دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا من ولع شیرینی دارم؟

هورمون گریلین, خواب, ولع پریودی, ترشح اندورفین‌ها, محیط آزمایشگاهی, ژن Parka2a

مردم به دلایل مختلفی دچار ولع شیرینی می‌شوند

قند همه جا هست - افزوده شده به تعداد پرشماری از محصولاتی که در رسانه‌ها تبلیغ می‌شوند، و شامل تقریباً تمامی وعده‌های غذایی مربوط به تعطیلی‌ها و مراسم. بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2018 ولع شیرینی اکنون به قدری عمومیت دارد که محققان نگران آنند که ما یک فرهنگ شکل دهنده عادات داریم که از ولع شیرینی می‌آید. حال ممکن است زمان خوبی باشد که نگاهی از نزدیک به علت ولع خود شیرینی و آنچه می‌توان در این مورد انجام داد داشته باشیم.

آنورکسیا اتلتیکا یا امساک ورزشی چیست؟

وزن‌کشی, ارتورکسیا, پریشان‌حالی, مراقبت روان‌شناختی, مراقبت غذایی, تناسب اندام, مراقبت پزشکی

افراد دچار امساک ورزشی عموماً تمامی مقیاس‌های مربوط به دیگر اختلالات خوردن را دارند

شما شاید در مورد اختلال خوردن موسوم به آنورکسیا نرووسا شنیده باشید. افراد دچار آنورکسیا نرووسا به شکلی فاحش مقدار غذایی را که می‌خورند محدود می‌کنند. آنان دچار چشم‌اندازی تحریف شده از بدن خود و ترس شدید از افزایش وزن هستند. به مرور زمان این رفتار می‌تواند تبعات جدی به دنبال داشته باشد. آنورکسیا اتلتیکا [آنورکسیای ورزشی، آنورکسی ورزشی، امساک ورزشی] شبیه به نوعی اختلال خوردن است که دچار ورزشکاران می‌شود.

پیکا یا ناخوراک‌خواری - آنچه دانستنش نیاز است

پیکا، ناخوراک‌خواری، مسمومیت سرب، کمبود مواد مغذی، آهن، زینک، اسکیزوفرنی،  خاک‌خواری، جئوفاژیا، چیلیشن، اتیل‌اندیامینیرااستیک‎ اسید (EDTA)، هرزه‌خواری

هیچ تستی برای تشخیص پیکا وجود ندارد

مردم دچار پیکا [ناخوراک‌خواری] از سر ناگزیری اقلامی را می‌خورند که فاقد هر گونه ارزش غذایی هستند. شخص دچار پیکا ممکن است چیزهای غیر خوراکی نسبتاً بی‌ضرر مثل یخ را بخورد؛ یا ممکن است به خوردن اقلام بالقوه خطرناک مثل پوست ور آمده یا رنگ خشک شده یا قطعات فلز روی بیاورد. در مورد اخیر، پیکا می‌تواند به پیامدهای جدی مثل مسمومیت سرب منجر شود. پیکا بیشترین شیوع را در میان کودکان و زنان باردار دارد. این اختلال عموماً گذرا و موقتی است. پیکا همچنین در مردم دچار ناتوانی‌های عقلایی بروز می‌کند. این اختلال اغلب در مردم دچار ناتوانی‌های رشد طولانی مدت‌تر و شدیدتر است.

اختلال پرخوری - علایم، درمان‌ها، و ریسک فاکتورها

اختلال خوردن، اختلال پرخوری، بولیمی، آنورکسیا نرووسا، دلایل روان‌شناختی، درمان شناختی رفتاری، هیپرتانسیون، چاقی، مایو کلینیک، خودملامت‎گری، درمان شناختی رفتاری

بر مبنای نظر مایو کلینیک، تخمین‎هایی وجود دارد که عنوان می‎کنند احتمالاً تا 4 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار اختلال پرخوری هستند

اختلال پرخوری به طور معمول شامل دوره‎های غذاخوردن بیش از حد است. به هر جهت فرد دچار اختلال پرخوری خلاف مورد بولیمی متعاقب غذا خوردن دست به خلاص کردن خود از غذای خورده شده (توسط استفراغ) نمی‎زند. اختلال پرخوری ممکن است به خودی خود بروز نماید یا در کنار دیگر اختلالات یا بیماری‎ها مثل اختلال پرایدر - وایلی، یا بروز ضایعه‎ای در غدۀ هیپوتالاموس ایجاد شود. پرخوری محرک توسعۀ فشار خون بالا (هیپرتانسیون)، چاقی، دیابت و بیماری قلبی است. گزینه‌های درمان به علت بروز این اختلال بستگی دارد.

ارتورکسیا (ارتورکسی)، وسواس ناسالم برای خوردن غذاهای سالم

اختلالات خوردن، ارتورکسی، ارتورکسیا،  خوراک سالم، اضطراب خود-ساخته، عدم تعادل الکترولیت، اسیدوز متابولیک

همانند دیگر موارد اختلالات تغذیه و خوردن، ارتورکسیا نوعی اختلال روان‌شناختی است

خلاف دیگر اختلالات خوردن، ارتورکسیا اغلب موارد پیرامون کیفیت غذا و نه کمیت آن دور می‌زند. مردم دچار ارتورکسیا به طور معمول بر موضوع کاهش وزن متمرکز نمی‌شوند. غذا خوردن سالم می‌تواند به بهبود اساسی در سلامت و تندرستی منجر شود. به هر حال در مورد برخی از مردم تمرکز بر تغذیه سالم می‌تواند به یکی از اختلالات خوردن به نام ارتورکسیا (ارتورکسی) بینجامد. همانند دیگر موارد اختلالات تغذیه و خوردن، ارتورکسیا نوعی اختلال روان‌شناختی است، و برای غلبه بر آن در اغلب موارد یه یک پلن درمانی طراحی شده از سوی متخصصان مراقبت‌های سلامت نیاز است.

انواع مختلف اختلالات خوردن - آنورکسی، بولیمی، نشخوار، پیکا و...

اختلالات خوردن، بولیمیا نرووسا، آنورکسیا نرووسا، اختلال پرخوری، اختلال نشخوار، 	پیکا، اختلال اجتناب سختگیرانه از مصرف غذا (ARFID)، ارتورکسیا، اختلال خوردن غیر خاص، سوءمصرف ملین، روان درمانی

علت دقیق اختلالات خوردن مشخص نیست

اختلالات خوردن می‌توانند هر کسی را فارغ از اینکه دچار کمبود وزن است یا اضافه وزن، درگیر کنند. اختلال خوردن اصطلاحی است که طیفی از اختلالات شامل خوردن به شکل غیر نرمال یا دچار مشکل را در بر می‌گیرد. بر مبنای اعلام "انجمن ملی اختلالات خوردن" در حدود 10 میلیون مرد و 20 میلیون زن در ایالات متحد آمریکا در طول زندگی خود دچار یک مورد اختلالات خوردن می‌شوند. علت دقیق اختلالات خوردن مشخص نیست. به هر حال، کارشناسان معتقدند که عوامل اجتماعی فرهنگی، بیولوژیک، و روان‌‌شناختی نقشی در ایجاد این اختلالات بازی می‌کنند. بسیاری از مردم در هنگام پرداختن به اختلالات خوردن ممکن است به فکر آنورکسیا (آنورکسی) یا بولیمیا (بولیمی) بیفتند. 

آنورکسیا نرووسا، کشنده‎ترین شکل اختلالات خوردن - علایم، علل، و درمان

آنورکسی، آنورکسیا نرووسا، اختلالات خوردن، نوجوانان، صنعت مد، اختلالات روانی، پزشکان خانواده آمریکا، امتناع از خوردن غذا، ترک نفس و خودانکاری،  فقدان انگیزش یا خلق و خوی افسرده، کاهش میل جنسی، کاهش حافظه، رفتار اختلال وسواس اجباری، تحریک‎پذیری، ورزش بیش از حد،

در حدود یک‎دهم موارد آنورکسی نرووسا کشنده است. گذشته از اثرات فیزیکی تغذیۀ ضعیف، ریسک بالاتری برای خودکشی نیز مطرح است. از هر 5 مورد مرگ مرتبط به آنورکسی 1 مورد آنها ناشی از خودکشی است.

آنورکسیا نرووسا یک اختلال جدی روان‌شناختی و یکی از اختلالات بالقوه کشنده است. به هر جهت، در صورت درمان صحیح، بهبود در این بیماری امکان‎پذیر است. این اختلال معمول باعث بروز چالش‎های اخلاقی، ایجاد تصاویر غیر واقعی از شرایط جسمانی و بروز ترس مشدد از چاقی یا اضافه وزن می‎شود. آنورکسیا نرووسا در سال‎های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آغاز می‎شود اما می‎تواند در سال‎های پیش از دورۀ نوجوانی نیز شکل بگیرد. این اختلال سومین بیماری مزمن شایع در میان نوجوانان محسوب می‎شود. اختلالات خوردن مبتلابه 30 میلیون مرد و زن آمریکایی است. 

مقالات دیگر...