به نفروپاتی IgA دچار آنتی‌بادی‎های IgA معیوب می‎شوند.
پزشکان اغلب نفروپاتی IgA را در افراد جوان مشاهده نمی‌کنند زیرا مشاهده علایم اولیه آسان نیست. مردم می‎توانند این اختلال را با استفاده از داروهای فشار خون درمان کنند.
• نفریت بینابینی. این بیماری که اغلب بسیار سریع ایجاد می‎شود، نتیجۀ یک عفونت یا مصرف یک داروی مشخص است. نفریت بینابینی به قسمتی از کلیه به نام اینتراستیتیوم آسیب می‎زند، که فضایی پر از مایع است.
اگر پزشک داروی مسبب مشکل را به سرعت شناسایی کرده و مصرف آن را در مورد بیمار ممنوع کند، احتمال بهبود کامل در طول چند هفته وجود دارد. به هر حال احتمال آن هست که آسیب ناشی از این بیماری در برخی مواقع به حد ایجاد نارسایی کلیه پیشرفت کند.

علل نفریت
نفریت علل متعددی می‎تواند داشته باشد. در برخی مواقع احتمال آن هست که نتوان علت بیماری مزبور را مشخص کرد.
چنین به نظر می‌رسد که نفریت و بیماری کلیوی در نسل‎های مختلف خانواده‌ها ادامه پیدا می‌کنند، که این عنوان کننده احتمال وجود یک جزء ژنتیکی است. برخی عفونت‌ها مثل HIV و انواع هپاتیت مثل هپاتیت B یا هپاتیت C نیز می‎توانند باعث ایجاد نفریت شوند.
در برخی مواقع امکان آسیب دیدن کلیه بر اثر مصرف برخی داروها مثل انواع آنتی‎بیوتیک وجود دارد. آسیب مزبور می‎تواند به نفریت منجر شود. مصرف بیش از حد داروهای ضد درد، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) یا قرص‌های دیورتیک نیز می‌تواند سبب ایجاد این اختلال شود.

آناتومی کلیه‌ها
کلیه‎ها ارگان‎هایی لوبیا شکل هستند که در بدن درست زیر دنده‎ها و در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته‌اند. کلیه‎ها مواد ناخالص و آب اضافی را از خون می‎گیرند و روزانه در حدود 141 لیتر خون را فیلتر می‌کنند.
هر کلیه دارای هزاران ساختار موسوم به نفرون است که عمل فیلتر کردن خون در آنها انجام می‌شود. در هر نفرون یک فرآیند پاکسازی دو مرحله‎ای جداگانه برای جداسازی مواد مغذی از فرآورده‎های زائد نیاز است.
یک فیلتر موسوم به گلومرولوس سلول‎های خون و پروتئین را گرفته، آب و مواد زائد را به فیلتر دوم موسوم به توبول می‎فرستد. توبول وظیفه گرفتن مواد معدنی و پروتئین اضافی را بر عهده دارد. پس از این مرحله، مواد زائد از طریق ادرار از بدن دفع می‎شوند.
در مردم دچار نفریت، هم توبول‌ها و هم بافت‎های مجاور آنها ملتهب می‎شوند، که این می‎تواند به صدمه دیدن کلیه منجر گردد.
کلیه‌های آسیب دیده قادر به استفاده از تمامی ظرفیت عملکردی خود نیستند. مواد زائد انباشته شده و سبب بروز مشکلات جدی برای سلامت می‌شوند. اگر این وضعیت شدید یا مداوم باشد می‎تواند به نارسایی کلیه منجر شود.

ریسک فاکتورهای نفریت
مهم‎ترین ریسک فاکتورهای بیماری کلیه عبارتند از:
• تاریخچه خانوادگی بیماری کلیه
• بالا بودن فشار خون (هیپرتانسیون)
دیابت
چاقی
• بیماری قلبی
• سن بالای 60 سال

علایم نفریت
علایم نفریت در مراحل اولیه بیماری به ندرت شدید است. علایم و نشانه‌های زیر می‎تواند نشان دهنده ابتلاء فرد به نفریت باشد:
• تغییر عادات ادرار کردن
• ورم نقاط مختلفی در بدن شامل ورم دست، ورم پا، ورم مچ پا و ورم صورت
• تغییر رنگ ادرار
• کف‎آلود شدن ادرار
• بروز خون در ادرار

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
ادرار حاوی خون دارای رنگ قهوه‎ای یا صورتی است. هر کسی که شاهد بروز چنین تغییری در رنگ ادرار خود باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
در عین حال بهترین کار آن است که در صورت وجود دیگر علایم مرتبط به ادرار فرد به دکتر مراجعه نماید. درمان زودهنگام می‎تواند از آسیب دایمی کلیه و بروز عوارض شدیدتر نفریت پیشگیری کند.

تشخیص نفریت
در برخی موارد این امکان هست که پزشک در طول یک تست روتین خون یا ادرار نفریت را تشخیص دهد.
وجود پروتئین در ادار می‌تواند نشان دهنده آن باشد که کلیه‌ها دارای عملکرد مناسب نیستند. یک تست خون اندازه‌گیری کننده یک فرآورده زائد خون به نام کراتینین نیز می‎تواند اطلاعاتی در مورد سلامت کلیه‎ها به دست دهد.
در هر حال بهترین راه بررسی نفریت انجام بیوپسی است. برای انجام این اقدام، پزشک با استفاده از یک سوزن تکه کوچکی از کلیه را برداشته و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

درمان نفریت
درمان نفریت بر مبنای علت و نوع آن متفاوت است.
نفریت حاد گاهی از اوقات بدون درمان بهبود می‎یابد. به هر حال، این بیماری معمولاً نیاز به دارودرمانی و اقدامات پزشکی برای خارج کردن مایعات اضافی و پروتئین‎های خطرناک دارد.
درمان نفریت مزمن به طور معمول شامل بررسی منظم کلیه و پایش فشار خون است. پزشک ممکن است قرص‎های آب را برای کنترل فشار خون و کاهش ورم تجویز کند.
داروهای پیشگیری از سیستم ایمنی در مورد حمله به کلیه نیز در برخی موارد مفید هستند.
پزشک در عین حال ممکن است فرد دچار عفونت کلیه را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد که این متخصص می‎تواند غذاهای مفید برای محافظت از کلیه را تجویز نماید. رژیم غذایی مفید به طور معمول باید کم‌پروتئین، کم‎نمک و کم‌پتاسیم باشد.

پیشگیری از نفریت
اگرچه پیشگیری از نفریت در تمامی موارد ممکن نیست، برخی تغییرات سبک زندگی می‎تواند باعث کاهش ریسک بروز این بیماری در بسیاری از مردم شود. این تغییرات و تعدیل‎ها شامل موارد زیر است:
• حفظ وزن در محدوده سالم
• ترک سیگار
• حفظ فشار خون و قند خون در محدوده سالم
• ورزش منظم
خوردن مواد مغذی و برخورداری از رژیم غذایی متعادل به سلامت کلیه کمک می‎کند.

دورنما
موارد نفریت حاد معمولاً به درمان خوب جواب می‎دهند اما برخی از اوقات این احتمال هست که مردم سال‌ها بعد دچار گلومرولونفریت مزمن شوند.
اگرچه نفریت ممکن است همیشه قابل علاج نباشد، درمان درست می‎تواند وضعیت را در حالت مهار شده نگه دارد و کلیه‎ها را محافظت کند.
برای پیشگیری از آسیب دیدن کلیه و محدود کردن این آسیب ضروری است که بیماران دستورات پزشک را به طور کامل انجام دهند.
اگر نارسایی کلیه بروز یابد بیمار ممکن است به انجام دیالیز یا پیوند کلیه نیاز پیدا کند.

خلاصه
نفریت التهاب کلیه‎ها است. طیفی از عوامل مختلف می‎توانند عامل بروز آن باشند و نفریت دارای دو شکل حاد و مزمن است. علایم اولیه می‎تواند تغییرات رنگ ادرار و ورم دست و پا را شامل شود.
هر کسی که متوجه بروز تغییراتی در ادرار خود شده باشد باید برای بررسی احتمال آسیب دیدگی کلیه به پزشک مراجعه کند. در صورت عدم درمان این وضعیت می‎تواند به نارسایی کلیه منجر شود.

پرسش و پاسخ:

سؤال:
برای پیشگیری از عوارض من چطور می‎توانم عفونت کلیه را در مراحل اولیه تشخیص دهم؟

جواب:
عفونت کلیه معمولاً با درد در هنگام ادرار کردن و بدبو شدن ادرار و نیاز مکرر به ادرار کردن شروع می‎شود. در مرحله بعد، وقتی کلیه‎ها درگیر می‎شوند، فرد ممکن است به درد پهلو، تب، تهوع و استفراغ دچار شود.
بهترین کار این است که در هنگام بروز تغییراتی در ادرار مثل بوی بد یا خون، فرد به پزشک مراجعه کند، زیرا درمان زودهنگام می‎تواند از بروز صدمات درازمدت پیشگیری نماید./


Source:
What to know about nephritis
Last updated Fri 28 September 2018
By Danielle Dresden
Reviewed by Daniel Murrell, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (1)

  1. علیرضامحمودی

خیلی عالی مفید بود موفق باشید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده