دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تست آلرژی: تست‌های حرفه‌ای و تست‌های خانگی

آلرژی دارویی, تست خراش پوست, تست اینترادرمال, تست پچ, تست خون, تست‌های چالش, ماده آلرژی‌زا

آلرژی بر مبنای محرک و پاسخ آن انواع متفاوتی دارد

مقالات آلرژی

در این مقاله:
• تست‌های تخصصی آلرژی
• تست‌های چالش
• تست‌های خانگی آلرژی
• نتایج
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهتست آلرژی می‌تواند به شناسایی منبع واکنش آلرژیک کمک کند. این موضوع به ویژه زمانی اهمیت دارد که شخص دچار واکنش‌های آلرژیک مکرر یا شدید باشد.
واکنش آلرژیک طیفی از علل بالقوه می‌تواند داشته باشد و ممکن است از راه‌های متفاوتی بر بدن تأثیر بگذارد.
برخی آلرژی‌ها بی‌ضرر اما ناراحت کننده‌اند حال آنکه مابقی ممکن است عامل ایجاد چالش‌های بزرگ‌تری باشند.
برخی علل شایع آلرژی عبارتند از:
• غذا [آلرژی غذایی]
• حیوانات
• هیره‌ها [آلرژی هیره]
• گرده
قارچ
• برخی داروها [آلرژی دارویی]
برخی علایم شایع واکنش آلرژیک موارد زیر را شامل می‌شوند:
• خارش
• نمدار شدن چشم
راش
آبریزش بینی
• عطسه
• احتقان بینی یا سینوس
• مشکل تنفسی


تست‌های تخصصی آلرژی
آلرژی بر مبنای محرک و پاسخ آن انواع متفاوتی دارد، بنابراین تست‌های متفاوتی هست که پزشک می‌تواند برای شناسایی علت واکنش آلرژیک استفاده کند.

تست خراش پوست
تست خراش پوست متداول‌ترین روشی است که پزشکان به عنوان قدم اول برای شناسایی علل بالقوه آلرژی به کار می‌برند. این تست ساده، کم‌هزینه، و سریع است، و می‌توان از آن برای تست طیف گسترده‌ای از آلرژی‌ها استفاده کرد.
این روش زمانی مفید است که آلرژن (ماده آلرژی‌زا) قابل پیش‌بینی مثل آلرژی فصلی (تب یونجه) یا آلرژی غذایی، دارای پاسخ فوری است.
پزشک یک سری آلرژن‌های بالقوه را در امتداد بازوی شخص قرار می‌دهد و برای پیشگیری از همپوشانی نمونه‌ها بین آنها فاصله قائل می‌شود. پزشک سپس یک خراش کوچک در وسط هر نمونه ایجاد می‌کند، تا ماده آلرژی‌زا به لایه خارجی پوست نفوذ کند.
اگر پاسخ آلرژیک در کار باشد، پوست ممکن است نشانه‌هایی از سرخ و ورم نشان داده، کهیر یا برآمدگی در محل آسیب دیده ایجاد شود.
پزشک معاینه پزشکی انجام داده و اطلاعاتی در مورد تاریخچه پزشکی و محیط جغرافیایی زندگی شخص برای انتخاب نمونه‌های آلرژن برای تست پوست گردآوری خواهد کرد.
تست آلرژی می‌تواند آلرژی‌زاهای با علت برشمرده در زیر را شناسایی کند:
• رینیت
آسم
• ملتحمه
اگزما
• غذاهای مظنون به ایجاد آلرژی یا آلرژی دارویی
• آلرژی وریدی به دنبال نیش حشرات
• واکنش‌های دیگر و کمتر متداول

تست اینترادرمال
تست اینترادرمال گاهی از اوقات که تست خراش پوست نتیجه قابل اعتماد به دست نمی‌دهد به عنوان گام دوم در نظر گرفته می‌شود.
در تست خراش پوست صرفاً لایه سطحی پوست تحت تأثیر قرار می‌گیرد اما در مورد تست اینترادرمال پزشک از یک سرنگ برای تزریق آلرژن بالقوه به زیر پوست استفاده می‌کند.
اگرچه روش اینترادرمال روشی بسیار حساس در مشخص کردن مواد آلرژی‌زای مسبب واکنش آلرژیک محسوب می‌شود تستی بسیار اختصاصی نیست و اغلب به نتایج مثبت کاذب منجر می‌گردد.

تست پچ
در صورتی که ماده مظنون به ایجاد آلرژی دارای پاسخ تأخیری باشد پزشک ممکن است از تست پچ استفاده کند. برای مثال، شخص ممکن است به جای واکنش فوری منتظر بروز آن پس از گذشت چند روز باشد. این مورد در درماتیت تماسی مطرح است.
پزشک یک پچ حاوی نمونه ماده آلرژی‌زای مورد نظر را روی پشت شخص قرار می‌دهد که به مدتی حدود 48 ساعت در آنجا باقی می‌ماند. سپس پچ برداشته شده و پزشک واکنش آلرژیک را ارزیابی می‌کند. این کار ممکن است 2 تا 3 روز بعد تکرار شود.
اگر پوست جواب داده باشد، احتمالاً دچار خارش شده و نشانه‌های ورم و سرخی در آن ظاهر خواهد شد.

تست خون
تست خون زمانی مفید است که تست‌های پوستی کارآیی نداشته باشند یا روش‌های دیگر ناایمن یا غیر قابل اعتماد باشند.
پزشک برای تست ایمونوگلوبولین E سرمی (IgE) نمونه خون می‌گیرد. در طول آنالیز تست، یک متخصص پزشکی IgE سرمی را از خون استخراج کرده و آن را در مورد پاسخ ایمنی علیه آلرژن‌های بالقوه ارزیابی می‌کند.

تست‌های چالش
تست چالش گاهی از اوقات می‌تواند منبع آلرژی غذایی را شناسایی کند. این روش سرراست است، اما باید تحت مراقبت دقیق متخصص انجام شود.
در تست چالش، شخص مقدار کمی از مواد آلرژی‌زای بالقوه غذایی را در زمانی که پزشک علایم واکنش آلرژیک را زیر نظر دارد مصرف می‌کند.


تست‌های خانگی آلرژی
تست‌هایی برای شناسایی آلرژی در محیط خانه نیز طراحی شده‌اند اما کارشناسان کاربرد آنها را تشویق نمی‌کنند.
"آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی" بر این باور است که کیت‌های تست آلرژی خانگی نه مؤثرند نه مفید. بر این مبنا "سازمان آلرژی جهانی" با عنایت به خطاهایی که در تشخیص مطرح است استفاده از این تست‌ها را تشویق نمی‌کند.
برای مثال، در زمان استفاده از تست برای مواد آلرژی‌زا در خانه به سهولت ممکن است شخص مشکل عدم تحمل را با آلرژی اشتباه بگیرد.
یک متخصص مراقبت پزشکی بر مبنای شرح حال شخض و نتایج معاینه بالینی درک بهتری از این موضوع دارد که کدام نمونه باید تست شود.
اگرچه کارشناسان کیست‌های تست خانگی را توصیه نمی‌کنند، گزینه‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند کمک کنند. برای مثال شخص می‌تواند یادداشت‌هایی از تماس خود با چیزهایی مثل غذای یا محیط زیست خود تهیه کند و زمان بروز علایم آلرژی را ثبت نماید.
در سال 2010، "انستیتو ملی آلرژی و بیماری‌ها عفونی" کاربرد رژیم غذایی حذف را تأیید کرد، که در آن شخص می‌تواند اجزائی مثل گلوتن یا لاکتوز را برای شناسایی محرک‌های بالقوه عدم تحمل غذایی از رژیم غذایی خود حذف کند.
مردم باید این روش را با دقت به کار ببندند تا این اطمینان حاصل شود که تعادل غذایی آنها لطمه نمی‌بیند و فقدان مواد مغذی حیاتی رخ نمی‌دهد.


نتایج
از میان روش‌های فهرست شده در این مقاله نتایج تست خون معمولاً برای مشخص شدن به زمان بیشتری نیاز دارد.
پزشک می‌تواند نتایج تست آلرژی را برای کار بر روی یک پلن درمانی مورد استفاده قرار دهد. پلن‌های درمانی بر مبنای نوع و شدت علایم آلرژی متفاوتند.
آلرژی‌ها معمولاً قابل پیشگیری نیستند، بنابراین مدیریت آنها غالباً شامل اجتناب از ماده آلرژی‌زا در حد امکان است.
در بعضی موارد، پزشک ممکن است دارو تجویز کند، که آنتی‌هیستامین‌ها یا استروئیدها از آن جمله‌اند.
پلن درمانی دیگری که بالقوه مطرح است ایمونوتراپی اختصاصی آلرژن است، که در آن شخص به فواصل منظم برای کمک به بدن برای عادت کردن، آن در معرض مقدار کمی از ماده آلرژی‌زا قرار می‌گیرد.
ایمنی درمانی ممکن است به 3 تا 5 سال زمان نیاز داشته باشد و ممکن است چند روش مختلف تماس مثل استفاده از قرص و تزریق مورد استفاده قرار گیرد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر علایم برگشت کننده نشانگر وجود آلرژی باشند، شخص باید برای تست آلرژی به پزشک مراجعه کند.
اگر افت ناگهانی در فشار خون و باریک شدن راه هوایی بروز کرده باشد به مراقبت پزشکی فوری نیاز خواهد بود. این وضعیت می‌تواند نشان دهنده شوک آنافیلاکتیک باشد که اختلالی بالقوه کشنده محسوب می‌شود.


خلاصه
واکنش آلرژیک زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی با مواد بی‌ضرر به عنوان یک تهدید برخورد می‌کند.
آلرژی می‌تواند باعث ایجاد علایم ناراحت کننده مثل عطسه و کهیر شود اما این علایم ممکن است بسته به واکنش ایجاد شده شدیدتر باشند.
چند راه برای شناسایی و مدیریت آلرژن‌ها وجود دارد، اما در مجموع بهترین راه مراجعه به یک متخصص برای تشخیص و درمان است./تست آلرژی: اقدامات و کاربردها
دکتر مارک مت، هلن میلار
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
Allergy testing: Procedures and uses
Medically reviewed by Marc Meth, MD, FACAAI, FAAAI —
Written by Helen Millar
On May 29, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.