دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در اغلب موارد خیس کردن بستر یا بی‎اختیاری ادراری در کودکان یک مشکل محسوب نمی‎شود. مسأله نوع واکنشی است که کودک یا خانواده در برابر آن نشان می‎دهند

خیس کردن بستر خواب که زیر عنوان انوریزیس شبانه یا بی‎اختیاری ادراری شبانه نیز شناخته می‎شود، در کودکان خردسال که هنوز مثانۀ آنها در حال رشد است، اتفاق شایعی محسوب می‎شود. این اختلال مبتلابه 15 درصد کودکان تا سن 5 سال است و تا سن 6 سالگی نیز پدیدۀ نامعمولی محسوب نمی‎گردد. به صورت میانگین دختران معمولاً در سن شش سالگی و پسران در سن هفت سالگی از این وضعیت رهایی پیدا می‎کنند. در ده سالگی 95 درصد کودکان دیگر دچار شب‎ادراری نمی‎شوند. متخصصان بیماری‌های کودکان می‌گویند که خیس کردن بستر یکی از شایع‎ترین علل مراجعۀ مرتبط به کودکان والدین به مراکز پزشکی است.

بیماری مزمن کلیه در حال حاضر هیچ درمانی ندارد. به هر جهت، برخی درمان‎ها می‎توانند نشانه‌ها و علایم بیماری را کنترل کرده، عوارض آن را کاهش دهند، و سیر پیشرفت بیماری را کُند کنند.

 بیماری مزمن کلیه که زیر عنوان نارسایی مزمن کلیوی، بیماری مزمن کلیوی، یا نارسایی مزمن کلیه نیز شناخته می‎شود، بسیار بیش از آنچه مردم فکر می‎کنند گسترش دارد. این بیماری اغلب اوقات تا مراحل پیشرفتۀ خود کشف و تشخیص داده نشده باقی می‌ماند. این موضوع غیر نرمال نیست که مردم زمانی متوجه ابتلا خود به بیماری مزمن کلیه شوند که حد کارآیی کلیه به 25 درصد میزان نرمال رسیده باشد. بیماری مزمن کلیه یک بیماری با روند کند و در عین حال پیشروندۀ از دست رفتن عملکرد کلیه در طول چندین سال است. در نهایت این بیماری باعث ایجاد نارسایی کلیوی دایمی می‎شود.

درمان تکرر ادرار به علت بروز آن بستگی دارد

بسیاری از مردم در عین دچار بودن به مشکل تکرر ادرار به زندگی خود ادامه می‎دهند. وقتی کسی در طول روز بیش از 3 لیتر دفع ادرار داشته باشد این وضعیت زیر عنوان پلی‌یوری شناخته می‌شود. اغلب اوقات، بروز این اختلال علت ساده‎ای دارد که می‎توان مستقیماً نسبت به درمان آن اقدام کرد. تکرر ادرار با بی‎اختیاری ادراری که در آن موضوع نشت ادرار مطرح است، یکی نیست. برخی از اوقات تکرر ادرار می‎تواند نشان دهندۀ وجود اختلالی جدی‎تر باشد. شناسایی زودهنگام مشکل می‎تواند به درمان به موقع و مؤثر و پیشگیری از عوارض منجر شود.

این انتظار وجود دارد که اغلب زنان دستکم یک بار در طول زندگی خود دچار سیستیت شوند، و بسیاری از آنان به دفعات دچار این بیماری می‎شوند.

سیستیت معمولاً هنگامی بروز می‎کند که مجرای ادرار و مثانه که به طور محیطی استریل یا فاقد میکرب محسوب می‎شوند، توسط باکتری‎ها آلوده می‎گردند. باکتری به جدار مثانه می‌چسبد و سبب بروز تحریک و التهاب در این ناحیه می‎شود. سیستیت به مردم در تمامی گروه‎های سنی و جنسی آسیب می‎زند. با وجود این شیوع سیستیت در میان زنان بیش از مردان است زیرا مجرای ادرار در زنان کوتاه‎تر است. در حدود 80 درصد تمامی عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) توسط باکتری‎های روده که خود را به دستگاه ادراری می‎رسانند، ایجاد می‎شود. اغلب این باکتری‎ها بخشی از فلور سالم روده را تشکیل می‎دهند اما وقتی آنها وارد فضای عاری از میکرب مجرای ادرار و مثانه می‌شوند می‎توانند سبب بروز UTI گردند.

در حدود 90 درصد مبتلایان به سیستیتیس بینابینی را زنان تشکیل می‎دهند. حدود 3 درصد تا 6 درصد زنان بزرگسال دچار برخی اشکال سیستیتیس بینابینی هستند.

سیستیتیس بینابینی (سیستیت بینابینی) که اغلب سندرم مثانه دردناک نامیده می‎شود، وضعیت پیچیده و موذیانه‎ای است. تشخیص این بیماری دشوار است و اگرچه درمان‎هایی در موردش هست که به بهبود کیفیت زندگی کمک می‎کنند، هیچ علاج قطعی برای آن وجود ندارد. از آنجا که سیستیتیس بینابینی دارای طیف گسترده‎ای از علایم و شدت است، اغلب متخصصان بر این عقیده‎اند که سیستیتیس بینابینی ممکن است چند بیماری مختلف باشد. اگر کسی دچار درد در هنگام ادرار کردن باشد که بیش از 6 هفته ادامه پیدا کرده و دلایل دیگری مثل عفونت یا سنگ کلیه عامل آن نیست، فرد ممکن است دچار سیستیتیس بینابینی باشد. 

شایع‎ترین شکل تبارز کولیک کلیوی درد است که می‎تواند در سمت صدمه دیدۀ بدن و بین دنده‎های پایینی و کفل بروز کند، و نیز دردی است که به شکم و کشالۀ ران گسترش پیدا می‎کند.

کولیک کلیوی (رنال کولیک) درد ناشی از وجود سنگ در دستگاه ادراری (یورولیتیازیس) است. این درد ممکن است در هر نقطه از دستگاه ادراری، شامل ناحیۀ کلیه‎ها تا مجرای ادرار، مثانۀ ادراری و حالب، بروز کند. سنگ‎ها ممکن است در هر نقطه از نواحی نام برده ظاهر شوند و نیز می‎توانند اندازه‎های متفاوتی داشته باشند. اغلب سنگ‎ها بر اثر تجمع مواد معدنی یا دیگر مواد مثل اسید اوریک ایجاد می‎شوند، موادی که می‎توانند درون ادرار به یکدیگر بچسبند و یک تودۀ صُلب و سخت ایجاد نمایند. گزینه‎های درمانی متعددی برای سنگ‎های ادراری وجود دارد. بسیاری از این سنگ‎ها بدون مداخلۀ جراحی دفع می‎شوند که این، مدیریت کولیک کلیوی را به یک نگرانی اولیه در طول درمان تبدیل می‎کند. 

بالانایتیس اختلال شایعی است، و تقریباً 1 پسربچه از هر 25 نفر و 1 پسر نابالغ از هر 30 نفر در مقطعی از زندگی دچار این اختلال می‎شوند

بالانایتیس (بالانیتیس) التهاب کلاهک یا سر آلت تناسلی مردانه به علت عفونت یا علل دیگر است. بالانایتیس اختلال شایعی است، و تقریباً 1 پسربچه از هر 25 نفر و 1 پسر نابالغ از هر 30 نفر در مقطعی دچار این اختلال می‎شوند. پسربچه‎ها در سنین زیر چهار سال و پسران نابالغ در بالاترین ریسک ابتلا به این عارضه قرار دارند، اما بالانایتیس می‎تواند در هر سنی در مردان بروز کند. زنان نیز ممکن است دچار بالانایتیس شوند، زیرا اصطلاح بالانایتیس برای تشریح التهاب کلیتوریس نیز به کار می‎رود. به هر جهت تکیۀ این مقاله بر کلاهک آلت تناسلی مردانه خواهد بود.

مقالات دیگر...