دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موج شوک درمانی برای اختلال نعوظ - کارآیی دارد؟

موج شوک درمانی، اختلال نعوظ، FDA، درمان با موج شوک کم-شدت، سیلدنافیل، وایاگرا، تدانافیل، سیالیس، اختلال نعوظ، واسکولوژنیک

موج شوک درمانی یکی از گزینه‌های درمانی برای اختلال نعوظ است

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• موج شوک درمانی چیست؟
موج شوک درمانی چگونه کار می‌کند؟
• تحقیقات چه می‌گویند؟
• ریسک‌ها و عوارض جانبی موج شوک درمانی
• گرفتن درمان
• خلاصهموج شوک درمانی یکی از گزینه‌های متعدد درمانی برای اختلال نعوظ است. اگرچه این روش مورد تأیید FDA نیست، دانش پشت این نوع درمان بدون قرص حمایت چندین مطالعه را که با نتایج امیدبخش همراه بوده‌اند پشت خود دارد.
چنین به نظر می‌رسد که موج شوک درمانی بهترین کارآیی را برای مردان دچار اختلال نعوظ ناشی از مشکلات عروقی دارد، یک اختلال رگ‌های خونی که بر جریان خون به بافت‌های آلت تناسلی مردان تأثیر می‌گذارد. برای تعیین اثربخشی این روش درمان در مورد دیگر انواع اختلال نعوظ باید منتظر بود.

موج شوک درمانی چیست؟
اصطلاح پزشکی مربوط به موج شوک درمانی درمان با موج شوک کم-شدت (LiSWT) است. این یک روش درمانی غیر تهاجمی است که سال‌ها است در ارتوپدی برای کمک به التیام شکستگی استخوان‌ها، رباط‌های آسیب دیده و آسیب‌های تاندون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
LiSWT همچنین برای بهبود التیام زخم نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با استفاده از امواج صوتی پر-انرژی، LiSWT می‌تواند ترمیم بافت و رشد سلولی را سرعت ببخشد.
نعوظ بر جریان سالم خون به بافت آلت تناسلی مردان متکی است. درمان موج شوک به عنوان راهی برای ترمیم و قدرت‌بخشی به رگ‌های خونی آلت تناسلی و بهبود جریان گردش خون مطلوب ارزیابی شده است.
افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد همان هدفی است که اکثر داروهای مرسوم در درمان اختلال نعوظ مثل داروهای خوراکی شامل سیلدنافیل (وایاگرا) و تدانافیل (سیالیس) دنبال می‌کنند.

موج شوک درمانی چگونه کار می‌کند؟
درمان موج شوک با استفاده از یک دستگاه شبه گرزک که در نواحی مختلف آلت مرد قرار داده می‌شود کار می‌کند. یک متخصص مراقبت‌های پزشکی دستگاه مزبور را در امتداد قسمت‌های مختلف آلت تناسلی مرد به مدت حدود 15 دقیقه حرکت می‌دهد در حالی که دستگاه پالس‌های خفیفی منتشر می‌کند. برای انجام این درمان به هیچ نوعی از بیهوشی نیاز نیست.
پالس‌ها محرک بهبود جریان خون و بازسازی بافت آلت تناسلی می‌شوند. هر دوی این تغییرات می‌توانند به ایجاد نعوظ کافی برای مقاربت جنسی منجر شوند.
در حال حاضر هیچ نوع توصیه‌ای برای زمان‌بندی یا فواصل زمانی این درمان در دست نیست.
به هر حال یک مرور و متا آنالیز مربوط به 2019 بر روی آزمون‌های بالینی پی برده است که رایج‌ترین پلن درمانی در این مورد دو بار در هفته به مدت 3 هفته، و در ادامه 3 هفته فاصله بدون درمان و مجدداً دو بار درمان در هفته به مدت 3 هفته است.
آنالیز مزبور پی برده است که اثرات درمان موج شوک در حدود 1 سال دوام دارد.

تحقیقات چه می‌گویند؟
همان مرور و متا آنالیز مربوط به سال 2019 پی برده است که عملکرد نعوظ با استفاده از درمان موج شوک به شکلی چشمگیر بهبود می‌یابد. نتایج درمان در میان مردان دچار اختلال نعوظ واسکولوژنیک [اختلال نعوظ ناشی از مشکلات عروقی] با بهترین بازده همراه بود.
یک مطالعه پایلوت مربوط به سال 2010 پی برد که در میان 20 مرد دچار اختلال نعوظ واسکیولوژنیک، تمامی آنان پس از شش ماه درمان با موج شوک در عملکرد نعوظ خود به بهبود قابل توجهی دست یافتند. با پیگیری مطالعه در مورد این مردان هیچ چگونه اثرات جانبی مشاهده نشد.
علی‌رغم این تحقیق دلگرم کننده FDA درمان موج شوک را برای اختلال نعوظ تأیید نکرده است. برخی پزشکان ممکن است کماکان این درمان را برای اختلال نعوظ مورد استفاده قرار دهدن اما کاربرد آن خارج از تنظیمات تحقیقی نوعی استفاده آف-لیبل [خارج از حیطه تأیید شده برای روش درمانی یا دارو] محسوب می‌شود.
تأییدیه‌های FDA برای درمان‌‌های جدید همیشه با دستورالعمل‌هایی برای پزشکان در راستای پیگیری و عوارض جانبی ایجاد شده در بیماران همراه است.
همانند هر درمان تأیید نشده دیگری اگر کسی درمان موج شوک را برای اختلال نعوظ انتخاب کند، ممکن است با ریسک‌هایی فاقد توضیح کامل مواجه گردد یا ممکن است پول خود را صرف درمانی کند که عمری هم‌اندازه نوید‌های خود ندارد.
به علاوه، درمان‌های فاقد تأیید از سوی FDA تحت حمایت بیمه‌ای قرار نمی‌گیرند.
بر مبنای یک بیانیه از سوی "انجمن پزشکی جنسی آمریکای شمالی" (SMSNA)، "داده‌های قوی آزمون‌های بالینی" برای حمایت از کاربرد بالینی گسترده درمان موج شوک وجود ندارد. SMSNA توصیه می‌کند که این نوع درمان صرفاً تحت پروتکل‌های تحقیقی سختگیران انجام گیرد.

ریسک‌ها و عوارض جانبی موج شوک درمانی
موج شوک درمانی در مورد اکثر مردان درمانی فاقد درد است. و همچنان که پیشتر گفته شد تحقیقات در دسترس عوارض جانبی اندکی (اگر نه هیچ) در آن مشاهده کرده‌اند.
به هر حال، این‎همه به معنی ایمن بودن درمان مورد بحث نیست. موج شوک درمانی درمان نسبتاً تازه‌ای است و برای تعیین عوارض جانبی، پیامدها و اثربخشی درازمدت آن به تحقیق بیشتری نیاز است.

گرفتن درمان
دوره‌های هر از گاهی اختلال نعوظ نرمال است. استرس، کمبود خواب، مصرف الکل، یا تغییرات هورمونی موقتی، در کنار دیگر عوامل می‌توانند تحقق نعوظ را با مشکل مواجه کنند. به هر حال، اگر اختلال نعوظ به شکل مکرر بروز کند و بر زندگی شخص تأثیرات منفی داشته باشد، وی باید به پزشک مراجعه نماید.
اگر کسی مایل به استفاده از موج شوک درمانی باشد باید بداند که این درمان هنوز روشی آزمایشی است. برخی پزشکان حاضر نیستند تا زمان تأیید ایمنی و اثربخشی آن توسط تحقیقات از این روش استفاده کنند.
با وجود این اگر کسی کماکان در جستجوی روشی فاقد مصرف قرص برای اختلال نعوظ بوده و به اقدامات تهاجمی در این مورد علاقمند نباشد می‌تواند با ارولوژیست خود در مورد موج شوک درمانی و مراکزی که این روش در آنها انجام می‌شود مشورت کند.
شخص باید به خاطر بسپرد که دکتر ممکن است ابتدا امتحان روش‌های رایج‌تر را توصیه کند. درمان‌های متداول برای اختلال نعوظ شامل موارد زیر است:
• دارو. این شامل سیلدنافیل (وایاگرا) و تدانافیل (سیالیس) می‌شود.
• تغییرات سبک زندگی. ترک مصرف دخانیات، تغییرات رژیم غذایی و ورزش کافی می‌توانند به مقابله با اختلال نعوظ کمک کنند.
• مشاوره. اگر مشکلات روان‌شناختی مثل اضطراب، استرس، یا مسائل ارتباطی باعث اختلال نعوظ باشند، صحبت با یک درمانگر یا مشاور کمک کننده خواهد بود.
• درمان اختلالات زیربنایی سلامت. مشکلات سلامت مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت می‌توانند عامل تقویت کننده اختلال نعوظ باشند.

خلاصه
اشتیاق به یافتن درمانی برای اختلال نعوظ که پایدار بوده و در یک دوره زمانی طولانی اثربخش باشد محرک انجام تحقیق در سطح جهان بوده است.
موج شوک درمانی اثربخشی خود را در درمان برخی اختلالات پزشکی نشان داده است. اگرچه این روش در حال حاضر برای درمان اختلال نعوظ مورد تأیید FDA نیست، برخی پزشکان آن را به صورت فاقد برچسب برای درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می‌دهند.
اگر کسی مایل به استفاده از موج شوک درمانی باشد باید ابتدا با پزشک خود مشورت کند. پزشک می‌تواند در این مورد راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و به شخص در مورد تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمانی مناسب کمک کند./


• دکتر دِبرا رُز ویلسون، جیمز رولاند
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
Shockwave Therapy for Erectile Dysfunction: Does It Work?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
On March 9, 2020
New —
Written by James Roland

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.