دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علت خس خس سینه در موقع دراز کشیدن چیست؟

 بیماری ریفلاکس معده به مری, GERD, بیماری انسدادی مزمن ریه, COPD

خس خس سینه یک علامت شایع در آسم، آلرژی، بیماری انسدادی مزمن ریه، و آپنه خواب انسدادی است

مقالات آسم / سیستم تنفسی

در این مقاله:
آسم
آپنه انسدادی خواب (OSA)
اضطراب
چاقی
برونشیت
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
نارسایی قلبی
◄ چگونه در شرایط ابتلاء به خس خس سینه بخوابیم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهخس خس سینه وضعیتی است که زمانی بروز می‌کند که شخص از طریق راه‌های هوایی دچار انسداد تنفس می‌کند. برخی افراد متوجه می‌شوند که در زمان دراز کشیدن خس خس سینه آنان بیشتر می‌شود. علت ممکن است آن باشد که دراز کشیدن بر توانایی بالا و پایین رفتن قفسه سینه تأثیر منفی می‌گذارد و تنفس را دشوارتر می‌کند.
دراز کشیدن همچنین ممکن است مشکلاتی در زمینه تخلیه مخاط از بینی ایجاد کند که می‌تواند محرک سرفه باشد.
خس خس سینه یک علامت شایع در آسم، آلرژی، بیماری انسدادی مزمن ریه، و آپنه خواب انسدادی است.


آسم
آسم اختلالی مزمن مبتلابه بیش از 300 میلیون نفر در سطح جهان است. آسم با سرفه، خس خس سینه، یا تنگی نفس همراه است. در مورد آسم دچار شدن به علایم آن در طول شب شایع است. این وضعیت به عنوان آسم نوکتورنال یا آسم شبانه شناخته می‌شود و علایم آن شامل موارد زیر است:
• سفتی قفسه سینه
• تنگی نفس
• سرفه
• خس خس سینه
بر مبنای اعلام "خیریه آسم بریتانیای کبیر"، آسم شبانه می‌تواند نشانه‌ای از آن باشد که آسم شخص از کنترل مناسب برخوردار نیست. افراد دچار علایم آسم در شب ممکن است در خطر حملات آسم قرار داشته باشند.
پزشکان برای بهبود تنفس داروهای استنشاقی پیشگیرانه تجویز می‌کنند. بیمارانی که در کنار آسم دچار آلرژی هستند ممکن است متوجه شوند که شناسایی و رفع مواد آلرژی‌زا در کنار مصرف آنتی‌هیستامین‌ها برای آنان مفید است.


آپنه انسدادی خواب (OSA)
OSA اختلالی جدی است که باعث کاهش یا توقف ناگهانی جریان هوا در طول خواب می‌شود. این وضعیت بر اثر شل شدن عضلات فارنژیال و بافت‌های نرم بروز می‌کند، که در قسمت عقب گلو جای گرفته‌اند. این وضعیت باعث انسداد راه‌های هوایی و اختلال در تنفس می‌شود.
علایم آپنه خواب شامل موارد زیر است:
خر و پف مکرر یا به صدای بلند که ممکن است قطع و وصل شود
• حالت خفگی، خرناس یا صدای بلع هوا
• بیدار شدن با دهان خشک یا رنجوری گلو
سردرد صبحگاهی
• مشکلات تمرکز در طول روز
درمان OSA می‌تواند شامل استفاده از وسیله‌ای باشد که در طول شب روی دهان قرار می‌گیرد تا به باز نگه داشتن راه‌های هوایی کمک کند. ماشین‌های فشار راه هوایی مثبت مداوم (CPAP) اغلب بهترین گزینه محسوب می‌شوند اما در موارد پیچیده که در آنها ماشین مزبور در دسترس نیست عمل جراحی ممکن است ضرورت گیرد.


اضطراب
اختلالات اضطراب یک مشکل شایع در سلامت روانی محسوب می‌شوند. یک مطالعه مربوط به سال 2015 از آلمان پی برده است که این اختلالات مبتلابه 33.7 درصد کل جمعیت هستند.
گذشته از ایجاد تغییرات عاطفی، اضطراب می‌تواند علایم جسمانی نیز ایجاد کند که از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:
• تنفس سریع یا سطحی (هیپرونتیلاسیون)
• تعریق
• ضربان قلب سریع، تپش قلب، یا هر دو
• حس خفگی یا گرفتگی گلو
اگر کسی شب‌ها دچار اضطراب می‌شود ممکن است متوجه گردد که احساس فشار جاذبه اضافی بر روی قفسه سینه به برونکواسپاسم (باریک شدن راه‌های هایی) منجر می‌گردد که می‌تواند باعث ایجاد صدای خس خس سینه شود. اضطراب و استرس همچنین می‌توانند احتمال واکنش شخص به مواد آلرژی‌زا را که می‌توانند محرک آسم شوند، افزایش دهند.
درمان معمولاً شامل گفتاردرمانی است اما در عین حال می‌تواند شامل داروهایی برای مدیریت کردن علایم باشد.


چاقی
دیگر علت بالقوه برای خس خس سینه چاقی است.
یک مطالعه تصادفی سازی شده بر روی جمعیتی بالغ بر 86.000 نفر بزرگسال پی برده است که BMI بالاتر با خس خس سینه مرتبط است، در حالی که یک مطالعه مربوط به سال 2019 دریافته است که BMI بالاتر با انباشت چربی در ریه‌ها مرتبط است. این یافته می‌تواند توضیح دهنده این موضوع باشد که چرا افراد چاق ممکن است در کنار خس خس سینه دچار دیگر مشکلات تنفسی نیز باشند.
مردم می‌توانند با استفاده از تغییرات غذایی، ورزش منظم، و درمان اختلالات زمینه‌ای که عامل تقویت اضافه وزن هستند به وزن بدن در محدوده سالم دست یابند.


برونشیت
برونشیت به التهاب برونش (نایژه) اشاره دارد که معبرهای هوایی بزرگ داخل ریه‌ها محسوب می‌شوند. در 95 درصد موارد، برونشیت حاد بر اثر عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می‌شود. برونشیت در عین حال ممکن است بر اثر باکتری، مواد آلرژن، یا مواد آلاینده مثل دود بروز کند.
علایم برونشیت حاد عبارتند از:
• سرفه زاینده مخاط
• صدای بلند خس خس سینه یا مشکل تنفسی
گلودرد، آبریزش بینی، یا دیگر علایم عفونت ویروسی
تب خفیف
برونشیت حاد که بر اثر ویروس ایجاد شده باشد اغلب خود به خود بهبود می‌یابد. سرفه ممکن است بین 10 تا 20 روز ادامه یابد.
درمان برونشیت بر مبنای علت آن متفاوت است. در مورد عفونت‌های ویروسی، پزشکان معمولاً استراحت و داروهای کاهش دهنده سرفه تجویز می‌کنند. این می‌تواند شامل قرص‌های زیر زبانی، چای داغ، یا داروهای ضد سرفه غیر نسخه‌ای باشد.


بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
GERD زمانی بروز می‌کند که محتویات معده شامل اسید معده به عقب برگشته وارد مری می‌شوند. علایم GERD شامل موارد زیرند:
ریفلاکس اسید
• سوزش سر دل
دشواری بلع یا درد در هنگام بلعیدن
• بالا آوردن غذا
• تنفس بدبو
• گلودرد مزمن
سرفه مزمن یا برگشت کننده
• خس خس سینه
احتمال ایجاد GERD در افراد مبتلاء به آسم بیشتر است. علت آن است که دوره‌های آسم می‌تواند باعث شود که قسمت پایینی مری شل شود که این وضعیت امکان برگشت اسید معده به داخل مری را ایجاد می‌کند. اسید معده همچنین می‌تواند از طریق ورود به راه‌های هوایی و تحریک آنها باعث علایم آسم یا COPD مثل خس خس سینه شود.
تغییرات سبک زندگی شامل اجتناب از غذاهای محرک عود علایم، می‌توانند علایم GERD را کاهش دهند. پزشکان همچنین می‌توانند برای کاهش تولید اسید معده داروهایی تجویز کنند.


بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
COPD اختلالی است که فرآیند تنفس را به شکلی پیشرونده با مشکل مواجه می‌کند. علت اصلی ایجاد این بیماری دود تنباکو است اگرچه در حدود 25 درصد موارد آن ارتباطی به دخانیات ندارد. علایم COPD عبارتند از:
• سرفه مزمن و زایا
• خس خس سینه، صدای سوت مانند، یا جیر جیر مانند در زمان تنفس
• تنگی نفس
• سفتی قفسه سینه
برخی افراد دچار خس خس سینه علایمی متفاوت از موارد مزبور دارند. برخی نیز ممکن است با علایم خفیفی مواجه باشند که شروع آنها را متوجه نمی‌شوند.
COPD هیچ علاجی ندارد اما کارهایی هست که پزشکان می‌توانند برای تخفیف علایم و کُند کردن پیشرفت بیماری انجام دهند. این شامل تجویز داروهایی برای کمک به باز نگه داشتن راه هوایی، توان‌یابی ریوی، اکسیژن درمانی مکمل و عمل جراحی می‌شود.


نارسایی قلبی
نارسایی قلبی مانع از پمپاژ خون کافی از سوی قلب برای حمایت سلامت ارگان‌ها و تنفس نرمال می‌شود. نارسایی قلبی اختلالی جدی است که می‌تواند کشنده باشد. علایم بالقوه نارسایی قلبی شامل موارد زیر است:
• تنگی نفس
• سرفه مزمن
• کاهش تحمل ورزشی
ورم اندام‌ها به علت بیش‌بار مایع
بسیاری از این علایم ممکن است تا زمان پیشرفت بیماری محسوس نباشند.
امکان کاهش علایم نارسایی قلبی از طریق مصرف دارو، مثل دیورتیک، بتا بلوکرها، مهار کننده‌های ACE، و آنتاگونیست‌های الدوسترون وجود دارد. برخی داروها و نیز دستگاه‌هایی مثل دفیبلاتورهای کاردیوورتر قابل کاشت می‌توانند باعث طول عمر بیمار شوند.


چگونه در شرایط ابتلاء به خس خس سینه بخوابیم
افرادی که در زمان دراز کشیدن دچار خس خس سینه می‌شوند ممکن است برای خوابیدن با مشکل مواجه گردند. بری بهبود کیفیت خواب آنان می‌توانند موارد زیر را امتحان کنند:
• اجتناب از خوردن غذا پیش از خواب. افراد مبتلاء به GERD باید دستکم 2 تا 3 ساعت پیش از زمان دراز کشیدن غذا بخورند. این کار می‌تواند ریفلاکس اسید را در شب کاهش داده تحریک مری را کم کند.
• اجتناب از کافئین و الکل. هم کافئین و هم الکل احتمال آن را که شخص دچار علایم آسم شود افزایش می‌دهند. کافئین می‌تواند باعث بدتر شدن ریفلاکس اسید نیز بشود.
• دفع مواد آلرژی‌زا. اگر کسی دچار برونشیت ناشی از آلرژی باشد، شناسایی و رفع آلرژن‌های موجود در زمان خواب می‌تواند مفید واقع گردد. برای مثال، اگر شخص اجازه دهد که حیوان خانگی وی در بستر خواب او بخوابد، موی حیوان می‌تواند باعث خس خس سینه در طول شب گردد.
• استفاده از دکونژستانت‌ها. دکونژستانت‌های غیر نسخه‌ای ممکن است به تنفس در شب و مشخصاً در افراد دچار برونشیت حاد کمک کنند. این داروها ممکن است همین نقش را در مورد افراد مبتلاء به آسم نیز ایفا نمایند اگرچه برخی افراد متوجه می‌شوند که مصرف این داروها باعث تشدید علایم می‌گردد.
• در ارتفاع قرار دادن سر. قرار دادن سر و گردن و شانه‌ها در سطحی بالاتر از مابقی بدن به باز نگه داشتن راه‌های هوایی در طول خواب کمک کرده مانع از خس خس سینه می‌شود. این رویکرد همچنین برای ریفلاکس اسید نیز مفید است.
• در دسترس نگه داشتن دارو. افراد باید داروها یا دستگاه‌های استنشاقی را در زمان دراز کشیدن یا خوابیدن در دسترس قرار دهند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
این موضوع اهمیت دارد که افرادی که در هنگام دراز کشیدن منظماً دچار خس خس سینه می‌شوند به پزشک مراجعه کنند. پزشکان می‌توانند علت دقیق بروز مشکل را بیابند و برای آن درمان توصیه کنند. در صورت بروز موارد زیر مراجعه به اورژانس ضروری است:
• مشکل تنفسی
درد قفسه سینه، درد بازو، درد گردن یا درد فک
• کبود یا سفید شدن لب‌ها
• از دست دادن هشیاری یا مشکل داشتن برای بیدار ماندن


خلاصه
خس خس سینه در زمان دراز کشیدن یک علامت مشترک اختلالاتی مثل آسم است. خس خس سینه در عین حال ممکن است بر اثر اضطراب در طول شب، GERD یا چاقی ایجاد گردد. برخی افراد ممکن است همزمان به چند بیماری مبتلاء باشند. برای مثال، افراد دچار GERD و آسم ممکن است متوجه شوند که ریفلاکس اسید در زمان دراز کشیدن محرک علایم آسم شود./
افرادی که منظماً دچار خس خس سینه می‌شوند باید به پزشک مراجعه کنند./علت خس خس سینه در موقع دراز کشیدن چیست؟
دکتر استیسی سمپسون، لیندسی تاد

ترجمه فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
What causes wheezing when lying down?
Medically reviewed by Stacy Sampson, D.O., specialty in family medicine —
Written by Lindsey Todd
On June 23, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.