دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

صدمات تاندون آشیل (تاندون آخیلس): علایم، علل، تشخیص و درمان

 تست فشردن ماهیچه ساق پا, اشعه X, MRI, فیزیوتراپیست

آسیب‌دیدگی این تاندون مشکل شایعی است

صدمه تاندون آشیل [تاندون آخیلس] ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، چه شخص ورزشکار باشد یا فقط کسی باشد که صرفاً حرکات مربوط به زندگی روزمره را انجام می‌دهد. تاندون آشیل بزرگ‌ترین تاندون بدن است. این تاندون از استخوان‌های پاشنه پا تا عضلات ماهیچه ساق پا امتداد دارد. شما می‌توانید آن را احساس کنید: یک نوار جهنده بافت در پشت مچ پا و روی پاشنه پا. این تاندون به ما امکان می‌دهد انگشت شست پا را روی زمین قرار دهیم و روی پنجه پا بایستیم. آسیب‌دیدگی این تاندون مشکل شایعی است. این آسیب ممکن است خفیف یا متوسط بوده و به صورت درد سوزان یا خشکی در آن قسمت پا احساس شود.

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره در ستون فقرات

اسپوندیلولیستزیس، لغزش مهره، ستون فقرات، اسپوندیلولیسیس، اشعه X، ایبوپروفن،  تزریق‌های استروئیدی اپیدورال، آکادمی امریکایی جراحان ارتوپدی

علل اسپوندیلولیستزیس بر اساس سن، وراثت و سبک زندگی متفاوت است

اسپوندیلولیستزیس یک اختلال در ستون فقرات است که به مهره تحتانی (استخوان‌های ستون فقرات) آسیب می‌زند. این بیماری باعث می‌شود تا یکی از مهره‌های تحتانی به جلو و روی استخوانی که مستقیماً زیر آن قرار دارد بلغزد. اسپوندیلولیستزیس اختلالی دردناک است اما در اغلب موارد قابل درمان محسوب می‌شود. در این راستا امکان استفاده از رویکردهای دارویی و نیز روش‌های جراحی وجود دارد. برای اجتناب از این اختلال تکنیک‌های ورزشی می‌توانند کمک کننده باشند.


• علایم اسپوندیلولیستزیس
• علل اسپوندیلولیستزیس
• تشخیص اسپوندیلولیستزیس
• درمان اسپوندیلولیستزیس
• عوارض اسپوندیلولیستزیس
• دورنما


اسپوندیلولیستزیس یک اختلال در ستون فقرات است که به مهره تحتانی (استخوان‌های ستون فقرات) آسیب می‌زند. این بیماری باعث می‌شود تا یکی از مهره‌های تحتانی به جلو و روی استخوانی که مستقیماً زیر آن قرار دارد بلغزد. اسپوندیلولیستزیس اختلالی دردناک است اما در اغلب موارد قابل درمان محسوب می‌شود. در این راستا امکان استفاده از رویکردهای دارویی و نیز روش‌های جراحی وجود دارد. برای اجتناب از این اختلال تکنیک‌های ورزشی می‌توانند کمک کننده باشند.

علایم اسپوندیلولیستزیس
علایم اسپوندیلولیستزیس متفاوتند. مردم دچار موارد خفیف این بیماری ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. به هر جهت، افراد دچار موارد شدید آن ممکن است از انجام فعالیت‎های روزمره زندگی خود عاجز شوند. برخی از شایع‌ترین علایم اسپوندیلولیستزیس شامل موارد زیر است:
درد مداوم کمر
• خشکی و گرفتگی پشت و پاها
• حساسیت یا افتادگی کمر
• درد ران
همسترینگ ران و عضلات کفل

علل اسپوندیلولیستزیس
علل اسپوندیلولیستزیس بر اساس سن، وراثت و سبک زندگی متفاوت است. کودکان ممکن است در نتیجه نقایص مادرزادی یا آسیب‌دیدگی دچار رنج ناشی از این بیماری شوند. در هر حال اگر این بیماری در نسل‌های مختلف خانواده ادامه داشته باشد مردم در هر سنی مستعد ابتلاء به آن خواهند بود. رشد سریع دوره بلوغ و نوجوانی نیز ممکن است یک عامل تقویت کننده آن باشد.
ورزش کردن نیز ممکن است باعث کشیدگی بیش از حد شده و بر ناحیه کمر فشار وارد کند. ورزش‌های فهرست شده در زیر به ویژه محتمل است که سبب اختلال مزبور شوند:
• فوتبال
• ژیمناستیک
• مسابقات دو و میدانی
• وزنه‌برداری
اسپوندیلولیسیس اغلب اوقات مقدمه‌ای برای اسپوندیلولیستزیس است. اسپوندیلولیسیس هنگامی بروز می‌کند که یک شکستگی در مهره وجود دارد اما مهره هنوز روی استخوان پایینی ستون فقرات فرونیفتاده است.

تشخیص اسپوندیلولیستزیس
معاینه بالینی قدم اول در تشخیص این بیماری است. اگر کسی دچار اسپوندیلولیستزیس باشد، ممکن است برای بلند کردن پا به شکل سرراست در طول ورزش‌های ساده مشکل داشته باشد. اشعه X پایین ستون فقرات برای تعیین جابجایی احتمالی مهره ضروری است. پزشک در عین حال با اتکاء به تصاویر اشعه X در جستجوی شکستگی استخوانی احتمالی خواهد بود.
در صورتی که استخوان جابجا شده در حال فشار آوردن بر عصب‌ها باشد پزشک ممکن است برای تصاویر دقیق‌تر از CT اسکن استفاده کند.

