plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

چرا آلت تناسلی مردان تغییر رنگ می‎دهد؟

آلت تناسلی، پرخون شدن آلت، تغییر رنگ آلت تناسلی مرد، بنفش، عفونت واگیردار جنسی، سندرم لیکن اسکروزوس، پورپورا، واکنش آلرژیک دارویی،  آنتی‎بیوتیک‎های بر پایۀ سولفا، ایبوپروفن، داروهای ضد تشنج،  داروهای ضد روان‌پریشی، ناپروکسن، • آنتی‎بیوتیک‎ها،

پورپورا که نقطه‎های خونی نیز نامیده می‎شود، به صورت لکه‎های بنفش یا قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‎شود. این نقطه‎ها نتیجۀ مستقیم وجود یک آسیب دیدگی در آلت تناسلی مرد نیستند. در عوض، پورپورا در اغلب موارد نشانۀ وجود یک اختلال زیربنایی است.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنا فلچر، دکتر دانیل میورل
• ترجمه هامیک رادیان


برخی از اوقات آلت تناسلی مردان به رنگ بنفش مایل به قرمز درمی‌آید. در بیشتر موارد این تغییر رنگ خوش‌خیم است. آلت تناسلی مرد ممکن است در صورت افزایش جریان خون به رگ‌های خونی و غدد موجود در آلت تناسلی رنگ بنفش پیدا کند. این اتفاق اغلب هنگامی رخ می‌دهد که مرد دچار برانگیختگی جنسی می‌شود.
به هر جهت وقتی تغییر رنگ غیر نرمال، غیر قابل توضیح یا با درد و خارش همراه باشد، مردان باید به پزشک مراجعه کنند زیرا بنفش رنگ شدن آلت تناسلی می‏‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت، جراحت یا مشکلات گردش خون باشد.


[مطالب این مقاله:]
• علل
• مراجعه به پزشک
• پیام همراه


علل کدامند؟
وقتی تغییر رنگ ناشی از برانگیختگی جنسی باشد، دلیلی برای نگرانی نیست. در این موارد تغییر رنگ بر اثر جریان اضافی خون در آلت تناسلی رخ می‌دهد.
در اغلب موارد دیگر مردان باید در مورد تغییر رنگ به بنفش در هر قسمت از آلت تناسلی یا کل آن نگران باشند، زیرا این وضعیت می‌تواند بر اثر بیماری یا آسیب دیدگی اتفاق بیفتد.
دیگر علل شایع در مورد این تغییر رنگ گذشته از تحریک جنسی شامل موارد زیر است:

بیماری واگیردار جنسی (STD)
زخم‌های بنفش رنگ علامت معمول بیماری‎هایی نظیر هرپس (تبخال) تناسلی و سیفلیس محسوب می‌شوند. هم هرپس و هم سیفلیس با علایم دیگری شامل موارد زیر همراه هستند:
• خارش
• درد
تب
خستگی مفرط
• سوزش
بهترین راه پیشگیری از ابتلا به STD اقدام به انجام سکس ایمن است. آگاهی از وضعیت سلامت جنسی شریک جنسی نیز می‌‏تواند مانع از ابتلا به این گروه از بیماری‌ها شود.

کبودی
کبودی بدن هنگامی بروز می‌کند که رگ‌های خونی کوچک دچار پارگی شده و خون به‌ زیر پوست نشت می‌کند. آنجاها که خون جمع می‌شود، این وضعیت سبب بنفش رنگ شدن پوست می‌گردد. این اتفاق ممکن است در هر قسمتی از بدن شامل آلت تناسلی مرد رخ دهد. اغلب وقتی کبودی بروز می‌کند، علت بروز آن برای فرد مبتلا مشخص نیست.
کبودی‌های کوچک ضرورتاً نیاز به مراقبت مشخصی ندارد. برخی از علل شایع بروز کبودی کوچک در آلت تناسلی می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• جلق زدن (خودارضائی، استمناء)
• سکس شدید
• گیر کردن بخشی از آلت تناسلی در تنگنا (برای مثال زیپ شلوار)
• سوراخ شدگی‎‌های ریز
کبودی‌های کوچک ممکن است در لمس دردناک یا حساس باشند. آلت تناسلی ممکن است در روند التیام رنگ تیره‌تری پیدا کند. اگر کبودی‌های کوچک التیام پیدا نکنند یا تشدید یابند مردان باید به پزشک مراجعه کنند.
کبودی‌های شدید که نتیجۀ ضربات سنگین هستند نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند. مردان در صورت شرکت در مسابقات ورزشی دارای برخوردهای فیزیکی شدید باید از محافظ آلت استفاده کنند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
ملانوزیس آلت تناسلی مردان، و
تغییر رنگ آلت


پورپورا
پورپورا که نقطه‌های خونی نیز نامیده می‌شود، به صورت لکه‌های بنفش یا قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‎شود. این نقطه‌ها نتیجۀ مستقیم وجود یک آسیب دیدگی در آلت تناسلی مرد نیستند. در عوض، پورپورا در اغلب موارد نشانۀ وجود یک اختلال زیربنایی است.
برخی علل محتمل برای پورپورا شامل موارد زیر است:
• مشکلات خونریزی یا لخته شدن خون
• کمبودهای تغذیه‌ای
• عوارض جانبی برخی داروها
التهاب رگ‌های خونی

هماتوم (هماتوما)
هماتوم نوعی کبودی است که به صورت عمقی در بافت یک ارگان ایجاد می‎شود. کبودی ایجاد شده بر اثر هماتوم در لمس سفت یا برجسته به نظر می‎رسد. وقتی هماتوما ایجاد می‌گردد، خون جاری شده از رگ‎های آسیب دیده زیر پوست جمع می‌شود.
هماتوم می‌تواند سبب کاهش میزان جریان خون شود. این اختلال در عین حال می‌تواند نشان دهندۀ یک مشکل خطرناک خونریزی باشد. وقتی هماتوم در ناحیۀ آلت تناسلی مرد بروز می‎کند، وی باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

لیکن اسکلروزوس
لیکن اسکروزوس یک اختلال درازمدت و التهابی پوست است که با لکه‌هایی سفید مشخص می‎شود که ممکن است نقطه‌های بنفش رنگ ایجاد کنند.
این وضعیت گرایشی به توسعه بر روی آلت تناسلی نشان می‌دهد. همچنین، امکان بروز این بیماری در مردان ختنه نشده بیش از مردان ختنه شده است.
در صورت عدم درمان، لیکن اسکلروزوس می‌‎تواند به اختلال عملکرد جنسی و زخم‌های شدید منجر گردد. همانند اغلب اختلالات درمان زودهنگام می‌تواند به پیشگیری از بروز صدمه و بر جای ماندن زخم‌های طولانی کمک کند.

واکنش‌های آلرژیک
مردم در برابر داروها واکنش‌های متفاوتی دارند. در برخی موارد داروها ممکن است سبب ایجاد واکنش‎های آلرژیک شدیدی شوند که زیر عنوان سندرم استیونز - جانسون شناخته می‌شوند.
سندرم استیونز - جانسون با یک راش قرنز یا بنفش رنگ که روی آلت تناسلی مردان و همچنین در دیگر نقاط بدن بروز می‌کند مشخص می‎گردد. راش مزبور می‌تواند به لایه برداشتن و زخمی شدن پوست تغییر پیدا کند. وقتی واکنش پیشرفت می‌کند، احتمال بروز عوارض تهدید کنندۀ زندگی وجود دارد.
سندرم استیونز - جانسون نیاز به مراقبت پزشکی اورژانسی دارد. برخی از داروها از جمله موارد فهرست زیر بیشتر از دیگر داروها احتمال دارد که سبب ایجاد سندرم استیونز - جانسون شوند:
آنتی‌بیوتیک‌های بر پایۀ سولفا
ایبوپروفن
• داروهای ضد تشنج
• داروهای ضد روان‌پریشی
• ناپروکسن
• آنتی‌بیوتیک‎
واکنش‌های آلرژیک خفیف‌تری وجود دارد که ممکن است توسط برخی داروها ایجاد شود. وقتی این عوارض بروز می‌کنند فرد باید مصرف تمامی داروهای غیر نسخه‌ای را به فوریت قطع کند. فرد باید پیش از قطع مصرف داروی تجویزی با پزشک مشورت کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردان در صورت بروز هر گونه تغییر رنگ غیر قابل توضیح در ناحیۀ آلت تناسلی خود باید به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اگر تغییر رنگ با درد یا ناراحتی همراه باشد.
دیگر علایمی که نشان دهندۀ ضرورت مراجعه به دکتر هستند عبارتند از:
ورم کردن آلت تناسلی یا بیضه‎ مرد
• وجود خون در مدفوع
• دردناک شدن ادرار کردن
• بروز درد بیضه
• نقطه‌های خونی یا کبودی در هر جایی که در آن جراحت یا آسیب دیدگی مشخصی وجود ندارد
• زخم‌های باز روی آلت تناسلی یا هر قسمت دیگر بدن
• خونریزی از بینی
• احساس درد در هنگام سکس
• وجود خون در ادرار
• احساس درد در مفاصل یا شکم
دکتر احتمالاً معاینۀ بالینی انجام داده و پرسش‌هایی را در مورد تاریخچۀ پزشکی فرد مطرح می‎کند. در عین حال احتمال انجام برخی تست‌ها برای تعیین علت تغییر رنگ آلت تناسلی مردان وجود دارد. مشخص شدن علت تغییر رنگ امکان تعیین درمان مورد استفاده را برای پزشک به وجود خواهد آورد.

پیام همراه
اگرچه معمولاً مشکل قابل رفعی است، مردان باید در مورد هر گونه تغییر رنگ غیر قابل توضیح آلت تناسلی خود به پزشک مراجعه کنند. برخی درمان‎ها برای کمک به رفع مشکل و اختلال زیربنایی و برگشت آلت به وضعیت و رنگ نرمال خود در دسترس است.
در صورت وجود هر گونه سوءظن نسبت به تغییر رنگ آلت فرد باید برای مشخص شدن علت به پزشک مراجعه کند./


Source:
Medical News Today
Why does the penis change color?
Last reviewed Mon 19 February 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Daniel Murrell, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (6)

  1. احسان

سلام
سوال؟آیا ممکن است رنگ آلت تناسلی مردراتعییرداد
باتشکر از پاسخ شما

  پیوست ها
  1. ‌sami

سلام من تغیر رنگ بنفش مایل به سرخ دارم یکم پایین تر از الت یعنی روی تخم هام مشکل جدی هست و اصلا هم خبر ندارم کی اینطوری شدم چون ضربه اصلا نخورده ویا هرچی.......

  پیوست ها
  1. ..

سلام. علت اینکه رنگ آلت تناسلی شوهرم مایل به زرد هس چیه؟

جواب: پاسخ شما در متن مقاله آمده است. اگر در متن مزبور جواب خود را نیافته‌اید باید به پزشک مراجعه شود. هرگز جواب‌های منتشر شده در وبسایت‌ها را جایگزین تشخیص پزشک و اقدامات پزشکی تلقی...

سلام. علت اینکه رنگ آلت تناسلی شوهرم مایل به زرد هس چیه؟

جواب: پاسخ شما در متن مقاله آمده است. اگر در متن مزبور جواب خود را نیافته‌اید باید به پزشک مراجعه شود. هرگز جواب‌های منتشر شده در وبسایت‌ها را جایگزین تشخیص پزشک و اقدامات پزشکی تلقی نکنید! بهترین وبسایت‌ها صرفاً عاملی مناسب برای ارتقاء آگاهی شما در مورد مسائل مختلف و مشکلات پزشکی هستند و نع عاملی برای تشخیص قطعی علل بروز مشکل و برطرف کردن آن

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. Mehran

سلام خسته نباشی رنگ پوست من سبزه متمایل به سفید است ولی التم نمیدونم چرا سیاهه. کجا عکسشو بفرستم؟
جواب. به طور معمول مشکلی نیست چون رنگ ناحیه مورداشاره ارتباط مستقیم به رنگ پوست دیگر نقاط بدن ندارد. به هر حال در صورت نگرانی خود آن را به یک...

سلام خسته نباشی رنگ پوست من سبزه متمایل به سفید است ولی التم نمیدونم چرا سیاهه. کجا عکسشو بفرستم؟
جواب. به طور معمول مشکلی نیست چون رنگ ناحیه مورداشاره ارتباط مستقیم به رنگ پوست دیگر نقاط بدن ندارد. به هر حال در صورت نگرانی خود آن را به یک ارولوژیست و یا یک متخصص پوست نشان بدهید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. علی

با سلام التم چند ماهی هست که دو رنگ شده میشه گفت نصف التم رنگش به رنگ سفید عوض شده و علاوه بر التم قسمت بالای التم زیر شکم هم رنگش مثل خود التم عوض شده این لکه های سفید بعضی وقتها به رنگ قرمز هم در میاد و وقتی رنگش قرمز میشه پوستش خشک هم میشه...

با سلام التم چند ماهی هست که دو رنگ شده میشه گفت نصف التم رنگش به رنگ سفید عوض شده و علاوه بر التم قسمت بالای التم زیر شکم هم رنگش مثل خود التم عوض شده این لکه های سفید بعضی وقتها به رنگ قرمز هم در میاد و وقتی رنگش قرمز میشه پوستش خشک هم میشه میخواستم ببین مشکلی خواستی هست یا نه اگه اره باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین

جواب. برای یافتن جواب خود در صفحات مجازی و وبسایت‌ها فقط به معلومات و آشنایی بیشتر با مشکل خواهید رسید. هیچ وبسایتی محل تشخیص و درمان هیچ مشکل پزشکی نیست. پیشنهاد می‌کنیم هم برای رفع نگرانی و هم برای تشخیص و درمان در صورت نیاز، به یک متخصص ارولوژی مراجعه بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. .

سلام.نصف سر کلاهک من تیره رنگ شده و هیچ دردی ندارم. چکار کنم؟ راهنمایی لطفا
جواب. آنچه را که می‌توان توضیح داد در متن مقاله آمده است؛ بیش از آن نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی بالینی مشکل دارد. راهنمایی از طریق دانستن یک علامت نه تنها مشکلی را حل...

سلام.نصف سر کلاهک من تیره رنگ شده و هیچ دردی ندارم. چکار کنم؟ راهنمایی لطفا
جواب. آنچه را که می‌توان توضیح داد در متن مقاله آمده است؛ بیش از آن نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی بالینی مشکل دارد. راهنمایی از طریق دانستن یک علامت نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه ممکن است به نوبه خود مشکلات دیگری برای شما ایجاد کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده