دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چند عامل مختلف می‎توانند سبب بروز پنوموتوراکس شوند، و علایم به شکل گسترده‎ای متفاوتند. تشخیص و درمان پنوموتوراکس به دانش پزشکی نیاز دارد.

پنوموتوراکس که به طور معمول ریه فروپاشیده نامیده می‎شود می‎تواند تجربه‎ای دردناک و نگران کننده باشد. در بدن سالم ریه‎ها با دیوارۀ قفسۀ سینه تماس پیدا می‎کنند. پنوموتوراکس هنگامی بروز می‎کند که هوا به درون فضای میان دیوارۀ قفسۀ سینه و ریه، موسوم به فضای پلورال، وارد می‎شود. فشار هوای مزبور باعث می‎شود تا ریه روی خود آوار شود. ریه ممکن است به طور کامل دچار فروپاشی گردد اما در اغلب موارد بخشی از آن دچار این اختلال می‎شود. این فروپاشی یا کلاپس می‎تواند در عین حال بر قلب فشار آورده سبب بروز علایم بیشتری شود. چند عامل مختلف می‎توانند سبب بروز پنوموتوراکس شوند، و علایم به شکل گسترده‎ای متفاوتند. تشخیص و درمان پنوموتوراکس به دانش پزشکی نیاز دارد.

تنفس پارادوکسیکال را در میان نوزادان می‎توان نرمال تلقی کرد اما در میان کودکان و بزرگسالان اغلب اوقات نشانه‎ای از وجود یک اختلال پزشکی زیربنایی است.

تنفس پارادوکسیکال اغلب نشانه‎ای از مشکلات تنفسی است. این نوع تنفس سبب می‎شود تا قفسۀ سینه در طول عمل دم منقبض و در طول عمل بازدم منبسط شود، که این روندی متضاد با آن چیزی است که باید صورت گیرد. نوعی که این تنفس بروز می‌کند و احساس می‌شود به حرکات دیافراگم و ریه‎ها بستگی دارد. دیافراگم اولین عضله‎ای است که تنفس را کنترل می‎کند. در طول اینسپیراسیون - اصطلاح فنی عمل دم - دیافراگم پایین کشیده می‌شود، و در قفسۀ سینه جای بیشتری برای پر شدن ریه‎ها از هوا ایجاد می‎کند. این عمل باعث فراخ‎تر به نظر رسیدن قفسۀ سینه می‎شود. در طول اکسپیراسیون - اصطلاح تکنیکی برای عمل بازدم - دیافراگم بالا می‎رود، و هوا را از درون ریه‎ها به خارج می‎راند که این سبب منقبض شدن قفسۀ سینه می‎شود.

خناق بر اثر ویروس‎های مخاط و ذرات بیرون ریخته از طریق سرفه یا عطسه ایجاد می‎شود. کودکان دچار خناق باید به مدت سه روز از زمان آغاز بیماری یا تا زمان رفع تب مسری در نظر گرفته شوند.

خناق (خناک، بادزهره و زهرباد) یا کروپ، التهاب نای و حنجره است و غالباً در کودکان خردسال دیده می‎شود. سرفه، درجات متفاوتی از انسداد راه هوایی و خشونت صدا، علایم تعریف شدۀ این بیماری محسوب می‎شوند. طیفی از اختلالات عفونی می‎توانند به خناق منجر شوند. این بیماری لارنگوتراکئوبرونشیت نیز نامیده می‌شود. سرفۀ مشخصۀ خناق ناشی از التهاب اطراف تارهای صوتی و نای است. اگرچه علایم در اغلب کودکان دچار خناق در طول چند روز بهبود پیدا می‎کند، در موارد شدید نیاز به بستری کودکان در بیمارستان وجود دارد.

هیچ درمانی برای بیماری انسدادی مزمن ریه وجود ندارد

بیماری انسدادی مزمن ریه به مجموعه‎ای از اختلالات مزمن مبتلابه ریه اشاره دارد که باعث ایجاد محدودیت در راه‎هایی هوایی و بروز مشکلاتی در تنفس می‎شوند. سیگار کشیدن شایع‎ترین علت بروز این بیماری است. اختلالاتی که مشمول بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) می‎شوند معمولاً شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است. COPD یک بیماری مادام‌‏العمر و غیر قابل علاج تنفسی است. این بیماری شامل دو اختلال اصلی است: آمفیزیم، و برونشیت مزمن.

دورنمای بیماری ریه بینابینی برای هر بیماری متفاوت است. این نوعی بیماری پیشرونده است و در حال حاضر هیچ درمانی برای آسیب ناشی از جراحت و التهاب وجود ندارد. علایم ممکن است به شکل پیش‌بینی نشده‎ای پیشرفت و زندگی را برای بیمار دشوارتر کنند.

بیماری ریه بینابینی نامی است که به گروهی از اختلالات مسبب التهاب و جراحت بافت در ریه‎ها داده شده است. این وضعیت باعث ایجاد دشواری در عملکرد ریه‎ها می‎شود. در بیماری ریه بینابینی امکان آسیب دیدن راه‎های هوایی، کیسه‎های هوایی، بخش خارجی ریه‎ها، و رگ‏‌های خونی نیز وجود دارد. این اختلال باعث ایجاد حالت بی‎نفسی در افراد می‎شود و اغلب اوقات با بروز سرفۀ خشک همراه است. تشخیص بیماری ممکن است چالش‌برانگیز باشد و در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. در هر حال، گزینه‌های درمانی موجود می‎توانند به مدیریت علایم کمک کنند. درمان در عین حال شامل تغییرات سبک زندگی برای کُند کردن روند پیشرفت بیماری در حد امکان است.

ادم ریوی حاد سبب بروز مشکلات تنفسی قابل توجهی می‎شود و می‎تواند بدون هشدار بروز یابد

ادم ریوی هنگامی بروز می‎کند که مایع در کیسه‎های هوایی ریه‎ها - آلوئولی - انباشته شده و تنفس را دشوار می‎کند. این وضعیت در تبادل گاز اختلال ایجاد کرده و می‎تواند سبب نارسایی تنفسی شود. ادم ریوی ممکن است حاد (دارای آغاز ناگهانی) یا مزمن (دارای آغاز کند و به مرور زمان) باشد. اگر ادم ریوی حاد باشد، به عنوان یک فوریت پزشکی طبقه‎بندی شده و نیاز به مراقبت‎های فوری پزشکی دارد. شایع‎ترین علت ادم ریوی نارسایی احتقانی قلب است که در آن قلب قادر به برآورده کردن نیازهای بدن نیست.

پنومونی دوبل یک اختلال شدید و بالقوه کشنده است که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد

پنومونی دوبل عفونت هر دو ریه است. یک ویروس، باکتری یا قارچ سبب التهاب و پر شدن راه‎های هوایی از مایع و چرک شده و باعث بروز طیفی از علایم شامل دشواری تنفس می‎شود. دکتـرها گاهی از اوقات پنومونی دوبل را پنومونی دوطرفه (بای‎لترال) می‎نامند. پنومونی علت پیشتاز در ایجاد مرگ و میر در میان کودکان زیر 5 سال در سطح جهان محسوب می‌شود. مردم دچار آنفولانزا، برخی انواع عفونت‎های باکتریایی استرپتوکوکی، ویروس سینسیتیال سیستم تنفس (RSV) و برخی انواع دیگر عفونت ممکن است دچار پنومونی دوبل شوند. از آنجا که در پنومونی دوبل هر دو ریه درگیر عفونت می‎شود ممکن است فرد تنفس کردن را بسیار دشوار بیابد.

مقالات دیگر...