درمان اسپوندیلولیستزیس
درمان اسپوندیلولیستزیس به شدت درد و میزان لغزش مهره بستگی دارد. درمان‌های غیر جراحی می‌توانند در کاهش درد و تحریک استخوان برای برگشتن به جای خود کمک کننده باشند. این موضوع مهم است که مردم در طول دوره بهبود از پرداختن به ورزش‌های دارای برخورد خودداری کنند.
روش‌های غیر جراحی رایج در این مورد شامل موارد زیرند:
• استفاده از پشت‌بند
• انجام تمرینات فیزیوتراپی
• مصرف داروهای غیر نسخه‌ای یا نسخه‌ای ضد درد (مثل ایبوپروفن) برای کاهش درد
• استفاده از تزریق‌های استروئیدی اپیدورال
"آکادمی امریکایی جراحان ارتوپدی" توصیه می‌کند که در خط اول درمان از روش‌های غیر جراحی استفاده شود. به هر جهت، افراد بزرگسال دچار موارد شدید اسپوندیلولیستزیس ممکن است نیاز به یک عمل جراحی به نام فیوژن ستون فقرات داشته باشند.
عمل جراحی تصحیح جابجایی مهره زمانی مورد نیاز است که استخوان به قدری به سمت پایین لغزیده باشد که دیگر ستون فقرات به درمان‌های غیر جراحی جواب ندهد. عمل جراحی همچنین در صورتی که استخوان‌های ستون فقرات به عصب‌ها فشار آورده باشند مورد نیاز است.
پزشک برای پایداری ستون فقرات با استفاده از پیوند استخوان و قطعات فلزی کار خواهد کرد. پزشکان برای حفظ حالت قرارگیری مهره در زمان التیام از یک عضوبند داخلی استفاده می‌کنند.
وقتی فیوژن نخاعی کامل شده باشد مدت چهار تا هشت ماه طول می‌کشد که استخوان‌ها به طور کامل به هم جوش بخورند. میزان موفقیت این عمل جراحی بسیار بالا است.

عوارض محتمل
مداخله پزشکی برای کاهش علایم اسپوندیلولیستزیس حیاتی است. این بیماری می‌تواند در صورت عدم درمان باعث ایجاد درد مزمن و صدمات دایمی شود. در صورت آسیب دیدن عصب‌ها بیمار ممکن است در نهایت با ضعف و فلج پا مواجه شود. در موارد نادر امکان بروز عفونت در ستون فقرات نیز وجود دارد.
کیفوز، که گوژپشتی نیز نامیده می‌شود، یک عارضه محتمل است که در آن قسمت بالای ستون فقرات به روی قسمت پایینی لغزیده سبب افزایش زوایه رو به جلو ستون فقرات می‌شود.

چشم‌انداز درازمدت
اگر در مورد کسی ظن وجود علایم اسپوندیلولیستزیس وجود داشته باشد مهم است که بلافاصله با پزشک در این مورد مشورت شود. موازین درمان زودهنگام می‌توانند باعث تخفیف اغلب علایم این بیماری شوند. بر مبنای یک مقاله اغلب مردم مبتلاء به اسپوندیلولیستزیس به درمان غیر جراحی محافظه‌کارانه خوب جواب می‌دهند.
بسته به میزان شدت این اختلال، پزشک در مورد گزینه‌های پیش روی بیمار بحث خواهد کرد./


• دکتر ویلیام موریسون، کریستین مور
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
Spondylolisthesis
Medically reviewed by William Morrison, MD, specialty in orthopedics,
on November 30, 2017 —
Written by Kristeen Moore 

پلی‌میالژی روماتیکا یا التهاب بافت‌های متصل - علل، علایم، و مدیریت

پردنیزون، استروئید، پلی‌میالژی، بیماری التهابی خودایمنی، واسکولیت، التهاب شریان، رتریت روماتوئید، پلی‎میالژی روماتیکا،  پلی‎میوزیت، بیماری کم‎کاری تیروئید،  مالتیپل میلوما، سرطان، لوپوس، فیبرومیالژی

پلی‎میالژی روماتیکا یک بیماری التهابی خودایمنی است که جدار مفاصل یا اطراف آنها (پریانتریت) و در برخی موارد شریان‎ها را مبتلا می‎کند.

پلی‌میالژی روماتیکا یک بیماری التهابی خودایمنی است که جدار مفاصل یا اطراف آنها (پریانتریت) و در برخی موارد شریان‌ها را مبتلا می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت‌های متصل خودی حمله‌ور می‎شود، که سبب می‌گردد تا مفاصل آسیب دیده و گاهی از اوقات شریان‌ها ملتهب شوند. این بیماری می‌تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد اما معمولاً کمتر طول می‌کشد و به دوزهای کم تا متوسط پردنیزون (استروئیدها) جواب می‌دهد. این بیماری شایع‌ترین بیماری التهابی است که به افراد مسن لطمه می‎زند و به ندرت در افراد زیر سن 50 سال دیده می‎شود. به طور میانگین، این بیماری گرایش به مبتلا کردن افراد در سنین هفتاد سالگی دارد.

بررسی علایم استرس پس از سانحه

سکتۀ مغزی منجر به PTSD و سایر اختلالات روانی می‌شود. حملات ایسکمی گذرا معمولاً به عنوان سکتۀ مغزی خفیف شناخته می‌شوند اما در واقع نسبت به سکتۀ مغزی اصلی اهمیت چندانی به آنها داده نمی‌شود. در یک مطالعۀ اخیر نشان داده شده که حدود 30% از بیماران مبتلا به حملات ایسکمیک گذرا در پی این اتفاق نشانه‌های اختلال استرس پس از سانحه PTSD در آنها بروز یافته است.