دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

اختلال نعوظ (2) - تشخیص، و درمان

اختلال نعوظ، انزال زودرس،  سیلدنافیل (وایاگرا)، تدالافیل (ادسیرکا، سیالیس)،  وردنافیل (لویترا، استاکسین)، اوانافیل (استندرا)، پمپ واکیوم آلت تناسلی، تزریق الپروستادیل، نایتریک اکساید، اکسید نیتریک، نیتروگلیسیرین، مشاوره درمانی، سکس درمانی، داروهای گیاهی

FDA چندین هشدار در مورد چند نوع "وایاگرای گیاهی" انتشار داده است زیرا این محصولات به شکل بالقوه حاوی داروهای مضری هستند که در فهرست ترکیبات آنها قید نمی‎شود

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

برای مطالعه بخش نخست مطالعه می‎توانید روی همین سطر کلیک کنید

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• تشخیص
• درمان

 تشخیص
در مورد بسیاری از مردان یک معاینۀ بالینی و گرفتن شرح حال پزشکی همۀ آن چیزی است که پزشک برای تشخیص اختلال نعوظ و ارائۀ رویکرد درمانی بدان‎ نیاز دارد. اگر مرد دچار اختلالات مزمن سلامت باشد یا دکتر ظن به وجود یک اختلال زیربنایی در ایجاد مشکل داشته باشد، این احتمال وجود دارد که نیاز به تست‎های تکمیلی و مراجعه به متخصص در دستور کار قرار گیرد.
تست‎های مورد استفاده برای تشخیص اختلالات زیربنایی عبارتند از:
• معاینۀ بالینی. این شامل معاینۀ دقیق آلت تناسلی مرد و بیضه‌ها و بررسی وضعیت عصاب‎های حسی است.
• آزمایش خون. یک نمونه خون گرفته شده از مرد برای بررسی نشانه‎های بیماری قلبی، دیابت، پایین بودن سطح هورمون تستوسترون و دیگر اختلالات سلامت به آزمایشگاه فرستاده می‎شود.
• تست ادرار. همانند مورد آزمایش خون، آزمایش‌های ادرار برای جستجو در نشانه‎های دیابت و دیگر اختلالات زیربنایی سلامت مورد استفاده قرار می‎گیرد.
• اولتراسوند. این تست به طور معمول توسط متخصص آن در مطب انجام می‎شود. اولتراسوند تصاویر ویدیویی ارائه می‎دهد که بر مبنای آن امکان تشخیص مشکلات مربوط به جریان گردش خون برای پزشک وجود خواهد داشت.
این تست گاهی از اوقات در ترکیب با تزریق دارویی به داخل آلت تناسلی مرد برای تحریک جریان گردش خون و ایجاد نعوظ صورت می‎گیرد.
• معاینات روان‎شناختی. این احتمال وجود دارد که پزشک برای غربالگری مشکلاتی نظیر افسردگی و دیگر علل روان‎شناختی اختلال نعوظ پرسش‌هایی را مطرح کند.

درمان
نخستین قدم در درمان حصول اطمینان از سوی پزشک در این مورد است که مرد در مورد هر اختلال زیربنایی مربوط به سلامت که باعث اختلال نعوظ یا تشدید آن است، درمان صحیح دریافت می‎کند.
بسته به علت و شدت اختلال نعوظ در فرد، و هر مشکل زیربنایی مربوط به سلامت، احتمال استفاده از رویکردهای درمانی مختلفی مطرح است. دکتر می‎تواند ریسک‎ها و فواید هر درمان را توضیح داده و ترجیحات بیمار را در این مورد ملاحظه نماید. در این مورد ترجیحات شریک جنسی بیمار نیز نقشی در گزینه‎های درمانی دارد.

