دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلرژی رنگ مو - آنچه دانستنش نیاز است

رنگ مو، آلرژی رنگ مو، فنیل‌اندی‌امین،  پارا-تولواند‌ی‌امین (PTD)، حنا، رنگ با پایه سرب، پراکسید هیدروژن، نرم کننده مو، رنگ موی دایمی، واکنش آلرژیک آنافیلاکتیک

علایم حساسیت شدید به رنگ مو بسته به شدت واکنش ایجاد شده ممکن است از چند روز تا یک هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد.

مقالات آلرژی

• جون جانسون، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

وقتی کسی به رنگ مو دچار آلرژی باشد، احتمالاً این آلرژی بیش از آنکه مرتبط به کل فرآورده شود مربوط به یکی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو است. شایع‎ترین علت این نوع واکنش‎های آلرژیک پارا-فنیل‌اندی‌امین است که به نام PPD نیز شناخته می‎شود.
PPD در اغلب رنگ‎ موهای عرضه شده تحت مارک‌های تجاری یافت می‎شود. این ماده به طور معمول با پراکسید ترکیب می‎شود تا رنگ مو را تغییر دهد. آنچه پیش از کامل شدن این واکنش رخ می‎دهد در عین حال این احتمال را ایجاد می‎کند که PPD با پوست تماس یافته و سبب بروز واکنش آلرژیک شود.
PPD در رنگ موهای تجاری زیر نام‌های جایگزین متعددی یافت می‎شود. این شامل نام‎هایی مثل PPDA، 1,4- بنزندیامین، و پایه فنیل‌اندی‌امین است.
دیگر مادۀ شیمیایی شایع در رنگ مو پارا-تولواند‌ی‌امین (PTD) است، که امکان تحمل آن بیش از PPD است اما کماکان می‎تواند در بسیاری از مردم باعث ایجاد واکنش آلرژِیک شود.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• عدم تحمل
• درمان
• جایگزین‌ها
• اجتناب از واکنش
• پیام همراه

علایم آلرژی رنگ مو
درماتیت تماسی آلرژیک در اثر تماس پوست با ماده‎ای که نسبت به آن دچار آلرژی است ایجاد می‎شود. وقتی حساسیت ایجاد شود، پوست آسیب دیده به طور معمول پس از قرار گرفتن در معرض مادۀ آسیب‎زا دچار التهاب و حالت سرخی می‎شود.
احتمال قرمز و ملتهب شدن جمجمه، گوش‌ها، ریش، یا گردن وجود دارد. همچنین ممکن است چشم‎ها دچار خارش شوند، و در صورت گسترش واکنش پلک‎ها متورم گردند.
اغلب درماتیت‎های تماسی ناشی از رنگ مو به عنوان نوع 4 طبقه‌بندی می‌شوند، و به طور معمول بروز علایم به گذشت چند ساعت یا بیشتر از زمان تماس با مادۀ آلرژی‎زا وقت نیاز دارد.
پس از استفاده از زنگ مو امکان بروز کهیر نیز وجود دارد. برخی افراد ممکن است دچاری دشواری بلع و مشکلات تنفسی مثل عطسه و خس خس سینه شوند.

شوک آنافیلاکتیک
بروز شوک آنافیلاکتیک ممکن بوده اما به مراتب کمتر شایع است که فرد دارای واکنش آلرژیک آنافیلاکتیک یا حساسیت بیش از حد نوع 1 به رنگ مو باشد که به بروز شوک آنافیلاکتیک منجر می‎شود.
علایم می‎تواند شامل بروز کهیر، ورم صورت و راه‎های هوایی، تنگی نفس، و افت فشار خون همراه با تپش قلب باشد و احتمال از دست دادن هشیاری در فرد وجود دارد. شوک آنافیلاکتیک می‎تواند کشنده باشد و هر فردی که دچار علایم آن شود باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

تشخیص
یکی از مشکلات شناسایی واکنش به PPD این است که علایم مرتبط به آن خود را تا هنگام بار دوم مصرف این محصول نشان نمی‎دهند.
بدن در نخستین مورد استفاده از یک مادۀ مهاجم نسبت به آن دچار حساسیت می‎شود. وقتی این ماده برای بار دوم با بدن تماس یابد، به طور معمول واکنش‎ها نسبت به آن بروز می‎کنند. احتمال افزایش میزان واکنش با مصرف بیشتر فرآورده وجود دارد.

عدم تحمل رنگ مو
در عین حال این امکان وجود دارد، مردمی که نسبت به رنگ مو دچار آلرژی نیستند در هنگام استفاده از آن دچار واکنش شوند که این وضعیت به درماتیت تماسی غیر آلرژیک یا دیگر علایم منجر می‎شود.
برخی انواع پوست‎ نسبت به مواد شیمیایی، شامل PPD، بیشتر حساس هستند. این نوع واکنش ممکن است هنگامی بیشتر شیوع یابد که مردم از رنگ موهای برندهای مختلف که دارای فرمولاسیون‎های مختلفی هستند، استفاده کنند.
بسیاری از مردم متوجه می‎شوند که پوست آنان خشک، کشیده یا ترک‎دار می‎شود. احتمال بروز سفتی در جمجمه یا ایجاد سوزش در آن وجود دارد.
علایم مربوط به تحریک‎پذیری معمولاً در طول 48 ساعت بروز می‎کند. همزمان مردم دچار عدم تحمل نسبت به رنگ مو ممکن است در عین حال دچار واکنش فوری نسبت به PPD یا دیگر ترکیبات و اجزاء رنگ مو شوند.

درمان آلرژی رنگ مو
در صورت بروز هر گونه علایم مربوط به آلرژی رنگ مو فرد باید بلافاصله موهای خود را بشوید. رنگ اضافی را می‎توان با چند بار شستشوی ملایم موها با صابون و آبکشی مکرر با آب معمولی پاک کرد.

پراکسید هیدروژن
در عین حال ممکن است استفاده از محلول پراکسید هیدروژن دو درصد پس از شستشوی سر مفید باشد. این ماده به اکسید شدن کامل PPD کمک کرده و آن را غیر فعال می‎کند. البته این کار نتایج متناقضی به همراه داشته است و در صورت وخیم‎تر شدن علایم باید از انجام آن خودداری شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

علل، علایم و درمان آلرژی گرده گیاهان

کرم‎ها و نرم‎کننده‌ها
کرم‌های دارای الکل یا برخی مواد شیمیایی دیگر ممکن است باعث تحریک پوست شوند. کرم‎های طبیعی یا کمپرس خیس روغن زیتون و لیمو ممکن است کمک کننده باشند.
در موارد بروز واکنش‌های آلرژیک شدیدتر امکان استفاده از کرم‎های استروئیدی برای کاهش التهاب و ورم و تحریک‎پذیری پوست وجود دارد.
برخی کرم‎های استروئیدی غیر نسخه‌ای ممکن است در مواردی که علایم کمتر شدید هستند برای کنترل آنها کافی باشند. به هر جهت، در واکنش‌های آلرژیک شدیدتر ممکن است به استفاده از کرم استروئیدی نسخه‎ای یا درمان با استروئیدهای خوراکی نیاز باشد.

علایم تا چه مدت ادامه دارند؟
علایم حساسیت شدید به رنگ مو بسته به شدت واکنش ایجاد شده ممکن است از چند روز تا یک هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد.

جایگزین‎های صناعی و طبیعی برای PPD
بسیاری از جایگزین‎ها برای رنگ موهای حاوی PPD در بازار وجود دارد اما گزینه‌های رنگ در مورد آنها ممکن است محدود باشد. آنها مواد شیمیایی مرتبط به PPD مثل هیدروکسی‎اتیل - پی - فنیل‎اندی‌امین سولفات (HPPS) هستند، یا ممکن است اصلاً فاقد PPD باشند و احتمال دارد از طریق نفوذ عمقی در مو باعث رنگ‎ گرفتن آن شوند. برخی از این رنگ‎های جایگزین صرفاً در طیف رنگ محدود در دسترسند و بنابراین ممکن است برای همه‌کس کارآیی نداشته باشند.

حنا
حنا نیز در مورد مردمی که در صدد اجتناب از تحریک‌پذیری توسط PPD هستند یک گزینه محسوب می‎شود. حنای واقعی از ساییدن گیاه آن به دست می‎آید.
حنا بسته به دیگر ترکیبات موجود در آن و چگونگی آماده‌سازی رنگ، طیف رنگی از پرتقالی یا قرمز متمایل به قهوه‎ای ایجاد می‎کند.
حنا ماده‎ای کمتر آلرژی‎زا مـحسوب می‎شود اگرچه همچنان احتمال بروز واکنش در صورت استفاده از آن وجود دارد. بنابراین برای اطمینان از عدم آلرژی‎زایی آن فرد باید پیش از رنگ کردن موها یک تست آلرژی حنا با استفاده از یک پچ آن انجام دهد.
در عین حال اطمینان از واقعی بودن حنا اهمیت دارد. بسیاری از شرکت‎ها PPD یا مشتقات آن را به رنگ موهای حاوی حنا اضافه می‎کنند و آنها را به عنوان حنا در بازار به فروش می‎رسانند. این محصولات کماکان می‎توانند باعث ایجاد واکنش مرتبط به PPD شوند.

رنگ‎های نیمه دایمی و حاوی سرب
برخی از مردم می‎تـــوانند رنگ‎های نیمه دایمی یا رنگ‎های دارای پایۀ سرب را تحمل کنند، اگرچه این گزینه‎ها ممکن است برای تمامی افراد مناسب نباشد. در این مورد درماتولوژیست‎ها می‎توانند به مردم در انتخاب درست کمک کنند.

اجتناب از واکنش
اجتناب از دچار شدن به واکنش ناشی از رنگ در صورت لحاظ کردن برخی مسایل آسان است. هر یک از این روش‌ها یا تمامی آنها را می‎توان برای کمک به اجتناب از واکنش‌های مورد بحث مورد استفاده قرار داد.

پرهیزهای کلی
دستورات مربوط به هر رنگ موی مشخص باید به دقت دنبال شود تا از هر نوع واکنش مرتبط با استفادۀ ناصحیح از محصول پیشگیری به عمل آید.
این موضوع اهمیت دارد که رنگ مو بیش از زمان توصیه شده روی مو باقی نماند. اگرچه کاربرد اغلب مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ موها ایمن محسوب می‎شود، باقی ماندن این مواد شیمیایی در درازمدت به روی جمجمه می‎تواند در اکثر مردم با تحریک‌پذیری همراه باشد.
در هنگام کاربرد رنگ مو فرد همیشه باید در مراحل مختلف آماده‌سازی و استفاده از رنگ دستکش به دست داشته باشد.
به طور معمول پس از استفاده از رنگ موی دایمی، مو و جمجمه باید به طور کامل شستشو شود. شستشوی ناکامل و سرسری باعث باقی ماندن ذرات رنگ بر روی مو و جمجمه می‎شود. باقی ماندن این ذرات بر روی جمجمه در زمانی بیش از مدت مورد نیاز ممکن است به بروز واکنش منجر شود. ممکن است برای اطمینان از پاک شدن رنگ موی اضافی به تکرار شستشو و آبکشی مو و جمجمه نیاز باشد.

تست پچ
تست پچ توسط پزشک انجام می‎شود و شامل گذاشتن مقدار کمی از مادۀ آلرژی‎زا در محدودۀ کوچکی از پوست بدن است که به طور معمول ناحیۀ پشت را شامل می‎شود و براری بررسی واکنش آلرژیک صورت می‌گیرد.
با اکسیداسیون رنگ‎های مو هر فردی می‎تواند در محیط خانه به روشی مشابه این تست را با استفاده از ترکیب رنگ مو انجام دهد. یکی از ساده‎ترین محل‎ها برای انجام این تست استفاده از ناحیۀ پشت گوش در جمجمه است. پیگیری دستورالعمل مربوط به مراحل آماده‌سازی و استفاده از رنگ مو بهترین راه برای اطمینان از انجام کامل تست است.
بروز هر گونه تحریک، واکنش، یا احساس ناخوشی نشانه‎ای از آن است که مابقی جمجمۀ فرد نسبت به مادۀ مورد استفاده دچار واکنش خواهد شد. بنابراین فرد باید رنگ موی مورد آزمایش را کنار گذاشته و نوع دیگری را انتخاب کند.

کلینیک آلرژی
اگر تست خانگی در مورد رنگ مو به‎صورت یک نیاز دایمی دربیاید بسیاری از مردم ممکن است به کلینیک‎های آلرژی مراجعه کنند. این کلینیک‎های می‎توانند تست‎های مخصوص خود را برای تعیین عدم تحمل یا آلرژی فرد به مواد شیمیایی انجام دهند. فهرستی از تحریک کننده‌های محتمل را می‏توان در مورد ترکیبات رنگ موها مورد بررسی قرار داد تا بهترین گزینه برای استفاده توسط فرد مشخص شود.

پیام همراه
از هر مادۀ شیمیایی بالقوه تحریک‌کننده و آلرژی‌زا باید اجتناب کرد. مردم باید برای پیشگیری از بروز واکنش آلرژیک مواد شیمایی موجود در رنگ مو را تست کنند. اجتناب از استفادۀ مجدد در پیشگیری از برگشت واکنش آلرژیک نکتۀ کلیدی محسوب می‎شود./

Source:
What you should know about hair dye allergies
Last reviewed Fri 5 January 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Stacy Sampson, DO 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.