دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علف شاخ بز: آیا برای اختلال نعوظ کارآیی دارد؟

ایکارسین, سیلدنافیل, وایاگرا, بربریداسئا, واکنش آلرژیک, هیپرتانسیون, اترواسکلروزیس, استئوپوروزیس

علف شاخ بز در عین حال به نام‌های مختلفی مثل یین یانگ هیو، بارنورت، گیاه بره شاد و شنگول، علف گاو شهوتی، و تونیک مغزی فناناپذیر شناخته می‌شود

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

در این مقاله:
◄ نعوظ چگونه بروز می‌کند
علف شاخ بز چگونه کار می‌کند؟
◄ آیا علف شاخ بز واقعاً کارآیی دارد؟
◄ علف شاخ بز در کجا یافت می‌شود؟
◄ مزایا و معایب
◄ اثرات جانبی علف شاخ بز
◄ خطرات محتمل در مورد مصرف علف شاخ بز
◄ دیگر کاربردهای علف شاخ بز
◄ خلاصهعلف شاخ بز نوعی مکمل است که برای مداوای اختلال نعوظ به کار می‌رود. علف شاخ بز در عین حال به نام‌های مختلفی مثل یین یانگ هیو، بارنورت، گیاه بره شاد و شنگول، علف گاو شهوتی، و تونیک مغزی فناناپذیر شناخته می‌شود.
علف شاخ بز به صورت غیر نسخه‌ای فروخته می‌شود. ماده فعال آن یا ایکارین، عصاره گیاه اپیمیدیوم است که گفته می‌شود فوایدی در مورد اختلال نعوظ دارد. این مکمل به صورت قرص، کپسول، پودر و چای یا دمنوش به فروش می‌رسد.


نعوظ چگونه بروز می‌کند
وقتی شما از نظر جنسی برانگیخته می‌شوید، اکسید نیتریک به یک ماده شیمیایی به نام مونوفسفات گوانوسین چرخه‌ای (cGMP) پیامی می‌فرستد که باعث می‌شود عضله نرم مزبور شل شود که نتیجه آن جریان یافتن خون به داخل سه استوانه شبه لوله در آلت تناسلی است که در ادامه به نعوظ می‌انجامد.
در اختلال نعوظ، یک آنزیم به نام پروتئین فسفودی‌استراز نوع 5 (PDE5) با اکسید نیتریک و cGMP که عضله نرم را در شریان‌ها شل می‌کند اختلال پیدا می‌کند.
اختلال نعوظ به عنوان ناتوانی در رسیدن به نعوظ و حفظ آن به مقدار کافی برای انجام مقاربت جنسی تعریف می‌شود. اکثر مردان هر از گاه شرایط منجر به ناتوانی در رسیدن به نعوظ مناسب را تجربه می‌کنند اما این به معنی ابتلاء به اختلال نعوظ نیست. ولی اگر ناتوانی در رسیدن به نعوظ و حفظ آن منظماً بروز کند، شخص ممکن است دچار اختلال نعوظ باشد.


علف شاخ بز چگونه کار می‌کند؟
ایکارسین فعالیت PDE5 را که اتساع شریان‌ها را در آلت تناسلی مردانه بلوک می‌کند مهار می‌نماید. این به خون امکان می‌هد تا شریان‌ها و سه استوانه درون آلت مرد را پر کرده و نعوظ ایجاد کند. داروی نسخه‌ای سیلدنافیل (وایاگرا) بسیار شبیه به همین روند عمل می‌کند.


آیا علف شاخ بز واقعاً کارآیی دارد؟
همانند هر مکمل دیگری، ادعاها در مورد اثربخشی علف شاخ بز بسیار است. همان گونه که در مورد بسیاری از مکمل‌ها مصداق دارد تحقیق در مورد اثرات علف شاخ بز روی انسان محدود است.
مقاله‌ای منتشر شده در "نشریه پزشکی جنسی" اثرات آن را بر روی موش‌های صحرایی بررسی کرده است. محققان دریافتند که درمان با عصاره خالص علف شاخ بز اثرات بهبودبخشی در مورد اختلال نعوظ دارد.
مطالعه دیگری پی برده است که ایکارسین در مهار PDE5، ماده‌ای که نعوظ را در لوله‌های بیضه مهار می‌کند، مؤثر است. این مطالعه همچنین به این نتیجه رسید که سیلنافیل هشتاد بار قوی‌تر از ایکارسین است.


علف شاخ بز در کجا یافت می‌شود؟
علف شاخ بز تاریخی طولانی از کاربرد در پزشکی سنتی شرق دارد. بر مبنای یک افسانه نام آن از اینجا می‌آید که یک بزچران متوجه شد که رمه وی پس از خوردن یک گیاه دچار تحریک شهوی شده است.
این گیاه بومی بخش‌هایی از چین، ژاپن و کره است. امروزه علف شاخ بز به عنوان گیاهی زینتی در بسیاری قسمت‌های جهان شامل ایالات متحد آمریکا پرورش داده می‌شود.


مزایا و معایب
مزایا
1. این گیاه به سهولت در اشکال مختلف در دسترس بوده و به شکل غیر نسخه‌ای قابل خریداری است.
2. این گیاه همچنین در کاهش اثرات خستگی مفرط و درد مفصل کارآیی دارد.

معایب
1. مصرف مقادیر زیاد در یک زمان می‌تواند به اسپاسم و مشکلات تنفسی منجر گردد.
2. این گیاه ممکن است در مورد برخی داروها فعل و انفعال دارویی منفی ایجاد کند.


اثرات جانبی علف شاخ بز
اثرات جانبی علف شاخ بز در صورتی که در طول چند ماه مصرف شوند اندک است. اما علف شاخ بز می‌تواند خونریزی بینی، سرگیجه و تند شدن ضربان قلب ایجاد کند. مصرف زیاد در یک در یک زمان می‌تواند به اسپاسم و مشکلات تنفسی منجر گردد.
هیچ دستورالعمل منظمی در مورد دوز مصرف علف شاخ بز جز آنچه بر روی بروشور محصول هست وجود ندارد، اما گفته می‌شود که برای مشاهده اثرات این مکمل برای مدتی حدود یک ماه مصرف شود. مکمل مزبور همیشه در پس‌زمینه عمل می‌کند حتی اگر یک روز مصرف آن صورت نگیرد. نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوتند.


خطرات محتمل در مورد مصرف علف شاخ بز
بر مبنای اعلام مرکز سرطان یادبود اسلون کترینگ، مصرف علف شاخ بز با برخی ریسک‌ها همراه است.
این سازمان می‌گوید که افراد دچار ناراحتی قلبی یا سرطان حساس به هورمون باید پیش از مصرف این گیاه دارویی با پزشک مشورت کنند. علف شاخ بز می‌تواند به تعریق یا احساس داغ شدن منجر گردد اما در مورد این اثرات به تحقیق بیشتری نیاز است.
در صورت استفاده از علف شاخ بز برخی داروها و اختلالات پزشکی ممکن است شما را در ریسک بالاتری قرار دهند که عبارتند از:
• داروهای مورد استفاده برای درمان بالا بودن فشار خون
• داروهای مسبب بی‌نظمی ضربان قلب
• داروهای رقیق کننده خون
• بیماری قلبی
• سرطان حساس به هورمون، مثل سرطان پستان یا سرطان تخمدان
• بیماری تیروئید
اگر کسی هر یک از این داروها را مصرف می‌کند یا دچار هر یک از اختلالات فهرست شده در بالا باشد باید پیش از کاربرد علف شاخ بز با پزشک مشورت کند.
افراد باید در زمان استفاده از این مکمل از مصرف ایبوپروفن و دیگر مسکن‌های ضد درد غیر نسخه‌ای نیز خودداری کنند.
در صورتی که شخصی دچار آلرژی به گیاهان خانواده بربریداسئا باشد ممکن است با استفاده از علف شاخ بز دچار واکنش آلرژیک شود. برخی علایم واکنش شامل راش، تعریق یا احساس داغی بدن است.
مصرف مقدار زیاد علف شاخ بز ممکن است خطرناک باشد. دوز مشخص تجویز شده‌ای برای علف شاخ بز وجود ندارد زیرا این یک گیاه دارویی غیر تجویزی است. در عین حال داده‌های علمی چندانی برای پشتیبانی از آن به عنوان یک مکمل پزشکی در دست نیست.


دیگر کاربردهای علف شاخ بز
علف شاخ بز دارای ترکیبات طبی دیگری هم هست و گاه برای بهبود تراکم استخوان به کار می‌رود. این گیاه همچنین ممکن است برای درمان هیپرتانسیون، بیماری قلبی، برونشیت، و حتی فلج اطفال مفید باشد.
علف شاخ بز از طریق شل کردن بافت عضله کار می‌کند. هر بافت تحت فشار کمی تسکین خواهد یافت. این می‌تواند در مورد درد مفصل و بی‌حسی کمک کند.
علف شاخ بز همچنین برای درمان موارد زیر به کار می‌رود:
• فشار خون بالا
• سفت شدن شریان‌ها (اترواسکلروزیس)
کمبود شهوت جنسی
• علایم مرتبط به یائسگی
استئوپوروزیس
• صدمه مغز
تب یونجه
• خستگی مفرط


خلاصه
داوری در مورد اثربخشی علف شاخ بز مغشوش است. به نظر می‌رسد این گیاه دارای برخی ترکیبات مفید باشد، اما برای پی بردن به اثربخشی و ایمنی آن برای مصرف در سطح عمومی به تحقیق بیشتری نیاز است.
اگر کسی دچار اختلال نعوظ باشد باید پیش از کاربرد هر گزینه درمانی با پزشک مشورت کند./علف شاخ بز: آیا برای اختلال نعوظ کارآیی دارد؟
دکتر دِبرا رُز ویلسون، سوزان یورک موریس
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
Horny Goat Weed: Does It Work to Treat Erectile Dysfunction?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Susan York Morris —
Updated on July 13, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.