plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

بیماری پیرونی یا اختلال خمیدگی آلت تناسلی مردان

کلاژناژ، زیافلکس، ویتامین E، اختلال نعوظ، نعوظ دردناک، ویتامین E، پتاسیم آمینوبنزوات، استیل – I – کارنیتین و کوآنزیم Q10

1 تا 23 درصد مردان در سنین 40 تا 70 سالگی دچار بیماری پیرونی هستند

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کریستین نوردکویست
• مرور از: دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‏نویز – شیکاگو
• ترجمه هامیک رایان

بیماری پیرونی که به نام خمیدگی (انحنای) آلت تناسلی مردان نیز شناخته می‌شود، اختلالی است که در آن آلت تناسلی مردان پس از نعوظ به شکل غیر نرمال دچار خمیدگی می‌شود. این بیماری یکی از علل نادر اختلال نعوظ است. پیرونی بر اثر توسعۀ فیبروز بافت مجروح (پلاک‌های فیبروزی) در ناحیۀ زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می‌شود.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بهداشت" 1 تا 23 درصد مردان در سنین 40 تا 70 سالگی دچار این بیماری هستند.
خمیدگی جزئی آلت تناسلی مردان موضوع شایعی است و نرمال تلقی می‌شود. به هر جهت، اگر این خمیدگی یا انحنا درد ایجاد کند، یا میزان خمیدگی شدید باشد، در این صورت مشکل و مسأله محسوب می‌شود. بیماری پیرونی می‌تواند توانایی مقاربت جنسی را در مرد کاهش دهد و نیز سبب بروز اختلال نعوظ گردد.
نگرانی از بابت انحنای آلت تناسلی می‌تواند سبب بروز اضطراب شود که به نوبۀ خود موجب اختلال نعوظ خواهد شد.
به هر جهت، شمار قابل توجهی از مبتلایان به بیماری پیرونی زندگی جنسی رضایت‌بخشی دارند.

مطالب این مقاله:
• علایم بیماری پیرونی
• علل بیماری پیرونی
• درمان بیماری پیرونی
• عوارض بیماری پیرونی

علایم بیماری پیرونی
نشانه‌ها و علایم بیماری پیرونی ممکن است به تدریج بروز یابند یا به شکل ناگهانی ظاهر شوند. علامت اولیه در این بیماری انحنا یا خمش قابل ملاحظۀ آلت تناسلی است - آلت خم می‌شود و این خمیدگی ممکن است به طرفین یا بالا یا پایین باشد؛ جهت خمیدگی آلت به محل تشکیل پلاک‌ها بستگی دارد.
برخی از اوقات ممکن است آلت برافراخته در نقطه‌ای خاص بسیار باریک شود. در برخی افراد، خمیدگی به تدریج آشکارتر و قابل ملاحظه‌تر می‌شود، در برخی دیگر از مردان این خمیدگی به تدریج بهبود پیدا می‌کند، و برای دیگران در حالتی ثابت پایدار می‌شود. دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
• پلاک‌ها - بافت آسیب دیده‌ای است که وجود آن زیر پوست آلت تناسلی قابل لمس است. این پلاک‌ حس یک بافت سفت را در لمس به دست می‌دهد. برای برخی مردان این پلاک‌ها مثل برجستگی‌های تخت یا مسطح حس می‌شوند.
• اختلال نعوظ - مردان دچار پیرونی ممکن است در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل شوند.
• طول آلت تناسلی - بیماری پیرونی در نهایت می‌تواند به کوتاه شدن آلت تناسلی منجر شود.
• درد - بیماران ممکن است در طول نعوظ یا پس از انزال دچار درد شوند. به هر جهت در اکثر موارد این درد پس از گذشت چند ماه و حتی در صورت عدم درمان برطرف می‌شود.

