دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

میل جنسی در مردان - آنچه دانستنش نیاز است

میل جنسی مردان، کلیشه جنسی، لیبیدو، ارگاسم، خودارضایی، استمناء، لزبین، گای، همجنسگرا، دگرجنسگرا، دیابت، فشار خون بالا، کمبود تستوسترون، ناراحتی قلبی، اختلال نعوظ، رویاپردازی جنسی، هیپوکامپوس، هیپوتالاموس،  قشر سربرال، سیستم لیمبیک

بعضی داروها می‎توانند بر لیبیدو تأثیر منفی داشته باشند. برای مثال، داروهای ضد افسردگی، آنتی‎هیستامین‎ها و حتی داروهای فشار خون می‎توانند نعوظ را دچار اختلال کنند.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

سوزان یورک موریس، اِما نیکولز، دکتر تیموتی جی. لیگ
ترجمه هامیک رادیان

کلیشه‌های بسیاری هست که مردان را به صورت ماشین‌های حریص جنسی به تصویر می‎کشند. کتاب‎ها، شوهای تلویزیونی، و فیلم‎ها اغلب اوقات کاراکترها و بزنگاه‌هایی را تصویر می‎کنند که در آنها مردان به صورت دیوانگان سکس و زنان صرفاً به شکل مشتاقان عشق به تصویر کشیده می‎شوند.
اما آیا این موضوع واقعیت دارد؟ ما در مورد میل جنسی در مردان چه می‎دانیم؟

[مطالب این مقاله]
• کلیشه‌ها
• نیروی جنسی و مغز
تستوسترون
• فقدان لیبیدو (شهوت جنسی)
• دورنما

کلیشه‌های مربوط به میل جنسی در مردان
بر این اساس کدام کلیشه‌ها در مورد تمایلات جنسی در مردان واقعیت دارد؟ زنان در مقایسه با مردان چگونه هستند؟ در اینجا نگاهی به افسانه‌های رایج در مورد تمایلات جنسی مردانه خواهیم انداخت.

مردان تمام مدت به سکس فکر می‎کنند
یک مطالعۀ اخیراً انجام شده در "دانشگاه ایالتی اُهایو" بر روی 200 دانشجو این باور عامیانه را که مردان هر 7 ثانیه یک بار به سکس فکر می‌کنند از حیطۀ اعتبار ساقط کرد. باور مزبور به معنی 8000 مورد فکر کردن در مورد سکس در طول 16 ساعت بیداری در طول شبانه روز است! مردان جوان حاضر در مطالعه به طور متوسط خبر از 19 بار وجود افکار سکسی در هر روز می‎دادند. این رقم در مورد زنان جوان حاضر در مطالعه 10 بار در هر روز بود.
بنابراین آیا مردان حدود دو برابر بیشتر از زنان به مسائل جنسی فکر می‎کنند؟ خوب، مطالعۀ مزبور در عین حال عنوان کرده است که مردان در مورد غذا و خواب نیز بیش از زنان فکر می‎کنند. این امکان وجود دارد که مردان در فکر کردن در مورد سکس و گزارش افکار خود راحت‎تر از زنان باشند. تری فیشر / Terri Fisher، نویسندۀ رهبر مطالعه، مدعی است که مردمی که در پرسشنامۀ خود خبر از راحت بودن در مورد سکس می‎دهند بیشتر محتمل است که در روندی مکرر به فکر کردن در در مورد سکس بپردازند.

مردان بیش از زنان دست به خودارضائی می‎زنند
در یک مطالعه بر روی 600 نمونه که در سال 2009 در گوانگژو در چین انجام شد، 48.8 درصد زنان و 68.7 مردان خبر از انجام خودارضائی توسط خود دادند. این نظرسنجی همچنین عنوان کرده است که تعداد قابل توجهی از بزرگسالان به ویژه زنان در مورد خودارضائی نظرات منفی دارند.

مردان معمولاً در طول 2 تا 7 دقیقه ارگاسم می‎شوند
ماسترز و جانسون / Masters and Johnson، دو محقق صاحب اعتبار در مورد مسائل جنسی، یک مدل چهار مرحله‎ای را برای فهم چرخۀ پاسخ جنسی پیشنهاد می‎کنند:
1. هیجان
2. پلاتو (حرکت بی‎فراز و فرود)
3. ارگاسم
4. رفع
ماسترز و جانسون مدعی‎اند که هم مردان و هم زنان این مراحل را در طول فعالیت جنسی تجربه می‎کنند. اما مدت زمان هر مرحله از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. تعیین اینکه زمان رسیدن به ارگاسم در مرد یا زن چقدر طول می‎کشد دشوار است زیرا مرحلۀ هیجان جنسی و مرحلۀ پلاتو ممکن است چندین دقیقه یا حتی چند ساعت پیش از به اوج رسیدن میل جنسی در فرد آغاز شود.

مردان در مورد سکس اتفاقی آغوش گشوده‌تری دارند
یک مطالعه در سال 2015 عنوان می‌کند که مردان بیش از زنان تمایل به حضور در روابط جنسی اتفاقی دارند. در این مطالعه 6 مرد و 8 زن به 162 مرد و 119 زن یا در یک کلوپ شبانه یا در کمپ دانشجویی مراجعه کردند. آنها دعوتی برای داشتن سکس اتفاقی را مطرح می‎کردند. بخش بسیار قابل توجهی از مردان در مقایسه با زنان دعوت مشارکت در سکس اتفاقی را قبول کردند.
به هر جهت، در بخش دوم همان مطالعه که توسط همان محققان انجام شد، زنان وقتی در محیط امن‎تری قرار گرفتند میل بیشتری به قبول دعوت حضور در سکس‌های اتفاقی نشان دادند. به زنان و مردان عکس‎هایی از متقاضیان نشان داده و این سؤال مطرح شد که آیا میل به انجام سکس اتفاقی دارند یا خیر. وقتی زنان به این حس رسیدند که در محیط امن‎تری قرار گرفته‎اند تفاوت پاسخ‌ها بر مبنای جنس از میان رفت.
تفاوت‎های میان دو مطالعۀ مورد اشاره عنوانگر این موضوع است که عوامل فرهنگی مثل نُرم‎های اجتماعی می‎توانند تأثیری بزرگ بر چگونگی رفتار مردان و زنان در مورد روابط جنسی داشته باشند.

مردان همجنسگرا بیش از لزبین‌ها روابط جنسی دارند
اثبات یا نفی این افسانه کار دشواری است. مردان و زنان همجنسگرا درست مثل زنان و مردان دگرجنسگرا دارای طیفی از تجارب جنسی هستند. مردان همجنسگرای ساکن نواحی شهری شهرتی در مورد داشتن تعداد زیاد شریک جنسی به هم زده‎اند. اما مردان همجنسگرا مشارکتی در تمامی انواع ارتباط دارند.
زوج‎های لزبین نـیز ممکن است تعاریف متفاوتی در مورد معنی "سکس" برای خود داشته باشند. برخی زوج‎های لزبین از اسباب بازی‎های جنسی به عنوان عامل دخول در مقاربت جنسی استفاده می‎کنند. دیگر زوج‎های لزبین سکس را به عنوان خودارضایی افراد بالغ یا ناز و نوازش قلمداد می‎نمایند.

مردان کمتر از زنان عاشقانه رفتار می‎کنند
بر مبنای مدل چهار مرحله‎ای پیشنهادی ماسترز و جانسون هیجان جنسی در مورد هر کسی معنی خاص خود را دارد. منابع ایجاد برانگیختگی جنسی به میزان قابل ملاحظه‎ای از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. هنجارها و محرمات جنسی اغلب مسیر تجربۀ جنسی زنان و مردان را شکل می‎دهند و می‎توانند بر مسیر پاسخ‎دهی آنها در نظرسنجی‎ها تأثیر بگذارند. این موضوع باعث می‎شود تا اثبات علمی این موضوع که مردان به صورت بیولوژیکی تمایلی به سمت برانگیختگی عاشقانه ندارند، دشوار شود.

میل جنسی و مغز
میل جنسی معمولاً به عنوان لیبیدو (شهوت جنسی) توصیف می‎شود. هیچ ابزار اندازه‎گیری عددی و رقمی برای لیبیدو وجود ندارد. در عوض میل جنسی بر مبنای اصطلاحات مرتبط فهمیده می‎شود. برای مثال، کمبود لیبیدو به معنی کاهش علاقه یا تمایل به سکس درک می‎شود.
لیبیدوی مردانه در دو ناحیه از مغز به حیات خود ادامه می‎دهد: قشر سربرال و سیستم لیمبیک. این بخش‌های مغز برای میل جنسی و عملکرد جنسی مردان نقش حیاتی دارد. در واقع آنها به اندازه‎ای مهم هستند که یک مرد می‎تواند صرفاً بر مبنای فکر کردن یا رویاپردازی در مورد یک تجربۀ جنسی به ارگاسم برسد.
قشر سربرال مایع خاکستری مغز است که لایۀ بیرونی مغز را تشکیل می‎دهد. این قسمتی از مغز است که مسؤول عملکردهای سطح بالا مثل برنامه‎ریزی و تفکر محسوب می‎شود. این شامل فکر کردن در مورد سکس نیز می‌شود. وقتی مرد دچار برانگیختگی جنسی می‌گردد، پیام‎های نشأت گرفته از قشر سربرال می‎توانند با دیگر قسمت‎های مغز و عصب‌ها فعل و انفعال ایجاد کنند. برخی از این عصب‌ها باعث سرعت گرفتن ضربان قلب و جریان خون در ناحیۀ تناسلی می‎شوند. آنها همچنین پیام فرآیندی هستند که نعوظ را ایجاد می‎کند.
سیستم لیمبیک شامل چند بخش مختلف مغز است: هیپوکامپوس، هیپوتالاموس، امیگدلا و سایر بخش‎ها.
این بخش‎ها در روند احساس، انگیزش، و میل جنسی دخالت دارند. محققان "دانشگاه ایموری" پی برده‎اند که مشاهدۀ تصاویر مربوط به برانگیختگی جنسی در مردان بیش از زنان باعث افزایش فعالیت امیگدلا می‎شود. به هر جهت، بخش‎های متعددی از مغز در موضوع پاسخ جنسی درگیرند، بنابراین این یافته ضرورتاَ درست نیست که برانگیختگی جنسی در مردان آسان‎تر از زنان صورت می‎گیرد.

تستوسترون
تستوسترون هورمونی است که اغلب پیوستگی نزدیکی با میل جنسی در مردان دارد. تستوسترون که به طور عمده در بیضه‎ها تولید می‎شود، نقشی حیاتی در چند عملکرد جسمانی شامل موارد زیر بازی می‎کند:
• توسعۀ ارگان‌های جنسی مردانه
• رشد موی بدن
• توسعۀ تودۀ استخوانی و عضلانی
• عمیق و بم شدن صدا در دورۀ بلوغ
• تولید اسپرم
• تولید سلول‎های قرمز خون
کمبود میزان تستوسترون اغلب با کمبود لیبیدو مرتبط می‎شود. سطح تستوسترون گرایش به افزایش در اوقات صبح و کاهش در طول شب از خود نشان می‎دهد. در طول زندگی مردان میزان تستوسترون در سال‎های پایانی دوران نوجوانی در بالاترین میزان خود قرار دارد، و پس از این دوره به تدریج کاهش پیدا می‎کند.

فقدان لیبیدو
میل جنسی ممکن است بر مبنای افزایش سن کاهش یابد. اما برخی از مواقع کاهش یا فقدان لیبیدو به یک اختلال زیربنایی مرتبط است. موارد زیر می‎توانند باعث کاهش میل جنسی شوند:
استرس یا افسردگی. اگر مردی دچار مشکلات سلامت ذهن و روان باشد باید به پزشک مراجعه کند. دکتر ممکن است دارو تجویز کرده یا روان‎درمانی را پیشنهاد کند.
اختلالات غدد درون‎ریز. اختلال غدد درون‎ریز می‎تواند باعث کاهش هورمون‎های جنسی مردانه شود.
پایین بودن سطح تستوسترون. برخی اختلالات پزشکی مثل آپنه خواب می‎توانند سبب کاهش میزان تستوسترون شود که این می‎تواند بر میل جنسی در مرد تأثیر منفی بگذارد.
برخی داروها. بعضی داروها می‎توانند بر لیبیدو تأثیر منفی داشته باشند. برای مثال، داروهای ضد افسردگی، آنتی‎هیستامین‎ها و حتی داروهای فشار خون می‎توانند نعوظ را دچار اختلال کنند. دکتر می‌‏تواند در صورت بروز چنین وضعیتی داروهای جایگزین را توصیه کند.
فشار خون بالا. صدمه دیدن سیستم عروقی می‏تواند توانایی مردان در رسیدن به نعوظ و حفظ آن را دچار مشکل کند.
دیابت. همانند فشار خون بالا، دیابت نیز می‎تواند بر سیستم عروقی مرد تأثیر گذاشته به توانایی وی در رسیدن به نعوظ و حفظ آن لطمه بزند.
فقط خود مرد می‎تواند در مورد نرمال بودن میل جنسی خود تصمیم بگیرد. اگر مردی دچار تغییر در میزان شهوت جنسی است باید به پزشک مراجعه کند. گاهی از اوقات صحبت از میل جنسی خود با دیگران کار دشواری است اما پزشکان می‎توانند در این مورد به افراد کمک کنند.

دورنما
آیا میل جنسی مرد زمانی از بین می‎رود؟ برای بسیاری از مردان شهوت جنسی هرگز به طور کامل از بین نمی‎رود. در مورد اغلب مردان، شهوت جنسی یقیناً در طول زمان تغییر می‎کند. نوع عشق ورزیدن و لذت بردن از سکس و هچنین تواتر آن نیز احتمالاً به مرور زمان دچار تغییر می‎شود. اما سکس و صمیمیت می‎تواند بخش لذت‎بخشی از سالخوردگی باشد./

Source:
All About the Male Sex Drive
Medically reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP
on January 25, 2017 —
Written by Susan York Morris and Emma Nicholls

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.