plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

منقبض شدن آلت تناسلی مردان یا کوچک شدن آن - چرا اتفاق می‌افتد؟

وایاگرا، ابدریل، آلت تناسلی مردان، کوچک شدن آلت تناسلی مردان، انقباض آلت تناسلی مرد، چروک خوردن آلت تناسلی مرد، بیماری پیرونی، سیگار، انستیتو ملی بیماری‎های دیابت و گوارش و کلیه، فیناسترید، پروستاتکتومی رادیکال، داروهای ضد روان‌پریشی، داروهای ضد افسردگی

برخی داروها می‎توانند سبب چروک خوردن آلت تناسلی مرد شوند. این داروها شامل ابدریل، دارویی که برای کمبود تمرکز یا بیش فعالی تجویز می‎شود، برخی داروهای ضد افسردگی و ضد روان‎پریشی، و برخی داروهای ویژۀ درمان بزرگی پروستات است.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

منقبض شدن آلت تناسلی یا کوچک شدن آن - چرا اتفاق می‌افتد؟
• لنا بارهوم، دکتر النا بیگرز

• ترجمه نادر اکبری سراوانی


چروک خوردن یا انقباض آلت تناسلی مردان کاهش اندازۀ آن است. گاهی از اوقات این انقباض دایمی بوده، و در مواقع دیگر این وضعیت نتیجۀ یک اختلال قابل درمان یا ناشی از عادت‏‌های مربوط به سبک زندگی است.
اندازۀ آلت تناسلی در میان مردان متفاوت و در برخی موارد این اختلاف اندازه بسیار هم قابل توجه است. یک مطالعه نشان داده است که نه نژاد و نه قومیت هیچ ربطی به اندازۀ آلت تناسلی مردان ندارد.
در حالی که در مورد بسیاری از مردان چنین گمان می‌رود که اندازۀ آلت تناسلی آنان بالاتر از میانگین اندازۀ آلت مزبور است، بسیاری از مردان در گروهی قرار می‌گیرند که از نظر کارشناسان دارای آلت با اندازۀ کوچک‌تر از اندازۀ نرمال محسوب می‌شوند.


مطالب این مقاله:
• تحقیق در مورد میانگین اندازۀ آلت تناسلی
• علل
• درمان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم


تحقیق در مورد میانگین اندازۀ آلت تناسلی
تحقیق "BJU بین‎المللی" پی برده است که میانگین اندازۀ آلت تناسلی در مردان در طیف‌های زیر قرار می‌گیرد:
• میانگین اندازۀ آلت تناسلی در حالت سست: 9.16 سانتی‌متر
• میانگین اندازۀ آلت تناسلی در حالت کشیده شده: 13.24 سانتی‌متر
• میانگین اندازه آلت تناسلی در حالت نعوظ: 13.2 سانتی‌متر
• میانگین محیط آلت تناسلی در حالت شل و ول: 9.31 سانتی‌متر
• میانگین محیط آلت تناسلی در حالت نعوظ: 11.66 سانتی‌متر


علل چروکیدگی آلت تناسلی
چروکیدگی یا انقباض آلت تناسلی در روند پیر شدن مردان موضوعی با شیوع گسترده است، اما دلایل متعدد دیگری نیز برای چروک شدن آلت تناسلی مردان وجود دارد:

پیری
وقتی مردان پیر می‌شوند توده‏‌های چربی ایجاد شده در شریان‌ها سبب کاهش جریان خون به آلت تناسلی می‌شوند. نتیجۀ این روند در سلول‌های عضلانی لوله‌های نعوظ داخل آلت تناسلی ضعیف‌تر شدن آنها است. لوله‌های نعوظ وقتی پر از خون می‌شوند نعوظ ایجاد می‌کنند، بنابراین کاهش میزان جریان خون در آنها به معنی نعوظ با استحکام کمتر است.
دیگر دلیل محتمل برای چروک خوردن آلت تناسلی تجمع بافت مجروح ناشی از سال‎ها جراحات کوچک بر اثر سکس و ورزش است. این انباشت بافت مجروح بر بافت‎های نعوظی اسفنجی آلت تناسلی تأثیر منفی گذاشته سبب چروک خوردن آلت تناسلی و محدود شدن اندازۀ آن در حالت نعوظ می‌شود.

افزایش وزن
اثرات منفی افزایش وزن به ویژه در ناحیۀ اطراف شکم، یک ناراحتی خاص برای مردان پا به سن گذاشته محسوب می‌شود.
اگرچه در صورت افزایش وزن این احتمال هست که آلت تناسلی مرد کوچک‌تر به نظر برسد، در واقع آلت کوچک نشده است. دلیل کوتاه‎تر به نظر رسیدن آلت تناسلی این است که آلت متصل به دیوارۀ شکم است، و وقتی شکم بزرگ می‌شود، آلت را به درون خود می‎کشد. اگر مرد وزن خود را کم کند، آلت تناسلی وی شکل و اندازۀ معمول خود را دوباره به دست خواهد آورد.

جراحی پروستات
تحقیقات نشان داده‎اند که مردان دارای سابقۀ جراحی برداشتن غدۀ پروستات سرطانی (پروستاتکتومی رادیکال) ممکن است تا حدودی دچار چروک خوردگی آلت تناسلی شوند. یک گزارش در "نشریه بین‌المللی تحقیقات ناتوانی" پی برده است که 71 درصد مردانی که تحت پروستاتکتومی رادیکال قرار می‎گیرند تا حدودی دچار چروک خوردن یا انقباض آلت تناسلی می‌شوند.
اما تحقیقات به طور کامل از این موضوع آگاه نیستند که این کوتاه شدگی آلت تناسلی مردان پس از پروستاتکتومی رادیکال چرا رخ می‎دهد. برخی محققان فکر می‌کنند که این وضعیت ممکن است به لولۀ ادراری مربوط باشد که به مثانه ادراری متصل است و در طول عمل پروستاتکتومی کوتاه‌تر می‌شود.

بیماری پیرونی
در بیماری پیرونی بافت مجروح فیبروزی در داخل آلت تناسلی رشد کرده باعث می‌شود تا آلت در حالت نعوظ دچار خمیدگی شود. در اغلب موارد نعوظ با آلت دچار خمیدگی علتی برای نگرانی نیست، اما در مورد برخی مردان، میزان خمیدگی ممکن است قابل ملاحظه یا دردناک باشد.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‎های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK)، بیماری پیرونی مبتلابه 23 درصد مردان سنین 40 تا 70 ساله است. این احتمال وجود دارد که تعداد مردان مبتلا به این اختلال بیشتر باشد، اما همۀ موارد بر اثر وجود حس خجالت در مردان به پزشکان منعکس نشود. اگرچه بیماری پیرونی با بالا رفتن سن گسترش پیدا می‎کند، بر مبنای اعلام NIDDK در مردان سنین 30 سال دیده شده است.
بیماری پیرونی می‌تواند باعث کاهش طول و محیط آلت تناسلی مرد شود. برخی از اوقات بیماری پیرونی خود به خود رفع می‌شود. به هر جهت، در اغلب موارد این وضعیت به حال خود باقی می‌ماند یا تشدید می‌شود. دکترها فقط زمانی درمان پیرونی را در دستور کار قرار می‎دهند که باعث دردناک شدن مقاربت جنسی شده یا مانع از انجام مقاربت مزبور شود. برای درمان بیماری پیرونی می‌‏توان از عمل جراحی برای خارج کردن بافت مجروح مسبب کوتاه شدن آلت تناسلی، درد، یا خمیدگی آن استفاده کرد.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
ملانوزیس آلت تناسلی مردان، و
تغییر رنگ آلت


دارو
برخی داروها می‌توانند سبب چروک خوردن آلت تناسلی مرد شوند. این داروها شامل ابدریل، دارویی که برای کمبود تمرکز یا بیش فعالی تجویز می‌شود، برخی داروهای ضد افسردگی و ضد روان‎پریشی، و برخی داروهای ویژۀ درمان بزرگی پروستات است.
یک مطالعه در سال 2012، منتشر شده در "نشریه پزشکی جنسی" پی برده است که برخی نمونه‌های مطالعۀ مزبوز که برای درمان بزرگ شدن پروستات داروی فیناسترید مصرف می‌کردند خبر از کاهش اندازه و حس آلت تناسلی خود می‌دادند.
یک مطالعۀ مربوط به 2014 که در نشریه "ارولوژی" منتشر شد پی برده است که 41 درصد مردان مصرف کنندۀ دوتاسترید برای درمان بزرگ شدن پروستات دچار برخی از اشکال اختلال عملکرد جنسی می‌شوند.

سیگار
مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می‌توانند به رگ‌های خونی آلت تناسلی مردان لطمه زده مانع از پر شدن آلت با خون و کش پیدا کردن آن شوند. فارغ از محرک و اثرات بر روی مغز، اگر رگ‌های خونی صدمه ببینند، آلت تناسلی به نعوظ نخواهد رسید.
یک مطالعۀ انجام شده در سال 1998 از سوی "دانشگاه پزشکی بوستُن" آلت تناسلی دویست مرد را در حالت نعوظ مورد بررسی قرار داد. بر مبنای یک گزارش نتایج مطالعه پی برد که آلت مردان سیگاری در حالت نعوظ کوتاه‌تر از افراد غیر سیگاری است. محققان معتقدند دلیل این موضوع این است که سیگار کشیدن باعث محدود کردن جریان خون شده مانع از کشیدگی آلت تناسلی می‌شود و ممکن است طول آن را کاهش دهد.
بر مبنای یک گزارش مربوط به سال 2017 که در "BJU بین‎المللی" منتشر شد، سیگار در عین حال با اختلال نعوظ مرتبط است. اختلال نعوظ بر توانایی مرد در حفظ نعوظ لطمه می‌زند و سیگار می‌تواند مانع از رسیدن مرد به نعوظ شود.


گزینه‌های درمانی کدامند؟
بسیاری از علل کوتاه شدن آلت تناسلی در مردان مثل سیگار کشیدن و اضافه وزن را می‌توان با تغییرات سبک زندگی مداوا کرد. اگر مصرف برخی داروها عامل چروک خوردن آلت تناسلی باشد، تنظیم میزان مصرف دارو یا نوع آن می‌تواند باعث معکوس شدن روند کوتاه شدن آلت تناسلی شود.
برای برخی از مردان که پس از برداشتن پروستات دچار چروک خوردن آلت می‌شوند، این وضعیت ممکن است در پی گذشت چند ماه تا یک سال خود به خود بهبود یابد. توان‌یابی آلت تناسلی (نوعی از فیزیوتراپی) پس از جراحی می‌تواند قدرت ایجاد نعوظ مجدد در مردان را افزایش دهد و برخی داروها مثل وایاگرا و سیالیس می‌توانند جریان خون به آلت تناسلی را تقویت نمایند.
درمان بیماری پیرونی بر خارج کردن بافت مجروح از درون آلت تناسلی تمرکز می‎کند، که این کار با استفاده از دارو، جراحی یا فناوری اولتراسوند انجام می‌شود. کوتاه شدن آلت تناسلی روندی غیر قابل برگشت است اما ترمیم خمیدگی می‌تواند به بهبود عملکرد جنسی و کاهش درد کمک کند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در بسیاری از موارد چروک خوردگی آلت تناسلی مردان مرتبط به سن، دارو، یا عادت‎های سبک زندگی مثل سیگار کشیدن و اضافه وزن است، و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد. پیروی از عادات سبک زندگی مفید یا تغییر داروی مصرفی می‌تواند در اغلب مواقع باعث معکوس شدن روند کوتاه شدن آلت شده و دیگر مشکلات جنسی را نیز کاهش دهد.
هر مردی که دچار کوتاه شدن آلت تناسلی، درد، یا دیگر مشکلات جنسی یا نگران ابتلا خود به سرطان است، باید به دکتر مراجعه کند. دکتر یا ارولوژیست می‌‏تواند به پرسش‌های مطرح جواب دهد، مرد را از بابت برخی موارد مطمئن سازد و تست‌ها و تشخیص‎های مورد نیاز را انجام دهد./


Source:
Medical News Today
What is penis shrinkage and why does it happen?
Last reviewed Sun 11 February 2018
By Lana Barhum
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده