دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وقتی کسی دچار نارسایی کلیه کامل باشد، باقی مانده طول عمر وی به طور کلی فقط چند ماه خواهد بود

بیماری مزمن کلیه که در عین حال نارسایی مزمن کلیه نامیده می‌شود، توصیف‌گر کاهش تدریجی عملکرد کلیه است. وقتی بیماری مزمن کلیه به مراحل پیشرفته می‌رسد سطوح خطرناک مایع، الکترولیت‎ها و مواد زائد در بدن انباشته می‌شود. در مراحل اولیه بیماری مزمن کلیه، شخص ممکن است نشانه‌ها یا علایم اندکی داشته باشد. بیماری مزمن کلیه ممکن است تا زمان بروز اختلال قابل توجه در عملکرد کلیه خود را نشان ندهد. نشانه‌ها و علایم بیماری مزمن کلیه اغلب اوقات غیر اختصاصی است، به این معنی که آنها ممکن است توسط دیگر ناخوشی‌ها نیز ایجاد گردند.

مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث صدمه دیدن کلیه‌ها یا افزایش خطر بیماری مزمن کلیه شود

درد کلیه ممکن است شدید باشد. این درد راهی است که بدن برای هشدار در مورد اختلالات پزشکی جدی در پیش می‌گیرد، بنابراین بهترین کار آن است که نادیده گرفته نشود. مراجعه فوری به پزشک کمک می‌کند تا درمان مناسب یافت شده و نیز این کار می‌تواند خطر بروز عوارض را کاهش دهد. مصرف معتدل الکل نباید سبب درد کلیه شود. به هر حال، مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث صدمه دیدن کلیه‌ها یا افزایش خطر بیماری مزمن کلیه شود. درد کلیه معمولاً در پشت، در دو طرف ستون فقرات و درست زیر دنده‌ها بروز می‌کند. کسی که دچار این نوع درد باشد، به ویژه اگر درد مزبور در طول ساعت‌ها یا روزها تشدید شود.

نارسایی حاد کلیه می‌تواند کُشنده باشد و نیاز به درمان ویژه دارد

نارسایی حاد کلیه زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها به شکل ناگهانی دیگر قادر به فیلتر کردن فرآورده‌های زائد از خون نیستند. وقتی کلیه‌ها قدرت فیلتر کردن خون را از دست بدهند، امکان انباشت مواد زائد در سطح خطرناک ایجاد می‌شود و ساختار مواد شیمیایی خون ممکن است از حالت تعادل خارج گردد. نارسایی حاد کلیه - که همچنین نارسایی حاد رنال یا آسیب‌دیدگی حاد کلیه نامیده می‌شود - به سرعت و معمولاً در طول کمتر از چند روز ایجاد می‌شود. نارسایی حاد کلیه بیشتر در مردمی شایع است که در بیمارستان بستری هستند و مشخصاً در میان افراد دچار بیماری‌های جدی نیازمند مراقبت‌های ویژه شایع است.

توده‌های کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شود حتی اگر شخص دچار درد و علایم دیگر نباشد

غده‌ها یا توده‌های کیسه بیضه ناهنجاری‌هایی در کیسه پوستی آویخته بر پشت آلت تناسلی مردانه (کیسه بیضه) هستند. کیسه بیضه حامل بیضه‌ها و ساختارهای مرتبط است که اسپرم و هورمون‌های جنسی مردانه را تولید، ذخیره و منتقل می‌کنند. توده‌های کیسه بیضه ممکن است مایع انباشته شده، توده بافت غیر نرمال، یا محتویات نرمال کیسه بیضه باشند که متورم، ملتهب یا سفت شده‌اند. توده‌های کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شود حتی اگر شخص دچار درد و علایم دیگر نباشد. توده‌های کیسه بیضه ممکن است سرطانی باشند یا باعث اختلالات دیگری شوند که بر عملکرد و سلامت بیضه‌ها تأثیر منفی می‌گذارند.

اگرچه درد کلیه اغلب در یک سمت پشت بروز می‌کند، ممکن است در هر دو سمت به شکل همزمان بروز کرده و به سمت شکم یا کشاله ران گسترش یابد

بسیاری از علل بیماری کلیه که به درد کلیه منجر می‌شوند ناشی از بیماری‌های زیربنایی اکتسابی هستند که می‎توانند به شکل حاد یا مزمن بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارند. دیگر بیماری‌ها ریشه مادرزادی دارند. برخی از مردم ممکن است با یک ناهنجاری متولد شوند که به صورت ژنتیک بر کلیه‌ها تأثیر سوء می‌گذارد. درد کلیه ممکن است حاد، نسبتاً مداوم یا تند و تیز باشد. این وضعیت زیر عنوان "کولیک رنال" شناخته می‌شود. این نوع درد معمولاً زمانی دیده می‌شود که سنگ کلیه یا مشکلات دیگر باعث انسداد حالب یا لوله تخلیه کلیه می‌شوند.

برخی انواع عفونت واگیردار جنسی مثل سوزاک، کلامیدیا و تریکومونیازیس می‌توانند دستگاه ادراری را درگیر کنند

عفونت‌های دستگاه ادراری عفونت‌های باکتریایی شایعی هستند که در دستگاه ادراری (شامل مجرای ادرار، کلیه، حالب‌ها و مثانه) ایجاد می‌شوند. در کل این عفونت‌ها مُسری نیستند. اگرچه عفونت دستگاه ادراری از نظر فنی یک عفونت واگیردار جنسی (STI) یا عفونت مسری نیست، برقراری رابطه جنسی خطر ایجاد عفونت دستگاه ادراری را در فرد افزایش می‌دهد. همچنین برخی انواع عفونت دستگاه ادراری مثل سوزاک، کلامیدیا و تریکومونیازیس می‌توانند دستگاه ادراری را درگیر کنند و باعث بروز علایمی شوند که با علایم عفونت دستگاه ادراری همپوشانی دارند.

سندرم مجرای ادراری توصیف کننده گروهی از علایم است که در هنگام بروز آزردگی در مجرای ادرار بروز می‌کنند

سندرم مجرای ادراری توصیف کننده گروهی از علایم است که در هنگام بروز آزردگی در مجرای ادرار بروز می‌کنند. مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن حمل می‌کند. در این مقاله در مورد سندرم مجرای ادراری در کنار ریسک فاکتورها و علایم آن بحث خواهد شد. در عین حال موضوعات مربوط به تشخیص، درمان و پیشگیری از سندرم مجرای ادراری پوشش داده می‌شود. مجرای ادرار لوله عضلانی کوچکی است که بین مثانه و خارج بدن امتداد دارد. در مردان مجرای ادرار در کنار حمل ادرار به خارج از بدن وظیفه حمل منی از بیضه‌ها را در طول انزال ایفا می‌کند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.