plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

آیا می‌توان روند اختلال نعوظ را معکوس کرد؟

جینسنگ، پمپ آلت تناسلی، وایاگرا، سیلنافیل، تدانافیل، داروهای گیاهی اختلال نعوظ، چاقی، دیابت

بهترین درمان اختلال نعوظ بستگی به خود شخص دارد.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• زاون ویلینز، دکتر دانیل میورل
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اختلال نعوظ تجربۀ بسیار شایعی است. بـا استفاده از دارو یا بدون آن روند اختلال نعوظ را اغلب می‌توان معکوس کرد. تغییرات سبک زندگی و مداواهای طبیعی می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند. اغلب مردان دستکم یک دوره ناتوانی در رسیدن به نعوظ در هنگام نیاز را تجربه می‌کنند. در بسیاری موارد مردان ممکن است نتوانند به نعوظ لازم برسند یا آن را حفظ کنند. اختلال نعوظ بسیار شایع است و فقط در سطح آمریکا 30 میلیون مرد از آن رنج می‌برند.
اغلب موارد اختلال نعوظ در مردانی بروز می‌کند که پیشتر مشکلی در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن نداشته‌اند. این وضعیت معمولاً قابل معکوس شدن است اما شانس علاج کامل اختلال نعوظ بستگی به علت زیربنایی بروز آن دارد.

[مطالب این مقاله:]
• آیا امکان معکوس شدن روند اختلال نعوظ وجود دارد؟
• فهرستی از راهکار‌ها
• دورنما

آیا می‌توان روند اختلال نعوظ را برعکس کرد؟
در بسیاری از موارد پاسخ به این پرسش مثبت است و اختلال نعوظ قابل معکوس شدن است. یک مطالعۀ منتشر شده در "نشریه پزشکی جنسی" پی برده است که نرخ بهبود در این مورد معادل 25 درصد در طول 5 سال بوده است.
به خاطر سپردن این موضوع مهم است که حتی وقتی اختلال نعوظ قابل علاج نباشد درمان درست می‌تواند علایم را کاهش داده یا محو کند.
پزشکان دو نوع اختلال نعوظ را شانسایی کرده‌اند:
• اختلال نعوظ اولیه هنگامی مطرح است که مرد هرگز در طول زندگی خود قادر به رسیدن به نعوظ یا حفظ آن نبوده باشد. این مورد نادری است.
• اختلال نعوظ ثانویه هنگامی مطرح است که در آن مرد در گذشته از عملکرد نعوظ منظم برخوردار بوده است. این نوع اختلال نعوظ شایع‌ترین نوع آن به شمار می‌رود.
اختلال نعوظ ثانویه قابل معکوس شدن است و اغلب اوقات عارضه‌ای موقتی است. اختلال نعوظ اولیه ممکن است نیاز به به مراقبت ویژه و درمان‌های پزشکی بیشتری داشته باشد.
اختلال نعوظ معمولاً با استفاده از دارو یا جراحی قابل درمان است. به هر جهت مردان ممکن است بدون استفاده از هیچ‌گونه دارویی و با درمان علت زیربنایی اختلال نعوظ موفق به علاج مشکل خود شوند.
بهترین درمان بستگی به خود شخص دارد. برخی از مردان پی می‌برند که درمان‌های مرسوم مثل جراحی یا استفاده از دارو در مورد آنها کارآیی ندارد. این گروه از مردم ممکن است با استفاده از پمپ آلت تناسلی، که خون را به درون آلت وارد کرده و به این طریق نعوظ را القاء می‌کند، مشکل خود را رفع کنند.
روش‌های کاستن از اختلال نعوظ به سه دسته تقسیم می‌شود:

درمان‌های کوتاه مدت
این روش‌ها به تحقق نعوظ یا حفظ آن کمک می‌کنند اما به علت زیربنایی بروز اختلال نعوظ نمی‌پردازند. برای مثال سیلندافیل (وایاگرا) باعث افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد می‌شود، که این می‌تواند باعث خلاصی کوتاه مدت از مشکل اختلال نعوظ شود. وایاگرا می‌تواند برای مردم دچار اختلالاتی مثل دیابت و اترواسکلروزیس در رسیدن به نعوظ مفید باشد.

هدف قرار دادن علت زیربنایی
درمان‌های بنیادی، مشکل مسبب اختلال نعوظ را هدف قرار می‌دهند. وقتی انسداد شریان‌ها موجب بروز اختلال نعوظ باشد مصرف دارو یا ورزش بیشتر می‌تواند باعث بهبود سلامت قلبی عروقی شود. این می‌تواند باعث رفع یا افزایش فواصل میان دوره‏های بروز اختلال نعوظ شود.

درمان‌های روان‌شناختی
علت بروز اختلال نعوظ ممکن است روان‌شناختی باشد، و خود این اختلال می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود. درمان‌های روان‌شناختی می‌توانند میزان اضطراب را کاهش دهند، میزان خودباوری را افزایش دهند و روابط میان شرکای جنسی را بهبود ببخشند.
همچنین این تغییرات می‌توانند نسبت اثربخشی دیگر درمان‌ها را افزایش دهند.
برخی از مردان ممکن است پی ببرند که اضطراب شدید در مورد سکس مانع از کارآیی بعضی درمان‌ها می‌شود. مخاطب قرار دادن این اضطراب می‌توانند باعث بهبود نتایج کلی شود.

راه‌های معکوس کردن روند اختلال نعوظ
مردان دچار اختلال نعوظ باید برای بررسی هر اختلال احتمالی در سلامت خود به دکتر مراجعه کنند. اختلال نعوظ می‌تواند نخستین نشانه صدمات عصب مرتبط به دیابت، بیماری قلبی عروقی یا مشکلات مغز و اعصاب باشد.
در حالی که علت اختلال نعوظ ممکن است فیزیکی باشد، این اختلال کماکان می‌تواند اثرات روان‌شناختی نیز داشته باشد. اختلال نعوظ می‌تواند به خودآگاهی در مورد وضعیت خویش یا اضطراب منجر شود، که اینها به نوبۀ خود می‌توانند رسیدن به نعوظ را هر چه بیشتر دشوار کنند. بنابراین یک برنامۀ درمانی برای اختلال نعوظ باید هم شامل روش‌های فیزیکی و هم روان‌شناختی باشد.
طیف گسترده‌ای از درمان‌ها می‌توانند روند اختلال نعوظ را معکوس کنند که از جملۀ آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

1. تغییرات سبک زندگی
تنظیمات سبک زندگی می‌تواند بسیاری از مشکلات مسبب اختلال نعوظ مثل دیابت، و انسداد شریان‌ها را بهبود بخشد. مردان دچار اختلالات زیربنایی مربوط به سلامت باید در مورد گزینه‌های خود با پزشک مشورت کنند.
تغییرات سبک زندگی که در این مورد می‌توانند کمک کننده باشند عبارتند از:
• استفاده از تمرینات ریلکسیشن برای مدیریت استرس مرتبط به اختلال نعوظ و کنترل فشار خون
• ورزش برای بهبود جریان خون
کاهش وزن در صورت لزوم برای کاستن از فشار خون و بهبود سطح کلسترول و هورمون تستوسترون
• تغییر رژیم غذایی که به ویژه ممکن است در مردم دچار دیابت یا بیماری قلبی عروقی مفید باشد

2. تمرینات کف لگن
عضلات کف لگن به مردان در ادرار کردن و انزال کمک می‌کنند. تقویت این عضلات می‌تواند باعث بهبود اختلال نعوظ نیز بشود. یک مرور جامع در سال 2010 پی برده است که ورزش‌های کف لگن می‌توانند به مردان دچار دیابت در رسیدن به نعوظ و حفظ آن کمک کنند.
مردان در مورد درمان کف لگن می‌توانند برای آموزش تمریناتی که بیشترین تأثیر را دارند با پزشک مشورت کنند.

3. مشاوره یا زوج‌درمانی
اختلال نعوظ می‌تواند بر عزت نفس مردان تأثیر منفی بگذارد. صحبت کردن در مورد آن ممکن است مشکل باشد اما اختلال نعوظ مشکلی شایع است. این موضوع مهم است که فرد در مورد اختلال نعوظ آگاه باشد و در موردش بحث کند مشخصاً وقتی که اختلال نعوظ سبب افسردگی یا اضطراب می‌شود.
مشاوره فردی مــــی‌تواند به روشن شدن علت بروز مشکل کمک کند. یک روان‌شناس یا روانکاو می‌تواند به فرد در مدیریت اضطراب خود و رفع مشکلاتش کمک کند که این می‌تواند اختلال نعوظ را کاهش داده و از بازگشت از آن پیشگیری نماید.
زوج‌درمانی می‌تواند به شرکاء جنسی کمک کند تا در مورد احساسات و سلامت خود صحبت کنند و و راه‌های عملی برای ایجاد ارتباط در مورد اختلال نعوظ بیابند.

4. مداواهای گیاهی و جایگزین
برخی از مردان متوجه می‌شود که استفاده از درمان‌های مکمل و جایگزین مثل طب سوزنی در مورد اختلال نعوظ کمک کننده است. تحقیقات مقدماتی در این مورد عنوان می‌کنند که برخی مکمل‌های گیاهی نیز می‌توانند مفید باشند.
یک مرور مربوط به سال 2018 پی برده است که ترکیبات جینسنگ به شکل قابل ملاحظه‌ای علایم اختلال نعوظ را در جمعیت مورد مطالعه بهبود بخشیده است. ترکیبات عصاره مری‌تایم پاین، پینوس پیناستر، و ماکا، لیپیدیوم می‌یی‌نی نیز نتایج نویدبخشی به همراه داشته‌اند اما در این مورد به تحقیق بیشتر نیاز است.
روش‌های طب جایگزین هنگامی ایمن محسوب می‌شوند که زیر نظر پزشک و در کنار درمان‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

5. دارو
طیف گسترده‌ها از داروها برای کمک به رفع مشکل اختلال نعوظ در دسترسند. شناخته شده‌ترین این داروها نمونه‌هایی مثل تدالافیل (سیالیس) و وایاگرا هستند، که باعث افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد شده و به تحقق نعوظ کمک می‌کنند.
این داروها زمانی مؤثرند که علت بروز اختلال نعوظ فیزیکی است، و نیز هنگامی بیشترین کارآیی را دارند که علت اختلال نعوظ ناشناخته بوده یا به اضطراب مرتبط باشد.
اگر یک اختلال زیربنایی مثل دیابت علت بروز اختلال نعوظ باشد درمان این اختلال اغلب اوقات سبب معکوس شدن روند اختلال نعوظ شده یا از تشدید آن پیشگیری می‌کند.

6. تغییر دارو
برخی داروها می‌توانند باعث تشدید اختلال نعوظ شوند. برای مثال داروهای فشار خون می‌توانند جریان خون به آلت تناسلی را کاهش دهند که این موضوع باعث دشوارتر شدن رسیدن به نعوظ می‌شود.
هر کسی که ظن آن را دارد که اختلال نعوظ در مورد وی به مصرف دارو مرتبط است باید با پزشک مشورت کند. داروهای جایگزین در اغلب موارد در دسترسند.

7. دستگاه‌های پزشکی
پمپ‌های آلت تناسلی می‌تواند خون را به درون آلت تناسلی رانده و در اغلب مردان، شامل مردان دچار آسیب دیدگی عصب، به القاء نعوظ منجر شوند. وقتی صدمات شدید عصب یا رگ‌های خونی مطرح باشد استفاده از حلقه می‌تواند به حفظ خون در آلت تناسلی کمک کند.
حتی در مواردی که مشکلات سلامت فیزیکی جدی مطرح است، استفاده از دستگاه‌های مکانیکی می‌تواند به تحقق نعوظ کمک کند.

8. جراحی
در صورت ناکارآمدی روش‌های دیگر، یا در شرایطی که وجود مشکلی آناتومیک یا کالبدی باعث ایجاد اختلال نعوظ باشد، احتمال توصیه جراحی از سوی دکتر مطرح خواهد بود. این اقدام جراحی شامل ایمپلنت دستگاهی است که امکان نعوظ فوری را فراهم می‌کند. جراحی در اغلب موارد مؤثر است و میزان عوارض ایجاد شده بر اثر آن کمتر از 5 درصد تعیین شده است.

دورنما
برخی از مردم در مورد مشکل اختلال نعوظ خود احساس شرم می‌کنند. به یاد داشتن این موضوع مهم است که این اختلال قابل درمان است.
اختلال نعوظ بسیار شایع است و معمولاً می‌توان آن را با استفاده از مداوهای گیاهی یا داروهایی برای درمان علت زیربنایی اختلال نعوظ معکوس کرد.
مداخله زودرس در اغلب اوقات می‌تواند باعث کشف یک اختلال پزشکی جدی شود و تصمیم‌گیری زودهنگام در مورد درمان اختلال نعوظ احتمال معکوس شدن روند این اختلال را افزایش می‌دهد. مردان باید در مورد بهترین روش‌های درمان با پزشک مشورت کنند./

Source:
Can erectile dysfunction be reversed?
Last reviewed Sun 10 June 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Daniel Murrell, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده