دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلرژی صبحگاهی - چرا من صبح‌ها دچار علایم آلرژی می‌شوم؟

آلرژی صبحگاهی، دارو، بوی قوی، ماده آلرژن، آلرژی گرده، آلرژی هیره، هیره‌، موی حیوانات خانگی، رینیت آلرژیک، رینیت غیر آلرژیک، ریفلاکس اسید، تغییرات هورمونی

علایم آلرژی صبحگاهی می‌تواند باعث اختلال در خواب شبانه نیز بشود.

مقالات آلرژی

• علل اولیه علایم آلرژی صبحگاهی
• دیگر علل علایم آلرژِی صبحگاهی کدامند؟
• چگونه می‌توانیم از علایم آلرژی صبحگاهی پیشگیری کنیم؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراهگرفتگی بینی، عطسه زدن، آبریزش عقب بینی، سرفه، آبریزش بینی - اینها همگی واکنش‌های متداول در مورد یک ماده آلرژن (آلرژی‌زا) محسوب می‌شوند.
آلرژی‌ها در هر زمانی در طول سال، به ویژه در طول بهار، تابستان و پاییز امکان عود دارند. و اگر کسی دچار آلرژی باشد، باید با علایم آزار دهنده آن در تمام روز و همه روزه مدارا کند.
با وجود این برخی از مردم فقط صبح‌ها دچار آلرژی می‌شوند، و در این مورد در بقیه اوقات روز آرامش دارند.
اگر مورد چنین است مردم نباید اجازه دهند آلرژی باعث یک شروع بد برای روز آنها شود. در این مقاله برخی علل بروز علایم آلرژی در صبح و همچنین راه‌های پیشگیری از عطسه، سرفه و دیگر علایم تشریح شده است.

علل اولیه علایم آلرژی صبحگاهی
علایم آلرژی گاهی اوقات نتیجه رینیت آلرژیک یا تب یونجه است. علایم زمانی بروز می‌کنند که سیستم ایمنی نسبت به مواد آلرژی‌زای موجود در هوا واکنش افراطی نشان داده باعث ورم و التهاب بینی می‌شود.
واکنش سیستم ایمنی می‌تواند محرک علایم نام برده شده و باعث علایم دیگری شامل فهرست زیر گردد:
• احتقان بینی
خس خس سینه
سردرد
• نمدار شدن چشم
مواد آلرژی‌زای مسبب علایم آلرژی صبحگاهی شامل موارد زیرند:

1. گرده
اگر کسی دچار آلرژی گرده باشد، احتمالاً متوجه بدتر علایم آلرژی در هنگام صبح می‌شود.
علت آن است که میزان گرده گیاهان صبح‌ها در بیشترین حد خود قرار دارد. بنابراین، اگر کسی در این زمان از روز در محیط بیرون بسر ببرد - پیاده‌روی به همراه سگ، بیرون رفتن برای دویدن صبحگاهی، یا آمادگی برای حضور سر کار - ممکن است دچار گرفتگی بینی، عطسه زدن یا سرفه کردن در زمان حضور در فضای باز شود.

2. هیره‌ها
آلرژی‌ها در عین حال اگر شخص دچار آلرژی هیره باشد ممکن است هنگام صبح عود کنند. هیره‌ها حشراتی میکروسکپی هستند که در محیط خانه مردم زندگی می‌کنند، و بدبختانه اتاق خواب نقطه داغ خانه برای آنها محسوب می‌شود.
هیره‌ها گرایش به زندگی و تکثیر بر روی تشک، بالش، بستر خواب و مبلمان دارند. هیره‌ها نمی‌گزند و باعث گسترش بیماری نمی‌شوند. اما اگر کسی در بستر دچار وجود هیره‌ها بخوابد ممکن است صبح‌ها با علایم آلرژی از خواب بیدار شود.

3. موی حیوانات خانگی
موی حیوانات خانگی یک محرک دیگر آلرژی صبحگاهی است مخصوصاً اگر حیوان خانگی عادت به خوابیدن در بستر صاحب خود یا اتاق خواب داشته باشد. حتی اگر حیوان خانگی با صاحب خود نخوابد، موی حیوان کماکان ممکن است روی بستر خواب جمع شده و در فرش محبوس شود.

4. کپک
کپک‌های فضای داخلی نیز می‌توانند باعث بدتر شدن علایم آلرژی در صبح شوند، به ویژه اگر اتاق خواب کنار دستشویی بوده یا نزدیک به محل بروز کپک قرار داشته باشد.

دیگر علل علایم آلرژِی صبحگاهی کدامند؟
علایم آلرژی در هنگام صبح صرفاً نتیجه وجود مواد آلرژی‌زا نیستند. رینیت غیر آلرژیک نیز می‌تواند محرک علایم آلرژی صبحگاهی مثل احتقان، آبریزش بینی، عطسه و سرفه باشد.
رینیت آلرژیک و رینیت غیر آلرژیک باعث ایجاد علایم مشابهی می‌شوند. اختلاف آنها در این است که رینیت غیر آلرژیک باعث درگیری سیستم ایمنی نمی‌شود. بیشتر، دیگر عوامل و مواد تحریک کننده، محرک علایم شبه آلرژی می‌شوند. این عوامل شامل موارد زیرند:

1. بوهای قوی
اگر کسی عادت به استفاده از ژل‌های حمام، روغن‌های ضروری یا لوسیون در اوقات پیش از رفتن به بستر داشته باشد، این بوها می‌توانند باعث تحریک رگ‌های خونی در بینی شوند و به احتقان و افزایش تولید مخاط منجر گردند.
این وضعیت می‌تواند باعث گلودرد، سرفه و آبریزش بینی شود.
قرار گرفتن در معرض مواد محرک در اوقات شب می‌تواند باعث بیدار شدن از خواب با علایم آلرژی شود. شخص همچنین ممکن است در صورت حساسیت نسبت به مواد شوینده که برای شستشوی بستر به کار می‌رود از خواب بیدار گردد.

2. دارو
برخی داروها نیز می‌توانند محرک بروز رینیت غیر آلرژیک صبحگاهی باشند. بعضی اوقات، رگ‌های خونی بینی به عنوان یک عارضه جانبی برخی داروها مثل ایبوپروفن، آسپیرین، آرام‌بخش‌ها و داروهای کاهش دهنده فشار خون گشاد می‌شوند. وقتی این داروها در زمان رفتن به بستر مصرف گردند می‌توانند در هنگام صبح باعث احتقان و آبریزش بینی شوند.

3. ریفلاکس اسید
ریفلاکس اسید زمانی بروز می‌کند که اسید معده به عقب برگشته وارد گلو می‌شود. درازکش خوابیدن یا خوابیدن به پشت می‌تواند باعث بدتر شدن ریفلاکس و تحریک گلو شود.

4. تغییرات هورمونی
تغییرات هورمونی بر اثر بارداری، عادت ماهانه و استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی نیز می‌توانند باعث رینیت غیر آلرژیک شوند. علت آن است که تغییر در میزان هورمون می‌تواند به افزایش تولید مخاط منجر شود و محرک تغییراتی در غشاء مخاطی شود که نتیجه آن احتقان بینی، آبریزش بینی و عطسه کردن است.
تغییرات هورمونی می‌تواند باعث بروز علایم در طول روز شود. یا شخص ممکن است دچار گرفتگی در هنگام صبح گردد که بر اثر قرار گرفتن در معرض یک ماده آلرژی یا تحریک کننده در طول خواب ایجاد می‌شود.

چگونه می‌توانیم از علایم آلرژی صبحگاهی پیشگیری کنیم؟
در اینجا چند نکته برای پیشگیری از علایم آلرژی صبحگاهی ارائه می‌شود، که چه در مورد مقابله با رینیت آلرژیک یا رینیت غیر آلرژیک مفیدند:
• همراه حیوان خانگی خود نخوابید یا اجازه ندهید که حیوان وارد بستر خواب شما شود. حیوان خانگی را دستکم هفته‌ای یک بار بشویید تا مقدار مواد آلرژی‌زا در محیط خانه کاهش یابد.
• در اتاق خواب از پهن کردن فرش خودداری کنید و به جای آن از کفپوش چوبی یا سرامیکی استفاده نمایید.
• برای کاهش رطوبت اتاق خواب به میزان زیر 50 درصد از دستگاه خشک‌کن هوا استفاده کنید. این کار به از بین بردن هیره‌ها کمک می‌کند.
• از روکش ضد هیره برای پوشاندن تشک و بالش استفاده کنید.
• پیش از رفتن به بستر خواب در شب از یک آنتی‌هیستامین استفاده کنید.
• سطوح سخت را هفته‌ای یک بار گردگیری کنید، و اتاق خواب را برای پیشگیری از انباشت غبار از درهم و برهمی دور نگه دارید.
• فرش را دستکم هر هفته یک بار با جارو بروقی دارای فیلر HEPA تمیز کنید. روکش بستر شامل ملافه و روبالشی را هفته‌ای یک بار در آب داغ (دستکم 54 درجه سانتی‌گراد یا 130 درجه فارنهایت) شستشو کنید.
• موقع خواب پنجره اتاق خواب را باز نگذارید. این کار می‌تواند باعث ورود گرده به داخل اتاق شود.
• برای کاهش جریان اسید معده به عقب در زمان خوابیدن سر را در حدود 20 سانتی‌متر بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
• برای بررسی کیفیت هوای داخل خانه از نیروی حرفه‌ای برای تست کپک استفاده کنید.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
علایم آلرژی صبحگاهی می‌تواند باعث اختلال در خواب شبانه نیز بشود. در صورت عدم توانایی کنترل علایم توسط شخص خود یا در صورت شدت گرفتن علایم مردم باید به دکتر مراجعه کنند.
مردم ممکن است نیاز به یک داروی نسخه‌ای یا تست آلرژی برای تعیین علت علایم و از تشخیص خارج کردن دیگر مشکلات داشته باشند.

پیام همراه
مردم نباید اجازه دهند آلرژی صبحگاهی آنها را مرعوب کند. وقتی کسی در حال مقابله با تب یونجه یا رینیت غیر آلرژیک باشد، نکات برشمرده در بالا می‌تواند نقطه پایانی برای عطسه و احتقان و دیگر علایم آلرژی باشد به طوری که شخص بتواند سرحال و آماده برای روز در پیش رو از خواب بیدار شود./


• دکتر النا بیگرز، والنسیا هیگوئرا
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Why Do I Have Allergy Symptoms in the Morning?
Medically reviewed by Alana Biggers, MD
On January 10, 2020
New —
Written by Valencia Higuera

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.