plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

لارنگواسپاسم یا اسپاسم حنجره - علل، علایم، و درمان‌ها

لارنگواسپاسم، اسپاسم حنجره، اضطراب و استرس، GERD، بیهوشی، گرفتگی حنجره، آسم، اختلال تنفسی، اختلالات اضطرابی، اختلالات نورولوژیک، مانور هایملیخ

بیهوشی می‌‏تواند محرک رفلکس لارنگواسپاسم به ویژه در کودکان باشد. این وضعیت در نوزادان حتی بیشتر شایع است.

مقالات آسم / سیستم تنفسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• زاؤن ویلینز، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه نادر اکبری


مردم مبتلا به لارنگواسپاسم دچار دشواری ناگهانی تنفس و تکلم می‌شوند. لارنگواسپاسم، اسپاسم یک عضله در تارهای صوتی است که برخی اوقات اسپاسم حنجره نامیده می‌شود.
اگرچه لارنگواسپاسم خفیف که در آن فرد هنوز قادر است عمل بازدم هوا را انجام دهد می‌تواند موضوع هراس‌آوری باشد، این عارضه معمولاً مورد خطرناکی نیست، و به طور معمول بیش از چند دقیقه ادامه ندارد.
گرفتگی در تارهای صوتی می‌تواند واقعۀ مجزایی باشد و بر اثر طیف متنوعی از اختلالات پزشکی بروز می‌کند. به‌ طور معمول تارهای صوتی وقتی فرد نفس می‌کشد از هم جدا می‌شوند که این وضعیت ابداکشن یا دورشدگی نامیده می‌شود. لارنگواسپاسم سبب می‌شود که تارهای صوتی با نیروی زیاد به هم فشرده شوند که این حالت اداکشن یا نزدیکی نام دارد. وقتی تارهای صوتی دچار اسپاسم شوند می‌‏توانند به طور کامل یا تا حدودی راه هوایی را مسدود کنند.


مطالب این مقاله:
• لارنگواسپاسم چیست؟
• چه چیز سبب لارنگواسپاسم می‎شود؟
• درمان‎ لارنگواسپاسم
• چه هنگامی برای لارنگواسپاسم باید به دکتر مراجعه کرد؟


لارنگواسپاسم چیست؟
اسپاسم به طور معمول تا 60 ثانیه ادامه پیدا می‌کند که برای ایجاد هر گونه خطری به اندازۀ کافی طولانی نیست. در موارد نادر، مشخصاً به عنوان واکنشی در طول بیهوشی، لارنگواسپاسم بیشتر طول می‎‌کشد و نیازمند مراقبت‌های پزشکی اورژانسی است.
اسپاسم‌ها ممکن است در زمانی که مردم در حال غذا خوردن هستند، رخ دهند اما برخلاف حالت خفگی چیزی در گلو گیر نمی‌کند. دیگر علایم لارنگواسپاسم عبارتند از:
• دشواری تنفسی بدون وجود دلیل آشکار
• احساس بروز سفتی در ناحیۀ گلو
• گاهی از اوقات از دست رفتن حس خودآگاهی
از آنجا که اغلب اوقات لارنگواسپاسم نتیجۀ وجود اختلال دیگری است، امکان وجود علایم دیگری نیز هست. برای مثال، افراد دچار بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD)، ممکن است علایم سوزش سر دل یا ریفلاکس را بلافاصله قبل از گرفتگی تارهای صوتی، در خلال آن یا پس از آن تجربه کنند.
برخی از اوقات این امکان وجود دارد که یک اختلال جدی‌تر مشابه لارنگواسپاسم بروز نماید. مردمی که دشواری تنفسی را در صورت مصرف یک دارو یا غذای تازه تجربه می‌کنند نباید وضعیت ایجاد شده را لارنگواسپاسم قلمداد کنند. در این موارد سفتی ناحیۀ گلو می‌تواند علامت یک واکنش آلرژیک باشد.

چه چیز سبب لارنگواسپاسم می‌شود؟
دکترها فکر می‌کنند که لارنگواسپاسم ممکن است یک واکنش طراحی شده توسط بدن برای پیشگیری از خفگی یا غرق شدگی تصادفی باشد.
برای مثال افرادی که به صورت تصادفی در هنگام صحبت غذا وارد نای آنها می‌شود، ممکن است از لارنگواسپاسم سود ببرند زیرا این وضعیت باعث پیشگیری از سد کردن راه هوایی توسط غذا می‌شود. این موضوع دلیل شیوع تجربۀ لارنگواسپاسم در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن است. برخی از افراد علایم را پس از آن تجربه می‌کنند که احساس می‌نمایند غذا "اشتباهی وارد نای" شده است.
خلاف حالت خفگی افراد دچار لارنگواسپاسم احساس نمی‌کنند که چیزی در گلویشان گیر کرده است. مانور هایملیخ باعث توقف لارنگواسپاسم نمی‌شود.
غذا خوردن فقط یکی از علل بالقوۀ لارنگواسپاسم است. برخی علل جایگزین برای این حس هراس‌آور عبارتند از:

استرس و اضطراب
برخی از مردم ممکن است در پاسخ به اضطراب یا استرس شدید دچار لارنگواسپاسم شوند. در خلال حملات شدید پانیک، تهویۀ زیاد یا ترس شدید ممکن است محرک لارنگواسپاسم شود. حالت سفتی ایجاد شده در گلو ممکن است سبب تشدید حتی بیشتر پانیک شود.

بیهوشی
بیهوشی می‌‌تواند محرک رفلکس لارنگواسپاسم به ویژه در کودکان باشد. این وضعیت در نوزادان حتی بیشتر شایع است. در کل، در حدود 1 درصد افراد بزرگسال و کودکان قرار گرفته تحت بیهوشی دچار لارنگواسپاسم می‌شوند. در کودکان دچار آسم یا عفونت سیستم تنفسی، میزان شیوع لارنگواسپاسم تا 10 درصد افزایش نشان می‌دهد.
مردمی که در طول بیهوشی عمومی برای انجام جراحی دچار لارنگواسپاسم می‌شوند ممکن است هرگز متوجه ابتلاء خود به این عارضه نگردند زیرا متخصص بیهوشی بلافاصله مداخلۀ پزشکی لازم را انجام می‌‏دهد.

مشکلات نورولوژیک
مشکلات نورولوژیک می‌توانند محرک بروز لارنگواسپاسم شوند. برای مثال مردمی که اخیراً دچار یک جراحت نخاعی یا آسیب مغزی شده‌اند ممکن است گرفتگی‎های عضلانی شامل لارنگواسپاسم را تجربه کنند.
جراحات عصب به ویژه داخل یا نزدیک گردن و نخاع نیز می‌تواند یک عامل باشد. برخی از افراد دچار فلج تارهای صوتی نیز دچار لارنگواسپاسم می‌شوند.

GERD
GERD سندرمی است که باعث می‌شود محتویات معده، شامل اسید معده به عقب برگشته وارد لولۀ مری و داخل گلو شوند.
برخی مردم دچار GERD دچار سوزش و درد شدید می‌شوند. برخی افراد نیز لارنگواسپاسم را تجربه می‌کنند. یک مطالعه در مقیاس کوچک بر روی 8 بیمار مبتلا به GERD پی برده است که وجود یک عفونت اخیر در سیستم تنفسی ریسک لارنگواسپاسم را افزایش می‌دهد. در این گروه، سرفۀ شدید محرک بروز لارنگواسپاسم و حالت غش کردن شد.

آسم و آلرژی
مردم دچار آسم و آلرژی‌های سیستم تنفسی بیشتر مستعد ابتلا به لارنگواسپاسم هستند. درمان این آلرژی‌ها و همراه داشتن داروی استنشاقی آسم می‌تواند ریسک اسپاسم‌های بعدی را کاهش دهد. مردم مبتلا به مشکلات سیستم تنفسی، شامل آسم، در هنگام قرار گرفتن تحت بیهوشی دچار آسیب‌ پذیری بیشتری در مقابل لارنگواسپاسم هستند.

درمان لارنگواسپاسم
در طول بروز لارنگواسپاسم فرد همیشه باید سعی کند تا آرامش خود را حفظ نماید. فرد نباید هوا را ببلعد یا سعی کند که حجم زیادی از آن را از طریق دهان به سینه بکشد. اضطراب می‌تواند سبب طولانی‌تر شدن اسپاسم و نیز باعث بروز علایمی شود که شدت اسپاسم را افزایش می‌دهند.
برخی تکنیک‌های ساده که ممکن است اسپاسم را متوقف کنند عبارتند از:
• نفس خود را برای 5 ثانیه حبس کنید و سپس به آرامی از راه بینی نفس بکشید. عمل بازدم را از طریق لب‌های به هم فشرده انجام دهید. این کار را تا هنگام توقف اسپاسم ادامه دهید.
• یک نی را نصف کنید. در طول حملۀ اسپاسم لب‌ها را دور نی کیپ کنید و فقط از طریق نی و نه از راه بینی، نفس بکشید. این تکنیک باعث کند شدن روند تنفس می‌شود و می‌تواند باعث آرام شدن تارهای صوتی گردد.
• بر یک نقطۀ خاص نزدیک گوش‎ها فشار وارد کنید. این نقطه که به عنوان چوبخط لارنگواسپاسم شناخته می‌شود، می‌تواند به تارهای صوتی برای آرام شدن فشار وارد کند. نرمۀ گوش و درست بالای فک را در نظر بگیرید. فشار مورد نظر باید به حدی شدید باشد که تولید درد کند، و اگر کارآیی خود را نشان دهد می‌‏تواند سبب آرام گرفتن فوری علایم لارنگواسپاسم شود.
دیگر درمان‌‏های لارنگواسپاسم بر علل اصلی بروز آن متمرکز می‌شوند. برای مثال، مردم دچار اختلالات اضطرابی ممکن است از مصرف داروهای ضد اضطراب یا روان‌شناسی سود ببرند. درمان اولسرها و کاهش شدت GERD نیز به طور بالقوه باعث توقف لارنگواسپاسم می‌شود.
مردمی که شب‌ها مکرراً دچار لارنگواسپاسم می‌شوند ممکن است برای خوابیدن نیاز به استفاده از یک ماشین فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) داشته باشند. در برخی مواقع گفتار درمانی می‌تواند کمک کننده باشد، مشخصاً در هنگامی که وجود یک علت نورولوژیک مطرح است. وقتی سایر درمان‌ها نتیجه‌بخش نباشند، استفاده از تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) می‌تواند سبب فلج تارهای صوتی و پیشگیری از حملات بعدی شود.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کنیم
دکتر می‌تواند از مجموعه‌ای از تست‌ها برای تعیین علت لارنگواسپاسم استفاده کند. دکتر در عین حال پرسش‌هایی در مورد سبک زندگی، اضطراب، و اختلالات پیرامون اسپاسم مطرح می‌کند. تست‌های گوارشی، CT اسکن سینوس‌ها، تست آلرژی، و آزمون داروهای مختلف می‌تواند به روشن شدن علت کمک کند.
مردمی که دارای تاریخچۀ ابتلا به لارنگواسپاسم هستند باید قبل از قرار گرفتن تحت بیهوشی موضوع را به پزشک اطلاع دهند. اگرچه مورد بسیار نادری محسوب می‌شود، در هر صورت اگر لارنگواسپاسم پس از یکی دو دقیقه قطع نشود، یا اگر سبب بروز حالت ناخودآگاهی گردد، آن را باید به مثابۀ یک موقعیت اورژانسی پزشکی تلقی کرد و مورد درمان قرار داد./


