دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارکیت سبب ایجاد درد می‎شود و می‎تواند بر توان باروری تأثیر منفی داشته باشد.

ارکیتیس [ارکیت] التهاب یکی از بیضه‌ها یا هر دوی آنها است. عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی یا علل ناشناخته می‎توانند باعث ارکیت شوند. ارکیت در اغلب موارد نتیجۀ یک عفونت باکتریایی مثل عفونت‎های واگیردار جنسی است. در برخی موارد ویروس اوریون می‎تواند سبب ایجاد ارکیت شود. ارکیت باکتریایی ممکن است با اپیدیدیمیت همراه باشد، که التهاب اپیدیدیمیس در قسمت پشت بیضه یا محل ذخیره و حمل اسپرم است. در چنین موردی اختلال مورد بحث اپیدیدیمو - ارکیت نامیده می‌شود. ارکیت سبب ایجاد درد می‎شود و می‎تواند بر توان باروری تأثیر منفی داشته باشد. دارودرمانی می‎تواند سبب مداوای علل ارکیت باکتریایی شود و نیز قادر است تا برخی نشانه‌ها و علایم ارکیت ویروسی را از بین ببرد. اما رفع فروافتادگی یا حساسیت کیسه بیضه به گذشت چند هفته زمان نیاز دارد.

دردناک شدن ادرار کردن یک علامت شایع ناشی از علل متعدد است که برخی از آنها به عفونت باکتریایی مرتبطند.

اختلالی که به مثانه یا قسمت‎های مجاور آن در بدن آسیب برساند می‎تواند باعث دردناک شدن ادرار کردن شود. پزشکان به دردناک شدن ادرار کردن زیر عنوان دیس‎یوریا اشاره می‎کنند. دلایل متعددی برای ایجاد این وضعیت مطرحند و بسیاری از آنها قابل علاج محسوب می‎شوند. مردم دچار دیس‎یوریا باید پزشک خود را از هر علامت دیگری که به همراه دردناک شدن ادرار کردن دچار آنها می‎شود باخبر کنند. اگر این علامت‎ها به دردناک شدن ادرار کردن مربوط باشند، آگاهی دادن به پزشک در این مورد به تشخیص و درمان مناسب کمک می‎کند.

درمان کف‎آلود بودن ادرار به علت زیربنایی بروز مشکل بستگی دارد

ادرار کف‎آلود یا کف‌دار شدن ادرار به طور معمول نتیجۀ سرعت زیاد جریان ادرار است. در هر حال، طیفی از اختلالات پزشکی نیز ممکن است این تأثیر را در پی داشته باشند. اگر فردی متوجه شود که ادرار وی مداوماً کف‎آلود است یا اگر ادرار کف‎آلود با علایم دیگری همراه شود، وی باید به پزشک مراجعه کند. اگر کسی مقدار زیادی ادرار را در یک وهله دفع کند، یا اگر به تعجیل و با فشار زیاد ادرار کند، ادرار ممکن است کف‎آلود شود. سرعت ادرار کردن می‎تواند باعث ایجاد حباب‎های موقتی در ادرار شود. وجود احتمالی ذرات صابون در کاسه توالت نیز ممکن است سبب کف‎آلود به نظر رسیدن ادرار شود.

هر فردی که به وجود توده‌ای درون بیضه‎های خود پی می‎برد باید به پزشک مراجعه کند. بررسی و معاینه منظم بیضه‎ها می‎تواند به مشخص شدن نشانه‎های زودرس سرطان بیضه منجر گردد

بیشتر توده‎های بیضه بی‌ضررند اما بعضی از آنها می‎توانند نشانه‎ای از یک اختلال جدی پزشکی باشند. معاینۀ شخصی منظم بیضه می‎تواند نشانه‎های اولیۀ سرطان بیضه را مشخص سازد. اکثریت توده‎های شکل گرفته شده در بیضه باعث ایجاد سرطان نمی‎شوند. توده‎های بیضه عموماً در نتیجۀ جمع شدن مایعات، عفونت یا ورم پوست یا وریدها ایجاد می‎گردند. در هر حال، تشخیص علت بروز توده بیضه در محیط خانه ممکن نیست. افراد در این مورد همیشه باید به توصیه‎های پزشکی متکی باشند. بروز توده و ورم درون بیضه‎ها یا روی پوست اطراف آنها می‎تواند طیفی از علل شامل موارد زیر داشته باشد.

از آنجا که اسپرماتوسل به طور معمول باعث بروز علایمی نمی‎شود مردان ممکن است صرفاً در هنگام معاینۀ شخصی بیضه‌ها متوجه آن شوند، یا این احتمال نیز وجود دارد که پزشک در طول یک معاینۀ روتین آن را تشخیص دهد.

اسپرماتوسل یک کیسک* (کیست) غیر نرمال است که در اپیدیدیمیت ایجاد می‎شود، لولۀ کوچک و پیچش‎داری که در قسمت فوقانی بیضه قرار دارد و وظیفه گردآوری و حمل اسپرم بر عهدۀ آن است.  اسپرماتوسل که غیر سرطانی و عموماً فاقد درد است معمولاً با مایعی شیری رنگ یا شفاف پر می‎شود که می‎تواند حامل اسپرم باشد. علت دقیق بروز اسپرماتوسل مشخص نیست، اما ممکن است بر اثر وجود انسدادی در یکی از لوله‎های انتقال دهندۀ اسپرم ایجاد گردد. اسپرماتوسل‎ها که برخی از اوقات کیست‌های اسپرماتیک نیز نامیده می‎شوند، اختلالی شایعند. اسپرماتوسل‎ها به طور معمول باعث کاهش قدرت باروری نمی‎شوند و نیازی به درمان ندارند. اگر یک اسپرماتوسل آنقدر بزرگ شود که ایجاد ناراحتی کند، آنگاه دکتر ممکن است گزینۀ جراحی را مطرح نماید.

سیستیت بینابینی در بزرگسالان بیش از کودکان شایع است. زنان دو بار بیش از مردان دچار سیستیت بینابینی می‌شوند.

مردم معمولاً چند بار در روز نیاز به ادرار کردن احساس می‎کنند. فشار مثانه باعث ایجاد این نیاز می‎شود، و این فشار پس از ادرار کردن از بین می‎رود. در هر حال، برخی از مردم مداوماً دچار نیاز مزبور هستند و این ممکن است به صورت نوعی درد احساس شود. این وضعیت نرمال نیست و احتمالاً نتیجۀ سیستیت بینابینی است. اختلال مورد بحث در برخی مواقع به سادگی سندرم درد مثانه نامیده می‎شود. این مقاله به سیستیت بینابینی و علایم همراه فشار روی مثانه خواهد پرداخت. در عین حال در مورد گزینه‎های درمانی و پیشگیری نیز بحث خواهد شد. به طور معمول وقتی مثانه پُر می‎شود، پیام‎هایی در مورد نیاز به تخلیۀ مثانه به مغز ارسال می‌گردد. مغز این ارتباط‌گیری را به عنوان نیاز به ادرار کردن تفسیر می‎کند. محققان ظن به آن دارند که در مردم دچار فشار مداوم مثانه، پیام‎های مربوط به ادرار کردن بیش از میزان مورد نیاز به مغز ارسال می‎شود.

تشخیص درست پولیپ مثانه حیاتی است زیرا در صورت عدم درمان پولیپ‌های سرطانی می‎توانند به سرعت گسترش یابند.

پولیپ‎های مثانه توده‎های کوچک و اغلب گل‎کلمی شکلی هستند که از جدار داخلی مثانه ادراری که در آنجا ادرار ذخیره می‎شود، بیرون می‎زنند. به طور معمول، پولیپ‎ها گروهی از سلول‎های غیر نرمال هستند که در امتداد غشاهای مخاطی بدن ظاهر می‎شوند، اگرچه امکان ایجاد آنها در تقریباً هر جای دیگر بدن نیز وجود دارد. پولیپ‎ها می‎توانند درون دستگاه‎های مختلف بدن شکل بگیرند و بی‌ضرر بوده یا به شکل بالقوه سرطانزا باشند. پولیپ‎های درون مثانه ممکن است سبب ایجاد علایمی نشوند و مردم می‎توانند برای کمک به پیشگیری از بروز آنها و اجتناب از ریسک فاکتورهای مرتبط قدم‎هایی را بردارند. به هر حال برای اجتناب از عوارض بالقوه جدی در هر مورد، نیاز به تشخیص و درمان مشخص وجود دارد.

مقالات دیگر...