plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

پروتئینوریا (پروتئینوری) یا پروتئین در ادرار

پروتئین، پروتئینوریا، پروتئینوری، پروتئینوری موقت، پروتئینوری گذرا، پروتئینوری ارتواستاتیک، پروتئینوری وضعیتی

مردم دچار مقادیر کم پروتئینوری به طور معمول فاقد علامت یا نشانه‌اند

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر براد اچ. راوین
• دکتر ریچارد جی. گلاسوک
• دکتر آلبرت کیو. لام
• ترجمه هامیک رادیان

کار کلیه خارج کردن مواد زائد و آب و املاح اضافی از خون است. کلیه‌ها خون را از طریق شریان‌های کلیوی دریافت می‌کنند (شکل 1). خون به درون قسمت‌هایی از کلیه به نام نفرون‌ها جریان می‌یابد (شکل 2). هر نفرون از یک گلومرولوس و یک توبول تشکیل شده است. هر کلیه حامل صدها هزار نفرون است.
گلومرولی (گلومرول) خون را فیلتر کرده مواد زائد را از آن دور می‌کند. آنها در عین حال مانع از آن می‌شوند که برخی از مواد مثل پروتئین از خون خارج گردند. اگر گلومرولی دچار آسیب شود، پروتئین موجود در خون به داخل ادرار نشت می‌کند.
در حالت نرمال فرد باید روزانه کمتر از 150 میلی‌گرم (در حدود 3 درصد یک قاسق چایخوری) پروتئین در ادرار خود داشته باشد. وجود پروتئین بیش از 150 میلی‌گرم در روز در ادرار پروتئینوریا (پروتئینوری) نامیده می‌شود.

آیا پروتئینوری باعث بروز علایمی می‌شود؟
مردم دچار مقادیر کم پروتئینوری به طور معمول فاقد علامت یا نشانه‌اند. به هر حال برخی از بیماران اگر دارای مقادیر بالای پروتئین در ادرار باشند دچار ادما (ادم) در ناحیه صورت، زیر زانو در پا، یا شکم می‌شوند.

انواع پروتئینوری
پروتئینوری را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: گذرا (متناوب)، ارتواستاتیک (مرتبط به حالت نشستن / ایستادن یا دراز کشیدن)، و دایمی (همیشه موجود).
پروتئینوری گذرا. پروتئینوری گذرا (متناوب) با فاصلۀ زیاد از دیگر اشکال آن شایع‌ترین نوع پروتئینوری به شمار می‌رود. پروتئینوری گذرا معمولاً بدون درمان بهبود می‌یابد. فشارهایی مثل ابتلاء به تب و ورزش سنگین می‌توانند باعث ایجاد پروتئینوری گذرا شوند.
پروتئینوری ارتواستاتیک (وضعیتی). پروتئینوری ارتوتاستاتیک زمانی مطرح است که فرد در حالت ایستاده یا نشسته در وضعیت شق و رق و نه در حالت دراز کشیده، پروتئین وارد ادرار وی می‌شود. این اختلال در 2 تا 5 درصد نوجوانان شایع است اما بروز آن در افراد سنین بالای 30 سال نامعمول قلمداد می‌گردد. علت بروز پروتئینوری ارتواستاتیک شناخته شده نیست. پروتئینوری ارتواستاتیک مضر نیست، نیازی به درمان ندارد و به طور معمول با افزایش سن از بین می‌رود.
پروتئینوری ارتواستاتیک با گرفتن دو مجموعه ادرار مجزا تشخیص داده می‌شود. این نیاز به گرفتن دو نمونه ادرار به شرح زیر دارد: یک نمونه در هنگامی که فرد در حالت سرپا قرار دارد (به طور معمول در طول روز) و نمونه دوم پس از آنکه چند ساعتی را دراز کشیده و در خواب گذرانده باشد (برای مثال، در ابتدای روز پس از بیدار شدن).
پروتئینوری دایمی. در تقابل یا انواع دیگر پروتئینوری، پروتئینوری دایمی در مردم دچار بیماری زیربنایی کلیه یا دیگر اختلالات پزشکی، مثل موارد فهرست زیر بروز می‌کند:
• بیماری‌های کلیه
• بیماری‌های آسیب زننده به کلیه مثل دیابت ملیتوس یا فشار خون بالا
• بیماری‌هایی که باعث می‌شوند تا بدن مقادیر بیش از حدی از برخی انواع پروتئین را تولید کند.

تشخیص پروتئینوری
تست ادرار. پروتئینوری با استفاده از تست آنالیز ادرار، اغلب به کمک یک چوبخط تشخیص داده می‌شود. به هر حال تست مزبور چندان دقیق نیست. همچنین مردم باید تست مزبور را تکرار کنند چه پروتئینوری از نوع متناوب یا گذرا بوده یا از نوع مداوم باشد.
ادرار در عین حال باید زیر میکروسکپ بررسی شود تا مشخص گردد که سلول‌ها، کریستال‌ها، باکتری‌ها یا ساختارهای موسوم به کست در آن وجود دارد یا خیر. این ویژگی‌های ادرار ممکن است نشانه‌هایی از انواع خاصی از مشکلات کلیه برای مثال بیماری‌های منجر به آسیب دیدگی گلومرولی، باشند. اگر دو مورد یا بیشتر آنالیز ادرار نشان دهنده وجود پروتئین در ادرار باشد، مرحله بعدی تعیین مقدار پروتئین موجود در ادرار خواهد بود. این مقدار را می‌توان به طرق زیر اندازه‌گیری کرد:
• گرفتن یک نمونه واحد از ادرار در هر زمان (روشی رایج و قابل اعتماد است)
• جمع‌آوری نمونه ادرار 24 ساعته (روش دقیق‌تری است اما به لحاظی روش قابل اعتمادی نیست)
اگر کسی بیماری کلیوی شناخته شده‌ای داشته یا پیشتر برای وجود پروتئین در ادرار تحت درمان قرار گرفته باشد، پزشک روش دوم یعنی نمونه ادرار 24 ساعته را برای تعیین مقدار پروتئین موجود در ادرار ترجیح خواهد داد.
اگر پزشک از فرد بخواهد که در محیط خانه نسبت به جمع‌آوری ادرار اقدام کند، وی باید نمونه ادرار را در یک محیط خنک مثل یخچال قرار دهد. ادرار به طور کلی استریل است بنابراین باعث ایجاد آلودگی مواد غذایی موجود در یخچال نمی‌شود.
تست خون. در عین حال ممکن است پزشک برای برآورد میزان کارآیی کلیه انجام یک تست خون را در دستور کار قرار دهد (این آزمایش تست عملکرد کلیه نامیده می‌شود). این تست شامل انداه‌گیری نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین و سپس محاسبه میزان عملکرد کلیه با استفاده از فرمولی برای تعیین نرخ فیلتراسیون گلومرولی است.
بیوپسی کلیه. پزشک ممکن است انجام بیوپسی کلیه را توصیه کند. در طول این بیوپسی پزشک نمونه کوچکی از بافت یک کلیه را می‌گیرد و زیر میکروسکپ مورد بررسی قرار می‌دهد. بیوپسی کلیه یک اقدام پزشکی است که به طور معمول در تنظیمات سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. اغلب بیماران روز بعد از انجام بیوپسی مزبور می‌توانند فعالیت‌های عادی زندگی خود، مگر بلند کردن اشیاء سنگین و ورزش کردن، را از سر بگیرند.

درمان پروتئینوری و پیش‌آگهی آن
پروتئینوری گذرا و وضعیتی اختلالات مضری نیستند، و در مورد آنها انجام هیچ درمان خاصی نیاز نیست.
بیماران دچار پروتئینوری گرید پایین که به کاهش عملکرد کلیه یا یک بیماری سیستمیک مرتبط نباشد حتی در صورت عدم درمان عوارض درازمدتی در پی نخواهد داشت. اغلب نفرولوژیست‌ها (متخصصان بیماری‌های کلیه) از یک داروی ضد فشار خون مثل مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین (ACE) استفاده می‌کنند تا پروتئینوری کاهش یافته یا متوقف شود. به هر حال بیماران دچار پروتئینوری گرید پایین باید به صورت سالانه مورد بررسی مجدد قرار گیرند تا این اطمینان حاصل شود که وضعیت آنها رو به وخامت نرفته و عملکرد کلیه حالت پایدار دارد.
در بیماران مبتلاء به پروتئینوری گرید بالا که دچار کاهش عملکرد کلیه هستند، درمان علت زیربنایی بروز اختلال به طور معمول مورد درمان قرار می‌گیرد.

خلاصه
• به طور نرمال ادرار نباید حاوی پروتئین باشد. فردی که در ادرار وی پروتئین وجود دارد مبتلاء به پروتئینوری شناخته می‌شود.
• اغلب مردم دچار پروتئینوری حامل هیچ نشانه یا علامتی نیستند.
• پروتئینوری معمولاً با استفاده از یک تست چوبخط که به منظور دیگری مورد استفاده قرار گرفته است کشف می‌شود.
• سه نوع پروتئینوری وجود دارد: گذرا، وضعیتی، و مداوم.
• برای تعیین نوع پروتئینوری انجام برخی تست‌های ادرار لازم است. بسته به نتایج حاصل از تست‌های مزبور تست‌های دیگر شامل تست‌های خون و برخی از اوقات بیوپسی کلیه ممکن است نیاز باشد.
• پروتئینوری همیشه باید توسط یک متخصص بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد.
پروتئینوری گذرا یا ارتواستاتیک سبب بروز مشکلات درازمدت برای سلامت نمی‌شوند و معمولاً نیازی به درمان ندارند.
• برخی از مردم مبتلا به پروتئینوری مداوم دچار مشکلات کلیوی هستند که باید درمان شوند.


شکل 1: آناتومی کلیه - این تصویر ساختار کلیه را نشان می‌دهد. بخش بالایی (کورتکس / cortex) حامل گلومرولی است. توبولو‌ها در محدوده کورتکس و مدولا (Medulla) قرار دارند. مجموعه توبول‌ها بخش بزرگی از مدولای داخلی یا پاپیلا را تشکیل می‌دهند. ادرار از مجموعه توبول‌ها عبور کرده وارد کالیکس‌ها ‌شده سپس به لگن کلیوی، حالب و مثانه وارد می‌شود.


شکل 2: آناتومی نفرون - این تصویر ساختار نفرون را نشان می‌دهد، که وظیفه فیلتر کردن مواد زائد از خون را بر عهده دارد. هر نفرون متشکل از یک گلومرولوس و یک توبول است. گلومرولوس مواد زائد و مایعات اضافی را فیلتر می‌کند، در حالی که توبول‌ها تعدیل مواد زائد به شکل ادرار را بر عهده دارند./

Source:
uptodate.com
Patient education: Protein in the urine (proteinuria)
Author: Brad H Rovin, MD
Section Editor: Richard J Glassock, MD, MACP
Deputy Editor: Albert Q Lam, MD
Literature review current through: Sep 2018. |
This topic last updated: Mar 21, 2018. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده