دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پورپورا که نقطه‎های خونی نیز نامیده می‎شود، به صورت لکه‎های بنفش یا قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‎شود. این نقطه‎ها نتیجۀ مستقیم وجود یک آسیب دیدگی در آلت تناسلی مرد نیستند. در عوض، پورپورا در اغلب موارد نشانۀ وجود یک اختلال زیربنایی است.

برخی از اوقات آلت تناسلی مردان به رنگ بنفش مایل به قرمز درمی‎آید. در بیشتر موارد این تغییر رنگ خوش‌خیم است. آلت تناسلی مرد ممکن است در صورت افزایش جریان خون به رگ‎های خونی و غدد موجود در آلت تناسلی رنگ بنفش پیدا کند. این اتفاق اغلب هنگامی رخ می‎دهد که مرد دچار برانگیختگی جنسی می‎شود. به هر جهت وقتی تغییر رنگ غیر نرمال، غیر قابل توضیح یا با درد و خارش همراه باشد، مردان باید به پزشک مراجعه کنند زیرا بنفش رنگ شدن آلت تناسلی می‌‏تواند نشانه‎ای از وجود عفونت، جراحت یا مشکلات گردش خون باشد.

داروهای بسیار اندکی روی کودکان و نوجوانان آزمایش می‎شود زیرا انجام این کار برای کمپانی‎های تولید کنندۀ دارو مقرون به صرفه نیست.

داده‎های اندکی در مورد میزان شیوع اختلال نعوظ در پسران نوجوان وجود دارد، با وجود این ما اکنون می‎دانیم که این اختلال به میزان زیادی وابسته به سن است. در سن 70 سالگی، میزان شیوع اشکال متوسط تا شدید اختلال نعوظ تقریباً 59 درصد است. در سن چهل سالگی این میزان کاهش یافته به رقمی در حدود 22 درصد می‎رسد. در مردان زیر چهل سال این عارضه بسیار کمتر شیوع دارد اما کماکان مبتلابه حدود 5 تا 10 درصد مردان است. هیچ نوع داده‎های خاصی در مورد مردان در سنین زیر 18 سال مبتلا به اختلال نعوظ وجود ندارد. به هر جهت، از آنجا که بر مبنای اعلام CDC نیمی از پسران در سنین مدرسه دارای روابط جنسی در سطح مقاربت جنسی هستند و یک‎سوم آنان بر یک مبنای منظم دارای این گونه روابطند، میزان شیوع اختلال نعوظ در این گروه‌های سنی ممکن است بیش از آن چیزی باشد که ما فکر می‎کنیم.

ایکارین، جزء فعال علف شاخ بز می‎تواند اثرات مثبت و نویدبخشی در درمان اختلال نعوظ بر اثر آسیب دیدگی عصب داشته باشد

علف شاخ بز یک گیاه دارویی در طب سنتی چین است. این گیاه در عین حال به نام‎های متعدد رایج در گیاه‌شناسی شامل اپیمدیوم و نام چینی خود یین یانگ هیو شناخته می‎شود. به عنوان یک داروی جایگزین، گیاه مزبور برای درمان اختلالات مختلف از تب یونجه گرفته تا اترواسکلروزیس، درد عصب، خستگی مزمن، استئوپوروزیس و اختلال نعوظ مورد استفاده قرار گرفته است. داده‎های تحقیقات انسانی در حمایت از کاربرد علف شاخ بز در بهترین حالت محدود است. به هر جهت، برخی شواهد روایی برای کاربرد این گیاه دارویی در درمان بعضی اختلالات پزشکی وجود دارد.

علت بروز توفان شبانۀ آلت تناسلی مردان احتمالاً واقعه‎ای چند محوری است. دکترها در این مورد که چرا هر از گاه مردان با آلت برافراشته از خواب بیدار می‎شوند نظریه‎هایی دارند، اما هیچ‎یک از این نظریه‌ها از پشتوانۀ شواهد پزشکی واقعی برخوردار نیست

"درخت صبح" (نعوظ صبحگاهی) یا به نام رسمی خود، توفان شبانۀ آلت تناسلی (NPT) اتفاقی شایع برای بسیاری از پسربچه‎ها و مردان است. هر از گاه این امکان وجود دارد که آنان با آلتی برافراخته از خواب بیدار شوند. این اتفاق در مردان جوان بیشتر رخ می‎دهد، اگرچه مردان در هر سنی ممکن است این واقعه را تجربه کنند. بسیاری از مردم گمان می‎کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه‌ای از تحریک جنسی است، اما به هر جهت موضوع همیشه چنین نیست. محتمل است که "درخت صبح" پاسخ بدن به یک یا چند اتفاق طبیعی باشد.

برخی داروها می‎توانند سبب چروک خوردن آلت تناسلی مرد شوند. این داروها شامل ابدریل، دارویی که برای کمبود تمرکز یا بیش فعالی تجویز می‎شود، برخی داروهای ضد افسردگی و ضد روان‎پریشی، و برخی داروهای ویژۀ درمان بزرگی پروستات است.

چروک خوردن یا انقباض آلت تناسلی مردان کاهش اندازۀ آن است. گاهی از اوقات این انقباض دایمی بوده، و در مواقع دیگر این وضعیت نتیجۀ یک اختلال قابل درمان یا ناشی از عادت‏‌های مربوط به سبک زندگی است. اندازۀ آلت تناسلی در میان مردان متفاوت و در برخی موارد این اختلاف اندازه بسیار هم قابل توجه است. یک مطالعه نشان داده است که نه نژاد و نه قومیت هیچ ربطی به اندازۀ آلت تناسلی مردان ندارد. در حالی که در مورد بسیاری از مردان چنین گمان می‎رود که اندازۀ آلت تناسلی آنان بالاتر از میانگین اندازۀ آلت مزبور است، بسیاری از مردان در گروهی قرار می‌گیرند که از نظر کارشناسان دارای آلت با اندازۀ کوچک‎تر از اندازۀ نرمال محسوب می‎شوند.

بر مبنای تخمین‎ها 17 درصد جمعیت جهان از کمبود زینک رنج می‎برند. علایم کمبود زینک شامل فقدان انرژی، کمبود اشتها، کند بودن روند التیام زخم‎ها، عفونت‌های درازمدت سیستم تنفسی، آکنه، درماتیت و پسوریازیس است.

زینک (روی) یک مادۀ معدنی است که نقشی حیاتی در بسیاری از جنبه‎های سلامت انسان ایفا می‎کند. فرآیندهای رشد، ایمنی و تولید مثل مستلزم وجود زینک است. زینک به بدن در تولید و تنظیم بسیاری از هورمون‎ها شامل تستوسترون کمک می‎کند. برخی از مطالعات وجود ارتباط میان کمبود زینک و اختلال نعوظ را نشان داده‌اند. زینک برای توسعه و عملکرد دستگاه‎های جنسی مردان حیاتی است. نشان داده شده است که مردان دچار کمبود زینک دچار عدم رشدیافتگی بیضه‎ها و کاهش تولید اسپرم می‎شوند. زینک به تولید هورمون‎های جنسی کلیدی مثل تستوسترون و پرولاکتین کمک می‎کند. زینک همچنین امکان ایجاد اجزاء اصلی مایع پروستاتیک را امکان‎پذیر می‎سازد. شواهدی وجود دارد که زینک رژیم غذایی می‎تواند بر توانایی جنسی مردان تأثیر بگذارد.

مایو کلینیک در رتبه‎بندی جینکگو برای درمان اختلال نعوظ به آن “C” داده است، که بدین معنی است که شواهد علمی در مورد کاربرد گیاه مزبور ناروشن است

رسیدن به نعوظ و حفظ آن نیاز به تحقق چند عامل دارد. این روند شامل تحریک حسی، افزایش جریان خون، افزایش فشار خون در آلت تناسلی مرد، و انقباضات عضلات آلت تناسلی است. اگر هر یک از این عوامل یا مجموعه‌ای از آنها دچار مشکل شوند، آنگاه مرد با اختلال نعوظ مواجه خواهد شد. نوآوری‎های اخیر در درمان پزشکی به این معنی نیز است که اکنون داروهای بیشتری برای کاهش اختلال نعوظ در دسترس است. به هر حال، برخی از مردان ترجیح می‎دهند از مکمل‎های گیاهی به عنوان جایگزین داروهای شیمیایی استفاده کنند.

مقالات دیگر...