دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلرژی مخمر - آنچه دانستنش نیاز است

آلرژی مخمر، آلرژی قارچ، آلرژی غذایی، تست پریک، آبجو، حساسیت، نان خرمایی، شوک آنافیلاکتیک، آنافیلاکسی، واکنش آلرژیک، سیستم ایمنی، اپی‎پن، اپی‎نفرین، کهیر احتقان، مشکلات تنفسی، کالج آمریکایی آسم، آلرژی و ایمونولوژی، متخصص آلرژی، آلرژیست

مخمر در بسیاری از غذاها وجود دارد. مردم دچار آلرژی نسبت به مخمر ممکن است دچار واکنش‎هایی شوند که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شود.

مقالات آلرژی

زاون ویلینز، دکتر استیسی سمپسون
ترجمه محمدقاسم رافعی

مخمر نوعی قارچ است. مردم از مخمر در پخت و پز و تولید برخی نوشابه‎های الکلی مثل آبجو استفاده می‎کنند. مردم دچار آلرژی نسبت به مخمر باید از غذاهای حاوی این ترکیب خودداری کنند.
افرادی که دچار آلرژی نسبت به قارچ نیز هستند ممکن است نیاز به اجتناب از کپک داشته باشند زیرا کپک‌ها هم به خانوادۀ قارچ تعلق دارند.
"معجون مخمر" که در 1983 منتشر شد، طیف گسترده‎ای از علایم را به وضعیتی مصطلح شده زیر اصطلاح حساسیت بیش از حد - یا آلرژی - نسبت داده است. به علاوه نویسندگان آن مقاله عنوان می‎کنند که بسیاری از افراد، دچار آلرژی به مخمر یا دستکم دچار حساسیت نسبت به آن بوده‎اند.
در سال 1986 "آکادمی آلرژی و ایمونولوژی آمریکا" بیانیه‎ای انتشار داد که در آن تشکیکی در مورد وجود حساسیت بیش از حد نسبت به مخمر مطرح شده بود. این بیانیه موضوع کمبود تحقیقات مرتبط به مخمر و مشکلات سلامت را مورد تأکید قرار داد. علی‎رغم این تردیدها برخی محققان انتشار متون در این مبحث را ادامه داده‎اند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم آلرژی مخمر
• درمان آلرژی مخمر
• تشخیص آلرژی مخمر
• غذاهایی برای اجتناب از خوردن
• ریسک فاکتورهای آلرژی مخمر
• پیام همراه

علایم آلرژی مخمر
مخمر در بسیاری از غذاها وجود دارد. مردم دچار آلرژی نسبت به مخمر ممکن است دچار واکنش‎هایی شوند که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شود.
علایم ممکن است شامل مشکلات گوارشی مثل اسهال، نفخ، گاز، و ناراحتی معده باشد. برخی از مردم دچار راش یا دیگر انواع تحریک پوستی می‌شوند.
با شیوع کمتر، مردم مبتلا به آلرژی مخمر ممکن است به واکنشی شدید به نام آنافیلاکسی دچار شوند. این واکنش می‎تواند سبب افت فشار خون، تورم گلو، و دشواری تنفسی شود.
آنافیلاکسی می‎تواند کُشنده باشد و در پزشکی یک موقعیت اورژانسی تهدید کنندۀ زندگی تلقی می‎شود. مردم دارای تاریخچۀ ابتلا به آنافیلاکسی نیاز دارند تا یک تزریق کنندۀ اپی‎نفرین، مثل اپی‎پن، همراه داشته باشند.
قارچ، شامل کپک و مخمر، از طریق هاگ‎هایی که می‌‏توانند از طریق هوا جابجا شوند تجدید تولید می‎شوند. مردم دچار آلرژی نسبت به این مواد ممکن است در هنگام استنشاق هاگ‌های مزبور دچار علایم تنفسی شوند.
علایم آلرژی استنشاق هاگ مخمر و کپک می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
کهیر
• احتقان
• مشکلات تنفسی
این آلرژی در عین حال ممکن است محرک بروز حملۀ آسم در بیماران مبتلا به این بیماری شود.
به هر جهت، "کالج آمریکایی آلرژی، آسم، و ایمونولوژی" هشدار می‎دهد که هیچ مطالعه‎ای به شکل قطعی آلرژی‎زاهای هوارو را با واکنش‌های شدید آلرژیک مرتبط نکرده است. حتی در میان مردمی که دارای آلرژی شدید نسبت به مخمر در غذا هستند، مخمر استنشاقی نامحتمل است که محرک بروز واکنش شود.

درمان آلرژی مخمر
برخی درمانگران حامی طب جایگزین که به موضوع حساسیت بیش از حد به مخمر اعتقاد دارند از استفاده از داروهای ضد قارچ مثل نیستاتین حمایت می‎کنند.
شواهد علمی اندکی در حمایت از کاربرد این داروها در مردمی که دچار عفونت‎های قارچی نیستند وجود دارد.
مؤثرترین درمان شناخته شده برای آلرژی مخمر تشخیص داده شده اجتناب از غذاهای حاوی مخمر است. مردمی که در صورت خوردن مخمر دچار واکنش‌های آلرژی خفیف مثل بروز راش می‎شوند، اغلب اوقات می‏توانند علایم بروز کرده در بدن را با استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها مدیریت کنند.
افراد دچار واکنش‎های آنافیلاکتیک یا شوک آنافیلاکتیک در صورت خوردن مخمر به شکل تصادفی نیاز به مراقبت پزشکی اورژانسی دارند. تزریق اپی‎نفرین می‏تواند از تبدیل آنافیلاکسی به وضعیتی کشنده پیشگیری کند.

تشخیص
درمانگران طب جایگزین اغلب اوقات بر اساس صرف مشاهدۀ علایم به تشخیص سندرم حساسیت بیش از حد به مخمر می‌‏رسند.
تشخیص درست آلرژی مخمر توسط متخصص آلرژی امکان‌پذیر است، که در مورد تاریخچۀ واکنش‌های آلرژیک به برخی غذاها پرسش خواهد کرد. در عین حال امکان دارد تا متخصصان آلرژی برای تأیید تشخیص یک تست پریک پوستی انجام دهند. این تست شامل گذاشتن مقدار کمی از مادۀ آلرژی‎زا بر روی پوست برای تست واکنش ایجاد شده است.
در عین حال امکان در دستور کار قرار دادن آزمایش خون وجود دارد، که وجود یک پروتئین آنتی‎بادی را که می‎تواند نشان دهندۀ آلرژی غذایی باشد تعیین کند.
مردم دارای تاریخچۀ واکنش‌های آنافیلاکتیک نسبت به مخمر یا هر مادۀ آلرژی‎زای دیگر در غذا ممکن است نیاز باشد که تحت تست‌های جامع قرار گیرند. این کار می‎تواند به شناسایی بقیۀ مواد آلرژی‎زا منجر شود و می‎تواند از بروز واکنش‌های تهدید کنندۀ زندگی پیشگیری کند.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد
برای کاهش ریسک مصرف تصادفی مخمر برچسب روی مواد غذایی را به دقت بخوانید. غذاهای حاوی مخمر از جمله شامل موارد زیرند:
• غذاهای پخته: مخمر عموماً در غذاهای دارای خمیر مایه مثل کیک‎ها و نان خرمایی به کار می‎روند.
• نوشابه‎های الکلی: مخمر برای تخمیر قند در اغلب نوشابه‎های الکلی استفاده می‎شود. به هر جهت، عرقیات تقطیر شده ممکن است حاوی مخمر زیادی نباشند.
از آنجا که ممکن است برخی مردم دچار آلرژی مخمر نسبت به کپک نیز دچار آلرژی باشند، تست غذا می‎تواند به تعیین اینکه غذاهای دیگری نیز می‏‌توانند مسبب واکنش شوند، کمک می‎کند. این شامل پنیرهای فرآوری شده با کپک نیز می‎شود.

ریسک فاکتورها
آلرژی هنگامی بروز می‎کند که بدن نسبت به موادی که ممکن است برای دیگر مردم بی‎ضرر باشند واکنش بیش از حد نشان می‎دهد. بدن این موارد - یا آلرژن‎ها را - همانند مواد خارجی مهاجم خطرناک تلقی می‎کند، و در نتیجه طیفی از علایم ممکن است بروز کند. محققان تاکنون در این مورد به توافق نرسیده‎اند که چرا برخی از مردم دچار آلرژی می‎شوند، اما ترکیبی از عوامل زیست محیطی و ژنتیکی ممکن است در این مورد مقصر باشند.
تحقیق اندکی در مورد ریسک فاکتورهای آلرژی مخمر صورت گرفته است. این موضوع غیر ممکن است که بتوان با قطعیت پیش‎بینی کرد که آیا فرد دچار این نوع آلرژی خواهد شد یا خیر، و نیز شدت آلرژی در وی تا چه حد خواهد بود. اگر کسی ظن به ابتلا خود به آلرژی مخمر داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.
افراد دارای تاریخچۀ آلرژی غذایی باید تست کردن را در دستور کار قرار دهند و باید مطمئن شوند که برای آلرژی نسبت به مخمر مورد تست قرار می‎گیرند. دچار بودن به یک نوع آلرژی فرد را در ریسک ابتلا به آلرژی‎های دیگر قرار می‎دهد. این موضوع به ویژه در مورد مردم دچار واکنش‌های شدید آنافیلاکتیک واقعیت دارد.

پیام همراه
این ایدۀ مورد مناقشه که برخی از مردم دارای حساسیت بیش از حد نسبت به مخمر هستند بر تأثیر خود بر طب جایگزین ادامه می‎دهد. به هر جهت برای تعداد قلیلی از مردم آلرژی مخمر می‎تواند سبب بروز طیفی از علایم شود. مردم دچار ظن به وضعیت خود در این مورد باید توسط دکتر تست شوند.
خودتشخیص‌دهی آلرژی می‎تواند به بروز هراس غیر ضروری منجر گردد. برای پیشگیری از واکنش‌های آلرژیک شدید نیاز به انجام تشخیص حرفه‎ای است. اگر فردی دچار آلرژی شدید به مخمر است، وی باید همیشه یک تزریق کنندۀ اپی‎نفرین به همراه خود داشته باشد./

Source:
What is a yeast allergy?
Last reviewed Thu 8 March 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.