دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آسم شبانه: علل، علایم، تشخیص، و درمان

پلی‌سومنوگرافی, آلرژیست, پولمونولوژیست, کورتیکوستروئیدهای استنشاقی, بتا آگونیست طولانی اثر, ریفلاکس اسید

آسم اختلالی است که باعث التهاب مداوم راه‌های هوایی می‌شود

مقالات آسم / سیستم تنفسی

در این مقاله:
آسم شبانه چیست؟
◄ علل آسم شبانه
◄ علایم آسم شبانه
◄ تشخیص آسم شبانه
◄ درمان آسم شبانه
◄ دورنما
◄ خلاصهآسم یک بیماری ریوی مزمن است که مردم را در تمامی سنین درگیر می‌کند. افراد دچار آسم شبانه علایم آسم را در شب تجربه می‌کنند که می‌تواند باعث اختلال در خواب آنان گردد.
برخی آمارها عنوان می‌کنند که در حدود 60 درصد مبتلایان به آسم ادامه‌دار در برخی مواقع دچار علایم شبانه می‌شوند و در حدود 30 تا 70 درصد بیماران مبتلاء به آسم خبر از علایم آسم شبانه دستکم یک بار در ماه می‌دهند. علایم متداول شامل خس خس سینه و تنگی نفس است.
اگرچه علت آسم شبانه روشن نیست، ممکن است با تغییرات نوروهورمونی بدن در شب مرتبط باشد.


آسم شبانه چیست؟
آسم اختلالی است که باعث التهاب مداوم راه‌های هوایی می‌شود. حتی محرک‌های و آلرژن‌های کوچک می‌توانند باعث ایجاد محدودیت در راه‌های هوای گردند.
آسم شبانه به معنی تشدید علایم آسم در طول شب است. این وضعیت می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد.
گاهی از اوقات فوریت آسم شبانه به معنی آن است که شخص آسم شدید داشته یا کنترل ضعیفی در مورد علایم بیماری وی وجود دارد. این افراد ممکن است با بدتر شدن عملکرد ریه و افزایش حساسیت راه‌های هوایی مواجه باشند.
عملکرد ریه فرد سالم در طول روز متفاوت است. بر مبنای یک مطالعه اوج عملکرد ریه خود را در ساعت 4 بعد از ظهر نشان می‌دهد حال آنکه حداقل این عملکرد در 4 بامداد است.
پزشکان می‌توانند با بررسی تغییرات عملکرد ریه ابتلاء فرد به آسم شبانه را تشخیص دهند. با استفاده از یک دستگاه ساده به نام سنجشگر اوج جریان بازدمی (PEF) شخص می‌تواند جریان هوا را در طول روز و شب اندازه‌گیری کند. PEF به طور معمول نخستین چیز در صبح و مجدداً پیش از خواب است. به هر حال، این ابزار همچنین اگر شخص در طول شب از خواب بیدار می‌شود برای اندازه‌گیری PEF مفید است.
اگر تفاوت بین اندازه‌گیری‌ها بیش از 15 درصد باشد، شخص احتمالاً دچار آسم شبانه است. به خاطر سپردن این موضوع مهم است که حتی اگر شخص دچار تغییر PEF نباشد احتمال مبتلاء بودن وی به آسم شبانه وجود دارد.


علل آسم شبانه
در حالی که پزشکان به شکل کامل علت تشدید آسم در شب را در مورد برخی بیماران نمی‌دانند برخی بر این باورند که این موضوع ممکن است با تغییرات نوروهورمونی مرتبط باشد.
هورمون‌هایی مثل کورتیزول، اپی‌نفرین و ملاتونین همگی دارای چرخه یا ریتم شبانه‌روزی هستند، که چرخه 24 ساعته داخلی بدن محسوب می‌شود. میزان این هورمون‌ها بر یک مبنای شبانه تغییر می‌کند، که این می‎‌تواند باعث ایجاد التهاب در راه‌های هوایی شود و خطر علایم آسم شبانه را افزایش دهد.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" (ALA)، تعییرات هورمونی ایجاد شده در زمان بارداری نیز می‌تواند بر علایم آسم تأثیر بگذارد.
برخی زنان در طول بارداری دچار اینسومنیا (اینزومنیا) می‌شوند. کمبود خواب باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود و بر عملکرد ریه تأثیر منفی گذاشته شانس حمله آسم را افزایش می‌دهد. افرادی که شب‌ها کمتر از 6 ساعت می‌خوابند 1.5 بار بیش از کسانی که بیش از 7 تا 9 ساعت می‌خوابند در معرض حملات آسم قرار دارند.
چاقی عامل دیگری است که خطر آسم شبانه را افزایش می‌دهد. پزشکان به شکل دقیق ارتباط بین چاقی و آسم را نمی‌دانند، اما وجود چربی زیاد پیرامون گردن و التهاب فراگیر بدن می‌تواند ریسک مزبور را افزایش دهد.
برخی محرک‌های متداول آسم شبانه شامل موارد زیرند:
◄ مواد آلرژی‌‌زای موجود در اتاق خواب مثل هیره‌ها، موی حیوانات خانگی یا کپک
◄ خوابیدن به پشت
◄ هوای سرد
خشکی گلو
◄ دیگر مشکلات پزشکی


علایم آسم شبانه
علایم آسم شبانه مشابه علایم آسم معمولی هستند. تفاوت کلیدی در آن است که علایم مورد بحث در شب تشدید می‌شوند. علایم عبارتند از:
سرفه
◄ خس خس سینه
◄ تنگی نفس
علایم مزبور باعث اختلال در خواب می‌شوند، که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در طول روز گردد. مشکلات مورد اشاره عبارتند از:
خواب‌آلودگی روزانه
◄ فقدان تمرکز
◄ بدتر شدن علایم آسم در روز


تشخیص آسم شبانه
بر مبنای اعلام WHO آسم در کودکان بیش از بزرگسالان شایع است. آسم شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان محسوب می‌شود.
اثرات منفی آسم شبانه می‌تواند به بدتر شدن مشکلات رفتاری و رشد در کودکان بینجامد. به همین علت، این موضوع اهمیت دارد که پزشک آسم شبانه را در کودکان تشخیص داده و درمان کند.
آسم شبانه غالباً در کودکان تشخیص داده نمی‌شود زیرا آنان گرایشی به پنهان کردن یا زیر واقع نشان دادن علایم مبتلابه خود دارند. والدین باید فرزندان خود را در مورد علایمی مثل خس خس سینه، خواب‌آلودگی در طول روز، اختلال خواب، و مشکلات تمرکز در مدرسه پایش کنند.
پزشکان معمولاً تشخیص آسم شبانه را بر مبنای تست‌های خانگی، مثل سنجشگر PEF که در بالا تشریح شد، انجام می‌دهند. اگر پزشکان به آپنه خواب انسدادی مظنون باشند، آنگاه ممکن است انجام پلی‌سومنوگرافی را در دستور کار قرار دهند. این نوعی مطالعه خواب است که بر مبنای تنظیمات آزمایشگاهی انجام می‌شود.


درمان آسم شبانه
بیماران می‌توانند با پزشک، آلرژیست، یا پولمونولوژیست (متخصص سیستم تنفسی)، مشورت کنند. این متخصصان می‌توانند به ایجاد یک پلن کنش در مورد آسم با هدف کنترل و درمان علایم بروز یافته کمک کنند.
اهداف اصلی درمان یافتن داروی مؤثر و کاهش قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی‌زا است. ALA به افراد توصیه می‌کند که سالانه یک بار برای مرور و احتمالاً تجدید نظر در مورد پلن درمانی آسم به پزشک مراجعه کنند.
همچنین مهم است که شخص هر گونه بیماری زمینه‌ای مثل رینوسینوزیت، سوزش سر دل و آپنه خواب را در برنامه درمان لحاظ کند.
افراد دچار علایم آسم شبانه نامکرر می‌توانند یک بتا آگونیست کوتاه اثر استنشاقی را برای تسکین سریع علایم استفاده کنند.
برای افرادی که یک بار یا بیشتر در هفته دچار علایم آسم شبانه می‌شوند، درمان مشابه درمان آسم نرمال است، و بر مبنای شدت آسم شخص تنظیم می‌شود.
وقتی متخصص مراقبت پزشکی شدت علایم را مشخص کرده باشد داروها را به شکلی پیشرونده تجویز می‌کند و کورتیکوستروئیدهای استنشاقی را به عنوان پایه درمان در نظر می‌گیرد. آنان در عین حال ممکن است یک بتا آگونیست طولانی اثر (LABA) را در صورت عدم کفایت کورتیکواستروئید استنشاقی تجویز کنند.

داروهای سریع‌الاثر
داروهای تنداثر حملات آسم را در زمان بروز کنترل می‌کنند. عموماً این داروها به عنوان بتا آگونیست‌های کوتاه اثر (SABA) شناخته می‌شوند. شخص این داروها را استنشاق می‌کند و آنها از طریق شل کردن عضلات اطراف راه‌های هوایی علایم را کاهش می‌دهند.

داروهای طولانی اثر
داروهای دیگر تخفیف سریع در علایم ایجاد نمی‌کنند اما آسم شخص را کنترل می‌کنند. آنها شدت و تواتر حملات بعدی آسم را کاهش می‌دهند.
انواع داروهای مورد استفاده شامل موارد زیر است:
• کورتیکوستروئیدهای استنشاقی. این داروها ورم و مخاط راه هوایی را کاهش می‌دهند. آنها پایه درمان آسم محسوب می‌شوند.
• بتا آگونیست‌های طولانی اثر استنشاقی (LABA). این داروها از طریق شل کردن عضلات اطراف راه‌های هوایی کار می‌کنند.
• عوامل تأثیرگذار بر سنتز یا کنش لکوترین. این عامل‌های خوراکی معمولاً از یک درمان الحاقی در بیمارانی که از دو داروی پیشین تأثیر کافی نمی‌گیرند استفاده می‌کنند.
• کورتیکوستروئیدهای خوراکی. این داروها برای بیمارانی با آسم شدید تجویز می‌گردد که به داروهای دیگر پاسخ نمی‌دهند. کورتیکوستروئیدهای خوراکی، عموماً به شکل قرص، دارای عوارض جانبی متعددی هستند و در طولانی مدت فقط به عنوان آخرین گزینه تجویز می‌شوند.

مداوا و عوامل مرتبط به سبک زندگی
اگرچه داروها می‌توانند به کنترل و درمان علایم کمک کنند، آنها صرفاً قسمتی از یک پلن درمانی مؤثر محسوب می‌شوند. شخص باید محرک‌ها را شناسایی کرده و برای پیشگیری از حملات بعدی آسم از آن محرک‌ها دوری کند.
فعالیت فیزیکی به کاهش فرکانس و شدت علایم شبانه کمک می‌کند و هم در کودکان و هم در بزرگسالان آسم شبانه را بهبود می‌بخشد.


دورنما
آسم بسیار شایع و مبتلابه 1 نفر از 12 نفر در ایالات متحد آمریکا است. افراد دچار این اختلال گزینه‌های درمانی و حمایتی متعددی در اختیار دارند.
افراد مبتلاء به آسم شبانه باید در مورد نشانه‌های اختلالات مرتبط مثل ریفلاکس اسید، و آپنه خواب انسدادی زیر نظر قرار گیرند. این اختلالات با آسم شبانه دارای ارتباط دوسویه هستند، که بدین معنی است که ابتلاء به یکی از آنها شانس دچار شدن به دیگری را افزایش می‌دهد.
در حدود 60 درصد مبتلایان به آسم به ریفلاکس اسید نیز دچار می‌شوند.
مشخص کردن برخی اختلالات مرتبط ممکن است دشوار باشد. برای مثال، آسم شبانه و آپنه خواب انسدادی دارای بسیاری از این علایم هستند. اگر کسی بر این گمان است که آپنه خواب انسدادی دارد باید به پزشک مراجعه کند.
مدیریت کردن آسم شبانه برای سلامت شخص و کیفیت زندگی او مهم است. آسم شبانه می‌تواند به کنترل ناکافی آسم منجر گردد و میزان عوارض را افزایش دهد.
بر مبنای سازمان بهداشت جهانی، اکثریت مرگ و میر مرتبط به آسم در طول شب اتفاق می‌افتد. اگرچه مرگ و میر مرتبط به آسم نادر است، آنها خطری واقعی در بر دارند، بنابراین مهم است که شخص مبتلاء به آسم به پزشک مراجعه کرده و یک پلن درمانی مؤثر داشته باشد.


خلاصه
آسم یک اختلال ریوی مزمن است که باعث خس خس سینه، بی‌نفس و سرفه می‌شود. افراد دچار آسم شبانه علایم بیماری یا وخامت آنها را در شب تجربه می‌کنند.
علت آسم شبانه می‌تواند شامل تغییرات نوروهورمونی به علت ریتم شبانه‌روزی بدن باشد.
تشخیص و درمان کودکان به طور مشخص دارای اهمیت است، زیرا علایم آسم شبانه می‌توانند شخص را دچار چالش‌های رفتاری و رشدی کنند.
از آنجا که آسم شبانه می‌تواند بر کیفیت زندگی شخص تأثیر منفی داشته باشد ضروری است کسی که ظن ابتلاء به آسم شبانه در مورد وی وجود دارد برای یافتن یک رژیم درمانی موفق به دکتر مراجعه نماید.
پزشکان آسم شبانه را از طریق ایجاد یک پلن کنش آسم درمان می‌کنند. افراد دچار آسم شبانه نیاز به آن دارند که یک رژیم درمانی بیابند که از علایم آنها پیشگیری کرده و آنها را کاهش دهد. برخی عادات سبک زندگی مثل ورزش و دارو نیز می‌توانند مفید باشند./آسم شبانه: علل، علایم، تشخیص، و درمان
دکتر راج داسگوپتا، زیا شیرل

ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
What to know about nocturnal asthma
Medically reviewed by Raj Dasgupta, MD —
Written by Zia Sherrell, MPH
On May 24, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.