دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افزایش رطوبت هوا، به ویژه در حرارت بالا، می‌تواند به تحریک برونکواسپاسم و علایم آسم منجر شود

اگرچه هر فرد دچار آسم با محرک‌های مختلفی مواجه است، علایم آسم و رطوبت در مورد بسیاری از مردم نقش یکسان بازی می‌کنند. افزایش رطوبت هوا، به ویژه در حرارت بالا، می‌تواند به تحریک برونکواسپاسم و علایم آسم منجر شود. دیگر وضعیت‌های هوا مثل سرما، و هوای خشک نیز می‌توانند به عود آسم منجر شوند. پایش رطوبت و کیفیت هوا برای پیشگیری از ایجاد علایم مرتبط به رطوبت هوا مفید است. رطوبت اندازه نم و بخار آب موجود در هوا است. بسیاری از مردم دچار آسم متوجه می‌شوند که هوای مرطوب باعث تشدید علایم بیماری آنها می‌شود.

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" (ALA) از هر 12 فرد بزرگسال 1 نفر دچار آسم است

آسم با آغاز در بزرگسالی آسمی است که در بزرگسالان ایجاد می‌شود. در اغلب موارد، مردم در دوران کودکی دچار آسم می‌شوند اگرچه احتمال ایجاد آسم در هر سنی وجود دارد. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" (ALA) از هر 12 فرد بزرگسال 1 نفر دچار آسم است. آسم یک بیماری مزمن ریه است که به مشکلات تنفسی منجر می‌شود. آسم باعث باریک شدن و التهاب راه‌های هوایی شده و میزان تولید مخاط را افزایش می‌دهد. پزشکان در مورد ایجاد آسم در برخی از بزرگسالان مطمئن نیستند اما بعضی عوامل مثل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تحریک کننده در محیط کار می‌تواند سبب آغاز آسم در بزرگسالان شود.

خس خس ممکن است علامتی از یک مشکل تنفسی جدی باشد که نیاز به تشخیص و درمان دارد

ویزینگ [خس خس] یک صدای سوت مانند پرطنین است که در هنگام تنفس ایجاد می‌شود. این صدا هنگامی بیشترین وضوح را برای شنیدن دارد که فرد هوا را از سینه خارج می‌کند (بازدم) اما در موارد شدید این صدا را در طول عمل دم نیز می‌توان شنید. خس خس به علت باریک شدن یا التهاب راه‌های هوایی ایجاد می‌شود. خس خس ممکن است علامتی از یک مشکل تنفسی جدی باشد که نیاز به تشخیص و درمان دارد. بر مبنای اعلام "مایو کلینیک" آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شایع‌ترین علل خس خس سینه محسوب می‌شوند. به هر جهت، علل بالقوه متعدد دیگری در این مورد مطرحند. برای اینکه فرد بتواند خس خس را در خود متوقف کند، پزشک باید علت بروز آن را مشخص نماید.

در حالی که بسیاری از علایم بیماری انسدادی ریه و بیماری تحدیدی ریه مشابهند، علل علایم متفاوت است

بیماری انسدادی ریه نوعی بیماری ریوی است که به علت انسداد یا گرفتگی راه‎های هوایی ایجاد می‌شود. انسداد به ریه‌ها آسیب می‌زند و سبب باریک شدن راه‌های هوایی می‌گردد. این آسیب به دشواری تنفسی منجر می‌شود. وقتی کسی تنفس می‌کند، هوا از نای وارد یک‌سری لوله به نام برونکای (برونش، نایژه) می‌شود، که به تدریج کوچک‌تر می‎شوند. در انتهای این لوله‌ها شاخه‌های کیسک‌های* هوایی به نام آلویولی قرار دارند. در ریه سالم آلویولی با هوا پر شده و اکسیژن از عروق خونی که در آنها وجود دارد عبور می‌کند. همزمان، خون دی‌اکسید کربن را برای عمل بازدم به آلویولی برمی‌گرداند.

در صورت تداوم سرفه به مدت بیش از 3 هفته مردم باید به پزشک مراجعه کنند

سرفه علامت شایعی است که در طیفی از وضعیت‌های مختلف بروز می‌کند. برخی موارد، شامل پنومونی و آسم نیاز به مراقبت پزشک دارند. بهترین کار آن است که در صورت تداوم سرفه به مدت بیش از 3 هفته مردم به پزشک مراجعه کنند، زیرا در این موارد سرفه می‌تواند نشان دهنده اختلالی جدی باشد. سرفه هنگامی ایجاد می‌شود که ریه‌ها یا راه‌های هوایی آزرده می‌شوند. شایع‌ترین علت سرفه سرماخوردگی است که به طور معمول نیاز به مراقبت پزشکی ندارد. به هر حال وقتی سرفه با علایم دیگری مثل سرگیجه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند. این موضوع به ویژه هنگامی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود که سرفه با علایم جدی‌تر مثل بالا آوردن خون همراه شود.

در برخی از موارد این سرفه‌ها هیچ علت آشکاری ندارند.

سرفه عملی واکنشی است که باعث پاکسازی راه هوایی از مواد محرک و مخاط می‌شود. دو نوع سرفه وجود دارد: سرفه مولد و سرفه غیر مولد. سرفه مولد خلط و مخاط ایجاد و ریه‌ها را پاکسازی می‌نماید. سرفه غیر مولد که زیر عنوان سرفه خشک نیز شناخته می‌شود خلط یا مخاط تولید نمی‌کند. اختلالات متعددی - از انواع آلرژی گرفته تا ریفلاکس اسید - می‌توانند باعث ایجاد سرفه خشک شوند. در برخی از موارد این سرفه‌ها هیچ علت آشکاری ندارند. فارغ از علت، سرفه خشک ادامه‌دار می‌تواند تأثیراتی جدی بر زندگی روزمره داشته باشد به ویژه اگر این سرفه در طول شب تشدید شود.

عوامل متعددی می‌توانند به هیپرونتیلاسیون منجر شوند. این اختلال عموماً بر اثر اضطراب، حمله پانیک، خشم و عصبانیت یا استرس ایجاد می‌شود. هیپرونتیلاسیون اغلب شکل حمله پانیک به خود می‌گیرد.

هیپرونتیلاسیون وضعیتی است که در آن تنفس (دم و بازدم) در فرد بسیار سریع می‌شود. تنفس سالم با وجود تعادل درست میان عمل دم (فرو بردن اکسیژن در ریه) و عمل بازدم (خارج شدن دی‎اکسید کربن از ریه) مشخص می‌گردد. در زمان بروز هیپرونتیلاسیون این تعادل با خارج شدن دی‎اکسید کربن به میزان بیش از فرو بردن اکسیژن بر هم می‎خورد. وضعیت مورد بحث سبب کاهش سریع دی‌اکسید کربن در بدن و افزایش میزان اکسیژن در آن می‎شود. کمبود میزان دی‎اکسید کربن به باریک شدن رگ‎های خونی تغذیه کننده مغز منجر می‌گردد. این کاهش میزان خون به مغز علایمی مثل سبکی سر و مور مور انگشتان دست ایجاد می‌کند. هیپرونتیلاسیون شدید می‎تواند به از دست دادن هشیاری منجر شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.