دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات درازمدت کووید-19 (کوروناویروس)

علایم کووید-19 ممکن است گاه تا ماه‌ها ادامه یابد. این ویروس می‌تواند به ریه‌ها، قلب و مغز آسیب برساند، که اینها خطر مشکلات طولانی مدت برای سلامت را افزایش می‌دهند. اکثر افراد دچار بیماری کروناویروس 2019 (کووید-19) در طول چند هفته به طور کامل بهبود می‌یابند. اما برخی افراد - حتی آنانی که دچار ورسیون‌های خفیف بیماری شده‌اند - پس از ریکاوری اولیه کماکان علایمی را تجربه می‌کنند.

فواید و مضرات واکسن آنفولانزا در شرایط شیوع کوروناویروس

 واکسیناسیون, واکنش آلرژیک, واکسن تزریقی, واکسن اسپری بینی, ویروس زنده, سیستم تنفسی

واکسن آنفولانزا بسیار ایمن است اگرچه برخی گروه‌ها نباید از این واکسیناسیون بگیرند

برخی از اوقات شخص ممکن است واکسن آنفولانزا بگیرد و با وجود این به این بیماری مبتلاء شود. در حدود 2 هفته زمان لازم است تا بدن پس از گرفتن واکسن ایمنی ایجاد کند. در طول این مدت احتمال ابتلاء به آنفولانزا کماکان وجود دارد. دلیل دیگری که چرا شخص ممکن است علی‌رغم واکسیناسیون دچار آنفولانزا گردد عدم "همخوانی واکسن" است. محققان باید ماه‌ها پیش از آغاز واقعی فصل آنفولانزا تصمیم بگیرند که کدام گونه شامل واکسن باشد. وقتی بین گونه‌های انتخاب شده و گونه‌های در عمل فعال در طول فصل آنفولانزا همخوانی مناسب وجود نداشته باشد واکسن به اندازه کافی فعال نخواهد بود.

علل، علایم و درمان زکام

زکام، پشت بینی، گلو، سینوس، راه‌های هوایی، احتقان، آبریزش بینی، سرفه، درد صورت، خستگی مفرط، کاهش خفیف شنوایی  استنشاق بخار، بخور، دکونژستانت

زکام بر اثر دفاع طبیعی بدن، یعنی سیستم ایمنی، در واکنش به یک عفونت یا آزردگی و تحریک ایجاد می‌شود

زکام التهاب غشاء مخاطی درون راه‌های هوایی است و به طور معمول قسمت پشت بینی، گلو یا سینوس‌ها را درگیر می‌کند. زکام ممکن است بسیار آزار دهنده و مشکل‌زا باشد اما خبر خوب این است که مشکلی جدی تلقی نمی‎شود و برای آن برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است. این اتفاق بیشترین شیوع را در سینوس‌های قسمت جلو صورت در طرفین بینی دارد اما امکان بروز آن در گلو، گوش‌ها یا قفسه سینه نیز مطرح است. اگرچه زکام خود به خود یک اختلال مستقل در پزشکی محسوب نمی‌شود، اغلب به عنوان یک علامت در اختلالات دیگری مثل سرماخوردگی، تب یونجه یا دیگر انواع مشکلات تحریک شده بر اثر آلرژی یا پولیپ بینی مطرح است.

این سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟

سرماخوردگی، آنفولانزا، فلو، تب، سردرد، خستگی مفرط، ضعف، تخلیه انرژی شدید، گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد، ناراحتی قفسه، سینه، سرفه، سینوزیت، برونشیت، عفونت گوش، پنومونی، دکونژستانت‌ها WebMD Medical Reference، آبریزش بینی

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است.

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است. سرماخوردگی در مقایسه با فلو بیماری تنفسی خفیف‌تری است. در حالی که علایم سرماخوردگی می‌تواند شخص را برای چند روز بدحال کند، علایم فلو قادر است تا وی را برای چند روز تا هفته‌ها بیمار نماید. فلو می‎تواند به مشکلات جدی سلامت مثل پنومونی و بستری شدن بیمار در بیمارستان منجر شود. علایم سرماخوردگی به طور معمول با گلودرد شروع می‎شود که معمولاً در طول یکی دو روز از بین می‌رود. علایم مربوط به بینی، آبریزش بینی و احتقان به همراه سرفه در روزهای چهارم و پنجم از راه می‌رسند. تب در بزرگسالان شایع نیست، اما احتمال بروز تب خفیف وجود دارد. در سرماخوردگی احتمال ایجاد تب در کودکان بیشتر است.

آنفولانزا در سالمندان: علایم، پیامدها و موارد دیگر

مفرط, ضعف, ناراحتی قفسه سینه, سردرد, ایبوپروفن, واکسن آنفولانزا

پیشگیری نکته کلیدی برای اجتناب از آنفولانزا و پیامدهای آن است

آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) یک ویروس فصلی است که می‌تواند باعث ایجاد علایم خفیف تا شدید شود. برخی از مبتلایان در طول یک هفته بهبود می‌یابند اما در مورد دیگران این بیماری می‌تواند خطری جدی بوده با پیامدهای مهلک همراه باشد. خطر بروز پیامدها در صورتی که فرد مبتلاء بالای 65 سال باشد افزایش می‌یابد. در سالمندان روندی مبنی بر تضعیف سیستم ایمنی به چشم می‌خورد که به شکل طبیعی با افزایش سن بروز می‌کند. و وقتی سیستم ایمنی بدن قوی نباشد، مقابله با ویروس برای بیمار دشواتر خواهد بود. وقتی عفونت آنفولانزا بدتر می‌شود ممکن است به پنومونی پیشرفت کند و به بستری بیمارستانی و گاهی از اوقات به مرگ بیمار منجر گردد.

آنفولانزای خوکی یا آنفولانزای H1N1

آنفولانزای خوکی، آنفولانزای H1N1، H1N1v، H3N2v، بیماری قلبی، آسم، 	پنومونی، CDC، انسفالوپاتی، شوک سپتیک،  اُسلتامیویر (تامیفلو)، زانامیویر (ریلنزا)، 	پرامیویر (راپیوب)، بالوکساویر (گزوفلوزا)،

هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود، که عمدتاً مزرعه‎دارها و دامپزشکان به آن مبتلاء می‌شوند. با شیوع کمتر فرد آلوده به آنفولانزای خوکی آن را به سایر مردم منتقل می‌کند.

از نظر فنی "آنفولانزای خوکی" بـه آنفولانزا (فلو) در خوک‎ها اشاره دارد. هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود، که عمدتاً مزرعه‎دارها و دامپزشکان به آن مبتلاء می‌شوند. با شیوع کمتر فرد آلوده به آنفولانزای خوکی آن را به سایر مردم منتقل می‌کند. در بهار سال 2009، دانشمندان یک گونه خاص ویروس فلو به نام H1N1 را شناسایی کردند. این ویروس معمولاً ترکیبی از ویروس‌های نشأت گرفته از خوک‌ها، پرندگان و انسان است. در طول آنفولانزای فصلی 10-2009، H1N1 سبب ایجاد عفونتی تنفس در انسان شد که عموماً زیر عنوان آنفولانزای خوکی به آن اشاره می‌شود. 

آنفلوآنزا (آنفولانزا) یا فلو - علایم، علل، تشخیص، و درمان

آنفلوآنزا، فلو، آنفولانزا، ویروس، سیستم تنفسی، لرز و تعریق، سردرد، سرفه خشک و مداوم، خستگی مفرط و ضعف، احتقان بینی، گلودرد، تامیفلو، اسلتامیویر، داروهای ضد پس زدن پیوند، داروهای کورتیکوستروئیدی، HIV/AIDS

واکسن فلو در حال حاضر فقط به شکل تزریقی در دسترس است. CDC دیگر استفاده از واکسیناسیون فلو با استفاده از اسپری‌های بینی را توصیه نمی‎کند زیرا اسپری‎های مزبور در طول فصول شیوع آنفولانزا نسبتاً بی‎تأثیر نشان داده‎اند.

آنفلوآنزا (آنفولانزا) یک عفونت ویروسی است که به سیستم تنفسی - بینی، گلو و ریه‎ها - حمله می‏‎کند. آنفولانزا که عموماً فلو نامیده می‎شود با ویروس‎های "فلو" در معده که باعث اسهال و استفراغ می‎شوند، یکی نیست. در مورد اغلب مردم آنفولانزا خود به خود برطرف می‎شود. اما در برخی مواقع آنفولانزا و عوارض آن می‎توانند کشنده باشند. در ابتدا فلو ممکن است شبیه به سرماخوردگی همراه آبریزش بینی، عطسه کردن و گلو درد باشد. اما سرماخوردگی به طور معمول به کندی توسعه می‎یابد حال آنکه آنفولانزا گرایش به آن دارد که به شکل ناگهانی آغاز شود. و اگرچه سرماخوردگی می‎تواند آزار دهنده باشد، مردم در هنگام ابتلاء به آنفولانزا ممکن است دچار وخامت حال بیشتری شوند.

مقالات دیگر...