علل بیماری پیرونی
علل بیماری پیرونی به طور کامل شناخته شده نیست. به احتمال بسیار این بیماری ناشی از آسیب دیدن رگ‌های خونی که ممکن است در طول ارتباط جنسی، بر اثر یک حادثۀ ورزشی، ضربه یا تصادف با وسایل نقلیه ایجاد شده باشد. سلول‌ها ممکن است در هنگام فرآیند التیام بافت‌ها به دام بیفتند که نتیجۀ آن ایجاد بافت آسیب دیده خواهد بود.
آلت تناسلی دارای دو لولۀ اسفنجی شکل در دو طرف خود است که به نام کورپوس کاورنوسوم شناخته می‌شوند. این لوله‌ها پر از کاپیلاری (رگ‌های کوچک خونی) هستند. وقتی مرد دچار هیجان جنسی می‌شود، کاپیلاری‌های مزبور پر از خون می‌گردند که نتیجۀ این روند ایجاد نعوظ در آلت تناسلی است.
کورپوس کاورنوسوم در پوششی از بافتی انعطاف‌پذیر به نام تونیکا البوگینیا قرار دارد. وقتی آلت به حالت نعوظ درمی‌آید این پوشش کشیده می‌شود. اگر آلت دچار آسیب‌دیدگی شود، بافت این پوشش منعطف ممکن است دچار صدمه شود. درمان کامل این نقیصه به رفع تمامی پیامدها منجر می‌شود.
به هر جهت، اگر جراحت پایدار بافت در میان باشد، امکان ابتلا فرد به بیماری پیرونی وجود خواهد داشت زیرا بخشی از پوشش مزبور دیگر دارای انعطاف‌پذیری لازم برای کشیدگی مورد نیاز نخواهد بود. وقتی آلت برافراخته می‌شود بخش مجروح مزبور نمی‌تواند باز شود که این باعث کشیدن آلت و ایجاد خمیدگی در آن می‌شود.
ارزش یادآوری دارد که شمار زیادی از مردان دچار آسیب دیدگی آلت تناسلی به بیماری پیرونی مبتلا نمی‌شوند.
التیام جراحت ممکن است تحت تأثیر چند عامل قرار گیرد که ریسک ایجاد بیماری پیرونی را افزایش می‏دهند:
• وراثت - افراد دارای خویشاوند نزدیک مبتلا به بیماری پیرونی در ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.
• اختلال در بافت متصل - برای مثال، انحنای دوپوییترن، سفت و سخت شدن بافت‌های دست، که باعث خمیدگی انگشتان به سمت داخل می‌شود.
• سن - امکان بروز جراحت در مردان مسن در هنگام التیام جراحت بیشتر است.
از آنجا که برخی موارد بیماری پیرونی در شرایط عدم وجود جراحات و آسیب دیدگی ایجاد می‌شود، محققان بر این باورند که ممکن است یک اختلال سیستم ایمنی در بعضی موارد عامل ایجاد این بیماری باشد.

گزینه‌های درمانی برای بیماری پیرونی
دکتر در مورد علایم، مدت زمان بروز آن، و نحوۀ گسترش آن به مرور زمان (تدریجی یا ناگهانی بودن بروز بیماری) پرسش می‌کند. پزشک در عین حال بیمار را مورد معاینۀ بالینی قرار می‌دهد.
اگر خمش یا انحنای آلت تناسلی تشدید نشود، دردی وجود نداشته یا درد خفیف باشد، و علایم در مقاربت جنسی ایجاد اختلال نکنند، دکتر احتمالاً رویکرد مراقبت هشیارانه را در پیش خواهد گرفت که سیاستی مبتنی بر انتظار و مراقبت است. در کل از فرد درخواست می‌شود که پیش از رو آوردن به رویکرد جراحی به مدت 12 ماه تغییرات بروز یافته در وضعیت آلت تناسلی را مورد پایش و مراقبت قرار دهد.
در موارد شدیدتر، ممکن است به بیمار داروهایی تجویز شود یا انجام عمل جراحی توصیه گردد.

گزینه‌های دارویی
کلوستریدوم هیستولیتیکوم (گزیافلکس یا زیافلکس) - این دارو تنها داروی تأیید شده از سوی FDA برای بیماری پیرونی است. داروی مزبور برای مردانی توصیه می‌شود که میزان انحنای آلت تناسلی آنان در حالت نعوظ 30 درجه یا بیشتر است.
تزریق‌های داخل آلت تناسلی - میزان خمیدگی آلت تناسلی را از طریق انجام تزریق‌هایی که به طور مستقیم درون آلت انجام می‌شوند، می‌توان کاهش داد. درمان ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد. اینترفرون به شکسته شدن بافت فیبروزی و کاهش ایجاد آن کمک می‌کند. وراپامیل، یک داروی درمان هیپرتانسیون، فعالیت کُلاژناز را تحریک می‌کند، که نقشی در ایجاد بافت مجروح و التیام زخم بر عهده دارد.
به هر جهت، در مورد تزریق‌های درون آلت صرفاً مطالعاتی در مقیاس کوچک انجام شده است. اُرولوژیست‌ها نگرانند که خود تزریق‌ها - که در پوست انجام می‌شود - ممکن است سبب ایجاد ضایعات شوند که این خود محرک رشد پلاک خواهد بود.
ویتامین E و پتاسیم آمینوبنزوات - این داروها می‌توانند باعث تخفیف درد شوند اما هیچ تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر میزان خمیدگی ایجاد شده در آلت تناسلی ندارند.
توماکسیفن - این دارو که برای درمان سرطان پستان سه‌گانه منفی استفاده می‌شود، می‏تواند میزان درد، خمیدگی، و اندازۀ تودۀ ایجاد شده در آلت تناسلی برخی مردان را کاهش دهد.
کلاژناز - آنریمی است که اندازۀ پلاک‌ها را کاهش می‌دهد و در برخی مواقع کل آنها را از بین می‌برد.
دیگر ترکیباتی که در حال حاضر برای درمان بیماری پیرونی در دست تحقیق قرار دارند شامل استیل – I – کارنیتین و کوآنزیم Q10 است.

گزینه‌های غیر دارویی
برخی از افراد دچار بیماری پیرونی با استفاده از موارد زیر شاهد تخفیف علایم در خود بوده‌اند:
• یونوفرز - اقدامی است که در آن یک پیام ضعیف الکتریکی دارو را از پوست آلت عبور می‌دهد
• درمان امواج شوک - باعث شکسته شدن بافت مجروح می‌شود
• درمان کشش آلت تناسلی - به کشیدگی آلت کمک می‌کند
• دستگاه‌های حجم دهنده

تغییرات سبک زندگی
برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی می‌تواند به کاهش علایم بیماری پیرونی کمک کند:
• کاهش مصرف مشروبات الکلی
• عدم مصرف سیگار
• اجتناب از مصرف مواد مخدر
• ورزش منظم

مداخلات جراحی
اگر خمیدگی آلت شدید باشد و مانع از سکس شود، احتمال تجویز جراحی از سوی ارولوژیست وجود خواهد داشت. اغلب کارشناسان می‌گویند که بیمار باید در طول چند ماه منتهی به جراحی فاقد درد بوده، و همچنین باید روند تشدید خمیدگی آلت تناسلی پیش از در دستور کار قرار گرفتن جراحی متوقف شده باشد.

کوتاه کردن یک سمت آلت تناسلی
سمت آسیب ندیده یا سمت فـاقد پلاک آلت را می‌توان کوتاه کرد. این عمل باعث از بین رفتن حالت خمیدگی آلت در هنگام نعوظ می‌شود. این اقدام جراحی باعث کوتاه‌تر شدن آلت تناسلی مردان می‌شود. عمل مزبور زمانی در دستور کار قرار می‌گیرد که میزان خمیدگی آلت شدید نیست (و بنابراین میزان کوتاه کردن آلت اندک است) و نیز در صورتی انجام می‌شود که آلت مرد به قدر کافی دراز باشد.

بلند کردن یک سمت آلت تناسلی
بافت مجروح در چند نقطه برش داده می‌شود که این امکان کشیدگی مجدد را برای آن فراهم می‌کند. در طول این عمل ممکن است بخشی از بافت دچار جراحت برداشته شود. برخی از بافت‌ها به بخش‌هایی از بافت گرفته شده پیوند می‌شود. این عمل بیشتر برای بیماران دارای آلت تناسلی کوتاه یا دچار انحنای شدید آلت توصیه می‌شود. به هر جهت، بلند کردن آلت بیش از کوتاه کردن آن ریسک ابتلا به ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ را در پی دارد.

ایمپلنت
بافت اسفنی را که در طول تحریک جنسی پر خون می‌شود و امکان نعوظ را برای مرد فراهم می‌کند، می‌توان به روش جراحی ایمپلنت داخل آلت کار گذاشت. دو نوع ایمپلنت در این مورد وجود دارد: نوع دایمی و نوع دیگری که با عمل یک پمپ در کیسۀ بیضه پر از باد یا متورم می‌شود.
ایمپلنت‌های دایمی به مرد یک آلت تناسلی نیمه سفت می‌دهند که میزان برافراختگی آن برای مقاربت جنسی کافی است، در حالی که میزان نعوظ با پمپ فعال شونده بهتر است. برخی از بافت‌های مجروح ممکن است برای کاهش میزان خمیدگی آلت برداشته شوند.

عوارض بیماری پیرونی
عارضۀ اصلی در این بیماری ناتوانی در تحقق مقاربت جنسی به علت درد، اختلال نعوظ یا هر دو است. بیمار همچنین ممکن است دچار اضطراب و استرس شدید شود، که به نوبۀ خود می‌تواند باعث تشدید مشکلات عملکرد نعوظ شود.
هر فرد دچار خمیدگی آلت تناسلی که این نقیصه سبب احساس ناراحتی یا اختلال در زندگی وی می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. گزینه‌های درمانی در دسترسند./

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
منقبض شدن آلت تناسلی مردان یا کوچک شدن آن - چرا اتفاق می‌افتد؟

Source:
Peyronie's disease: Causes, symptoms, and surgery
Last updated Thu 2 March 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرطان پروستات چگونه به روابط جنسی آسیب می‌زند؟

نوردرمانی و تقویت میل جنسی در مردان

نظرات (2)

  1. يوسف

با تجربه خود من كه اين بيماري رو تجربه كردم تنها راه درمان پيروني شوك تراپي مي‌باشد.

  پیوست ها
  1. يوسف

با تجربه خود من تنها راه درماني پيروني شوك تراپي مي‌باشد.

  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده