دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پیوریا (پیوری) یا افزایش سلول‎های سفید خون در ادرار - علل، علایم، و درمان

پیوریا (پیوری) یک نوع اختلال ادراری است که با افزایش تعداد سلول‎های سفید خون در ادرار مشخص می‎شود. پزشکان میزان بالا را در این مورد به عنوان وجود حداقل 10 سلول سفید خون در هر میلی‎متر مکعب ادرار سنتریفیوژ شده تعریف می‎کنند. پیوریا می‎تواند باعث کف‎آلود به نظر رسیدن ادرار شود یا نمایی ظاهری در آن ایجاد کند که انگار ادرار حاوی چرک است. پیوریا اغلب در مواقع بروز عفونت‎های دستگاه ادراری (UTIs) خود را نشان می‎دهد. در موارد نادر، پیوریا می‎تواند نشانه‎ای از عفونت ادراری بغرنج یا سپسیس باشد. پایوریای استریل نوعی از پیوریا است که در آن باکتری دیده نمی‎شود. در این موارد، این وضعیت ممکن است به یک باکتری کشف نشده، یک ویروس یا نوعی دیگر از اجرام یا برخی دیگر از اختلالات زیربنایی پزشکی مرتبط باشد.

پیوریا (پیوری) باعث ایجاد حالت کف‎آلود و چرکین در ادرار می‎شود که ممکن است با دیگر علایم همراه نباشد. تغییر رنگ یا بافت ادرار در پیوریا به علت افزایش تعداد سلول‎های سفید خون است

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• آرون کاندلا، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

پیوریا (پیوری) یک نوع اختلال ادراری است که با افزایش تعداد سلول‎های سفید خون در ادرار مشخص می‎شود.
پزشکان میزان بالا را در این مورد به عنوان وجود حداقل 10 سلول سفید خون در هر میلی‎متر مکعب ادرار سنتریفیوژ شده تعریف می‎کنند. پیوریا می‎تواند باعث کف‎آلود به نظر رسیدن ادرار شود یا نمایی ظاهری در آن ایجاد کند که انگار ادرار حاوی چرک است.
پیوریا اغلب در مواقع بروز عفونت‎های دستگاه ادراری (UTIs) خود را نشان می‎دهد. در موارد نادر، پیوریا می‎تواند نشانه‎ای از عفونت ادراری بغرنج یا سپسیس باشد.
پیوریای استریل نوعی از پیوریا است که در آن باکتری دیده نمی‎شود. در این موارد، این وضعیت ممکن است به یک باکتری کشف نشده، یک ویروس یا نوعی دیگر از اجرام یا برخی دیگر از اختلالات زیربنایی پزشکی مرتبط باشد.
در این مقاله در مورد علل و علایم پیوریا و همچنین گزینه‎های درمانی در این مورد بحث خواهد شد.

[مطالب این مقاله:]
• علل پیوریا
• علایم پیوریا
• تشخیص پیوریا
• درمان پیوریا
• پیوریا در طول بارداری
• دورنما

علل پیوریا
پیوریا ممکن است به عنوان یکی از تبعات بسیاری از اختلالات مختلف بروز یابد. پیوریا اغلب اوقات ناشی از عفونت دستگاه ادراری است، که به معنی ورود عفونت در هر ناحیه از سیستم ادراری شامل کلیه‎ها، مجرای ادرار، حالب یا مثانه، محسوب می‎شود.
پیوریای استریل بیشترین شیوع را در نتیجۀ ابتلاء فرد به عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs)، مثل سوزاک یا عفونت‎های ویروسی نشان می‎دهد.
دیگر علل ایجاد پایوریای استریل شامل موارد زیر است:
سیستیت بینابینی
باکتریمی همراه سپسیس یا عفونت خون
سل
• سنگ‌‏های دستگاه ادراری
• بیماری کلیوی
پروستاتیت
پنومونی (ذات‎الریه)
• بیماری‎های خودایمنی مثل SLE یا بیماری کاوازاکی
• ابتلا به انگل‎ها
• تومورهای موجود در دستگاه ادراری
بیماری کلیه پلی‎کیستیک
پیوریا در عین حال می‎تواند به عنوان واکنشی نسبت به مصرف برخی داروها شامل موارد فهرست زیر خود را نشان دهد:
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن یا آسپیرین
• داروهای دیورتیک
• آنتی‎بیوتیک‎های پنی‎سیلین
• مهار کننده‎های پمپ پروتون مثل اُمپرازول

علایم پیوریا
پیوریا باعث ایجاد حالت کف‎آلود و چرکین در ادرار می‎شود که ممکن است با دیگر علایم همراه نباشد. تغییر رنگ یا بافت ادرار در پیوریا به علت افزایش تعداد سلول‎های سفید خون است.
اگر فرد دچار عفونت دستگاه ادراری باشد، علایم ممکن است موارد زیر را شامل شوند:
• نیاز مکرر به ادرار کردن
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
• وجود خون در ادرار
• متصاعد شدن بوی بد از ادرار
درد در ناحیه لگن
تب
در صورتی که اختلالات زیربنایی دیگری عامل بروز پایوریا بوده باشند احتمال وجود علایم فهرست زیر مطرح است:
• تب
• درد در ناحیه شکم
• ترشحات غیر نرمال
تنگی نفس
تهوع یا استفراغ

تشخیص پیوریا
پزشکان برای تشخیص پیوریا آزمایش آنالیز ادرار را در دستور کار قرار می‎دهند. این آزمایش شامل گرفتن نمونه ادرار است که در آزمایشگاه بر مبنای نمای ظاهری، غلظت و محتویات ادرار مورد آنالیز قرار می‎گیرد.
ادرار کف‎آلود همراه تعداد غیر نرمال گلبول سفید خون در ادرار می‎تواند نشان دهندۀ ابتلاء فرد به پیوریا باشد.
آزمایش آنالیز ادرار همچنین برخی از دیگر ناهنجاری‎ها را نیز متمایز یا مشخص می‎کند. برای مثال، وجود نیتریت یا لکوسیت استراز در ادرار می‎تواند نشان دهندۀ ابتلاء به عفونت دستگاه ادراری باشد، در حالی که افزایش میزان پروتئین در ادرار نشانگر بیماری کلیوی محسوب می‎شود.

درمان پیوریا
درمان پیوریا به علت زیربنایی ایجاد آن بستگی دارد. به طور معمول، یک عفونت دستگاه ادراری سبب ایجاد پیوریا می‎شود و درمان در این مورد شامل یک دورۀ کوتاه مدت مصرف آنتی‎بیوتیک‏‌هایی مثل تریمتوپریم - سولفامتاکسازول خوراکی یا نیتروفورانتین است.
داروهای آنتی‎بیوتیک در عین حال می‎توانند عفونت‎های واگیردار جنسی باکتریایی یا سل را نیز مداوا کنند. اگر پس از مصرف یک دوره کامل داروهای آنتی‎بیوتیک هیچ نوع بهبود در وضعیت ایجاد نشود، آنگاه احتمالاً یک اختلال زیربنایی جدی‎تر عامل بروز پیوریا بوده است.
در برخی از موارد متوقف کردن مصرف داروهایی که محرک افزایش گلبول‎های سفید خون در ادرار محسوب می‎شوند می‎تواند به درمان پیوریا منجر گردد. در هر حال، این موضوع ضرورری است که پیش از تغییر یا قطع مصرف هر دارویی متقدماً با پزشک مشورت شود.

پیوریا در طول بارداری
پیوریا و عفونت دستگاه ادراری اغلب در طول بارداری بروز می‎کنند. این وضعیت ناشی از تغییرات هورمونی و آناتومیک ایجاد شده در طول بارداری است که امکان ورود باکتری‎ها را به دستگاه ادراری و رشد آنها در این دستگاه را ایجاد می‎کنند.
هر زنی که در دوران بارداری دچار پیوریا شده باشد باید برای تعیین علت زیربنایی بروز این اختلال به پزشک مراجعه کند. وجود عفونت یا حتی حضور یک باکتری با علت نامشخص در ادرار در طول دوران بارداری می‌‏تواند مضر باشد و سبب بروز پیامدهایی منفی برای بچه شود.

دورنما
بیشتر موارد پیوریا باعث ایجاد ریسک‎های جدی برای سلامت فرد نمی‎شوند اما هر فردی که دچار پایوریا باشد باید به پزشک مراجعه کند تا علت زیربنایی پیوریا تعیین شود.
عفونت‎های دستگاه ادراری یک علت شایع بروز پیوریا محسوب می‎شوند و پزشکان می‏توانند آن را با تجویز یک دوره کوتاه مدت مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک درمان کنند. اگر آنتی‎بیوتیک‎ها در درمان علایم پیوریا کارآیی لازم را از خود نشان نداده باشند آنگاه بیمار باید برای توجهات پزشکی بیشتر تحت بررسی قرار گیرد.
اگر زنان در طول دوران بارداری دچار پیوریا شوند، آنها باید با پزشک خود در مورد بهترین راه به حداقل رساندن ریسک پیامدهای منفی پیوریا مشورت کنند./

Source:
What is pyuria?
Last reviewed Tue 29 May 2018
By Aaron Kandola
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.