دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات درازمدت کووید-19 (کوروناویروس)

مقالات آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

در این مقاله:
◄ صدمه به ارگان بر اثر کووید-19
◄ مشکلات لخته شدن خون و رگ‌های خونی
◄ مشکلات مرتبط به خلق و خو و خستگی مفرط
◄ بسیاری از اثرات طولانی مدت کووید-19 هنوز ناشناخته مانده‌اندعلایم کووید-19 ممکن است گاه تا ماه‌ها ادامه یابد. این ویروس می‌تواند به ریه‌ها، قلب و مغز آسیب برساند، که اینها خطر مشکلات طولانی مدت برای سلامت را افزایش می‌دهند.
اکثر افراد دچار بیماری کروناویروس 2019 (کووید-19) در طول چند هفته به طور کامل بهبود می‌یابند. اما برخی افراد - حتی آنانی که دچار ورسیون‌های خفیف بیماری شده‌اند - پس از ریکاوری اولیه کماکان علایمی را تجربه می‌کنند.
این افراد گاهی خود را به عنوان "حاملان طولانی مدت" توصیف می‌کنند و اختلالات مورد اشاره سندرم پساکووید-19 یا "کووید-19 درازمدت " نامیده می‌شود. این مشکلات سلامت را گاهی از اوقات اختلالات پسا کووید-19 می‌نامند. آنها عموماً اثرات کووید-19 تلقی می‌شوند که برای بیش از 4 هفته پس از تشخیص ابتلاء به ویروس کووید-19 دوام می‌آورند.
سالمندان و افراد دچار مشکلات بسیار جدی پزشکی در معرض بیشترین احتمال تجربه علایم ادامه یابنده کووید-19 قرار دارند، اما حتی جوانان و افراد سالم از لحاظ دیگر ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها پس از ابتلاء به عفونت دچار ناخوشی باشند. نشانه‌ها و علایم شایعی که در گذر زمان دوام می‌آورند عبارتند از:
• خستگی مفرط
تنگی نفس یا مشکلات تنفسی
سرفه
درد مفصل
درد قفسه سینه
• مشکلات حافظه، تمرکز، یا خواب
• درد عضله یا سردرد
• تند شدن ضربان قلب یا کوبش قلب
• کاهش حس بویایی یا چشایی
افسردگی یا اضطراب
تب
سرگیجه در حالت ایستاده
• بدتر شدن علایم در پی فعالیت فیزیکی یا ذهنی

صدمه به ارگان بر اثر کووید-19
اگرچه کووید-19 خود را به عنوان یک بیماری که مقدمتاً به ریه‌ها آسیب می‌زند نشان داده است، در عین حال می‌تواند بسیاری ارگان‌های دیگر شامل قلب، کلیه‌ها و مغز را درگیر کند. صدمه به ارگان می‌تواند به پیامدهایی برای سلامت منجر شود که پس از بیماری کووید-19 ادامه می‌یابند. در برخی افراد، اثرات ادامه‌دار برای سلامت ممکن است شامل مشکلات طولانی مدت تنفسی، عوارض قلب، اختلال مزمن کلیه، استروک و سندرم گیلن-باره باشد، اختلالی که به فلج موقتی منجر می‌شود.
برخی بزرگسالان و کودکان پس از ابتلاء به کووید-19 دچار سندرم التهاب چندسیستمی می‌گردند. در این اختلال، برخی ارگان‌ها و بافت‌ها دچار التهاب شدید می‌شوند.

مشکلات لخته شدن خون و رگ‌های خونی
کووید-19 می‌تواند باعث بیشتر شدن احتمال تجمع سلول‌های خونی و ایجاد لخته خون شود. در حالی که لخته‌های خونی بزرگ می‌توانند باعث حمله قلبی و استروک شوند، باور بر آن است که بیشتر صدمه قلبی ناشی از کووید-19 ریه ریشه در لخته‌های کوچک خونی دارد که مویرگ‌ها (کاپیلاری‌ها) را در عضله قلب مسدود می‌کنند.
دیگر قسمت‌های بدن که تحت تأثیرات منفی این بیماری قرار می‌گیرند شامل ریه‌ها، پاها، کبد و کلیه‌ها است. کووید-19 می‌تواند رگ‌های خونی را تضعیف کرده و باعث نشت خون شود که عامل تقویت کننده برای مشکلات طولانی مدت بالقوه مرتبط به کبد و کلیه‌ها محسوب می‌شود.

مشکلات مرتبط به خلق و خو و خستگی مفرط
افرادی را که دچار علایم شدید کووید-19 می‌شوند اغلب به ناچار باید در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان تحت درمان قرار داد و برای تنفس نیاز به کمک مکانیکی نظیر دستگاه تهویه یا ونتیلاتور دارند. صرف بقاء در این تجربه می‌تواند شخص را نسبت به ایجاد سندرم استرس پساتروماتیک، افسردگی و اضطراب آسیب‌پذیرتر کند.
از آنجا که پیش‌بینی فرجام درازمدت در مورد ویروس جدید کووید-19 دشوار است، دانشمندان در جستجوی اثرات درازمدتی هستند که در ویروس‌های مشابه مثل ویروس مسبب سندرم اختلالات تنفسی حاد شدید (SARS) دیده شده است.
بسیاری از افراد بهبود یافته از SARS دچار سندرم خستگی مفرط می‌شوند، اختلالی پیچیده که با خستگی مفرط تشدید یابنده بر اثر فعالیت ذهنی یا فیزیکی مشخص می‌شود، اما با استراحت بهبود نمی‌یابد. همین مورد ممکن است برای افراد مبتلاء شده به کووید-19 مصداق داشته باشد.

بسیاری از اثرات طولانی مدت کووید-19 هنوز ناشناخته مانده‌اند
بسیاری از موارد تأثیرگذاری کووید-19 بر بیماران در گذر زمان هنوز ناشناخته‌اند اما تحقیق در این مورد ادامه دارد. پژوهشگران به پزشکان توصیه می‌کنند که وضعیت افراد دچار کووید-19 را از نزدیک پایش کنند تا ببینند که ارگان‌های این گروه از افراد پس از بهبود چگونه عمل می‌کنند.
بسیاری از مراکز پزشکی بزرگ در حال افتتاح کلینیک‌های تخصصی برای مراقبت از افرادی هستند که علایم ادامه‌دار یا ناخوشی‌های مرتبط پس از بهبود از کووید-19 داشته‌اند. گروه‌های حمایتی نیز در دسترسند
باید به خطر بسپریم که این موضوع مهم است که اکثر مبتلایان به کووید-19 به سرعت بهبود می‌یابند. مشکلات بالقوه طولانی مدت ناشی از کووید-19 این موضوع را از اهمیت بیشتری برخوردار می‌کند که با دنبال کردن پرهیزهای لازم گسترش این بیماری کاهش یابد. پرهیزها در این مورد شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی [فاصله‌گیری فیزیکی]، گرفتن واکسن در صورت در دسترس بودن و تمیز نگه داشتن دست‌ها است./اثرات درازمدت کووید-19 (کوروناویروس)
مایو کلینیک
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Mayo Clinic
COVID-19 (coronavirus): Long-term effects
Oct. 22, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.