داروهای خوراکی
داروهای خوراکی درمان موفقیت‎آمیزی برای بسیاری از مردان به شمار می‎روند و شامل موارد زیرند:
• سیلدنافیل (وایاگرا)
تدالافیل (ادسیرکا، سیالیس)
وردنافیل (لویترا، استاکسین)
اوانافیل (استندرا)
هر چهار داروی مزبور باعث افزایش اثرات نایتریک اکساید (اکسید نیتریک) می‎شوند - یک مادۀ شیمیایی طبیعی تولید شده در بدن که عضلات آلت تناسلی مردان را ریلکس می‎کنـد. این وضعیت باعث افزایش جریان خون در آلت شده و به مرد این امکان را می‎دهد که در پاسخ تحریک جنسی به نعوظ برسد.
مصرف هر یک از این داروها به‌صورت خودکار به ایجاد نعوظ منجر نمی‎شود. نخست به تحریک جنسی نیاز است تا سبب رهش نایتریک اکساید از عصب‎های آلت تناسلی مرد شود. داروهای مزبور پیام مورد اشاره را تقویت کرده برای برخی مردان امکان عملکرد نرمال را ایجاد می‎کنند. داروهای خوراکی اختلال نعوظ محرک جنسی نیستند و سبب ایجاد هیجان نمی‎شوند و توسط مردان دارای نعوظ نرمال نباید مورد استفاده قرار گیرند.
داروهای مورد بحث دوزهای متفاوتی دارند، زمان کارآیی آنها متفاوت است و عوارض جانبی مختلفی ایجاد می‎کنند. عوارض جانبی محتمل در این مورد شامل گرگرفتگی، احتقان بینی، سردرد، تغییرات بینایی، درد پشت و آشوب معده است.
دکتر برای تجویز داروی مناسب برای هر بیمار شرایط خاص وی را در نظر می‎گیرد. داروهای مورد بحث ممکن است نتوانند به فوریت اختلال نعوظ را در فرد درمان کنند. فرد باید برای مشخص شدن بهترین دارو و دوز درست مصرف آنها با پزشک همکاری کند.
پیش از مصرف هر دارویی برای اختلال نعوظ شامل مکمل‎های غیر نسخه‎ای یا داروهای گیاهی فرد باید موافقت قبلی پزشک را در این مورد کسب کند. داروهای اختلال نعوظ در مورد تمامی مردان دچار این مشکل کارآیی ندارند و در برخی موقعیت‎ها مثل ابتلا فرد به دیابت یا داشتن سابقۀ عمل جراحی پروستات ممکن است کارآیی داروهای مزبور کاهش یابد. برخی از داروها حتی ممکن است برای مرد استفاده کنندۀ آنها خطرناک باشد:
• داروهای نیترات - عموماً برای درد قفسه سینه (آنژین) تجویز می‎شوند - شامل نیتروگلیسیرین (مینیتران، نیترو - دور، نیروستات، و بقیه)، ایزوسورباید مونونیترات (مونوکیت) و ایزوسورباید دی‎نیترات (دیلاترات - اس‎ار، ایزوردیل)
• مردان دچار بیماری قلبی یا نارسایی قلبی
• مردان دچار افت شدید فشار خون (هیپوتانسیون)

دیگر داروها
دیگر داروهای مورد استفاده در اختلال نعوظ شامل موارد زیر است:
الپروستادیل خودتزریقی. در این روش، فرد از یک سرنگ برای تزریق الپروستادیل (کاورجکت ایمپالس، ایدکس) به داخل پایه یا پهلوی آلت تناسلی خود استفاده می‎کند. در برخی موارد، داروهای عموماً مورد استفاده برای دیگر اختلالات برای تزریق در آلت تناسلی به صورت منفرد یا در ترکیب با داروهای دیگر به کار می‎روند. اغلب اوقات این ترکیب دارویی به عنوان بایمیکس (اگر دو دارو در ترکیب استفاده شوند) یا تریمیکس (اگر ترکیب شامل سه دارو باشد) شناخته می‎شوند.
هر تزریق به نحوی تنظیم می‎شود که نعوظ ناشی از آن بیش از یک ساعت ادامه نداشته باشد. از آنجا که سوزن مورد استفاده در این تزریق‌ها بسیار نازک است درد ناشی از تزریق معمولاً خفیف خواهد بود.
عوارض جانبی در این مورد شامل خونریزی خفیف در محل تزریق، نعوظ پایدار (پریاپیسم) و در موارد نادر شکل‎گیری بافت فیبروز در محل تزریق است.
• شیاف مجرای ادراری الپروستادیل. درمان داخل مجرای ادراری الپروستادیل شامل جایگذاری یک شیاف کوچک الپروستادیل به داخل آلت تناسلی در مجرای آلت است. برای انجام این کار از یک اپلیکاتور مخصوص استفاده می‎شود.
نعوظ به طور معمول در طول حدود 10 دقیقه شروع می‎شود، و وقتی مؤثر باشد، بین 30 تا 60 دقیقه ادامه پیدا می‎کند.
عوارض جانبی شامل درد، خونریزی خفیف در مجرای ادرار و شکل‎گیری بافت فیبروز درون آلت تناسلی است.
• جایگزینی تستوسترون. برخی از مردان دچار اختلال نعوظ ممکن است بر اثر کمبود سطح هورمون تستوسترون دچار بغرنجی وضعیت خود شوند. در این مورد، درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است به عنوان گام نخست درمان مطرح گردد یا از این درمان در ترکیب با درمان‎های دیگر استفاده شود.

پمپ‌های آلت تناسلی، جراحی و ایمپلنت
پمپ دارای شارژ باتری برای اختلال نعوظ
اگر داروها در مورد فرد دچار اختلال نعوظ کارآیی نداشته یا مناسب نباشند، دکتر ممکن است رویکرد درمانی متفاوتی را توصیه کند. دیگر درمان‎ها در این مورد عبارتند از:
• پمپ‌های آلت تناسلی مردان. پمپ آلت تناسلی مردان (دستگاه‎ نعوظ واکیوم) یک لولۀ توخالی با یک پمپ دستی دارای باتری قابل شارژ است. پمپ دور آلت را می‎پوشاند و سپس عمل پمپاژ برای تخلیۀ هوای درون لوله به کار می‌رود. این کار نوعی خلاء ایجاد می‎کند که سبب ورود خون به آلت تناسلی مرد می‎شود.
وقتی مرد به نعوظ می‎رسد، یک حلقۀ تنشی را دور پایۀ آلت قرار می‎دهد تا خون در آلت باقی مانده و نعوظ حفظ شود. آنگاه مرد می‎تواند دستگاه واکیوم را جدا کند.
نعوظ ایجاد شده به این روش معمولاً برای داشتن رابطۀ جنسی با زن کافی است. مرد می‎تواند پس از پایان مقاربت جنسی حلقه را بردارد. عوارض جانبی در این مورد احتمال کبودی آلت تناسلی و محدود شدن انزال به دلیل وجود حلقه است. آلت تناسلی ممکن است در لمس سرد احساس شود.
اگر پمپ آلت تناسلی گزینۀ درمانی مناسبی برای مرد از آب درآید، این احتمال وجود دارد که دکتر یک نوع سفارشی‎ساز آن را برای مرد توصیه و تجویز کند. در این حالت مرد می‎تواند از همخوانی پمپ و حلقه با مشخصات آلت خود مطمئن شود و بدیهی است که باید ابزارهای موارد اشاره توسط سازندۀ مطمئنی تولید شوند.
• ایمپلنت آلت تناسلی مردان. این درمان شامل جایگذاری دستگاه‎هایی با استفاده از عمل جراحی در هر دو پهلوی آلت تناسلی است. این ایمپلنت‎ها شامل میله‎های قابل باد کردن یا انعطاف‌پذیر هستند. دستگاه‎های قابل باد کردن به مرد امکان می‎دهند تا زمان و مدت نعوظ خود را کنترل کند. میله‎های انعطاف‎پذیر آلت را در حالت سفت اما دارای خاصیت خمش یا انعطاف‌پذیری نگه می‏‌دارند.
ایمپلنت‎های آلت معمولاً توصیه نمی‎شوند مگر اینکه پیشتر دیـگر روش‎ها برای درمان اختلال نعوظ مورد امتحان قرار گرفته باشند. ایمپلنت‎ها میزان بالایی از رضایت را در میان آن دسته از مردان دچار اختلال نعوظ ایجاد می‎کنند که روش‎های غیر تهاجمی و محافظه‎کارانه را امتحان کرده و به توفیقی نرسیده‎اند.

ورزش
مطالعات اخیر پی برده‎اند که ورزش به ویژه ورزش‎های اروبـیک با شدت متوسط یا بالا، می‎تواند باعث بهبود اختلال نعوظ شود. به هر جهت، فواید حاصل از این ورزش‎ها ممکن است در برخی از مردان، شامل آنانی که دچار بیماری قلبی یا اختلالات قابل ملاحظۀ پزشکی هستند، کمتر باشد.
حتی ورزش با شدت کمتر اما منظم می‎تواند ریسک ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش دهد.
در مورد برنامۀ ورزشی مربوط به خود مردان باید با پزشک مشورت کنند.

مشاوره روان‎شناختی
اگر اختلال نعوظ در مرد ناشی از استرس، اضطراب یا افسردگی باشد - یا اگر اختلال مزبور سبب ایجاد استرس و تنش در ارتباط مرد و زن شده باشد - دکتر ممکن است مشاوره با روان‌شناس یا مشاور را برای مرد دچار اختلال نعوظ و شریک زندگی وی پیشنهاد دهد.

طب جایگزین
مردان باید پیش از استفاده از مکمل‏‌ها در مورد ایمنی آنها با پزشک مشورت کنند - به ویژه اگر در مورد آنها ابتلا به اختلالات مزمن سلامت مطرح است. برخی از محصولات جایگزین مدعی کارآیی در مورد اختلال نعوظ می‎توانند خطرناک باشند.
FDA چندین هشدار در مورد چند نوع "وایاگرای گیاهی" انتشار داده است زیرا این محصولات به شکل بالقوه حاوی داروهای مضری هستند که در فهرست ترکیبات آنها قید نمی‎شود. در عین حال دوز مصرف آنها ممکن است مشخص نباشد یا این احتمال وجود دارد که در فرآیند تولید دچار آلودگی شده باشند.
برخی از این داروهای جایگزین ممکن است با داروهای تجویزی دارای فعل و انفعال مضر باشند و سبب افت شدید فشار خون شوند. این محصولات به ویژه در مورد مردان گیرندۀ ترکیبات نیترات خطرناک هستند.

سبک زندگی و مداوای خانگی
در مورد برخی از مردان گزینه‎های مربوط به سبک زندگی باعث ایجاد یا تشدید اختلال نعوظ می‎شود. در اینجا چند مورد که می‎توانند کمک کننده باشند ارائه شده است:
• در صورت مصرف دخانیات، این عادت را ترک کنید. در صــورت مشکل داشتن برای انجام این کار کمک بگیرید. جایگزین‎های نیکوتین مثل آدامس‎ها یا قرص‎های زیر زبانی نیکوتین را امتحان کنید یا از پزشک خود در مورد داروهای تجویزی که می‎توانند در ترک دخانیات مفید باشد پرسش کنید.
• وزن خود را در محدودۀ سالم نگه دارید. اضافه وزن داشتن یا چاق بودن می‎تواند به اختلال نعوظ منجر شده یا آن را تشدید کند.
• فعالیت جسمانی را در برنامۀ متعارف زندگی روزمرۀ خود لحاظ کنید. ورزش می‎تواند در مورد اختلالات زیربنــایی دارای نقش در اختلال نعوظ به روش‎های گوناگون تأثیرگذار باشد، که از جمۀ آنها می‎توان به کاهش استرس، کمک به کاهش وزن و بالا بردن سطح گردش خون اشاره کرد.
• در مورد مشکلات مربوط به مشروب الکلی و مواد مخدر خود را درمان کنید. مصرف الکل زیاد یا برخی مواد مخدر می‎تواند به طور مستقیم باعث تشدید اختلال نعوظ یا مشکلات درازمدت سلامت شود.
• در مورد مشکلای ارتباطی خود وارد عمل شوید. در صورت مواجه بودن با مشکلات ارتباطی یا داشتن مشکل با شخص خود مشاوره زوجین را در دستور کار قرار دهید.

مقابله و حمایت
چه مشکل فیزیکی، روان‎شناختی یا ترکیبی از هر دو باشد، اختلال نعوظ می‎تواند به منبعی از استرس روانی و عاطفی برای شما و شریک زندگی شما تبدیل شود. در اینجا مواردی که می‎توانید آنها را در دستور کار خود قرار دهید ارائه شده است:

• به خود نقبولانید که مشکل شما درازمدت خواهد بود. به مشکلات نعوظ که هر از گاه گریبانگیر مردان می‎شود به چشم بازتابی از مشکلات سلامت یا مردانگی خود نگاه نکنید، و کار را به جایی نرسانید که در دور بعدی رابطۀ جنسی به صورت خودکار در انتظار عدم تحقق نعوظ در خود باشید. این وضعیت می‎تواند سبب اضطراب شود که خود می‎تواند به تشدید مشکل اختلال نعوظ منجر گردد.
• شریک جنسی خود را درگیر کنید. شریک جنسی شما ممکن است ناتوانی شما را در تحقق نعوظ به عنوان نشانه‎ای از محو میل جنسی در شما قلمداد کند. ایجاد اطمینان از سوی شما در مورد درست نبودن این طرز تلقی می‎تواند کمک کننده باشد. در مورد وضعیت خود با شریک زندگی خویش شفاف و صادق باشید. درمان در اغلب مواردی که مرد شریک زندگی خود را در آن درگیر می‎کند، مؤثرتر است.
• نگرانی‎های مربوط به استرس، اضطراب یا دیگر اختلالات سلامت روانی را دستکم نگیرید. برای مخاطب گرفتن این مشکلات به متخصص ذی‏ربط مراجعه کنید./

برای مطالعه بخش نخست مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Erectile dysfunction
Mayo Clinic
March 09, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.