Source:
Medical News Today
Laryngospasm: Causes, symptoms, and treatments
Last reviewed Sun 3 September 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

تمرین بازیابی از حافظه در موقعیت‌های استرس‌زا محافظت می‌کند

نظرات (4)

  1. علی

با سلام و آرزوی سلامتی برای همه هموطنان خیلی از توضیات شما استفاده کردم. من چند وقتی است دچار این عارضه شدم و در موقع اسپاسم دچار اضطراب میشوم چون حالتی شبیه خفه شدن است. موفق باشید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
  1. حسین

سلام..من یه وقتهایی از قسمت تنفسی و گلو دچار حالت خیلی بدی میشم. نفسم بد میاد و انگار تو گلو و کمرم یه تیکه سنگ گذاشتن و شدید درد میگیره گلو و کمرم و نفسم به سختی میاد و میره.
مشکل من چی هست و جکار کنم؟
جواب. باید به یک متخصص بیماری‌های ریوی...

سلام..من یه وقتهایی از قسمت تنفسی و گلو دچار حالت خیلی بدی میشم. نفسم بد میاد و انگار تو گلو و کمرم یه تیکه سنگ گذاشتن و شدید درد میگیره گلو و کمرم و نفسم به سختی میاد و میره.
مشکل من چی هست و جکار کنم؟
جواب. باید به یک متخصص بیماری‌های ریوی مراجعه بفرمایید تا ابتدا علت وضعیت روشن شود. پس از تشخیص راهکارهای درمانی در دسترس خواهند بود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
  1. علی

منم حدود یه ماه اینطور شدم. البته رفته رفته بهتر شدم ولی هنوزم این حالت هست اذیتم میکنه راه درمانش چیه؟
جواب. راه‌های درمان خانگی لارنگواسپاسم در متن مقاله توضیح داده شده است. بیش از آن را باید در مراجعه به پزشک و مشخص شدن علت دقیق بروز این...

منم حدود یه ماه اینطور شدم. البته رفته رفته بهتر شدم ولی هنوزم این حالت هست اذیتم میکنه راه درمانش چیه؟
جواب. راه‌های درمان خانگی لارنگواسپاسم در متن مقاله توضیح داده شده است. بیش از آن را باید در مراجعه به پزشک و مشخص شدن علت دقیق بروز این اختلال جستجو بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
  1. .

سلام خسته نباشید من یک ماهیه دچار این عارضه شدم و خیلی استرس آوره دکترم رفتم یه سری قرص حساسیت و معده نوشت برام میخوام بدونم چقدر طول میکشه خوب بشم به صورت کامل و اینکه چرا با داروها بازم حمله بهم دست میده. خیلی ممنون اگر پاسخ بدید.
جواب. باید...

سلام خسته نباشید من یک ماهیه دچار این عارضه شدم و خیلی استرس آوره دکترم رفتم یه سری قرص حساسیت و معده نوشت برام میخوام بدونم چقدر طول میکشه خوب بشم به صورت کامل و اینکه چرا با داروها بازم حمله بهم دست میده. خیلی ممنون اگر پاسخ بدید.
جواب. باید برای اثربخشی دارو صبر بیشتری نشان دهید. در عین حال مواردی مثل اضطراب و استرس خود می‌توانند به تشدید مشکل منجر شوند. لطفاً تکنیک‌هایی را که در متن مقاله بدان‌ها اشاره شده انجام دهید. در عین حال بررسی بفرمایید که آیا بیماری‌های زمینه‌ای اشاره شده در متن مقاله در مورد شما مصداق دارد یا خیر.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده